GÖL İÇİN “BALIK BİLE DOĞURMADI”!

Isparta İl Genel Meclisinde yeniden gündeme gelen Eğirdir Gölü‘ndeki su çekilmesi için yapılan genel görüşme; bilinenler tekrar edilerek ; çözüm ile ilgi  beklentileri karşılamadı. “Esildi gürlendi(!)”.Bana göre çok ama çok önemli ekonomik ve hayati olan gölle ilgili önemli bir sonuç çıkmadı! Hani derler ya dağ...
    Gölün her geçen gün giderek kurumasının artması nedeniyle; zannettik ki hemen çözüme gidilecek radikal kararlar alınacak. Su azaldıkça daha fazla buharlaşma artacak.. Bekliyorduk ki ; gölü besleyen kaynaklarla ,gölden alınan devasa pompajla , gölü besleyen kaynaklar üzerine kurulan-kurulmakta olunan gölet barajlar hakkında, gölün  su kotunda gelinen kritik eşikle ilgili acil  çözümlere başlanacağı,  gölden su alımlarının en aza düşüleceği, gölü kirleten unsurlara ve su çekildikçe  kıyıya yapılan işgallerin engelleneceği ve var olan gölün koruma yasaklarının  ,Eğirdir Gölü Özel Hükümlerinin “harfiyle” uygulanacağını  zannederken. Mecliste söylenenlerse;  farklı farklı ve bilinen gerçeklere değinilmiş (Medya 32) , Basında yer aldığı şekliyle; “kimi buharlaşmaya, kimi iklime, kimi elmanın çok su tükettiğine , kimi Kovada Kanalına verilen suya; kimi su çekildi motorlar bozul duya, kimi özel hükümler uygulansaydı ya...”  Acaba bu güne kadar yaşanan bu sorunlar görülmemiş mi ki? Çözüme karar verilmedikçe her yıl bilinenlerin tekrarını söylemek gölü kurtarmamakta! Bilim insanları araştırmacılar zaten yıllarca sorunu dile getirip çözümü önermekteler.. Uygulayıcıların harekete geçmesini istemekteler.
. TOPLANTI SONUÇLARI(Medya 32)...
Gelendost Belediye Başkanı ve EKOBİR Başkanı Biyolog Mehmet Sezgin; “Eğirdir Gölü S.O.S veriyor” Eğirdir Gölü ile ilgili acı gerçeğe dikkat çekti. Su kodunun düştüğünü...., Su kodu düşünce motorlara zarar verir. Böyle olurken Kovada Bölgesi’ne halen su aktarımı yapılması bizi düşündürüyor. Bu gölün kuramayacağını kimse garanti edemez. “
Eğirdir Su Ür. Arş. Ens. Müdürü Şakir Çınar; “ Biz içme suyu da olsa sulama suyu da olsa suyu fazla tüketiyoruz....elma  ağacı verdiği elma meyvesi kadar suyu bir günde tüketiyor. su salımı göl kodu dikkate alınarak yapılmalı. Eğirdir gölünde su bitkilerinin, kamışların kesimine müsaade edilmeli “
İl Genel Meclis Üyesi Necdet Satılmış, “Eğirdir Gölü’nün komada olduğunu belirterek Çevresinde 81 yerleşim biriminin katma değerinin bu göl sayesinde olduğunun bilincindeyiz. Göle olan hassasiyetimiz gelecek nesillerimize güzel imkanlar bırakmak olduğunu... Şuanda Eğirdir Gölü’nün yüzde 80’i otlanmış durumda. Göldeki çekilme tehlikeli boyuta ulaşmış durumda.  Eğirdir Gölü komada ve masada. İğne ile mi, serumla mı veya ameliyatla mı tedavi edeceğiz? Ben bölgenin insanıyım benim hassasiyetim o bölgenin insanı olmamdandır”
DSİ Bölge Müdürü Mahmut Berber Su miktarı her geçen yıl azalıyor. Eğirdir Gölü’nden yılda 500 milyon m3 suyun buharlaşarak havaya uçtuğunu  15 Eylül tarihi itibariyle kot yüksekliği 916,28 metre. Geçen yıla göre 58 cm. düşüş var. Göl su seviyesini takibini bölge olarak da genel müdürlüğümüz de yapmakta Kovada’ya 2 m3 saniye su bırakıyoruz. Burada doğal yaşam var. Balıklar var, ölümler oluyor....”
    Hepsi iyi de! Gölün kritik eşik sınıra gelinceye kadar tükenmesine kimler karar verdi?  Bilim insanlarının 20-30 yıldır söylediklerini  “tekrar etmek söylemek niye?” Dahası hani çözüm? Yıllardır, gölün sorunları toplanılmakla kalmakta!  Gölün gerçekleriyle ve bilinen şeyler tekrarı ,uygulamaya geçilmemesi “akıllara- göle  ve gölün az kalan zamanına ziyan”... Göl için verilen karar nedir? Artık ya tamam gölün önceliği ve su bütçesi korununcaya kadar önlem almaya devamı?  Çözüm nerede? Söyledikleriniz; yıllardır sizlere adeta yalvardığım, gelin göl yok olmakta ileride çok daha ciddi sorunlarla karşılaşırız dediğimiz bu güne gelişi  söylediğimde; “hadi canım sende abartıyorsun , göle bir şey olmaz, böyle deme turist gelmez ....”vb.lerini dediğiniz yıllarca kızdığınız toplantılara çağırmadığınız  benim sözlerim benim açıklamalarım değil mi? Geç kalmadınız mı?  Yıllarca durmadan komisyonlar kuruldu ne kararlar alındı ve neden göl kurtarılamadı? Şimdi gölü için  “ ölüm eşinde” demek!
  Bunları biliyoruz. Bu durum karşısında benzer çözüm önerileri dünyada ve ülkemizde aynıdır ve acilen uygulanmalıdır.. Yapılması gereken; gölün kullanım amacı bellidir, gölün doğal hidrolojik ve ekolojik dengesinin iyileştirilerek-korunarak; gölden ekonomik olarak yararlanmanın sınırlarını aşmamaktır. Saygılarımla  
Yrd. Doç. Dr. Erol KESİCİ TTKD Eğirdir Isparta Temsilcisi
Doğa ve Sürdürülebilirlik Derneği (DOSDER) Bilim Danışmanı 
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Erol KESİCİ10 ay önce
ısparta il genel meclisinde yeniden gündeme gelen eğirdir gölü‘ndeki su çekilmesi için yapılan genel görüşme; bilinenler tekrar edilerek ; çözüm ile ilgi beklentileri karşılamadı. “esildi gürlendi(!)”.bana göre çok ama çok önemli ekonomik ve hayati olan gölle ilgili önemli bir sonuç çıkmadı!
Erol KESİCİ10 ay önce
bunları "yirmi yıldır dile getiriyoruz yeni farkedilmesine üzülsekmi-sevinsek mi?" anlatılanlar hep bilinenler çözüm belli neden girişimde bulunmuyor.... birde bana bir daha " bunları yazma halk rahatsız oluyor " diyen ve onca hakereti yapanlar "kayıt ve belgeli" bunları söylemeyin sizede "hakaret edebilirler.. halkı rahatsız etmeyin" bakın gölde sorun yok...!! dünyada ve ülkemizde bilinen çözüme geçiniz lütfen..keşke sizler haklı olsaydınız!
ŞERİF Gökdal 10 ay önce
sn. hocam göl umuze olan duyarlı görüş ve önerilerinizi ilgi ile takip ediyorum sevgilerimle

YAZARLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri