omuhgn.jpg

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur Konuyu Meclise Taşıdı; Ayıptır…

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur Konuyu Meclise Taşıdı; Ayıptır…

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur Konuyu Meclise Taşıdı; 
Ayıptır…
SİYASET 0
omuhgn.jpg
İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, “Süleyman Demirel’in İsminin silinmesi Ayıptır” dedi ve Meclis’e taşıdı.
 
İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in isminin, Konya Selçuk Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nden silinmesine yönelik Konya Selçuk Üniversitesi Senatosu kararı ile ilgili TBMM’nde bir basın toplantısı yapmış ve sert bir şekilde eleştirmişti. Cesur bu defa da bir Araştırma Önergesi vererek konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıdı.
 
Aylin Cesur, konuyu Meclis’e taşıdığı önergesinde bir araştırma komisyonu kurularak, Konya Selçuk Üniversitesi’nin bu kararı nasıl ve hangi gerekçelerle alındığının ve üniversite rektörünün, Yükseköğretim Kurulu’nun ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu kararın alınmasında eğer etkileri varsa bunların tespit edilmesini; ve söz konusu kurum ve kişilerin bu kararı almaktaki sebeplerinin araştırılması ve kararın geri alınmasına yönelik neler yapıldığının araştırılmasını istedi. İşte Milletvekili Cesur’un önergesinde öne çıkan satırlar:
DEMİREL ÜNİVERSİTEYİ KURMUŞ VE GELİŞTİRMİŞ, BU MU SİLME SEBEBİNİZ? BİR İSMİN KALDIRILARAK BAŞKA BİR İSMİN VERİLMESİ, TARİHİ ŞAHSİYETLER ARASINDA DEĞER MUHASEBESİ YAPILDIĞI ANLAMINA GELİR
“Kamuya ait alanlara tarihimize mâl olmuş, ülkemizin ve kültürümüzün birer değeri haline gelmiş şahsiyetlerin isimlerinin verilmesi, şüphesiz tarihi ve kültürel değerlerimizin yaşatılması, millet bilincimizin ve ortak değerlerimizin pekişmesi ve bu değerlerin sonraki nesillere aktarılabilmesi için son derece önemli uygulamalardır.” “Konya Selçuk Üniversitesi Senatosu’nun 11 Mart 2021 tarihinde, bir kamu binasına var olan Süleyman Demirel ismi silerek yeni bir isim vermesi ise son derece yanlış bir uygulamadır. Bir ismin kaldırılarak başka bir ismin verilmesi, tarihi şahsiyetler arasında değer muhasebesi yapıldığı anlamına da gelir.”
BU TİP KARARLAR DEĞER SİYASETİ YAPILMASI
SURETİYLE TOPLUMDA KUTUPLAŞMAYI ARTTIRIR
“Oysaki, her iki isim de ülkemizin, milletimizin ve tarihimizin önemli isimlerindendir. Eğer Sultan Alparslan’ın ismi bir kamu binasına veya alanına verilmek isteniyor ve onun ismi bu vesileyle yaşatılmak isteniyorsa, henüz ismi konulmamış veya yeni hizmete açılmış bir kamu binasına veya kamusal alana bu isim verilmeli ve bu yolla tarihimize mâl olmuş kişiler arasında bir ayrımcılığa gidilmemeliydi” “Bu tip kararlar, ülkemizde tarihi şahsiyetler üzerinden değer siyaseti yapılması suretiyle toplumumuzda kutuplaşmayı arttırabileceği gibi, ismi silinen şahsiyetlerin sevenlerini üzecek, gücendirecek hatta kızdıracak kararlardır. Tarihi değerlerimizin, toplumumuzu bölmek yerine, birleştirici olması gerekir. Bu sebeple kamusal alanların isimlendirme işlemi, bu hassasiyet gözetilerek yapılması gerekir.”
KONYA SELÇUK ÜNİVERSİTESİ’NE BU KADAR KATKIDA BULUNMUŞ BİR İSİM NEDEN SİLİNMEK İSTENMEKTEDİR?
“Konya Selçuk Üniversitesi Senatosu’nun bu kararının hangi gerekçelere dayanarak aldığı ve neyi amaçladığı merak konusudur. Yapılan isim değişikliği, alelade bir isim değişikliği gibi gözükmemektedir, çünkü ismi silinmek istenen kişi, hem Konya Selçuk Üniversitesi’ne hem de Türkiye’ye çok büyük hizmetleri dokunmuş Süleyman Demirel’dir.” “Konya Selçuk Üniversitesi’nin kurulma kararı Resmî Gazete’de 11 Nisan 1975 yılında, Süleyman Demirel’in başbakanlığı döneminde, onun imzasıyla yayımlanmış olup, üniversitenin büyütülmesi ve kapasitesinin arttırılması yine Süleyman Demirel’in döneminde gerçekleşmiştir. Konya Selçuk Üniversite’sine bu kadar büyük katkıları dokunmuş bir kişinin adı, Kültür Merkezi vasıtasıyla yaşatılmakta iken bu kimi neden rahatsız etmektedir?”
SÜLEYMAN DEMİREL, KENDİNİ TÜRKİYE’DE EĞİTİMİN GELİŞMESİ VE KÖKLEŞMESİNE ADAMIŞTIR
“Süleyman Demirel’in ülkemizdeki diğer üniversitelerin kuruluşunda ve gelişmesindeki katkıları da yadsınamaz. 21281no’lu Resmî Gazete’de 39. Sayfada, 1992 yılında kurulan üniversiteler ile ilgili kararnamelerde Süleyman Demirel’in imzası vardır. 2000 yılına gelindiğinde, Türkiye’nin 77 üniversitesinin 70’inin kuruluş kararlarında, kuruluş kanunlarında ve kurulduktan sonra gelişmelerinde, başbakan, siyasi parti genel başkanı ve cumhurbaşkanı olarak katkısı vardır. “Süleyman Demirel, Türkiye’nin hayırseverlerini ve varlıklı vatandaşlarını devlet üniversitelerine destekte bulunmaları ve vakıf üniversitelerinin kurulması konusunda teşvik etmiştir. Kısacası Süleyman Demirel, kendini Türkiye’de eğitimin gelişmesi ve kökleşmesine adamış, pek çok gencimizin nitelikli eğitim alıp, kendisine ve ülkemize faydalı hale gelmesine katkıda bulunmuştur.”
SİLİNMEK İSTENEN SÜLEYMAN DEMİREL
İSMİ HERHANGİ BİR İSİM DEĞİLDİR
“Süleyman Demirel, Cumhuriyet tarihimizin 50 senesi boyunca çok önemli görevlerde yer almış, 10 sene yüksek idarecilik, 12 sene başbakanlık, 7 hükümete başkanlık, 21 sene muhalefet liderliği yapmış, 7 yıl boyunca da Cumhurbaşkanlığı görevini yürütmüştür. Sadece bu bile Süleyman Demirel isminin herhangi bir isim olmadığını göstermektedir.” “Bugün hala milletçe, ülkece faydalandığımız, köylerimizden şehirlerimize uzanan ülkemizin çok değerli kalkınma, ulaşım, sanayi ve altyapı projelerine başbakanlığı döneminde imzaatmıştır. İstanbul Boğazı’nı birbirine bağlayan ilk köprüyü yaptırmış ve sonraki boğaz köprüsünün projesini hazırlamıştır. Bolu Tüneli, Urfa Tüneli, İstanbul Çevre Yolu onun zamanında yapılmıştır. Süleyman Demirel yolları köylere götürmüş, 374.000 km. köy yolu yaptırmıştır. Köylere elektrik, televizyon, okul, öğretmen gitmesini sağlamıştır.”
BARAJLAR KRALI, KALKINMA HAMLESİNİN
MİMARI SÜLEYMAN DEMİREL’DİR
“Barajlar kralı ve suyu arayan adam olarak da bilinen Süleyman Demirel, Keban Barajı’nı, Seyhan Barajı’nı, Atatürk Barajı’nı, Birecik Barajı’nı, Karakamış Barajı’nı ve GAP projesini ülkemize kazandırmıştır. Barajlardan üretilen elektrikle fabrikaların açılmasını ve Türkiye’nin ağır sanayi hamlesi gerçekleştirmesini mümkün kılmıştır.” “İskenderun ve Ereğli Demir-Çelik fabrikaları, Kırıkkale rafinerisi, Kocaeli ve Mersin rafinerisinin genişletilmesi, İskenderun’dan Batman’a boru hatları döşenmesi, Elbistan Santrali inşası, İzmir Petro-Kimya tesisi, Samsun bakır fabrikası, pek çok kağıt ve gübre fabrikası yine Süleyman Demirel’in zamanının eserleridir.”
MİLLETE AİT BİR DEĞERE SAHİP ÇIKMA GÖREVİ, YİNE MİLLETİN TEMSİLCİSİ OLAN TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’NE DÜŞMEKTEDİR
“Bütün bunlar göz önüne alındığında, Süleyman Demirel gibi bir değerin, Cumhurbaşkanlığı yapmış bir kişinin isminin silinmek istenmesi anlaşılamamaktadır ve araştırılması gereken bir husus halini almaktadır.” “Bu konuda da millete ait bir değere sahip çıkma görevi, yine milletin temsilcisi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne düşmektedir. Bu nedenlerle, Konya Selçuk Üniversitesi Senatosu’nun bu kararı nasıl ve neden aldığının, bu kararın alınması süreçlerinde Yükseköğretim Kurulu ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın rolünün ne olduğunun araştırılması amacıyla bir Meclis Araştırması açılması yerinde olacaktır.”
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER HABERLER

CHP’li 21 Milletvekili Isparta’yı; 
Karış Karış Gezecek
CHP’li 21 Milletvekili Isparta’yı; Karış Karış Gezecek

CHP’li 21 Milletvekili Isparta’yı; Karış Karış Gezecek

Gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’da Kabine; 
Her An
Değişebilir!
Gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’da Kabine; Her An Değişebilir!

Gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’da Kabine; Her An Değişebilir!

Kongrede 
Isparta’nın Esamesi
Okunmadı!!!
Kongrede Isparta’nın Esamesi Okunmadı!!!

Kongrede Isparta’nın Esamesi Okunmadı!!!

Ak Parti’de 2. Başkanvekilinin; 
Kim Olduğu
Belli Oldu
Ak Parti’de 2. Başkanvekilinin; Kim Olduğu Belli Oldu

Ak Parti’de 2. Başkanvekilinin; Kim Olduğu Belli Oldu


AK Parti'de 75 Kişilik MKYK Belli Oldu: 
Listede 
Ispartalı 
İsim Var Mı?
AK Parti'de 75 Kişilik MKYK Belli Oldu: Listede Ispartalı İsim Var Mı?

AK Parti'de 75 Kişilik MKYK Belli Oldu: Listede Ispartalı İsim Var Mı?

Ak Parti’de Değişim Haftası; 
2023’ün 
Manifestosu 
Geliyor…
Ak Parti’de Değişim Haftası; 2023’ün Manifestosu Geliyor…

Ak Parti’de Değişim Haftası; 2023’ün Manifestosu Geliyor…

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP
1Beşiktaş3422663772
2Fenerbahçe3421762769
3Galatasaray3420863366
4Trabzonspor3516712960
5Atakaş Hatayspor34151181453
6Aytemiz Alanyaspor34151271552
7Gaziantep FK33138121051
8Demir Grup Sivasspor3412715751
9Fatih Karagümrük34131011950
10Göztepe35121211347
11Çaykur Rizespor34101212-1042
12Fraport TAV Antalyaspor3591115-1142
13İttifak Holding Konyaspor34101311-341
14MKE Ankaragücü3410168-1238
15Helenex Yeni Malatyaspor3481313-637
16Kasımpaşa3491510-1337
17Hes Kablo Kayserispor3481511-1735
18BB Erzurumspor3581710-2234
19Medipol Başakşehir338169-1733
20Gençlerbirliği348188-2632
21Yukatel Denizlispor346199-2727
2018

CHP'li 15 milletvekili partilerinden istifa ederek İYİ Parti'ye geçti. Toplam milletvekili sayısı 5 olan İYİ Parti, CHP'den 15 milletvekilinin katılımıyla TBMM'de grup oluşturabilecek sayıya ulaştı

2017

Fas ile Küba arasındaki diplomatik ilişkiler 37 yıl sonra yeniden başladı

2016

BM çatısı altında Paris İklim Anlaşması'nı bir günde 171 ülke imzaladı

2015

Türkiye, 2015'te en yakın rakibi Yunanistan'ı 41 bayrakla geçerek "Mavi Bayraklı Plaj" sayısında dünyada ikinci sıraya yükseldi

2015

Güney Kore ve ABD, 1974'te varılan mutabakatın yerine geçecek yeni bir nükleer enerji anlaşması imzaladı

2014

Türkiye'nin ilk "plaj kütüphanesi", Fethiye ilçesindeki Kumburnu Tabiat Parkı'nda açıldı

2013

İsrail'in Mavi Marmara saldırısıyla ilgili Türkiye'den özür dilemesinin ardından, tazminat konusunda görüşmelerde bulunmak üzere İsrail'den bir heyet Ankara'ya geldi

2012

IMF, borç yükü içindeki Avrupa ülkelerine, güven ve verimliliği artırmak, güçlü ve dengeli büyümeyi teşvik etmek için ''cesur yapısal reformları hayata geçirmeleri'' çağrısında bulundu

2011

Anavatan Partisinden 1987-1995 yıllarında Bursa milletvekilliği yapan Mehmet Gedik, Mudanya'da bir restoranda uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitirdi

2010

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Ermenistan'ın Türkiye ile imzaladığı protokollerin onaylanmasının askıya alındığını ancak sürecin terk edilmediğini söyledi

2009

1 Mayıs'ın "Emek ve Dayanışma Günü" adıyla tatil edilmesine ilişkin kanun değişikliği TBMM'de kabul edildi

2008

Dünya'nın radara yakalanmama teknolojisiyle geliştirilmiş ilk hava aracı F-117 Nighthawk, Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri tarafından hizmetten çıkarıldı.

2004

Kuzey Kore'de iki tren çarpıştı: 150 kişi öldü.

1994

Eski başbakanlardan Adnan Menderes'in eşi Berin Menderes Ankara'da vefat etti

1994

Ruanda'da Hutu ve Tutsi kabileleri arasındaki çatışmalarda son iki hafta içinde 100 bin kişinin öldüğü bildirildi.

1993

Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın naaşı, Fatih Camisi'nde kılınan cenaze namazından sonra Vatan Caddesi'nde hazırlanan kabirde toprağa verildi

1992

Meksika'nın ikinci büyük şehri Guadalajara'da, kanalizasyon sistemine karışan benzinin patlaması sonucu 206 kişi öldü, 500 kişi yaralandı, 15.000 kişi evsiz kaldı.

1987

Dil Derneği kuruldu.

1985

Sabah Gazetesi kuruldu.

1977

Türk sinema oyuncusu Atıf Kaptan, bugün vefat etti.

1962

Anayasa Mahkemesi ve Yüksek Hakimler Kurulunun kurulmasına karar verildi

1948

1948 Arap-İsrail Savaşı: İsrail'in gelişmiş şehirlerinden Hayfa, Araplar tarafından ele geçirildi.

1947

Türkiye'ye yabancı sermaye girişine izin veren yasa kabul edildi

1940

Siirt'in güneyindeki Beşiri yakınlarındaki Raman Dağı'nda 1042 metre derinlikte petrol bulundu

1935

Türk Kadınlar Birliğinin çağrısıyla İstanbul'da toplanan Uluslararası Kadınlar Kongresi çalışmalarını tamamladı

1933

Türkiye ile Osmanlı Düyunu Umumiye Hamilleri arasında imzalanan anlaşmayla Osmanlı borçlarının tasfiyesi sağlandı

1924

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü kuruldu. Anadolu demiryollarının devletleştirilmesine ilişkin yasa benimsendi

1920

İtilaf Devletleri, Osmanlı hükümetini Paris'te toplanacak sulh konferansına davet etti

1912

SSCB Komünist Partisi'nin yayın organı Pravda gazetesinin ilk sayısı yayımlandı.

1904

ABD'li fizikçi Robert Oppenheimer, bugün doğdu.

1724

Alman filozof Immanuel Kant, bugün doğdu.

1622

Doğu Hindistan Şirketi, Hürmüz Adasındaki Portekiz kontrolüne son verdi.

1453

Fatih Sultan Mehmet, İstanbul kuşatması sırasında 72 parça kadırganın karadan yürütülerek Haliç'e indirilmesi emrini verdi.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri