omuhgn.jpg

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur; Çiftçi Taş Mı Yesin? Ne Yiyecek Vatandaş?

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur; Çiftçi Taş Mı Yesin? Ne Yiyecek Vatandaş?

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur; 
Çiftçi Taş Mı Yesin?
Ne Yiyecek Vatandaş?
SİYASET 1
omuhgn.jpg
Tarımda sanayileşme ve Endüstri 4.0 hayallerinin AKP hükümetlerinin mevcut politikaları sebebi ile rafa kalktığını belirten İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, “Kendimizi yokluklar ve yoksulluklar ülkesinde bulduk” diyerek, hükümetin tarım politikalarını sert sözlerle eleştirdi.
 
AK PARTİ DÖNEMİNDE ÇİFTÇİLERİN
YARISI MESLEĞİ BIRAKTI
Cumhuriyet’in kurulmasının ardından, Atatürk’ün önderliğinde tarımsal faaliyeti arttırmak için yapılan reformların önemini hatırlatan Cesur, sözlerini “Son 12 yılda çiftçi sayısı yüzde 48 azaldı, son 18 senede tarım alanları yüzde 12.3, sebze bahçeleri de yüzde 15 küçüldü.” diyerek sürdürdü. Cesur, tarımsal nüfusun sanayileşmeden azaldığını, buna sebep olanın teknoloji artışı ve tarımda makineleşme değil, yanlış tarım politikaları yüzünden çiftçinin sürekli zarar edip borç altında ezilmesi olduğunun altını çizerken üreticinin toprağını terk ettiğini ve yanlış tarım politikaları sebebi ile çitçi çocuklarının baba mesleğini devam ettirmek yerine asgari ücrete razı olduklarına dikkat çekti.
GÜL ÜRETİCİSİ TAŞ MI YESİN?
Geçtiğimiz hafta Gül’ün taban fiyatının olması gerekenin altında açıklanmasının hemen ardından meclise soru önergesi vererek konuyu meclise taşıyan Cesur, dünkü Meclis konuşmasında da sunduğu verilerle Gül üreticisinin gelirlerinin %31 azaldığını, maliyetlerininse %34 arttığını söyledi. Bir yılda, Gül Üretici’sinin %51 dolaylarında fakirleştiğini söyleyen Cesur, dünya pazarlarında Isparta Gülü’nün rakibi konumundaki Bulgaristan Gülü’nün hem devletçe hem de AB tarafından desteklendiğine işaret ederek, hükümet tarafından yalnız bırakılan Gül üreticileri için “Allah aşkına, ben size soruyorum. Gül üreticimiz taş mı yiyecek arkadaşlar, hak mı bu, reva mı? Nasıl borç ödeyecek ve nasıl çorba kaynatacak? Eğer çiftçiye acımıyorsanız, kültürümüz için acıyın ve sahip çıkın bu insanlara.” dedi.
ÜRETİCİ BORÇ ÖDEYECEK KADAR DEĞİL,
BİRİKİM YAPACAK KADAR KAZANMALI
Yalnızca Gül üreticilerinin değil, süt üreticilerinin ve başka pek çok üreticinin de düşük taban fiyatlar ve ithalat ağırlıklı tarım politikaları altında ezildiğini dile getiren Cesur, tüccarın her zaman üreticiye tercih edildiği Milli Tarım Stratejisi yokluğunda gelişen ithalat politikalarının Türk tarımının 21. Yüzyıla taşınmasının önüne geçtiğini belirten Cesur, geleneksel üretim tarzı ve düşük fiyat politikaları ile dünyada gelişen dijital ve akıllı tarımla rekabet edilemeyeceğinin altını çizen Cesur, çiftçinin teknolojiyi yakalayabilmesi için, kıt kanaat geçinip borç ödeyecek kadar değil, birikim yapacak kadar kazanması gerektiğini, bunun ticaretle uğraşanların ve sanayicilerin de faydasına olacağını söyledi.
BİZ İKTİDARA GELİNCE MECLİSTEN
DERTLERE DERMAN OLAN KANUNLAR GEÇECEK
Mecliste uzun zamandır, bütüncül bir Milli tarım stratejisi çerçevesi olmadan, bazı mevcut yasalara ufak yamalar yapıldığını ve bu yamaların çiftçilerin ve üreticilerin sorunlarını çözmek amacını taşımadığını vurgulayan Cesur, partisinin iktidara geleceği günler için “Sabredin çünkü bu kürsülerin yamalı kanunları değil sizin derdinize derman olacak günleri yakın. Sabredin çünkü bütüncül bir tarımsal kalkınma stratejisiyle hak ettiğiniz yaşamı size verecek kanunlar çıkarılacak günler yakın, sabredin çünkü israftan arınmış bir bütçeyle Türkiye tarımının 21'inci yüzyıla taşınacağı günler yakın.” diyerek sözlerini noktaladı.
İşte, İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur’un 21 Ekim 2020 tarihli TBMM Genel Kurul’unda yaptığı “Çiftçinin Sorunları” konulu konuşmasının tam metni:
Memleket isterim
Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun;
Kuşların çiçeklerin diyarı olsun.
Memleket isterim
Ne başta dert, ne gönülde hasret olsun;
Kardeş kavgasına bir nihayet olsun.
Memleket isterim
Ne zengin fakir, ne sen ben farkı olsun;
Kış günü herkesin evi barkı olsun.
Memleket isterim
Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun;
Olursa bir şikayet ölümden olsun.
Evet Cahit Sıtkı Tarancı bunu yıllar önce söylemiş. Geçenlerde ölüm yıl dönümüydü Allah rahmet eylesin. Bizim bir dünya ülkesi Türkiye hayalimiz vardı. 2000'e gelindiğinde eksiği gediğiyle de aslında olmuştu ama şimdi bitmeyen bir krizler ülkesi Türkiye'yle karşı karşıyayız. Ne diyoruz anlatalım. Tarımda sanayileşme ve Endüstri 4.0 hayalimiz. Bir büyük yoksulluk, yokluklar ülkesi hâlinde bulduk kendimizi. Millî tarım stratejisi olmayan, tüccarların her zaman üreticiye, emekçi çiftçilerimize tercih edildiği ama bunun bile becerilemediği tüccarında iflasla yumulduğu, gıdanın ithalata bağlandığı, çiftçimizin belinin çoktan kırıldığı, Tarım Bakanı pozisyonunun sadece tarımımızı daha kötüye götürmeye yaradığı ve son Bakanımızla -sözüm meclisten dışarı- kötürüm hâline getirildiği bir Türkiye.
 
Yokluk yıllarına gidelim. Atatürk cumhuriyeti kurduğunda önce köylünün yükü olan aşar vergisini kaldırdı, çiftçiyi topraklandırmaya çalıştı, tarımda makinalaşmayı teşvik etti. Ve 13 milyondu nüfus, yüz ölçümüne baktı ve döndü dedi ki: "Topraklarımızı işlemek için nüfusumuz çok az arayı makina gücüyle kapatırız." Şimdi bugün nüfusumuz 81 milyon, son 12 yılda çiftçi sayısı yüzde 48, son 18 senede de tarım alanları yüzde 12.3, sebze bahçeleri de yüzde 15 küçüldü.
 
Yüksek dikkatlerinize sunuyorum, tarımsal nüfusumuz azalıyor, evet ama sanayileşmeden dolayı değil, verim artışı ve artan teknolojiyle değil yanlış tarım politikaları yüzünden sürekli zarar edip borç altında ezilen çiftçi, köylü bırakıyor.
 
Ben bu kürsüde "Domates alıp fabrika kuran memleketimizi, fabrika satıp domates ithal eder hâline getirdiniz." demiştim, geçen sene. Şimdi diyorum ki: "Yoksulluğu, en büyük savaşı görerek yenmiş ve dünyanın 16'ncı büyük ekonomisine gelmiş Türkiye'yi yokluğa yol alır hâle getirdiniz." Yoksulluğu arar hâle geleceğiz arkadaşlar, Allah vermeye. Bakın, kura bakmayanlar göremez, bilemezler de çiftçiye bakın, çiftçiyle konuşun; çiftçi, köylü bitik.
 
Geçtiğimiz hafta bizim Isparta gülünün kilogram başına taban fiyatı açıklandı. Hemen bir araştırma önergesi sundum; dolar artmış, mazot ve gübre pahalanmış, sağlık önlemleriyle maliyetler daha da artmış. Gül için taban fiyatı geçen sene 7,80'di demiştim ki: "Gülü toprağa gömdünüz." Şimdi, bu sene 7,35; iyi mi?
 
Dolar önceki yıla göre yüzde 36 artmış, eylül ayının enflasyonu yüzde 11,75 bu sizin moralli enflasyon, TÜİK rakamları, ben ona "moralli" diyorum. Şimdi, dolar bu sene yüzde 34 artmış, gülün taban fiyatı geçen sene 1,32 dolar, bu sene 0,92 dolar. Kazançlar yüzde 31 daha az.
 
Bulgaristan'a bakalım, bizim şimdi rakibimiz. Çok daha kalitesiz gülü olmasına rağmen Bulgaristan'da devlet toprak sübvansiyonu veriyor, hektar başına 303 dolara yakın. Ve yine ilaç için, kış ilaçlaması için yardım yapıyor, hektar başına 224 dolar ve bugünlerde Bulgaristan Meclisinde gül üreticisine kilo başına 30-60 sent prim vermesi tartışılıyor. Şimdi, mazot için yapılan ÖTV iadesini de yapıyor ve Avrupa Birliği Komisyonu tarafından da yardım yapılıyor üreticiye. Bununla bizim üreticimiz karşı karşıya gelmiş, burada defalarca söyledik hâlâ destek yok.
 
Geçen yıl gelirler ile giderler dengedeyse bu sene yüzde 50 daha fakirleşmiş çiftçi. Ne yapsın, Allah aşkına, ben size soruyorum. Gül üreticimiz taş mı yiyecek arkadaşlar, hak mı bu, reva mı? Ne yiyecek, nasıl borç ödeyecek ve nasıl çorba kaynatacak? Kaynatamıyor, işi bırakıyor. Gül, kültürümüz; eğer çiftçiye acımıyorsanız, kültürümüz için acıyın ve sahip çıkın bu insanlara.
 
 Bir örnek daha vereceğim, bu da çiğ süt fiyatları 2,30 lira 15 Kasım 2019'da. Yem dolarla; gübre, mazot hepsi dolarla artmış, vergisi de öyle. Gülü beğenmedinizse eğer sütü soruyorum. Dün burada süt için söyledi arkadaşlar, hiç öyle değil gerçekler. O zaman dolar 5,75'ti geçen sene, bugün 7,90. Ve sütçüleri içine almadan yapılan toplantılarda 2,70 liraya çıkarmayı düşünen lütfedicilere sütçülerimiz adına ben soruyorum: 3 liradan aşağısı süt üreticisinin zararına üretim demek, "Ya öl ya da sütçülüğü bırak arkadaş." demek. Eriyor çiftçimiz, terk ediyor üreticimiz toprağını.
 
Toprağı üretici terk ediyor ve asgari ücrete razı oluyor çocukları, baba mesleğini devam ettirmek yerine. Değerli arkadaşlarım, bütüncül bir üretici destekleme stratejisi şart. Tarım aslında bir girişim işi ve aslında dünyanın neresine giderseniz gidin dünya üzerindeki en riskli ve kutsal girişim. Hem küresel rekabete açık hem de tarımsal üretim bilgisi ve üretici kaybolduğu zaman onu yerine koyacak kimse yok. Yani bir hafızası var tarımın, hafızayı kaybediyorsunuz. Bir şey değil, sizden sonra da düzeltemeyeceğiz yani. Şimdi, bugün dünya verimli tarımla, dijital dönüşümle ve akıllı tarımla uğraşıyor, bakın bizim hâlimize. Geleneksel üretim tarzlarıyla bu alanda küresel çapta rekabet etmek çok zor. Üreticinin eline borçları çevirecek kadar değil birikim yapacak, sermaye oluşturacak kadar para geçmesi ve eline geçtiği bu birikimlerle tarımsal dönüşümü sağlaması gerekiyor ki Türk tarımı 21'inci yüzyıla taşınabilsin, yoksa imkânsız. Siz bu fiyat kırmalarla bunu yapamazsınız ve üretici bu fiyatları kabul etmediğinde ithalata dayanan politikalarınızla onları kendi aklınızla disipline etmeye çalışıyorsanız eğer bunu da bu şekilde yapamazsınız. Bu ürünleri işleyenler, yerli ve uluslararası pazarlara ulaştıranlar, alıcılar, sanayiciler onları da korumak gerekiyor.
 
Taban fiyatları artırılamazsa bile üretim maliyetleri düşürülmeli ki kaliteli ve miktarı doğru alabilsin alıcı da. Şimdi ben buradan kaderine terk edilmiş köylülerimize, çiftçilerimize sesleniyorum. Sabredin, ben de sabredin diyorum. Sabredin çünkü bu kürsülerin yamalı kanunları değil sizin derdinize derman olacak günleri yakın. Sabredin çünkü bütüncül bir tarımsal kalkınma stratejisiyle hak ettiğiniz yaşamı size verecek kanunlar çıkarılacak günler yakın, sabredin çünkü israftan arınmış bir bütçeyle Türkiye tarımının 21'inci yüzyıla taşınacağı günler yakın. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.”
 
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Çapalı kartal1 ay önce
at,at nasıl olsa kalede adem var!

BENZER HABERLER

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur; 
Pandemiyi Değil, 
Algıyı Yönettiniz!
İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur; Pandemiyi Değil, Algıyı Yönettiniz!

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur; Pandemiyi Değil, Algıyı Yönettiniz!

İYİ Parti Isparta Milletvekili Sayın Aylin Cesur; 
Samimiyseniz 
Neden Kabul 
Etmiyorsunuz?
İYİ Parti Isparta Milletvekili Sayın Aylin Cesur; Samimiyseniz Neden Kabul Etmiyorsunuz?

İYİ Parti Isparta Milletvekili Sayın Aylin Cesur; Samimiyseniz Neden Kabul Etmiyorsunuz?

Isparta Siyasetinde; 
Değişen 
Bir Şey
Yok!
Isparta Siyasetinde; Değişen Bir Şey Yok!

Isparta Siyasetinde; Değişen Bir Şey Yok!

CHP Isparta İl Başkanı Yalım Halıcı; 
Siz Önce
Kendinizi 
Sorgulayın!
CHP Isparta İl Başkanı Yalım Halıcı; Siz Önce Kendinizi Sorgulayın!

CHP Isparta İl Başkanı Yalım Halıcı; Siz Önce Kendinizi Sorgulayın!

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur; 
Vakalar 
Korkutan 
Boyutlara 
Ulaştı!
İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur; Vakalar Korkutan Boyutlara Ulaştı!

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur; Vakalar Korkutan Boyutlara Ulaştı!

Ak Parti İl Başkanı Osman Zabun’dan Kongre Açıklaması; 
Helallik 
İstedi
Ak Parti İl Başkanı Osman Zabun’dan Kongre Açıklaması; Helallik İstedi

Ak Parti İl Başkanı Osman Zabun’dan Kongre Açıklaması; Helallik İstedi

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP
1Aytemiz Alanyaspor97021623
2Galatasaray10622920
3Fenerbahçe10622720
4Beşiktaş9531016
5Kasımpaşa10433315
6Gaziantep FK10316215
7Fatih Karagümrük10325614
8Göztepe9315614
9Medipol Başakşehir10442114
10İttifak Holding Konyaspor9333312
11Çaykur Rizespor9333-212
12Yeni Malatyaspor9333-212
13Atakaş Hatayspor7313-212
14Trabzonspor10343-312
15Fraport TAV Antalyaspor10244-510
16Demir Grup Sivasspor9243-39
17BŞB Erzurumspor9243-49
18Hes Kablo Kayserispor9252-68
19Yukatel Denizlispor9153-86
20Gençlerbirliği9162-105
21MKE Ankaragücü8062-82
2017

Bingöl'de etkisiz hale getirilen 4 teröristten 2'sinin PKK'nın sözde Erzurum eyaleti doğu gücü tim komutanı "Soreş" kod adlı Şahabettin Naşa ile örgütün sözde Erzurum sorumlularından "Rohat Ahmet" kod adlı Hamdusena Atala olduğu belirlendi

2016

Siber Güvenlik konusunda faaliyet gösterecek Siber Güvenlik Kurulu ve KamuNet kuruldu.

2016

Irak'ta terör örgütü DEAŞ'tan kurtarma operasyonunun başladığı günden bu yana Musul'dan göç edenlerin sayısı 85 bini aştı.

2016

Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanlığına Gürsel Baran seçildi.

2015

Türkiye, FIFA dünya klasmanında son 12 ay içinde 329 puan toplayarak "Yılın En İyi Çıkış Yapan Takımı" ödülünün sahibi oldu.

2013

Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, hakkında Anayasa Mahkemesinin verdiği karar üzerine 9 Aralık’ta Sincan Cezaevinden tahliye edildi,10 Aralık’ta TBMM Genel Kurulunda milletvekili yemini etti.

2013

ABD İflas Mahkemesi, Detroit şehrinin iflas kararını onayladı. Detroit, ABD’nin resmen iflas eden en büyük şehri oldu.

2002

Dünya Gıda Programı Afrika'da 38 milyon kişinin açlıkla karşı karşıya olduğunu açıkladı.

2002

BM silah denetçileri ilk kez, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in saraylarından birine önceden haber vermeksizin girdiler

1999

Bakanlar Kurulu, Bolu'ya bağlı Düzce ilçesinin il, Kaynaşlı ve Derince beldelerinin de Düzce'ye bağlı ilçe yapılmasına karar verdi.

1994

Şair Orhan Şaik Gökyay İstanbul'da öldü.

1990

TRT'nin Telegün adlı yayını başladı.

1989

Malta'da bir araya gelen ABD başkanı George Bush ve Sovyetler Birliği komünist partisi genel sekreteri Mikhail Gorbaçov, Soğuk Savaş'ın bittiğini resmen ilan etti.

1984

Union Carbide firmasının Hindistan'da Bhopal'de kurduğu böcek ilacı üreten fabrikadan yanlışlıkla 40 ton metil isosiyanat gazının sızması 18.000 kişinin ölümüne neden oldu.

1981

Bülent Ecevit, dört aylık hapis cezasını çekmek üzere Ankara Merkez Kapalı Cezaevine konuldu.

1981

İspanyol futbolcu David Villa, bugün doğdu.

1971

Pakistan-Hindistan savaşı başladı.

1971

Prof. Dr. Mümtaz Soysal 6 yıl 8 ay hapse mahkum edildi.

1967

İlk kalp nakli ameliyatını, Güney Afrikalı kalp cerrahı Dr. Christian Barnard, Cape Town'da yaptı; hasta 18 gün yaşayabildi.

1959

Fazıl Küçük Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı Yardımcısı oldu.

1956

İngiltere ve Fransa, Süveyş'ten çekileceklerini açıkladılar.

1944

Yunanistan'da komünistler ve kralcılar arasında Yunan İç Savaşı başladı.

1942

Zonguldak'ta bir maden ocağındaki kazada 63 işçi öldü.

1934

Dini kisvelerle ilgili yasaklar öngören Bazı Kisvelerin Giyilemeyeceğine Dair Kanun kabul edildi.

1923

Teşkilatı Esasiye Encümeni yeni anayasayı görüşmeye başladı.

1918

I. Dünya Savaşı'ndan sonra Londra'da yapılan Müttefik Kongresi sona erdi; Almanya'nın savaş tazminatı ödemesine karar verildi.

1818

Illinois Amerika Birleşik Devletleri'nin 21. eyaleti oldu.

1574

Sultan II. Selim öldü.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri