Bugün, 29 Şubat 2024 Perşembe

Isparta SGK İl Müdürü Hüseyin Karagöz Sosyal Güvenlik Haftası'nı Kutladı; Bize Her Yer SGK

Isparta SGK İl Müdürü Hüseyin Karagöz Sosyal Güvenlik Haftası'nı Kutladı; Bize Her Yer SGK

ISPARTA 16.05.2022 15:24:00 0
Isparta SGK İl Müdürü Hüseyin Karagöz Sosyal Güvenlik Haftası
Sosyal Güvenlik Kurumu Isparta İl Müdürü Hüseyin Karagöz, her yıl 16 - 22 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Sosyal Güvenlik Haftası dolayısıyla bir basın toplantısı düzenledi. İl Müdürü Karagöz, Sosyal Güvenlik Kurumunun insan hayatının her yerinde olduğunu vurguladı.
 
Hüseyin Karagöz, bugün saat 14.00’te İl Müdürlüğünde düzenlediği basın toplantısında, bu tür haftaların toplumda farkındalık yaratma, bilgilendirme ve bilinçlendirme açısından önem taşıdığını söyledi. Sosyal Güvenlik Kurumunu her kesime tanıtmak ve insanlarda sosyal güvenlik bilincinin oluşmasına katkı sağlamak amacıyla çalışmalar yapılacağını belirten Karagöz, Sosyal Güvenlik Kurumunun insan hayatının her yerinde olduğunu vurguladı.
KARAGÖZ; “ÜÇ KURUMU BİRLEŞTİREN
KANUN 16 MAYIS’TA KABUL EDİLDİĞİ İÇİN…”
Hafta boyunca gelenekselleşen bazı faaliyetleri bu yıl da yapmayı sürdüreceklerini, sendikalar, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve kamu yöneticilerine ziyaretler gerçekleştireceklerini ifade eden Sosyal Güvenlik Kurumu Isparta İl Müdürü Hüseyin Karagöz, toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Bu yıl on altıncısını kutlayacağımız Sosyal Güvenlik Haftası bilgilendirme toplantısında bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz. SSK, Bağ – Kur ve Emekli Sandığını tek çatı altında birleştiren ve Cumhuriyet tarihinin en büyük reformlarından biri olarak kabul edilen Sosyal Güvenlik Reformu 16 Mayıs 2006 tarihinde kabul edildiğinden, her yıl 16 Mayısı içine alan hafta Sosyal Güvenlik Haftası olarak kutlanmaktadır.
“KAYIT DIŞI İLE
MÜCADELEMİZ SÜRÜYOR”
Bu tür haftalar toplumda farkındalık yaratma, bilgilendirme ve bilinçlendirme açısından önem taşımaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumunu, herkese ve her kesime tanıtmak, insanlarda sosyal güvenlik bilincinin oluşmasına katkı sağlamak amacıyla düzenlediğimiz etkinliklerde, iletişimin her yöntemi kullanılarak toplumun bütün kesimlerine ulaşmaya çalışacağız. Hafta boyunca gelenekselleşen bazı faaliyetlerimizi bu yıl da yapmayı sürdüreceğiz. Paydaşlarımız olan sendikalar, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve kamu yöneticilerine ziyaretler gerçekleştireceğiz. Ulusal ve yerel televizyon kanallarında bu yılın hafta teması olan kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında yaptığımız çalışmalar, sosyal güvenlik kavramı, reformun getirdikleri, 5510 sayılı Kanun ile gelen hak ve yükümlülükler ile yapmakta olduğumuz çalışmaları anlatmak amacıyla çeşitli programlara katılacağız. Yerel yönetimlerle yaptığımız işbirliği ile hafta için hazırladığımız yazılı ve görsel tanıtım ve bilgilendirici materyaller vatandaşlarımıza ulaştırılacak.
“GÜÇLÜ BİR SOSYAL GÜVENLİK KURUMU
GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE DEMEKTİR”
Hafta süresince her zaman olduğu gibi en büyük katkıyı yazılı ve görsel basından bekliyoruz. Topluma kazandırılacak her bilinçli vatandaşın kendisi ve topluma sağladığı olumlu katkıda basınımızın önemli payı olduğunun bilincindeyiz. Bu nedenle sosyal güvenliğe inanmış bir toplum oluşturma çabalarımıza desteğinizi bekliyoruz. Biliyoruz ki güçlü bir Sosyal Güvenlik Kurumu güçlü bir Türkiye demektir.
“PERSONELİMİZ PANDEMİ DÖNEMİNDE
MESAİ MEVHUMU GÖZETMEDEN ÇALIŞTI”
Pandemi döneminde de hiçbir vatandaşımızın mağdur olmaması ve hizmetlerimizin aksamaması için İl Müdürlüklerimizde tüm çalışma arkadaşlarımız mesai mevhumu gözetmeksizin çalışmıştır. Salgın sürecinde hiçbir vatandaşımız sağlıktan faydalanamama, tedavi olamama ya da ilaç alamama gibi bir sorunla karşılaşmadı. Türkiye olarak ne kadar güçlü olduğumuzu salgın döneminde tüm dünyaya gösterdik. Ülkemiz bu sıkıntılı günlerde sağlam temeller üzerine inşa edilen Genel Sağlık Sigortası sistemimiz sayesinde tüm dünyaya örnek oldu.
“GENEL SAĞLIK SİGORTASI
PRİMİ TEK KALEME İNDİRİLDİ”
2002’de yüzde 70 olan Genel Sağlık Sigortasının kapsamı bugün yüzde 99,5’e ulaşmış durumda. 2016 yılında yapılan düzenlenme ile Genel Sağlık Sigortası primi tek kaleme indirildi. Geliri brüt asgari ücretin üçte birinin üzerinde olan kişilerin ödemesi gereken prim tutarı 2022 yılı için 150,12 TL’dir. Bu kişiler aylık olarak ödeyebilecekleri bu cüzi tutarla hem kendileri hem de bakmakla yükümlü oldukları eşleri, çocukları ile anne ve babaları sağlık güvencesine sahip olmasalar bile GSS kapsamında olup sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkına sahip oluyorlar. 
“TÜM İLGİLİ TARAFLARLA İŞBİRLİĞİ
İÇİNDE BİR ÇALIŞMA ANLAYIŞI YÜRÜTÜYORUZ”
Hafta kapsamında bu yılın ana teması olan kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda çalışmalarımıza değinerek toplumun tüm kesimlerinde sigortalı çalışmaya destek verilmesi konusunda farkındalık yaratmak istiyoruz. Kayıt dışı istihdamın genişlemesi, bir taraftan çalışanların güvencesiz kalmasına yol açarken, diğer taraftan da kayıtlı istihdam aleyhinde haksız rekabete yol açmaktadır. İl Müdürlüklerimizde görevli arkadaşlarımızın da gayretiyle hep birlikte çalışmalara katma değer katacak tüm taraflarla işbirliği içerisinde bir çalışma anlayışı yürütüyoruz.
Kurum olarak verdiğimiz hizmetlerin iyileştirmesi, prim teşviki uygulamaları, veri paylaşımına dayalı çapraz denetimler, bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları, yenilikçi uygulamalarımız ve tabii ki kayıt dışı istihdamın yoğun olduğu alanlarda hayata geçirdiğimiz projeler kayıt dışı istihdamın düşürülmesine önemli katkı sunmaktadır.
“KAYIT DIŞI İSTİHDAM % 30’LARA
KADAR DÜŞMÜŞTÜR”
Sosyal Güvenlik Reformunun hayata geçmesi ile birlikte atılan önemli adımlardan bir tanesi de kayıtlı istihdamın özendirilmesi ve bu bilincin arttırılmasına yönelik çalışmaların önem kazanmasıdır. Cezanın yerini teşvikin, denetimin yerini rehberliğin aldığı bir anlayışı hayata geçirmeye çalıştık ve bilinçlendirme, farkındalık, etkin rehberlik ve denetim faaliyetlerine öncelik vererek bu süreçte yüzde 50'lerde olan kayıt dışı istihdam oranı bugün yüzde 30'lara kadar düşmüştür. e-Devlet, e-SGK, SMS sistemimiz, SGK sosyal medya, SGKWEB TV, Alo 170 Çalışma Hayatı İletişim Merkezi ile 7/24 yanınızdayız.
“BASIN MENSUPLARIMIZA
TEŞEKKÜR EDERİZ”
Tek çatı altında on altıncısını kutladığımız Sosyal Güvenlik Haftasının ülkemizin tüm kesimleri için kutlu olmasını, yapacağımız etkinliklerin sosyal güvenlik bilinci ve anlayışının yaygınlaştırılmasına katkı sağlamasını diliyor, siz değerli basın mensuplarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.
“SOSYAL GÜVENLİK
HAFTAMIZ KUTLU OLSUN”
Bu yılın teması olan, "Kayıt dışı istihdamla mücadele" konusundaki çalışmalara da değinen Karagöz konuşmasının sonunda, Sosyal Güvenlik Haftası'nın ülkenin tüm kesimleri için kutlu olmasını, yapacakları etkinliklerin sosyal güvenlik bilinci ve anlayışının yaygınlaştırılmasına katkı sağlaması temennisinde bulundu.

Perşembe 14.9 ° / 4.2 °
Cuma 12.3 ° / 3.7 °
Cumartesi 10.8 ° / 1.8 °