Ticaret Bakanlığından Haftalık İzin Kararı! 1 Ekim İtibariyle Başlıyor

Ticaret Bakanlığından Haftalık İzin Kararı! 1 Ekim İtibariyle Başlıyor

Ticaret Bakanlığından Haftalık İzin Kararı! 
1 Ekim 
İtibariyle
Başlıyor
ULUSAL 0
omuhgn.jpg
Milyonlarca çalışanı doğrudan ilgilendiriyor. Haftalık izinler ile ilgili karar verildi. 81 ile gönderildi ve 1 Ekim itibarı ile başlıyor. Erkek berberleri, kadın kuaförleri ve güzellik salonları haftada bir gün dükkanlarını kapatarak haftalık izin yapacak. Genel eğilim berberlerin ‘pazar’ kuaförlerin ‘salı’ günü izin yapmak istediği yönünde.
 
Erkek berberleri, kadın kuaförleri ve güzellik salonları 1 Ekim’den itibaren haftada bir gün izin yapıp dükkanlarını sabah 8’de açıp, akşam 10’da kapatacak. Türkiye genelinde odalar, üyelerinin eğilimleri doğrultusunda izin yapmak istedikleri günü belirleyip sonucu valiliklere bildirecek. Ancak şu ana kadar alınan kararlarda erkek berberleri ‘pazar’ gününü, kadın kuaförleri ‘salı’ gününü kapanma için tercih ederken, 122 odadan çıkacak ‘ortak karar’, Türkiye genelinde 108 bin işyerinde 1 Ekim’den itibaren aynı anda uygulamaya girecek. Böylece tüm Türkiye’de Berber, Kuaför, güzellik salonları aynı gün izin yapacak. AVM bünyesinde çalışan işyerlerinin de kurala tabi olması için Perakende Yasası’nda değişiklik olacak.
BİR GÜN KAPALI
Ticaret Bakanlığı’nın, 1 Ekim 2022’den itibaren uygulanmak üzere Türkiye genelinde tüm berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması yönünde aldığı karar doğrultusunda hazırlıklarda sona gelindi. 122 meslek odasını ve 87 bin 251 üye işletmeyi temsil eden Türkiye Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Federasyonu Başkanı Bayram Karakaş, 1 Ekim yaklaşırken gelinen aşama hakkında Hürriyet’in sorularını yanıtladı. Karakaş, öncelikle karma odalarla birlikte toplamda sayıları 108 bine ulaşan işletmelerde çalışan 300 bini aşkın çalışanın haftada bir gün, muhtemelen de pazar günü, normal evlerde olduğu gibi aileleriyle birlikte dinlenme, eğlenme, alışverişe çıkma fırsatı bulacaklarını söyledi.
AVM’LER EKLENEBİLİR
Halen 122 odanın hafta tatilinin pazar mı salı mı olacağı konusunda yetkili kılınmakla birlikte üyelerinin eğilimlerini belirlemek için çalışma yürüttüklerini anlatan Karakaş, gelinen durumu ise şöyle özetledi:
“1 Ekim’den itibaren açma kapama saatleri haftanın 6 günü sabah 8, akşam 10 olacak. Herkes haftada bir gün istirahat edecek. Buna AVM’lerdeki iş yerlerinin de dahil olması için Perakende Yasası’nda değişiklik yapılacak, hazırlıkları süren yasa taslağına buna ilişkin hüküm eklenecek. Tatil yörelerinde ise odalarımız üyelerinin eğilimleri doğrultusunda valilere taleplerini iletecek. Buna göre belki tatil günü pazar değil, salı olacak ama haftada bir gün mutlaka onlar da kapatacak, izin yapacak. Dün itibarıyla 65-70 oda görüşünü bildirdi, bunların 55 tanesi ‘pazar’ günü kapanma istedi. Yani genel eğilim pazar günü gibi görünüyor.”
NÖBETÇİ YOK, TEK
İSTİSNA GELİN-DAMAT
Federasyon Başkanı Bayram Karakaş, tüm Türkiye’de kapanmanın pazar günü çıkması halinde gelin damat tıraş ve saçlarında, makyajında kısacası düğün hazırlığında sıkıntı yaşanıp yaşanmayacağı ya da buna yönelik ‘nöbetçi’ kuaför mü olacağı sorumuza ise “Elbette ki halkımız mağdur edilmeyecek. Bu işin tek istisnası düğünler olacak. Düğün hazırlığı tamamlanıp dükkanlar kapatılacak. Düğün ekibi dışında kimse alınmayacak. Yani nöbetçi berberlik, kuaförlük olmayacak. Bir de okulların açılma haftalarında oda başkanının yetkisiyle çalışma gün ve saatleri geçici olarak düzenlenebilecek” yanıtını verdi. Karakaş, Ankara, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Erzurum, Sivas, Samsun, Bursa gibi illerde erkek berberlerinin pazar günü tatil istediğini açıkladı.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER HABERLER

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığına Sözleşmeli; 
341
Personel 
Alınacak
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığına Sözleşmeli; 341 Personel Alınacak

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığına Sözleşmeli; 341 Personel Alınacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Elektrik Ve Doğal Gaz Ödemeleri İçin Müjde; 
Vergiden 
Düşecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Elektrik Ve Doğal Gaz Ödemeleri İçin Müjde; Vergiden Düşecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Elektrik Ve Doğal Gaz Ödemeleri İçin Müjde; Vergiden Düşecek

TBMM 1 Ekim'de Mesaiye Başlıyor; 
Milyonlarca 
Kişi Onları 
Bekliyor
TBMM 1 Ekim'de Mesaiye Başlıyor; Milyonlarca Kişi Onları Bekliyor

TBMM 1 Ekim'de Mesaiye Başlıyor; Milyonlarca Kişi Onları Bekliyor

Komşular 
Artık
Mahkemeye 
Gitmeyecek!
Komşular Artık Mahkemeye Gitmeyecek!

Komşular Artık Mahkemeye Gitmeyecek!

Çiftçiye Mazot ve Gübre Destek Ödemelerinde Tarih Değişti! 
İşte Ödemelerin 
Yapılacağı Tarih
Çiftçiye Mazot ve Gübre Destek Ödemelerinde Tarih Değişti! İşte Ödemelerin Yapılacağı Tarih

Çiftçiye Mazot ve Gübre Destek Ödemelerinde Tarih Değişti! İşte Ödemelerin Yapılacağı Tarih

Benzin Ve Motorine Büyük İndirim Geliyor; 
Araç 
Sahiplerini 
Sevindiren 
Haber!
Benzin Ve Motorine Büyük İndirim Geliyor; Araç Sahiplerini Sevindiren Haber!

Benzin Ve Motorine Büyük İndirim Geliyor; Araç Sahiplerini Sevindiren Haber!

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri