omuhgn.jpg

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur; Siz İktidara Geleli Buralara Olanlar Olmuş

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur; Siz İktidara Geleli Buralara Olanlar Olmuş

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur; 
Siz İktidara 
Geleli Buralara 
Olanlar Olmuş
SİYASET 0
omuhgn.jpg
Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin, milletin eline saatli bomba gibi tutuşturulduğunu söylediklerini hatırlatan İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, iktidara seslendi ve Türkiye ekonomisinin 18 yılını özetledi.
 
"EKONOMİMİZ KORONAVİRÜS’TEN
ÇOK ÖNCE KRİZE GİRMİŞTİ"
Meclis kürsüsünden krizin geldiğini ve hükümeti her defasında uyardıklarını hatırlatan Cesur, istatistiki verilerle, salgın ortaya çıkmadan önce ekonominin sıkıştığını ve yapısal bir tıkanmaya girdiğini söyledi. “Salgına ekonomimiz kırılganken yakalandık” diyen Cesur, mevcut ekonomik sıkıntıların kaynağının koronavirüste değil, salgından 1,5 yıl önce ülkeyi ekonomik krize sokan, salgın döneminde swap anlaşmalarını engelleyen ve merkez bankası rezervlerinin erimesine sebep olan hükümet politikalarında ve başkanlık sisteminde aranması gerektiğini belirtti.
"EKONOMİ BİLİMİ RAFA KALKTI"
Cesur, hükümetin bugün geldiği nokta için, “Hak edilmiş maaşın ödenmesini icraat sayıldığı, ekonomi biliminin rafa kalktığı, istatistik bilimine takla arttırıldığı, ekonomi ve mali kurum özerkliğinin artık sadece şaka olduğu, her veriyi dolar üzerinden açıklayan, bakanlarınsa, kura özel körlük yaşadığı bir Türkiye tablosu ile karşı karşıyayız” dedi.
"İKTİDAR MUM ÇİÇEĞİ OLMUŞTUR"
Bütçede revizyon yapılsın önerisini reddeden iktidarın israf ve 5’li müteahhitlere verdiği desteği kesmediğini aktaran Cesur, bütçenin verdiği açıklar ve aşırı borçlanmanın, sürekli vatandaşlar üzerine bindirilen yeni zam ve vergilerle kapatılamaya çalışıldığını belirterek, “İktidar mum çiçeği olmuştur… mum çiçeği, bir sarmaşık, aşk çiçeği sarıldıkça sarılıyor. Şimdi, yeni borçlanma geliyor. Bu da vatandaşa vergi ve zam demek. Mum sarmaşıkgillere milyarlarca keyfi vergi indirimleri uygularken, yandaşa bolluk bereket, millete de torbadan sabır çıktı” ifadesini kullandı.
“İKİNCİ EL ARABAYA BİNMEK LÜKS OLDU”
İYİ Partili Cesur vatandaşın düştüğü sıkıntıları anlatmak için: “Dünya petrol fiyatları 8 ayda yüzde 50 azaldı ama bizim vatandaşımız, üreticimiz 8 ay öncesinin fiyatlarıyla alıyor. İkinci el arabaya binmek de son ÖTV zammıyla artık lüks oldu. Elektrik daha bu ay yüzde 5,75 zamlandı. 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı asgari ücreti geçti. Kısa çalışma ödenekli ve işsiz yüz binlerce vatandaşımız var. Bir kilo et çoktandır 50 liranın üzerinde. Yani sabır dağları delmiş. Türk lirasına ve piyasaya olan güveni iktidar yok etti. Bürokrasimizin yıllarca, emekle inşa ettiği mali disiplin kaybedildi. Bazı müteahhitlerle bir saadet zinciri oluşturuldu. Medyayı karartıp, sesini çıkaranı susturarak her şeyi halledebileceklerini zannettiler. Siyaseti hukuk da dahil her alana soktular. Kısacası iktidar sorunları toprağa gömerek yok edeceğini sanıyor.” dedi.
"FİNAL İSE MUTLU SON..."
İYİ Partili Cesur sözlerini tamamlarken “İktidar, torba yasalarla borçlanma limitini arttırmaya, kura bakmadan ödemeler dengemizi alt üst etmeye devam ediyor. İktidarın bu sorunları çözemeyeceğini biliyoruz. Ancak uyarmaya da devam ediyoruz. Umutsuzluğa gerek yok çünkü bu final öncesi son sezon. Final ise mutlu son. Kimse umutsuzluğa kapılmasın. İktidar değişince bu israflar sona erecek, vatandaşın çağrılarına kulak tıkanmayacak, Türkiye iyileşecek” dedi.
 
İşte, İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur’un 15 Ekim 2020 tarihli TBMM Genel Kurul’unda yaptığı “2020 Ekiminde Türkiye’nin Durumu” konulu konuşmasının tam metni: Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.
Geçtiğimiz yasama yılında önümüze getirdiğiniz son yasa, sosyal medyaya yasaklar getiren teklifti. Ben de son konuşmamda "Yeni dönem dizileri gibi sezonu bir bombayla kapatıyorsunuz." demiştim. Şimdi bu yeni yılındaki ilk konuşmamda da yine belirtmeliyim ki: Bombayla kapattığınız sezonu yine bir bombayla açıyorsunuz ama sezon uzun ya, bu sefer ki saatli bomba. Bunu bir torbaya saklamışsınız, araya başka şey sıkıştırılsa da biz bu bombanın geleceğini biliyorduk; çünkü partili Cumhurbaşkanlığı sistemi ile başlangıcından beri milletin eline saatli bomba tutuşturduğunuzun haberini biz vermiştik. Şimdi, bu sezona nasıl başlıyoruz, bir göz atalım beraber:
 
Hak edilmiş maaşın ödenmesini icraat sayan, ekonomi biliminin rafa kalktığı, istatistik bilimine takla attırıldığı, ekonomi ve mali kurum özerkliğinin artık sadece şaka olduğu, her veriyi dolar üzerinden açıklayan, bakanlarınsa kura özel körlük yaşadığı bir Türkiye tablosu bu. Altını kocaman çizelim ki bu hâl, koronavirüs salgının sonucu değildir, salgından çok önce başlamıştır ve bu kürsüde "Geliyor” diye anonsunu ettiğimiz, Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemiyle iyice derinleşen yapısal tıkanmanın sonucudur.
 
Kimse kimseyi kandırmasın, salgına ekonomimiz çok kırılganken yakalanmıştık, bırakınız 2023 hedeflerini, 2008'in gerisine gitmeye başlamıştık. Şimdi, ne diyorum deminden beri, bir ispat edivereyim: 1 Temmuz 2018'den; aslında salgının ekonomik etkilerinin görülmesinden hemen öncesine, 31 Mart 2020'ye kadar TÜİK verilerine göre neler olmuş bir bakalım:
Gayrisafi yurt içi hasıla 881 milyar dolardan 754 milyar dolara gerilemiş, yüzde 14 azalmış. Fert başına millî gelir 10.500 dolardan 9.093 dolara inmiş; yüzde 13 azalmış. Dolar/lira paritesi 4,62'den 6,76'ya çıkmış yani yüzde 46 artmış. Buna karşılık dış borcumuz -yine lira cinsinden- yüzde 40'ın üzerinde artmış. İşsizlik yüzde 10,2'den yüzde 13,6'ya çıkmış; yüzde 33 artmış. Genç işsizliği yüzde 19,4'ten yüzde 24,4'e çıkmış; yüzde 26 artmış. Bunlar pandemiden, pandeminin ekonomik etkilerinden önce. Tabii, pandemide ekonomik ve mali yük hâliyle arttı ve bazı makro göstergeler daha geriye gitti ama bunun sebebi tek başına pandemi değil. Salgın çıktığında ülkemize ve ekonomimize güven eksikliği nedeniyle swap anlaşması yapamadınız, döviz bulunamadığı için de Merkez Bankası rezervlerini erittiniz; yine de döviz arttı, kamu borçları, ödenmesi gereken faiz, kamu giderleri de arttı tabii.
 
Şimdi, bunca derdimiz yokmuş gibi eski tecrübeyi çöpe atan, pilot uygulaması dahi yapılmamış, bütçede fonksiyonel sınıflandırmayı kaldırdığınız bütçenin mevcut kod yapısını da bozan bir teklifle karşımızdasınız. Bu yapı, bütçe hesaplarının karşılaştırmalı analizinde güçlüklere yol açacağı gibi şeffaflığı ve hesap verilebilirliği olumsuz yönde etkileyecek bir yapı. Bütçe yönetiminde yeni riskler yaratmaya teşne olan teklifteki ilk 4 maddenin tekliften tamamen çıkarılmasını istiyoruz.
 
“Sabredin” diyorsunuz ya bizim kanaatkâr, inançlı, sabırlı milletimize. Bütçemiz ne oldu bir bakalım: Geçiş garantili yollar, hasta garantili hastaneler, değerinin çok üstünde maliyetlerle yapıldı ve bütçe, zaten artmakta olan yüksek faiz ödemeleri dışında bir de bu garantileri üstlendi. Suriyelilere harcanan milyarlar, diplomatik başarısızlıkların sonucu daha maliyetli askerî çözümler; korona harcamaları bahane. Pandemi nedeniyle ödenen 8 milyar lira ama borçlanma limitinin 100 milyar liradan daha fazla artırılması isteniyor. Bütçe dengesi sorunu için defalarca uyardık burada. Olağanüstü durumların çözümü için olağanüstü önlemler, kriz büyümeden alınır; kriz büyüdükten sonra Allah rahmet eyleye, geri dönüşü yok.
 
"Bütçe revizyonuna gidelim." dedik, "Hayır." dediniz. "İsrafa, şu müteahhit 5'lisiyle dostluğa son verin” dedik, siz mum çiçeği oldunuz. Mum çiçeği nedir, bileniniz var mı? Eğer bilmeyen varsa mum çiçeği, bir sarmaşık, aşk çiçeği; sarıldıkça sarıldınız, sarıldıkça uzuyor, uzadıkça sarılıyor. Şimdi, yeni borçlanma, yeniden vatandaşa vergi ve zam demek. Mum sarmaşıkgillere milyarlarca keyfî vergi indirimleri uygularken, yandaşa bolluk bereket, millete de torbadan sabır çıktı.
 
Dünyada petrol fiyatları sekiz ayda yüzde 50 azaldı ama bizim vatandaş, üreticimiz sekiz ay öncesinin fiyatlarıyla alıyor. İkinci el arabaya binmek son ÖTV zammıyla artık lüks oldu. Elektrik daha bu ay yüzde 5,75 zamlandı. 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı asgari ücreti geçti. Kısa çalışma ödenekli ve işsiz yüz binlerce vatandaşımız var ve bir kilo et çoktandır 50 liranın üzerinde.
 
Yani sabır dağları delmiş arkadaşlar. Neden mi oldu? Türk lirasına ve piyasalara olan güveni yok ettiniz. Bürokrasimizin yıllarca, emekle inşa ettiği mali disiplini kaybettiniz. Bazı müteahhitlerle bir saadet zinciri oluşturdunuz, medyayı karartıp sesi çıkanı susturarak her şey tamam zannettiniz, siyaseti hukuk da dâhil her alana sokmaya hamlettiniz. Aklıma ne geliyor biliyor musunuz işte şu anda? İlhan İrem'in bir şarkısı vardı, "Ben mi geç kaldım yoksa mevsimler mi soğumuş; siz geleli buralara olanlar olmuş, olanlar olmuş.”
 
Evet, değerli arkadaşlarım, olanları sizin düzeltemeyeceğiniz artık belli. Siz bu torbalarla borçlanma limitini artırmaya, kura bakmadan ödemeler dengemizi altüst etmeye devam ederken biz buradan artık sizin çözemeyeceğinizi bile bile söylemeye devam ediyoruz. Umutsuzluğa gerek yok çünkü bu sezon final öncesi son sezon, final mutlu son.
 
Duyuralım ki buradan kimse umutsuzluğa kapılmasın. İktidar değişince bütün bu israflar sona erecek, vatandaşın çağrılarına kulak tıkanmayacak ve Türkiye iyileşecek siz gittikten sonra. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.”
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER HABERLER

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur Konuyu Meclise Taşıdı; 
Ayıptır…
İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur Konuyu Meclise Taşıdı; Ayıptır…

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur Konuyu Meclise Taşıdı; Ayıptır…

CHP’li 21 Milletvekili Isparta’yı; 
Karış Karış Gezecek
CHP’li 21 Milletvekili Isparta’yı; Karış Karış Gezecek

CHP’li 21 Milletvekili Isparta’yı; Karış Karış Gezecek

Gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’da Kabine; 
Her An
Değişebilir!
Gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’da Kabine; Her An Değişebilir!

Gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’da Kabine; Her An Değişebilir!

Kongrede 
Isparta’nın Esamesi
Okunmadı!!!
Kongrede Isparta’nın Esamesi Okunmadı!!!

Kongrede Isparta’nın Esamesi Okunmadı!!!

Ak Parti’de 2. Başkanvekilinin; 
Kim Olduğu
Belli Oldu
Ak Parti’de 2. Başkanvekilinin; Kim Olduğu Belli Oldu

Ak Parti’de 2. Başkanvekilinin; Kim Olduğu Belli Oldu


AK Parti'de 75 Kişilik MKYK Belli Oldu: 
Listede 
Ispartalı 
İsim Var Mı?
AK Parti'de 75 Kişilik MKYK Belli Oldu: Listede Ispartalı İsim Var Mı?

AK Parti'de 75 Kişilik MKYK Belli Oldu: Listede Ispartalı İsim Var Mı?

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP
1Beşiktaş3422663772
2Fenerbahçe3421762769
3Galatasaray3420863366
4Trabzonspor3516712960
5Aytemiz Alanyaspor35161271655
6Atakaş Hatayspor34151181453
7Gaziantep FK3413912951
8Demir Grup Sivasspor3412715751
9Fatih Karagümrük34131011950
10Göztepe35121211347
11Çaykur Rizespor34101212-1042
12Fraport TAV Antalyaspor3591115-1142
13İttifak Holding Konyaspor34101311-341
14MKE Ankaragücü3410168-1238
15Helenex Yeni Malatyaspor3481313-637
16Kasımpaşa3591610-1437
17Medipol Başakşehir349169-1636
18Hes Kablo Kayserispor3481511-1735
19BB Erzurumspor3581710-2234
20Gençlerbirliği348188-2632
21Yukatel Denizlispor346199-2727
2017

Eski Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erdoğan Teziç, kalp yetmezliği nedeniyle bir süredir tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesinde 81 yaşında vefat etti

2016

Bulanık ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik yürütülen operasyonda aralarında İlçe Belediye Başkanı Figen Elden Yaşar, BDP İl Genel Meclisi üyesi Seyithan Akkaya ve DBP İlçe Eş Başkanı Selvi Kaya'nın da bulunduğu 11 kişi daha tutuklandı

2016

FETÖ/PDY'nin "futbolda şike" soruşturmasında kumpas kurduğu gerekçesiyle yürütülen soruşturmada tutuklanmaları istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilen 29 şüpheliden 10'u tutuklandı

2015

Edirne'nin Uzunköprü ilçesindeki, "dünyanın en uzun taş köprüsü" olarak bilinen Uzun Köprü, UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'ne alındı

2015

Çanakkale Kara Savaşları'nın 100. yılı anma etkinlikleri kapsamında İstanbul'da "Barış Zirvesi" düzenlendi

2010

Ritmik jimnastikte iki kez olimpiyat şampiyonu olan Rus sporcu Natalia Lavrova (25), geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirdi

2007

Rusya'nın eski Devlet Başkanlarından Boris Yeltsin öldü

2007

Samsun Ceyhan Petrol Boru Hattının temeli törenle atıldı

2005

Şair ve yazar Sunay Akın'ın kurduğu İstanbul Oyuncak Müzesi açıldı.

2003

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulunun aldığı karar doğrultusunda KKTC ile Rum kesimi anasında serbest geçişler başladı

2001

İntel, Pentium 4 işlemcisini piyasaya sürdü.

1994

Moldova'ya bağlı bir özerk devlet Gagavuzya kuruldu.

1992

Sağlık kontrolü için ABD'de bulunan Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a prostat kanseri teşhisi konuldu

1984

AIDS'e neden olan virüs belirlendi

1982

TRT, haftada iki gün renkli yayına başladı

1981

MGK, eski Gümrük ve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı'nın Yüce Divanda yargılanmasına karar verdi

1979

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ilk kez kutlandı.

1979

Türkiye'nin yedi ülke ile telefon görüşmesini sağlayacak uyduyla haberleşme istasyonu hizmete girdi

1974

Siyasi hakların iadesi edilmesinin ardından Senato Başkanı Tekin Arıburun, eski Cumhurbaşkanı Celal Bayar'a bir tezkere yazdı. Yemin ederek senatörlük görevine başlamasını istedi. Bayar, bu isteği 28 Nisan'da geri çevirdi

1969

Suikast sonucu öldürülen ABD Başkanı John F. Kennedy'nin erkek kardeşi ve ABD Senatosu senatörü Robert F. Kennedy'nin katili Ürdün vatandaşı Filistinli Sirhan Bişara Sirhan, ölüm cezasına çarptırıldı

1965

İlk Sovyet haberleşme uydusu Maniya-1 uzaya fırlatıldı

1961

Yerli yapım "27 Mayıs Treni" ilk seferini yaptı

1961

İlk TBMM binası müze haline getirildi

1960

İzmit Petrol Rafinerisi'nin temeli atıldı

1948

II. Dünya Savaşı'ndan beri kapalı tutulan Topkapı Sarayı Müzesi ve İstanbul Arkeoloji Müzesi törenle halka açıldı

1938

Fransa'nın Nice kentinde yedi ülkenin katıldığı yarışmalarda Ordu Süvari Ekibi birincilik kazandı

1930

Birinci Ulusal Mimarlık üslubunun tüm özelliklerini yansıtan son binalardan biri olarak kabul edilen Ankara'daki Türk Ocakları Genel Merkezi binası hizmete açıldı

1929

"Çocuk Bayramı ve Haftası" ilk kez kutlandı

1924

Ankara'da Türk Ocakları I. Kurultayı toplandı

1923

Lozan Konferansı'nın ikinci dönemi başladı

1920

Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı

1906

Rusya'da Çar II. Nikolay Temel Yasalar olarak bilinen anayasayı ilan etti.

1827

İrlandalı matematikçi ve fizikçi William Rowan Hamilton, Işık Sistemleri Teorisini sundu.

1661

İngiltere, İskoçya ve İrlanda kralı I. Charles'in oğlu II. Charles, Westminster Abbey'de taç giydi.

1616

İngiliz oyun yazarı William Shakespeare öldü

1616

Miguel de Cervantes, İspanyol yazar (d. 1547)

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri