omuhgn.jpg

Şampiyon olmama hakkınız yok!

Merhaba değerli sporseverler. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.
Bilindiği gibi, bu yıl dördüncü sezon olmak üzere dört yıldır şehrimizin takımı Ispartaspor, Bölgesel Amatör Lig’de ‘Şampiyonluk’ mücadelesi veriyor. Ancak, sezon sonu üç sezondur hep hürsanla bitiyor ve takımımız bir türlü Profesyonel lige çıkıp şu ‘BAL ‘Cehenneminden’ kurtulamıyor.
 
Her yıl sezona ‘Mutlak Şampiyonluk’ hedefiyle başlayan Yeşil – Pembeli camiada bu yılda adeta bıçak sırtı bir durumda ilerliyoruz. Neden mi bıçak sırtı? Çünkü, sen sezon başından bu yana bir türlü elde edemediğin liderliği ligin bitimine 8 hafta kala ele geçirdiğin halde böylesine önemli bir imkanı ve avantajı bir hafta sonra rakibe teslim edersen ‘Rakip puan kaybetsin’ diye bekler durursun.
 
Takımın ikinci yarıdan itibaren oynadığı tüm maçlarda ‘İyi Futbol’ oynamadığını sürekli yazıyorum. Bu takım devre arası ne yaptı? Hiç ikinci yarıya hazırlanmadı mı? Diğer bir deyişle 35 gün boyunca yattı mı? Orası da tam bir muamma.
 
Güya ilk yarıda şampiyonluğa oynayan takımlarla deplasmanda oynamış ve iki hafta üst üste deplasmana çıkmıştık. Ve dolayısıyla ikinci yarı şampiyonluğa oynayan takımlar Isparta’ya gelecekti ve iki hafta üst üste oynama gibi fikstür avantajlarımız vardı ikinci yarı. Bizim takım ne yaptı? Tüm bu avantajları bir bir yok edip gitti. Avantajları hep dezavantaja çevirdi. Şampiyonluğa oynayan takımlar Isparta’ya geldi gelmesine de hiç birini yenme başarısı gösteremedi. Bu da yetmedi alt sıralardaki takımlara da puan kaptırdı. Evet, ikinci yarıda takımın aldığı Makü mağlubiyeti ve Kestel beraberliği ile avantajlar bir anda dezavantaja dönüşüp Ispartaspor’un ‘Şampiyonluğu’ hayal olduğu bir anda, Sarayköyspor’un Kestelspor’u deplasmanda yenmesi Ispartaspor için adeta ‘Yeniden Doğuş’ gibi bir imkan sundu. Ancak, Yeşil – Pembeli ekip ne yaptı? Ele geçirdiği liderliği sezonun son haftalarına gelinmiş olmasına ve bundan sonra bırakın bir puanı, yarım puan kaybın bile telafisinin mümkün olmadığı bir süreçte rezil bir futbol oynayarak son sıralardaki Ereğlispor ile berabere kalarak sezon başından bu yana zor şartlar altında elde ettiği ‘Liderliği’ altın tepside tekrar Kestelspor’a hediye etti. Neymiş, Ereğlispor sahası çok kötüymüş ve adeta patates tarlası gibiymiş! Saha Ispartaspor için böylesine kötü de karşı takım için muhteşem mi? Rakip de aynı zor şartlar altında oynuyor. Bunlar tabiki bahane olamaz. Peki, şurada kalmış 5 hafta. Kestelspor bu saatten sonra bu liderliği bir daha kaybeder mi? Bana göre etmez. Zaten hakemler Kestelspor’a çalışıyor. Goller elle – kolla atılıyor, dün olduğu gibi takım 89. Dakikada beraberlik golünü yemiş olmasına rağmen 90+5’te galibiyet golünü atıyor ve ne edip edip maçı galibiyetle bitiriyor. Bizim takım bırakın 89. Dakikada gol yemesine rağmen maçı galip bitirmeyi başarmayı son 15 dakikada gol yemiş olsa bile onu çıkaracak bir oyun ortaya koymuyor. Golsüz berabere süren maçları bile son dakikalarda attığı gollerle kazanabiliyor.
 
Yeşil – Pembeli camiada her maçtan sonra şöyle bir görüş var ‘Daha önümüzde şu kadar maç var. Bu kadar maç kaldı. Lider oluruz ve ardından da sezonu şampiyon bitiririz inşaallah’ iyi hoş da takım ‘Şampiyon olacak’ bir takım kalitesinde futbol oynamıyor ki. İkinci yarının başından bu yana takım sahada geziniyor. Son sıradaki takımları bile yenmekte adeta ölüp ölüp diriliyor. Güçlü takımlarla oynadığında ne yapacak Allah bilir. Bunu önceki haftalarda olduğu gibi dünkü Bucak Belediye Oğuzhanspor maçında da gördük. Bu şuna benziyor, ligin son sıralarındaki takımların sürekli yenilmelerine rağmen her mağlubiyetin ardından ‘Bu maç geride kaldı. Önümüzdeki maçlara bakacağız artık’ demesi gibi bir şey.
 
Geçen yıllardaki halinden eser kalmayan bırakın şampiyonluk mücadelesini, kendi ilinde ‘İl kontenjanından’ dolayı Burdur amatör kümeye düşme tehlikesini ensesinde hisseden, BAL 7. Grupta ligi kendi il takımı olan Maküspor’un üstünde bitirmek için çabalayan Bucak Belediyespor dağılmış gitmiş. Takımda 5 numaranın haricinde takımı toparlayıcı ciddi anlamda top oynayan bir kişi kalmamış. Tamamen gençlerden oluşan bir ekip olması nedeniyle sahada sadece koşuyor. Zaten, bu durumu Bucak Belediye Oğuzhanspor’un Başkanının dünkü maçın devre arasında bizim yöneticilere yaptığı ‘Bizim derdimiz siz değilsiniz. Biz Makü’nün üzerinde ligi bitirelim de ne olursa olsun’ amacındayız’ sözü açıkça ortaya koymuyor mu?
 
Ama bizim takım ne yapıyor? Daha maçın ilk dakikalarında Bucak kalesini abluka altına almak ve golleri bir bir rakip kaleye göndermek yerine ilk şutunu ancak 21. Dakikada kaleye atabiliyor. İlk 45 dakikada ise kaleye sadece ve sadece 2 şut çekebiliyor. Bundan önceki haftalarda da olduğu gibi güçsüz rakip bakıyor ki, Ispartaspor’da bir şey yok. Saldırmaya başlıyor. Ispartaspor’un son derece kötü futbol oynaması maçın ilerleyen dakikalarında rakiplerin direncini artırıyor. Adamlar Isparta’ya gelirken çekine çekine geliyorlar ve belki de ‘Bizim buradan puan çıkarmamız çok zor’ diyerek Ispartaspor’u kafalarında büyütüp sahaya çıkıyorlar. Ama, Ispartaspor’un oynadığı futbolu görünce bu defa kafalarında ‘Biz bu takımı yeneriz’ düşüncesi oluşuyor. Maçın ikinci yarısında ise herhalde sorumluluk duygusu biraz artıyor ki, takım biraz kıpırdanıyor ve sadece amacı ligde kalabilmek olan rakibine gol atabiliyor. Tabi bu arada rakipler ne yapıyor (Örneğin Karaman Belediyespor) gelene 4, gidene 3 çekiyor. Puan durumuna bakarsanız rakiplerin attıkları gollerle Ispartaspor’un attığı goller arasında en az 10 gol olduğunu ve Ispartaspor’un az gol atabildiğini görürsünüz. Rakiplerde averaj uçmuş gidiyor.
 
Olmaz beyler, gerçekten böyle olmaz. Takım o kadar kötü futbol oynuyor ki, taraftarlar ikinci yarıdan bu yana daha hiçbir maçı ‘Tamam bizim takım bu maçı rahat alır’ diye izleyemiyor. Neden? Çünkü takım rakibi son sırada bile olsa o kadar zorlanıyor ki, ilerisi için umut vermiyor. Bu nedenledir ki, Ispartaspor’un bir an önce silkelenmesi ve kendine gelerek, gerek ismine gerek şampiyonluğa oynayan bir takıma layık bir şekilde ‘Futbol’ oynaması lazım. Burada iki seçenek var. Ya takım işin ciddiyetini kavrayacak ve gerçek gücüne dönecek ya da takımda acilen bir kan değişikliğine gidilecek. Yönetim, eğer bir kan değişikliği düşünüyorsa bunu bugünlerde yaparsa iyi olacaktır. Zira, Ispartaspor kalan 5 maçın ikisini grubun güçlü takımlarıyla yani Manavgat Belediyespor ve Ortaca Belediyespor ile yapacak. Dolayısıyla, iki hafta sonra Isparta’da oynanacak Manavgat Belediyespor maçına daha iki haftalık bir süre var. Takımda bu saatten sonra futbolcu anlamında bir kan değişikliğine gidilemeyeceğine göre Teknik Direktör değişikliği ile bu sorun çözülebilir. Benim yönetime tavsiyem grubumuzdaki Kestelspor’u haftalarca liderlik koltuğunda tutan ve iki hafta önce görevinden ayrılan Eğirdir Belediyespor’un da eski Teknik Direktörü olan Hakan Karaca takımın başına getirilebilir.
 
Evet, ben Turgut Kul Hocayı severim ve saygı duyarım. Kendisini Ispartaspor’un şampiyon olduğu yıllardan beri tanırım. Ancak, göreve geldiği zamandan bu yana ki süreç gösterdi ki, Turgut Hoca ile bu iş çok zor ve hatta olmuyor. Çünkü, Dobi Hasan gittikten sonra takım kendisine emanet edilmesine rağmen takımda bir değişiklik olmadı. Dobi Hasan döneminde ikinci yarının ilk maçlarında takım iyi oynamıyordu şimdi de iyi oynamıyor. Bilindiği gibi, Ispartaspor bu senaryoyu daha önce de uyguladı ancak başarılı olamadı. Bile bile ikinci defa hata yapmanın anlamı yok. Peki o senaryo neydi? Geçen sezon Ispartaspor yönetimi aynı bu sezon olduğu gibi daha 5. Haftada mevcut teknik direktörün başarısızlığı nedeniyle takımın başına Hakan Şimşek’i getirdi. Ispartaspor, Hakan Şimşek ile ilk yarının sonuna kadar oynadığı 9 karşılaşmanın 8’inden galibiyetle 1’inden de beraberlikle ayrılmayı başardı. Devrenin son maçının ardından bir takım durumlar yaşandı ve Hakan Şimşek ile yollar ayrıldı. Yönetim, Şimşek’in Yardımcısı Erol Yedibela ile ‘Yola devam’ etme kararı aldı. Keşke almasaydı. Çünkü, ilk yarıda 9 maçın 8’ini kazanan takım ikinci yarı adeta tel tel döküldü ve sonuçta koskoca bir sezon heba olup gitti.
 
Aynı durum bu sezon da yaşanıyor. Adeta geçen sezonun fotokopisi gibi. İlk 5 hafta sonunda alınan sonuçlar nedeniyle Teknik Direktör Tarık Söyleyici ile yollar ayrılıyor yerine Dobi Hasan getiriliyor. İkinci yarının ilk haftalarında Dobi Hasan’ın da görevine son veriliyor ve sonra yine geçen sezondaki hatanın aynısı yapılıyor. Yeni bir Teknik Direktör bulmak yerine görevine son verilen Teknik Direktörün Yardımcısı ile yola devam kararı alınıyor. Zaten bu senaryoyu Ispartalı sporseverler geçen sezon görmedi mi? Bu bile bile lades demek değil midir? Bence yol yakın iken şu 2 – 3 günde bir kan değişikliği takımı eski günlerine getirir.
 
Evet, köşe yazımın başlığında da yazdığım gibi. Ispartasporlu futbolcuların ve Teknik heyetin ‘başarısız olma’ hakları asla yoktur. Neden mi? Çünkü, grubumuzda hiçbir takımda olmayan imkanlara sahipler, Valisinden Belediye Başkanına kadar (Isparta protokolü), yönetimi, taraftarları ve basını kendilerini seviyor ve bağrına basıyor. Kısacası, başarı için her şey mevcut. Hani bizim toplumumuzda bir olgu vardır ya ‘Yağ var, un var, şeker var. Sadece helva yapacak adam lazım’ diye. Teknik Heyet ve Futbolcular artık siz de bu helvayı yapın artık. Yapın ki, Isparta’nın spor camiasının size verdiği değere karşılık vermiş olabilesiniz.
Saygılarımla…
 
 
 
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP
1Galatasaray220046
2Alanyaspor220046
3Göztepe210144
4Fatih Karagümrük210134
5Beşiktaş210124
6Fraport TAV Antalyaspor210124
7Atakaş Hatayspor210124
8Fenerbahçe210114
9Kasımpaşa211013
10BŞB Erzurumspor211003
11Demir Grup Sivasspor2110-13
12Hes Kablo Kayserispor2110-13
13İttifak Holding Konyaspor100101
14Gaziantep FK2011-21
15Trabzonspor2011-21
16Gençlerbirliği2011-21
17Yeni Malatyaspor2011-31
18Yukatel Denizlispor2011-41
19MKE Ankaragücü1010-10
20Çaykur Rizespor2020-30
21Medipol Başakşehir2020-40
2017

AK Parti Gaziantep Milletvekili Abdulkadir Yüksel, geçirdiği kalp krizi nedeniyle kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

2016

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturmada gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan eski Washington Silahlı Kuvvetler Ataşesi Tuğgeneral Yavuz Çelik, yeniden çıkarıldığı mahkemece tutuklandı

2015

İsviçre Savcılığı, FIFA Başkanı Joseph Blatter'e ceza soruşturması açtı. Suçlamalar arasında Blatter'in, UEFA Başkanı Michel Platini'ye 2 milyon dolar verdiği iddiası da yer aldı.

2013

Bingöl M Tipi Ceza İnfaz Kurumunda aralarında terör örgütü mensuplarının da bulunduğu 18 tutuklu ve hükümlü tünel kazarak firar etti.

2012

Türk halk ozanı Neşet Ertaş, bugün vefat etti.

2011

İspanya'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetimi, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren tüm Katalonya bölgesinde boğa güreşlerini yasakladı.

2011

Perge Antik Kenti'nden kaçırılan ''Yorgun Herakles'' heykeli, 31 yıl sonra ABD'den Başbakanlık uçağı ile Türkiye’ye getirildi ve Antalya Müzesi yetkililerine teslim edildi.

2010

İngiltere'de muhalefetteki İşçi Partisi'nin genel başkanlığına Ed Miliband seçildi. Seçim, Ed ile David Miliband kardeşler arasındaki yarışa sahne oldu.

2005

'En Kalabalık Halk Oyunları Gösterisi'' dalında Guinnes Rekorlar Kitabı'nda rekora aday olan Burdur'da 20 bin 328 kişi yöresel ''Teke Zortlatması'' oyununu aynı anda oynadı.

2001

Tekel'in Küba ile ortak kurduğu TEKA Puro Fabrikası İstanbul'da açıldı.

1993

Karun Hazinesi Türkiye'ye geldi.

1982

Türkiye'nin ilk kadın Büyükelçisi Filiz Dinçmen, Amsterdam'da görevine başladı.

1980

Türk pop müzik şarkıcısı, Betül Demir bugün doğdu.

1979

Arjantin Devlet Başkanı Juan Peron'un eşi Eva Peron'un yaşam öyküsünü anlatan Evita müzikalinin ilk gösterisi Broadway'de yapıldı.

1974

Bilim adamları, aerosol spreylerin ozon tabakasını tahrip ettiği konusunda uyarıda bulundu.

1970

Gitarist ve söz yazarı Yavuz Çetin, bugün doğdu.

1961

Türk sinema ve TV oyuncusu Mehmet Aslantuğ, bugün doğdu.

1968

ABD'li sinema sanatçısı, Will Smith bugün doğdu.

1960

Yassıada'da tutuklu bulunan eski Cumhurbaşkanı Celâl Bayar, kemeriyle intihar girişiminde bulundu. Bayar, nöbetçi teğmen tarafından kurtarıldı.

1958

Kemer Barajı ve Hidroelektrik Santrali işletmeye açıldı.

1950

Birleşmiş Milletler askerleri Kore'de Seul'u ele geçirdi.

1925

İstanbul'da, tulumbacı teşkilatının yerine, modern motorlu itfaiye teşkilatı kuruldu

1917

Lev Troçki, Petrograd Sovyeti başkanı seçildi.

1911

İtalya, Osmanlı Devleti'ne savaş ilan etti.

1561

Şehzade Bayezid idam edildi.

1561

Şehzade Bayezid, Osmanlı şehzade (I. Süleyman'ın Hürrem Sultan'dan olma üçüncü şehzadesi) bugün öldü.

1396

Yıldırım Bayezid, Niğbolu Zaferi'ni elde etti.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri