omuhgn.jpg

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur; Çıldırmaya Az Kaldı!

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur; Çıldırmaya Az Kaldı!

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur; 
Çıldırmaya 
Az Kaldı!
SİYASET 0
omuhgn.jpg
Alacakların yeniden yapılandırılması teklifi TBMM’de görüşülürken, Meclis kürsüsünden esnafın ve işsizlerinin durumunu dile getiren İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, konuşmasında ekonominin geldiği durum için başkanlık sistemine ve hükümete yüklendi.
 
“HÜKÜMETİN BİR MAKRO
EKONOMİK PLANI YOKTUR”
Alacakların yeniden yapılandırılması kanun teklifi görüşülürken söz alan Aylin Cesur, yapılandırmanın bir zaruret haline geldiğini, ancak buna sebep olanın koronavirüsten ziyade başkanlık sistemiyle gelen yapısal ekonomik ve siyasi tıkanma olduğunu söyledi. İktidar tarafından önerilen yapılandırmaların bir sistem dahilinde olmadığını ve hep taksit taksit gerçekleştiğini belirten Cesur, bu politikaların piyasalarda öngörülebilirliği azalttığını belirterek, “Bizim sizinle öngörebildiğimiz, gidişatın sürekli kötüye gittiği” dedi.
“HANİ EKONOMİ BAŞKANLIK
SİSTEMİNE GEÇİNCE UÇACAKTI?”
Döviz kurunun ve işsizlik oranlarının geldiği seviyelere dikkat çeken Cesur, iktidarın referandum zamanı verdiği vaatlerin boşa çıktığını söyledi. Cesur, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nın döviz kurlarının, programda yer alan 2023 hedeflerini aşması ile beraber 1 ayda geçerliliğini yitirdiğini ve programın her boyutuyla gerçeklikten uzak olduğunu dile getirdi; bu duruma sebep olanın kurumlarla, istatistiklerle ve liyakat ile oynanması olduğunu belirtti.
“GERÇEK İŞSİZLİK %27”
Son açıklanan işsizlik rakamlarının gerçeği yansıtmadığına vurgu yapan Cesur, Türkiye’de Ekim ayı itibari 1000 lira ile geçinmeye çalışan 1 milyondan fazla kısa çalışma ödenekli ve 2 milyondan fazla ücretsiz izine çıkaran vatandaş olduğunu, ancak bu vatandaşlarımızın hala istihdam içinde sayıldığı için işsizlik rakamlarına yansımadığını söyledi. Yine aynı şekilde, istatistiklerden “aktif şekilde iş arayan” kategorisinden 2 milyona yakın daha vatandaşın çıkarıldığını söyleyen Cesur, işsizlik iktidarın dediği gibi 4 milyon 200 bin değil, aslında 9 milyon; yani %13,4 olarak açıklanan işsizlik aslında %27’lerde dedi.
“ESNAFLAR GİZLİ İŞSİZLER
HALİNE GETİRİLDİLER, ESNAF KIZGIN”
Her gün erkenden açan ancak akşam kepengini siftahız indiren, işleri çok azalan yüz binlerce esnafın olduğuna dikkat çeken Cesur, esnafın devlet tarafından desteklenmediğini ve olmayan geliri ile kredi borçlarını ödemeye mahkum edildiğini söyledi. Yıllarca vergi veren esnaf devlet tarafından bu zor zamanda ihmal edildi ve esnafın son derece kızgın, diyen Cesur, esnafa karşılıksız olarak kaynak ayırılması gerektiğini, ancak bu tip kaynakların israf politikalarına harcandığını belirtti.
“GELİR ADALETSİZLİĞİ
DEVLET ELİYLE ARTTIRILDI”
Hükümetin israf ekonomisinin yükünün vergilerle vatandaşa yıkıldığını söyleyen Cesur, “esnaftan %20 stopaj alındığı halde kaymak tabakaya bol keseden vergi affı dağıtılıyor, kurumlar vergisinde ciddi indirimler hedefleniyor” dedi. “Ne de olsa vatandaş öder” denilerek gelecek düşünülmeden borçlanıldığını belirten Cesur, “Kötü ekonomi yönetiminizin sonuçlarını çalışanın, emekçinin primleri üzerinden, 25 yaş altı gençlerimizin ve 50 yaş üzerindeki vatandaşlarımızın haklarından keserek telafi etme çabalarını kabul etmiyoruz.” dedi. Cesur, ekonominin durumunun İYİ Parti’nin iktidara gelince düzeltileceğini ima ederek, sözlerini “Az kaldı arkadaşlar” diyerek tamamladı.
İşte, İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur’un 4 Kasım2020 tarihli TBMM Genel Kurul’unda yaptığı “Esnafın Sorunları” konulu konuşmasının tam metni: Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum. Bu kanunla "Alacakları yeniden yapılandıralım." demişsiniz. Ekonominin gidişatı için bir yapılandırma yapılması zaruret ama yine yöntem yanlış. Önce şunu belirtelim: Pandeminin ekonomik sonuçları için önerdiğiniz yapılandırmaya salgından dolayı gerek duyulmadı. Ben bir önceki konuşmamda da söylemiştim, salgından önce başlayan Cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminiz ve israf ekonominiz sonucu içine düştüğümüz yapısal, ekonomik ve siyasal tıkanmanın sonucu bu.
"Ekonomi, başkanlık sistemine geçince uçacak." demiştiniz, fos çıktı, tıkanmanın zararları ve getirdikleriyle salgın ekonomisini yönetmekte zorlanıyoruz ve mecburen yapılandırmalara gidiyoruz. Yanlış olan şu: Bu yapılandırmalar bir sistem, bir program dâhilinde değil; yani, bir makro ekonomi stratejisi kapsamında yapılmıyor. Her defasında uzatmalar hâlinde taksit taksit gerçekleşiyor. Dayanağı nedir, sonu nedir, nereye varılmaya çalışıyor belirsiz. Öngörülebilirlik, piyasaları asıl etkileyen şey ve en önemli şey aslında ama bizim, sizinle öngörebildiğimiz, gidişatın sürekli daha kötüye gittiği.
Diyorsanız ki "Bizim, bir makro ekonomi politikamız var, o da damat beyin geçen ay açıkladığı Yeni Ekonomi Programı." o program bir ay içerisinde çoktan 2023 döviz kuru hedeflerini geçti. Her boyutuyla gerçeklikten uzak bir program olduğunu gördük hepimiz. Ha diyorsanız ki, bizim ki o program değil, o zaman başka. O zaman geçen ay damat beyin bize açıkladığı neydi? Şimdi, bakın, neyle oynuyorsunuz? Kurumlarla, liyakatle ve istatistiklerle. E şeffafız demekle öyle şeffaf da olunmuyor.
 
Arkadaşlar, kısa çalışma ödeneğinden faydalanan 1 milyondan fazla vatandaşımız var, ücretsiz izne çıkarılmış 2 milyondan fazla vatandaş var. Bunlar, bin lira aylıkla geçinmeye çalışırken hâlâ istihdam içinde sayılıyorlar ve istatistiklerinizde de iş gücüne katılım oranı düşürüldü ve aktif iş arayan 2 milyona yakın vatandaş azaltıldı. "4 milyon 200 bin işsiz var." diyorsunuz -sizin rakamlarınız- ama az önce saydığım rakamlar 5 milyon daha yapıyor yani toplam 9 milyon. Yani, aslında işsizlik yüzde 13,4 değil, yüzde 27.
 
Bir de gizil işsizlerimiz var. İşli, yani çalışan kime deniyor? İşi var, emek koyuyor ve emeğin karşılığını alıyor değil mi? Şimdi, istihdam içinde çalışan gözüken milyonlarca esnafımız da gizli işsiz. Açıyor dükkanını erkenden, sabahleyin geliyor işyerine, kepengini indiriyor ve akşam işi siftahsız bitiriyor. Bu vatandaşlarımız sizin istatistiklerinizde değil, hiçbir istatistikte yok ama ülkenin her köşesinde var bunlar.
 
Çıkın sokaklara soruyor esnafımız, yıllarca vergilerini verdikleri halde kendilerine bu zor zamanda neden destek çıkılmadığını soruyorlar. Kredilerin aslında bir yardım olmadığını, eninde sonunda geri ödeyeceklerini biliyorlar. Onlar adına soruyoruz: Olmayan gelirle esnaf birikmiş borcu nasıl ödeyecek? Şimdi, verdikleri vergilerin israfa gittiğinin, kendilerine kaynak kalmadığının ve asıl sorunun iktidarın kötü yönetimi olduğunun da farkındalar. Her şeyi dolarla alırken, gelirler artmadan kurdaki artış maliyet artışlarına sebep olduğu için "Dövize bakmıyorum." diyen Hazine ve Maliyenin başındakine de kızgınlar. Memleketi ithalat cenneti hâline getirdiler diye kızgınlar. Kendilerinden yüzde 20 stopaj alındığı hâlde, kaymak tabakaya vergi indirimlerinin aflarını bol keseden dağıtmanıza da kızgınlar. Gelir adaletsizliğinin devlet eliyle artırılmış olmasına da kızgınlar ve muhtemelen burada kurumlar vergisinde de ciddi düşüşlere gidilmesi için kanun teklifi konuşulacağını duysalar buna da kızarlardı. Şimdi, daha iki hafta oldu, burada söylemiştim, sonunu düşünmeden borçlanıyorsunuz. İsrafla bütçe açık veriyor ama içiniz rahat, keyfiniz gıcır ne de olsa vatandaş öder koyduğunuz vergilerle, adaletli adaletsiz fark etmiyor.
 
Yine, geçen hafta ben bu kürsüde dedim ki: Vatandaş taş mı yiyecek? Karar verdim, bu kürsüye her çıktığımda, onlara siz gerçekten ekmek buluncaya kadar soracağım: Taş mı yiyecek vatandaş? Çünkü biz kötü ekonomi yönetiminizin sonuçlarını çalışanın, emekçinin primleri üzerinden, 25 yaş altı gençlerimizin ve 50 yaş üzerindeki vatandaşlarımızın haklarından keserek telafi etme çabalarını kabul etmiyoruz. Ben sözü Âşık Mahzuni'ye vereceğim:
 
"İnsanın kanından yiyip içenler,
Beyler sofrasında yüksek uçanlar,
İzini kaybedip vurup kaçanlar,
Arkasına bakınmaya az kaldı.
Bu kavgada kim yürüdü, kim döndü,
Esamemiz okunmaya az kaldı,
Bu düğünün sonu mutlak gelecek,
Al kınalar yakınmaya az kaldı."
Az kaldı arkadaşlar, az kaldı arkadaşlar, az kaldı arkadaşlar!
Hepinizi saygıyla selamlıyorum.”
 
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER HABERLER

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur Konuyu Meclise Taşıdı; 
Ayıptır…
İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur Konuyu Meclise Taşıdı; Ayıptır…

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur Konuyu Meclise Taşıdı; Ayıptır…

CHP’li 21 Milletvekili Isparta’yı; 
Karış Karış Gezecek
CHP’li 21 Milletvekili Isparta’yı; Karış Karış Gezecek

CHP’li 21 Milletvekili Isparta’yı; Karış Karış Gezecek

Gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’da Kabine; 
Her An
Değişebilir!
Gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’da Kabine; Her An Değişebilir!

Gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’da Kabine; Her An Değişebilir!

Kongrede 
Isparta’nın Esamesi
Okunmadı!!!
Kongrede Isparta’nın Esamesi Okunmadı!!!

Kongrede Isparta’nın Esamesi Okunmadı!!!

Ak Parti’de 2. Başkanvekilinin; 
Kim Olduğu
Belli Oldu
Ak Parti’de 2. Başkanvekilinin; Kim Olduğu Belli Oldu

Ak Parti’de 2. Başkanvekilinin; Kim Olduğu Belli Oldu


AK Parti'de 75 Kişilik MKYK Belli Oldu: 
Listede 
Ispartalı 
İsim Var Mı?
AK Parti'de 75 Kişilik MKYK Belli Oldu: Listede Ispartalı İsim Var Mı?

AK Parti'de 75 Kişilik MKYK Belli Oldu: Listede Ispartalı İsim Var Mı?

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP
1Beşiktaş3322653771
2Fenerbahçe3421762769
3Galatasaray3320853365
4Trabzonspor3416711959
5Aytemiz Alanyaspor34151271552
6Gaziantep FK33138121051
7Atakaş Hatayspor33141181350
8Demir Grup Sivasspor3312714750
9Fatih Karagümrük33131010949
10Göztepe34121210346
11Fraport TAV Antalyaspor3491015-1042
12İttifak Holding Konyaspor33101211-141
13Çaykur Rizespor3391212-1239
14Helenex Yeni Malatyaspor3381213-537
15MKE Ankaragücü3310167-1237
16Kasımpaşa3491510-1337
17Hes Kablo Kayserispor3381510-1734
18Medipol Başakşehir338169-1733
19BB Erzurumspor3471710-2331
20Gençlerbirliği338187-2631
21Yukatel Denizlispor336198-2726
2018

Kimlik ve sürücü belgesi sorgulamalarının daha hızlı yapılması amacıyla üretilen barkod ve karekod okuyucu sistem ilk kez kullanıldı

2017

Paris'in Champs Elysees Caddesi'nde Türkiye'nin Kültür ve Tanıtma Müşavirliğinin önünde düzenlenen saldırıda bir polis hayatını kaybetti. Terör örgütü DEAŞ'ın üstlendiği saldırının faili, olay sırasında öldürüldü

2017

MİT'e ait tırları Hatay'da durdurarak arama yapmak isteyen, itiraz eden MİT görevlilerini tehdit ettiği iddiasıyla gözaltına alınan ve meslekten ihraç edilen eski Kırıkhan Cumhuriyet Savcısı Yaşar Kavalcıoğlu Ankara'da tutuklandı

2016

Müzisyen, besteci ve aranjör Attila Özdemiroğlu, İstanbul'da akciğer kanserine bağlı çoklu organ yetmezliği nedeniyle 73 yaşında hayatını kaybetti

2015

"Paralel yapı"ya yönelik operasyonunda gözaltına alınan, aralarında Mahir Çakallı ile Nazmi Ardıç'ın da bulunduğu 17 şüphelinin "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin görevini yapmasını kısmen engellemeye teşebbüs" suçundan tutuklanmasına karar verildi

2013

Eski başbakanlardan Adnan Menderes'in de avukatlığını yapan Burhan Apaydın, 89 yaşında İstanbul'da vefat etti

2012

Mısır'ın başkenti Kahire'de yüz binlerce kişi Tahrir meydanında, ordunun yönetimi sivillere devretmesi için gösteri düzenledi

2011

Sivas'ta Madımak Oteli'nin yakılması ve 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaya ilişkin davada tutuklu yargılanırken tahliye edilen, 13 yıl boyunca firarda olan ve bu sebeple dosyası ayrılan Bülent Düvenci'yi ''müebbet hapis cezasına'' çarptırıldı

2010

Şili Katolik Kilisesi, tacizde bulunmakla suçlanan papazların kurbanlarından özür diledi

2008

Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu eski milli güreşçi Gazanfer Bilge 85 yaşında vefat etti

2006

Han Myeong-sook, Güney Kore'nin ilk kadın başbakanı olarak göreve başladı.

1999

Columbine Lisesi katliamı gerçekleşti. Lisenin Eric Harris ve Dylan Klebold isimli öğrencileri 13 kişiyi öldürdü, 24 kişiyi yaraladı ve sonra da intihar ettiler.

1998

Air France şirketine ait Boeing 727-200 tipi bir yolcu uçağı Bogota'dan (Kolombiya) kalktıktan sonra Cerro El Cable dağlarına çarparak düştü: 53 kişi öldü.

1990

Ressam Şefik Bursalı 87 yaşında hayata veda etti

1972

Apollo 16, Ay'a iniş yaptı.

1968

Güney Afrika havayollarına ait Boeing-707 tipi bir yolcu uçağı Windhoek şehrinden kalkışı esnasında düştü: 122 kişi öldü.

1967

Swiss Britannia şirketine ait bir yolcu uçağı Toronto'da düştü: 126 kişi öldü.

1962

Dolandırıcılığıyla ünlü "Sülün Osman" cezaevinde "Alınteri ile Yaşamak" konulu konferans verdi

1953

Yedi Türk askeri Kore'deki esir değişimiyle geri alındı

1944

Türkiye, Almanya'ya krom ihracatını durdurdu

1942

İzmir Ticaret Gazetesi yayımlanmaya başladı

1924

1924 Anayasası kabul edildi

1902

Marie ve Pierre Curie, Paris'teki laboratuvarlarında radyoaktif radyum tuzlarını ayrıştırmayı başardı

1889

Adolf Hitler doğdu

1862

İlk pastörizasyon deneyi Louis Pasteur ve Claude Bernard tarafından gerçekleştirildi.

1841

İlk dedektif romanı Morg Sokağı Cinayeti yayımlandı. Edgar Allen Poe'nun Graham's Lady's and Gentleman's dergisinde yayımlanan eserinde Parisli Bay C. Auguste Dupin'in seri cinayetleri ortaya çıkarmadaki çözümleyici zekası betimleniyordu

1792

Fransa, Avusturya'ya savaş ilan etti.

571

Son peygamber Hazreti Muhammed, Mekke'de dünyaya geldi

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri