SULARI ÇEVRE ve ŞEHİRCİLİK “KORUMAYACAK”…! KUŞKULAR…NEDENLER!

SULARIN KORUNMASIYLA İLGİ YETKİ; ÇEVRE ve ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞINDAN ALINDI
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının  yetkisinde olan;  ülkemizdeki, içme-kullanma suyu temin edilen veya edilmesi planlanan bütün yerüstü ve yeraltı suyu kaynaklarının kalitesinin ve miktarının korunmasına ve iyileştirilmesine ilişkin usul ve esaslar, içme ve kullanma suyu havzalarında yapılaşma yasak ve şartları ;uygulama esasları ile içme ve kullanma suyu temin edilen yeraltı suları için genel koruma esaslarına ilişkin düzenlemeler  ve hukuki dayanaklar içeren 2005 yılında yürürlüğe giren ;; SU KİRLİLİĞİ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ (SKKY)’nin , 16.- 17.-18.-19.-20 nci, maddeleri, 14 Şubat 2018 tarihli ve 30332 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan  kararca yürürlükten kaldırıldı. Artık Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve temsilcilikleri  “Su Kirliliğinin” bu maddeleriyle ilgili genel- yasal  koruma esaslarına ilişkin düzenlemelerden sorumlu-yetkili- yürütücü olamayacak.
“KALDIRILAN MADDELER” ÇOK ÖNEMLİ KORUMA ÖNLEMLERİNİ İÇERMEKTEYDİ!
Kaldırılan bu maddelerde, içme suyu kaynaklarında Mutlak- Kısa mesafeli  ve Orta Mesafeli Koruma Alanlarında yapılmaması gerekenler belirlenmişti; buna göre;;
*Bu alanlarda; her türlü katı atık ve artıklar bu tür su kaynaklarına atılamaz ve atılması yasaktı
*Akaryakıt ile çalışan kayık, motor ve benzeri araçların kullanılmasına izin verilmezdi.
*İçme ve kullanma suyu rezervuarlarının su toplama havzaları içinde bulunan devlete, belediyelere ve kamuya ait araziler koruma alanları için verilen kısıtlamalara tabiydi. Derelerden kum ve çakıl çıkarılması amacıyla kum ocağı açılmasına izin verilmezdi.
*İçme ve kullanma suyu projesine ve mevcut yapıların kanalizasyon sistemlerine ait mecburi teknik tesisler hariç olmak üzere, bu alanda hiçbir yapı yapılamazdı
*Turizm, iskan ve sanayi yerleşmelerine izin verilemezdi.
 *Her türlü katı –sıvı atık ve artıkların- hafriyat depolanmasına ve atılmasına izin verilemez
.*Dinlenme tesisi, akaryakıt istasyonu ve benzeri tesisler yapılamazdı. Bu alanda kalan mevcut yapılar dondurulmuştu., *Bu  alanda suni gübre ve tarım ilaçları kullanılamazdı.
 SU HAVZALARINDA MADENCİLİK DE…!
*Bu alanlarda; yeraltından çıkarılarak enerji üretme ve ısıtma gibi çeşitli amaçlar, galeri yöntemi ile patlatmalar, kırma, eleme, yıkama, cevher hazırlama ve zenginleştirme işlemleri yapılamazdı.
*Madenlerin çıkarılmasına; faaliyet sonunda arazinin doğaya geri kazandırılarak terk edileceği hususunda faaliyet sahiplerince noter tasdikli, yazılı taahhütte bulunulması şartları  izin verilebilirdi. .
Peki niye kaldırıldı? Adı Çevre ve Şehircilik…Yürütmeyse!
Yetkililerin bu konudaki açıklamalarında;” bu kapsamda, ulusal mevzuatta mükerrerliğin önlenmesi ve uygulamada yeknesaklığın ,sağlanması amacıyla da SKKY de  içme ve kullanma suyu havzalarının korunmasına ilişkin 16-20nci maddelerin çıkarılması suretiyle değişiklik yapılması gereği hâsıl olmuştur İçme-Kullanma Suyu Havzalarının Korunmasına(İKSHK) Dair Yönetmelik’te yeniden düzenlendiğinden, uygulamada herhangi bir boşluk bulunmamaktadır” denildiyse de! Kuşkular var!
  Neden ihtiyaç duyuldu? Akılda kalanlar ve endişeler!… 
Sulak alanların korunması ve planlanmasında  önemli koruma ilkelerini belirleyen ilgili maddelerin  SKKY ‘nin yürütücüsü olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığından alınıp(çıkarılıp), İçme-Kullanma Suyu Havzalarının Korunmasına  Dair  Yönetmelik hükümlerini  yürütücülüğünün  sadece ;Orman ve Su İşleri Bakanı  verilmesinde , bu alanlar daha çok mu, daha özenle mi korunacak? 
*Örneğin; koruma alanları olarak belirlenen kirlenmekte olan  su alanlarında; imar- yapılaşmaya   ve atık depolama serbest  mi olacak mı?
*Koruma alanlarında Taş –Mermer ve Maden Ocaklarının açılması yasal hale mi geliyor..?
*İçme suyu havzalarında petrol türevli araçların kullanımına ve buralarda  “kafes balıkçılığına” ve kum alımlarına  izin verilecek mi?
*Kentlerdeki  bu yaşam alanlarının  bu değişimle, kentleşmenin ve sanayinin baskısından korunması mümkün olacak mıdır.?.
 * Yoksa bu değişim yaşam alanlarındaki su kaynaklarının  daha çok baskı altında olmasına mı neden olacaktır? Şehircilik, Orman ve Su İşleri.. Yoksa her iki bakanlık arasında uyumsuzluklar söz konusu ise bunun nedenleri nedir? Kentlerdeki korumacılığın  Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yürütülmesi  yaşanılan yaşanılabilecek olan maddi –manevi  çevresel risklerin  ve bunların planlama- yönetim süreçlerini ciddi sorunlara yol açmasına acil çözüm değil midir?.. Adı Çevre ve Şehircilik de!  Süreç iyi yönetilmezse geri dönüşte çok ciddi sorunlar yaşanabilir! Su ile “oyun” olmaz! OSİ nin o kadar çok işi varken(!)
Yrd. Doç. Dr. Erol KESİCİ TTKD Bilim Danışmanı..
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP
1Alanyaspor330059
2Fenerbahçe320167
3Yukatel Denizlispor320147
4Çaykur Rizespor320127
5Galatasaray421107
6Gazişehir Gaziantep FK4211-17
7Demir Grup Sivasspor411225
8Trabzonspor310215
9MKE Ankaragücü310215
10Antalyaspor4112-15
11Beşiktaş4121-14
12Medipol Başakşehir4121-34
13BTC Türk Yeni Malatyaspor312013
14Konyaspor300303
15İstikbal Mobilya Kayserispor4022-22
16Göztepe3021-41
17Kasımpaşa4031-51
18Gençlerbirliği3030-50

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri