omuhgn.jpgomuhgn.jpgomuhgn.jpg

İYİ Parti Milletvekili Aylin Cesur’dan; Hükümete sert eleştiri

İYİ Parti Milletvekili Aylin Cesur’dan; Hükümete sert eleştiri

İYİ Parti Milletvekili Aylin Cesur’dan; 
Hükümete 
sert eleştiri
SİYASET 0
omuhgn.jpg
İstanbul seçimleri öncesinde Genel Kurul’da ülkeye seslenen Cesur; ekonominin mevcut haline ilişkin gerçek durumu verilerle ortaya koydu.
 
Ak Parti yönetiminde geride kalan 17 yılda yapılan birçok şeyin, kim iktidar olsa yapacağını vurgulayan Cesur; bunun bedelinin 445 milyar dolarlık dış borç ve Tekel, Türk Telekom, Petkim, Erdemir ve Tüpraş gibi milli zenginliklerin elden çıkarılması olmaması gerektiğini belirtti. Uygulanan tüm politikaların sonucu; 4,7 milyon işsiz olmuştur diyerek, her şeyin herkesin yenilenen İstanbul seçimine umut bağladığını belirtti. Cesur konuşmasını, Gelendost’un bir köyünden kendisini arayan vatandaşın üzerinden “Ülkedeki tüm sorunların kaynağında ekonomik problemler-onların gerisinde de kötü ekonomi yönetimi var ancak asıl temel sebebin huzur ve güven ortamının kalmaması” olduğunu belirterek sürdürdü.
Cesur; “bu döneme 100 sene sonra uzaktan bakıldığında; “talan ve savurganlık dönemi” olarak tarihe geçecek” dedi.
İYİ Parti Milletvekili Dr. Aylin Cesur, Genel Kurulda yaptığı konuşmada şunları söyledi; ““Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum.
17 Haziran 2019, 9. Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel'in 4'üncü ölüm yıl dönümüydü. Ebediyete intikalinin ardından İslamköy'de yapılan devlet törenine, hem aramızdan Meclis Genel Kurulundan, hem Meclis dışından katılan tüm siyaset ve devlet adamlarına, milletimizin her kesiminden, memleketimizin her köşesinden gelen Demirel Sevdalıları’na huzurunuzda teşekkürlerimi sunuyorum.
Sayın Cumhurbaşkanımıza Yüce Allah'tan rahmet diliyor ve şükran sunuyorum.
Askeralma Kanunu'nun 31'inci maddesi için verdiğimiz önerge üzerine söz almış bulunmaktayım.
Türkiye, çok önemli bir süreç yaşıyor; her şey, herkes İstanbul seçimlerine odaklanmış vaziyette ve biz Askeralma Kanunu'nu görüşüyoruz.
Aylardır bana ve aslında burada bulunan tüm milletvekillerine sürekli bu konuda çözüm bekleyen sorunlar iletiliyor, en çok da iki başlık altında toplanmış bunlar: Bir tanesi "Yirmi bir gün şartı kaldırılacak mı?" İkincisi "Tek tip askerlik kanunu ne zaman çıkacak?"
 
Şimdi, kanun teklifinin görüşülmesi elbette yerinde ama tam da seçim öncesi Genel Kurula gelmesi bir tesadüf değil, o da belli. Kamuoyunun beklediği düzenlemeleri yapmak yerine, yapılıyor algısı yaratmayı tercih ettiğiniz bu kanunda da ülkenin ihtiyacı olanın, milletin beklentisi olanın yerine, İstanbul seçiminin iptaliyle toprağa gömdüğünüz demokrasinin üzerine toprak atmış oluyorsunuz. Kanun önümüze geldiğinde milletin beklentisi ve çağdaş adımlar atılması yerine iyi olan her şeyimiz gibi ordumuzu da küçülttüğünüzü gördük. Yapılacakların zararlarını günlerdir anlatıyoruz, yapılması gerekli düzenlemeleri de anlatıyoruz. Aslında burada çok güzel konuşmalar yapıldı. Sayın Milletvekili Mehmet Ali Çelebi 18 Haziran günkü konuşmasında belirttiği gerekli düzenlemelerle aslında buradaki herkesin ortaklaşa takdirini de kazandı ve çok önemli, güzel şeyler söylendi Genel Kurulda.
 
Yapılacak düzenlemeler aslında belli değerli milletvekilleri. Vatandaşlarımızın çoğu da her gün şaşkın bir şekilde ortaya çıkan müsamerelere ve suni hadiselere bakıyorlar ve kaygı dağları aşmış, artık memleket huzur istiyor ve vatandaşlarımız daha az evvel sırf seçim var önümüzde diye her gün birine tanıklık ediyor, bugün burada az evvel Genel Kurulda yaşadıklarımızdan bir tanesi gibi. (AK Parti Grup Başkanvekili’nin Meclis Kürsüsünden kürtçe konuşmasını ve ardından gelişen tepkileri kast ederek)
Şimdi, bütün millet seçim odaklı ve huzur bekliyor.
Size bir örnek vereceğim: Bizim Isparta'nın Gelendost'unun bir köyünden beni biraz önce, Genel Kurula gelmeden önce yaşı 90’ın üzerinde bir büyüğümüz aradı. Köylü bir vatandaşımız kendisi. İsmini ve köyünü vermeyeceğim, başı sıkıntıya girmesin diye. Bu vatandaşımız diyor ki: "Sayın Vekilim, ben hayatım boyunca sol partiye oy vermedim, iyi bir Türk vatandaşıyım ve ben hep sağ görüşlü partilere oy verdim; ama siz gidin, çalışın, çabalayın da Allah aşkına şu İmamoğlu'na kazandığı seçimi tekrar kaybettirmelerine izin vermeyin."
 
Yaşlı vatandaşımız şöyle devam etti: "Memleket yanıyor, para pul yok ama sorun para da değil, biz parasız yaşarız, yaşadık zaten bunca yıl ama artık huzur yok be kızım. Geçmişte AK PARTİ'ye oy vermiştim. Ben bu veballe bu dünyadan göçmeden, Allah aşkına bu milleti bunlardan kurtarın" dedi.
 
Bu telefonlar o kadar çok fazla geliyor ki ve milletimiz o kadar bunalmış durumda ki Türkiye'nin her yerinden gelen bu talepleri göz ardı edemeyiz. Değerli iktidar partisi vekilleri; Isparta'nın Gelendost'unun bir köyünden gelen bu vatandaşımızın sesini duyun lütfen. O ne diyor aslında biliyor musunuz?
 
 O diyor ki: "Türkiye 2013 yılında ilk kez beliren ve 2018 yılındaki ani sıçramayla artık inkâr edilemez bir duruma dönüşmüş olan döviz kuru krizi yaşıyor." Aslında bu büyüğümüz diyor ki: "2002'de AK PARTİ iktidarı öncesinde cari dengemiz yıllık yalnızca 600 milyon dolar açık verirken o günden bugüne her yıl ortalama 36 milyar dolar açığa çıktı ve on yedi yılda toplam cari açığımız 600 milyar dolar oldu, insaf"diyor insaf! Bu vatandaşımıza biraz daha tercüman olayım ben, diyor ki: "Uluslararası camiada Türkiye'nin ve şirketlerinin borçlarını ödeyip ödeyemeyeceği tartışılır hâlde. Öyle yurt dışından gelen milyarlarca dolar yolsuzlukla ve önemli bir kısmı plansız projelerle betona gömüldüğü için Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre, ülkemizin dış borcu 445 milyar dolar yani "Cumhuriyet tarihinin en yüksek rakamlarını yaşıyor" diyor. Hâlbuki sürekli dile getirdiğiniz 2002'deki toplam borcumuz yalnızca 130 milyar dolar.
 
Üstelik henüz TEKEL, TELEKOM, PETKİM, ERDEMİR, TÜPRAŞ gibi cumhuriyetin yarattığı nice varlıklar satılmamıştı; Keban Barajı, Atatürk Havalimanı, Boğaziçi Köprüsü gibi büyük, dev eserler de bu 2002 öncesinde yapılmıştı.
 
2002 ve 2019'da hiç mi bir şey yapılmadı? Elbette yapıldı. Kim gelse zaten yapılacak olan, başlanan projeler elbette devam edecekti ama asıl yapılan ne oldu, biliyor musunuz? Ve tarih buna yüz sene sonra uzaktan baktığımızda, bu dönemin adını böyle yazacak:
 
Bu dönem maalesef, “Türkiye Cumhuriyeti'nin talan ve savurganlık dönemi”dir. Bu bir süreçtir ve geldiğimiz yerde durduğumuz durum şu: IMF anlaşmasının ufukta belirdiği 2020'lerdir ama siz "Algıyla çözeriz nasıl olsa." diyorsunuz ya;
 
yakın zamanda öğrendik ki Merkez Bankasının bile kasasında dış yükümlülükleri düşürdüğünüzde döviz neredeyse kalmamış. Yetmedi "Faiz lobisini yendik." dediniz, bir baktık ki Hazine iki yıllık devlet tahviline yüzde 26 faiz öder olmuş ve vatandaşlarımız yaşanan dolar kuru patlamalarına Hükûmet mâni olamayınca kendilerini koruyabilmek için her dakika doları takip eder hâle gelmişler ve kriz özel sektörde büyüdükçe yüksek işsizlik sorunu baş göstermiş. Cumhuriyet tarihinin en yüksek işsizlik rakamları; 4,7 milyon TÜİK verilerine göre ama yedi yılda aslında işsiz sayısı 2.5 milyon artmış ve gerçek işsiz sayısı aslında 7 milyon civarında.
 
Şimdi, en temel ihtiyaçlar olan içecekler, yiyecekler, sebze meyve 5 katına çıkmış. Ben artık saymaya devam edemeyeceğim, vaktim yok ama beni arayan büyüğümün endişelerini reçete yazarak, neler yapılırsa Türkiye düzelir, düzeltilir, bir sonraki konuşmamda arz edeceğim.”
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER HABERLER

MHP İl Başkanı Nail Bayram’dan 
Muhtarlar 
Günü 
Mesajı
MHP İl Başkanı Nail Bayram’dan Muhtarlar Günü Mesajı

MHP İl Başkanı Nail Bayram’dan Muhtarlar Günü Mesajı

Gül siyasete alet 
Edilecek kadar 
Basit bir ürün değildir
Gül siyasete alet Edilecek kadar Basit bir ürün değildir

Gül siyasete alet Edilecek kadar Basit bir ürün değildir

İYİ Parti İl Genel Meclisi Üyesi Aydın; 
Bugün Tek Bir 
Siyasi Parti 
Vardır; O da...
İYİ Parti İl Genel Meclisi Üyesi Aydın; Bugün Tek Bir Siyasi Parti Vardır; O da...

İYİ Parti İl Genel Meclisi Üyesi Aydın; Bugün Tek Bir Siyasi Parti Vardır; O da...

Yeniden Refah Partisi’nden; 
KKTC 
Cumhurbaşkanı’na 
Sert tepki!
Yeniden Refah Partisi’nden; KKTC Cumhurbaşkanı’na Sert tepki!

Yeniden Refah Partisi’nden; KKTC Cumhurbaşkanı’na Sert tepki!

Başkan Koç, 
Afyonkarahisar
Kongresine 
Katıldı
Başkan Koç, Afyonkarahisar Kongresine Katıldı

Başkan Koç, Afyonkarahisar Kongresine Katıldı

Yeniden Refah Partisi 1. Olağan; 
Kongreye 
Gidiyor…
Yeniden Refah Partisi 1. Olağan; Kongreye Gidiyor…

Yeniden Refah Partisi 1. Olağan; Kongreye Gidiyor…

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP
1Trabzonspor8413715
2Aytemiz Alanyaspor7412514
3Medipol Başakşehir8422414
4Galatasaray8314113
5DG Sivasspor8323412
6İttifak Holding Konyaspor7313412
7Fenerbahçe7322411
8Gaziantep FK8332-411
9Antalyaspor8332-611
10BTC Türk Yeni Malatyaspor7331610
11Göztepe823309
12Beşiktaş8233-29
13MKE Ankaragücü8233-59
14Yukatel Denizlispor7232-28
15Çaykur Rizespor7232-58
16Kasımpaşa7241-47
17Gençlerbirliği814306
18İstikbal Mobilya Kayserispor7043-73
2016

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun yoğun girişimiyle İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 43. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı'nda FETÖ, terör örgütü ilan edildi

2013

Milli sporcu Derya Can, Kaş'ta "paletsiz ip destekli 70 metre" dalışında 71 metreye inerek dünya rekoru kırdı

2013

Azerbaycan'da 9 Ekim'deki Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 84,54 oy alan İlham Aliyev, yemin ederek göreve başladı

2013

Lübnan'da kaçırılan Türk pilotlar Murat Akpınar ile Murat Ağca, 71 gün sonra özgürlüklerine kavuştu. Türk pilotlar İstanbul'a geldi

2011

Ekim 2011 Çukurca saldırısı gerçekleşti. 8 ayrı yerde eşzamanlı olarak PKK tarafından düzenlenen saldırı sonucu 24 asker şehit oldu.

2006

Türkiye, Lübnan'a asker gönderdi. Birleşmiş Milletler Barış Gücü (UNIFIL) harekatına katılacak Türk Birlik ve unsurlarının bulunduğu gemiler, Mersin'de düzenlenen törenle uğurlandı

2003

Bosna Hersek'in eski Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç, Saraybosna'da vefat etti

1995

Gunnar Nordahl, İsveçli futbolcu bugün yaşamını yitirdi.

1992

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) kuruldu.

1988

Birleşik Krallık, IRA mensuplarıyla yapılan röportajların yayımlanmasını yasakladı.

1988

İngiltere, IRA mensuplarıyla yapılan röportajların yayımlanmasını yasakladı.

1982

Milli Güvenlik Konseyinin son şeklini verdiği anayasa metni açıklandı. Geçici maddelerle eski parti yöneticilerine 10 yıl siyaset yasağı getiriliyor, anayasanın kabulüyle birlikte Kenan Evren cumhurbaşkanı oluyor.

1979

Türk şarkıcı ve söz yazarı Özgün Uğurlu, bugün doğdu.

1976

Türk radyocu Nihat Sırdar, bugün doğdu.

1975

Türk bas gitarist, şarkı sözü yazarı ve Mor ve Ötesi grubu üyesi, Burak Güven, bugün doğdu.

1973

Türk futbocu Okan Buruk, bugün doğdu.

1962

İlk James Bond filmi "Dr. No" gösterime girdi.

1962

TBMM'de, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kabul edildi.

1961

Türk siyasetçi, Şemsettin Günaltay, bugün öldü.

1960

6-7 Eylül Olayları ile ilgili dava başladı.

1951

İngiliz askerleri, Süveyş Kanalı'nı ele geçirdi.

1945

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi açıldı.

1934

Turhal Şeker Fabrikası açıldı.

1934

Mübadele Komisyonu görevini tamamladı.

1872

Dünyanın en büyük altın külçesi (215 kilogram) Avustralya New South Wales'de bulundu.

1781

Amerikan Bağımsızlık Savaşı, İngilizlerin George Washington'a teslim olmalarıyla sona erdi.

1448

Osmanlı padişahı II. Murat, Kosova Zaferi'ni kazandı.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri