Bahane!!

İstersem çare, istemezsem bahane bulurum...” 

BAHANE; bir şeyin gerçek sebebini, gerçek amacı gizlemek için ileri sürülen söz, uydurma neden, sözde neden!.

Eğirdir Gölü’nün sorunlarını çözmek yerine; “bahane üretmek” gölün geleceğini yok eden kürek çekmedir! .Ömrümüzü, yaşadığımız yerlerin geleceğini boşa harcamak için iki temel engel vardır, biri; kendi çıkarımızı, rahatımızı ve zevklerimizi düşünmek; biride caba harcamak bir şeyler yapmak için katkıda bulunmak yerine  BAHANE uydurmaktır.. Bir şeylere uymak! Bazen de biz mazlumuz-uysalız elimizden ne gelir ki, büyüklerimiz bilir!

Nereden mi buralara geldik…

Geçtiğimiz hafta çarşıda Şükrü Savaş arkadaşımızın iş yerine bir iş için uğramıştım, orada  Eğirdir Belediyesi Meclisinin  bazı üyeleri, emekli ve birde beni tanıdınız mı diyen Bizim Eğirdir Platformu yöneticisi de vardı.. Hal hatır sorulduktan sonra.. Konu çevre ve Eğirdir’e geldi…“suçlayıcı!” da  olsa, çok  uygar ve samimi , her şeyin karşılıklı konuşarak anlatılarak sonunda; “kucaklaşıldığı”  bir iki saatlik “içindekileri dökme” …

BEP yöneticisi sayın.. ;(bana çok kızgın olduğu belli ki!) “hocambalıklarda parazit var, göl kirli, kıyı ihlalleri yapılıyor, sinek-koku, var vb. bu tür yazıları yazmakla Eğirdir’e kötülük yapıyorsunuz… Balıklarda parazit var dediğinizde, çok sayıda  rezervasyonlar iptal edildi… Biz bunun üzerine esnaflardan, turizm işletmecilerinden, Eğirdirlilerden ,Araştırma Ens. Müdürlüğünden oluşan kalabalık bir gurup sizi Kaymakamlığa şikayete gittik…Anlattık , balık parazitinden  şimdiye kadar rahatsız olan yok..Pişirilince geçer….”  

Kendilerine çok güzel bu açıklamalardan çok memnun oldum,nedenlerini açıklayayım.

Ben yirmi beş yıl önce “ Eğirdir de , Isparta da bütün kapılara uğradım” Eğirdir ve gölünün sorunları var gelin yara küçükken bunlara bilinen çözümleri uygulayalım, yarın yara kangren olmadan, diye yıllarca dil döktüm anlattım. Benim ihtisas konum EĞİRDİR GÖLÜ, Eğirdirliyim, gölün neredeyse 60 yıl öncesinden bu gününü  bilirim ; ayrıca  yirmi yılı aşkın süredir Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Bilim Danışmanı ve Eğirdir Temsilcisiyim…Neden hiçbir çevre toplantısına çağırılmam? Bu nedenle  Eğirdir’in sorunları sosyal medya ve yazılı basında paylaşmamdan başka bir yol bulamadım.. . 

1- Hep haklısın deyip hiçbir şey yapılmadı. Gölümüz temiz, bir sorun yok diye diye, balıkları yenilmez, suyu kokan , bazen bazı dönemlerde tarımda bile kullanılması sakıncalı olan su , istilacı türler ve zehirli algler üreten su kalitesine gelindi. Sinek Eğirdir de her şeyi etki altına alan çok önemli bir  istilacı oldu. Yazın kapı pencere kapalı..Balıklardaki parazite gelince bu şimdiye kadar görülmemiş bir olay neredeyse her tür balıkta10cm. boya kadar ulaşmış vaziyette.. Zararsızmış!  Buna neden parazit demişler?.Görüntüsü bile tiksindirici… Pişirilince geçermişSudak balığının pişirilmesinde en çok tercih edilen yöntem üzeri kaplamalı içerisi nemli kızarılmayan- börek misalipişirme yöntemi. .Bu yöntemle parazit ölmez…  elbetteparazit herkese etki etmez. Grip gibi.. Parazitin yerleştiğiorganlar vardır.. Oralara bakıldı mı? İnsanlar bu hastalıklı balıkları sunmak ne kadar doğrudur…-
2- Eğirdir’e “bir gelen bir daha gelmemekte”…Eğirdir’in nüfusu giderek azalmakta.. halbuki Eğirdir  “bir cennet- bir inci” idi.. “ kaçılır mı”…?
3- Eğirdir Plajı dünya garantisi olan MAVİ BAYRAK ile ödüllendirilmişti.. İptal edilmesi bizim yanlışımızdır. Çok üzücü . Ama siz diyorsunuz ki iptal ettirmeyecektiniz…”  Ne yapmamız gerekirdi “insanlar-turistlere defolu turizm mi sunalım” . Bu bakışla daha çok turizmle ilgili esnafla işyerinin kapanacağını belirtim … Doğasını korumadan ; hangi tabelayı asarsan as, gerçekleri örtemezsiniz. Kendi kendimize sıkıntı asmaktayız.
4- Halbuki, bunlar için beni günah keçisi görüp  bir çok yere şikayet edeceğinize, bahaneyi “Erol Hoca” olarak sunmak yerine. Neden gölün sorunlarını çözmek için gayret göstermezsiniz enerjinizi neden bu yöne harcamazsınız dediğim de.. O sizin sorununuz” Evet bu bizim sorunumuzda ; dinlemeden çözüme katkı sunanları  önemsemeden   Hani derler ya ne ala memleket…  Beni rektöre, kaymakamlığa şikayet etmekle, beni yok saymakla , bana  “kimilerinin yaptığı gibi hakaretler etmekle” Eğirdir Gölü’nün sorunlarını çözemezsiniz… Çözüm ve yolu belli,…

Şu sözler  güne çok uymakta! Şikayet etmek, günah keçileri üretmek, bahaneler sunmak” bazı insanlara , çözüm için  çaba harcamaktan daha kolay gelebilmektir/ kolaydır. Halbuki;Eğirdir Gölü’nün bilinen sorunlarına. bilinen- önerilen çözümleri yerine getirmek yerine , yıllardır  sürekli olarak  bahaneler sunarak- görmezden kalınarak, yerine geldiğinde siyasete malzeme ederek; şikayet ediliyorsa; ya değişiklik yapmayı ya da yeni bir şeyler yapmak istenmiyorsa ,en kolay yol demek ki “bahane bulmak şikayet etmekHalbukisorunların çözümüyle ilgili işin gerekliliklerini yapmak gerekmez mi?

   Eğirdir’e turist gelmemesinin  nedenini benim bilimsel verilerle ve Eğirdir Gölü’nü Koruma Özel Hükümlerini delil gösteren yazılarıma ve kol kırılsın yen içinde kalmasını razı olanların; bana kızmaları,  şikayet  etmek yerine , Eğirdirin ve Gölü’nün sorunlarını  çözümüyle ilgili gerekliliklerini yerine getirmeleri gerekmez mi?  Ba insan çözüm üretir, bazları dabahane üretir.”

Yarın…”Eğirdir Kent İnisiyatifi de benim yüzümden dağılmış!”

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri