CHP, Milli Birliği Neden Bozdu?

CHP, Milli Birliği Neden Bozdu?

CHP, Milli Birliği Neden Bozdu?
SİYASET 0
Birçok siyasi parti ve sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek oluşturduğu Isparta Milli Birlik Platformu’nun teröre karşı birlik ve beraberlik açıklamasında CHP yer almamış ve durum tepki çekmişti. CHP İl Başkan Eyüp Ersoy, toplantıda neden yer almadıklarını “Metin birleştirici değil aksine ayrıştırıcı cümlelerle doluydu. Metni okuduğum zaman şok oldum” diyerek açıkladı.
 
Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) İl Başkanı Eyüp Ersoy, dün parti binasında düzenlediği basın toplantısında ülke gündemini değerlendirdi. Son yaşanan terör saldırılarına değinen Ersoy, AK Parti hükümetine yüklenerek, “AKP hükümeti Türkiye’yi, hızla kaosun içine itmekte, yaşam hakkını yok eden bir şiddet sarmalına mahkum etmektedir” dedi. CHP, geçtiğimiz gün Isparta Milli Birlik Platformu’nun teröre karşı yaptığı ve AK Parti, MHP, SP ile Vatan Partisi’nin katıldığı basın açıklamasında yer almamış, bu durum tepki çekmişti. Ersoy, bu konuda da açıklama yaparak, “Metni görünce şok oldum” diye konuştu.
“ATATÜRK’ÜN A’SI YOKTU”
Açıklamanın hazırlanma süreci ile ilgili bilgi veren CHP İl Başkanı Eyüp Ersoy “Milli Birlik Platformu toplanarak bir metin kaleme aldı. Bize de bu metni faksladırlar, fakat bizim o metne CHP olarak imza atma şansımız yoktu. Metin birleştirici değil aksine ayrıştırıcı cümlelerle dolu. Ben metni okuduğum zaman şok oldum. Milli birlik Platformunun metninde Atatürk’ün A’sı dahi geçmiyor. İtirazlarımızı bildirdikten sonra bazı bölümler değiştirilerek Atatürk kısmı konuldu” diye konuştu.
“ANA MUHALEFETİZ VE HÜKÜMETE TALİBİZ “
Metinde yer alan “Arkadaşlar vatanın ekmeğini yiyip suyunu içen Asker, Polis, Köy Korucusu ve sivil vatandaş ayırt etmeden haince kalleşçe saldırıp kardeşlerimize şehadet şerbeti içirerek şehit eden alçaklara karşı verilen mücadelede Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Başbakanımızın hem yanındayız hem destekçisiyiz, hem de hazır kıta bekleyen bireyleriz” cümlesine de itiraz ettiklerini belirten CHP İl Başkanı Eyüp Ersoy “Bizim burada tek itiraz ettiğimiz kısım Cumhurbaşkanın, Başbakanın yani hükümetin sonuna kadar arkasındayız. Emir eri gibi hizasında diziliyoruz gibi kısımlar var. Biz ana muhalefetiz ve hükümete talibiz. Biz hiçbir zaman hükümetin arkasında emir eri değiliz. Zaten biz onları yıllardır uyarıyoruz, yanlış politikalar yürütüyorsunuz ve Ortadoğu bataklığına sürükleniyorsunuz diye. Biz bunları söylediğimizde bizi en sert cümlelerle eleştirdiler, ama şimdi Ortadoğu bataklığının içindeler. Bizim uyarılarımızı dikkate almayanlar, gördünüz Rusya’da 180 derece döndüler. Ama bir özeleştiri verip CHP bu konuda haklıymış demediler. Bizde bu nedenle katılmadık. Biz hükümetin arkasındaki emir erleri değiliz. Bizim yaşlanabilir, mutlu bir Türkiye projemiz var. Biz bu projenin arkasındayız. Bu tür toplantılardaki ifadelere dikkat edilmesi konusunda orada ki arkadaşları da uyarıyorum” ifadelerini kullandı.
“SON 1,5 YILDA 32 BOMBALI TERÖR SALDIRISI GERÇEKLEŞTİ”
Öte yandan ülke gündemini değerlendiren Ersoy’un basın açıklaması şu şekilde: “Türkiye’de son bir buçuk yılda, sivil, asker ve polislerin hedef alındığı tam 32 bombalı terör saldırısı gerçekleşti. Ülkenin farklı yerlerindeki saldırılarda 363’ü sivil 461 kişi can verirken, 2 binden fazla insan da yaralandı. Bu saldırılara en son ise, Kayseri'de çarşı iznine giden silahsız ve sivil giyimli askerlerin de olduğu halk otobüsünün yanında bombalı araçla gerçekleştirilen saldırı eklendi. Bu saldırıda 14 asker şehit oldu, 56 kişi yaralandı. Ülkenin Başkenti Ankara’da Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa bir Büyükelçi hem de devletin bir polisi tarafından katledilmiştir. Bu ülkenin terör açısından nerelere geldiğini çok açık bir şekilde göstermektedir. Emanetimizde bulunan bir büyükelçiyi bile koruyamayan, gerekli önlem ve tedbiri alamayan hükümetin 80 milyon vatandaşın can ve mal güvenliğini alamayacağı ve almadığı aşikardır.
“AKP VE SARAYIN ÖNCELİKLİ SORUNU “BAŞKANLIK” SİSTEMİDİR”
AKP hükümeti Türkiye’yi, hızla kaosun içine itmekte, yaşam hakkını yok eden bir şiddet sarmalına mahkum etmektedir. Biliyoruz ki artık bu ve benzeri saldırılara karşı yayınlanan kınama ya da lanetleme mesajları, yüreklere düşen ateşi söndürmemektedir. Kendi çocuklarına sırça köşkler kuranlar, yoksul çocuklarına ‘şehitliği’ reva görmekte; saldırıları, katliamları önlemek için çözüm üretmek yerine daha fazla gözyaşı akmasına neden olacak politikalardaki ısrarını sürdürmektedir.
“TERÖRE KARŞI MÜCADELEDE HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ”
Bugün Türkiye’nin birincil sorunu Milli güvenlik ve terör sorunudur. Ama maalesef devlete hükümet ettiğini sanan AKP ve Sarayın öncelikli sorunu “Başkanlık” sistemidir. Ülke Ortadoğu bataklığına sokulmuş ve bir Ortadoğu ülkesine dönüştürülmüştür. Büyük bir kaos ve bilinmezliklerle dolu bir dehlize itilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti ilk defa bu denli büyük bir ayrışma, bölünme ve iç savaş eşiğine getirilmiştir. AKP hükümetlerinin ve sarayın 15 yılda devleti getirdiği nokta ne yazık ki budur. İktidar ve saray, ülkemizin, akılcı, bilimsel, sürdürülebilir ve milli bir terörle mücadele politikasına ihtiyacı olduğunu vakit geçirmeksizin kabul etmek zorundadır. Bu bağlamda Cumhuriyet Halk Partisi olarak teröre karşı mücadelede her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu, bir kez daha vurguluyoruz.
“SÖZ DE BİTTİ AMA ÖLÜM BİTMEDİ”
Başta siyasiler olmak üzere yurttaşlarımızı birbirine karşı kışkırtıcı, karşı karşıya getirici, ortak vatanımızda ortak yaşama duygusunu zedeleyici dili bırakmalarını bekliyoruz. Ülkemizde yaşayan herkesi birleştirici, barış, huzur dilini kullanmalarını, hayata geçirmesini istiyoruz. Ülkemizi yöneten siyasilerin de, hükümet yetkililerin de bu olayları lanetlemek, kınamak yerine önlemesini bekliyoruz. Ülkemizi yönetenlerin görevleri bu hain-alçak saldırıları kınamak, lanetlemek değil, gerçekleşmeden önlemektir. Önleyemiyorlarsa sorumluluk duyarak onurlu ve erdemli bir davranış sergileyerek istifa gibi mekanizmaları işletmelerini ve görevlerinden istifa etmelerini bekliyoruz. Söylenmesi gereken çok şey söylendi. Yeter çağrısı her ölümün ardından defalarca yapıldı. Söz de bitti ama ölüm bitmedi. Yoksul, emekçi halk çocukları bombalarla, silahlarla ölmeye devam ediyor. Ancak bugün bir başka şeyle karşı karşıyayız.
ÜLKEYİ YÖNETEN AKP İKTİDARI BAŞTA OLMAK ÜZERE HERKES SORUMLU DAVRANMALI
Her saldırı etnik ve mezhepsel karşıtlığı körüklüyor, ülke, bombaların, silahların, intikam kavgasının içinde adım adım etnik bir boğazlaşmaya doğru sürükleniyor. Her saldırı etnik karşıtlığı körüklüyor. Her saldırı ülkemizi emperyalist merkezlerin tezgahında gelişen Ortadoğu’nun etnik ve mezhepsel çatışma dalgasına daha fazla yaklaştırıyor. Bu saldırı etnik ayrışmayı derinleştiren, kardeşliğimizi vuran bir saldırıdır. Ülkeyi yöneten AKP iktidarı başta olmak üzere herkes sorumlu davranmalı, etnik bir boğazlaşmayı derinleştirecek adımlardan uzak durulmalıdır. Büyük acılar içinde bırakılan memleketimizin geleceğine, kardeşliğimize, bir arada yaşama irademize sıkı sıkı tutunmanın zamanıdır. Bu zor günlerde tüm gücümüzle bunun için mücadele edelim. Hiçbir terör eylemi bir hak ile ilişkilendirilerek meşrulaştırılamaz. Korkmayacağız ve korkmuyoruz. Terörün barışı, eşitliği, özgürlüğü, hukukun üstünlüğü ilkesine dayalı demokrasiyi elimizden almasına, bir baskı rejimi yaratılmasına izin vermeyeceğiz. Terörü her zaman olduğu gibi lanetliyoruz. Artık askerlerimizin, polisimizin, masum vatandaşlarımızın barışta da savaşta da öldürülmesini istemiyoruz. Şehit ailelerinin acılarını paylaşıyoruz. Bir an önce barış, bir an önce yaşam hakkı, bir an önce demokrasi istiyoruz. Terör bu ülkenin olağanı olmasın. Teröre, genç ölümlere lanet olsun.
BİRİLERİ HER NE KADAR ALIŞTIRMAYA ÇALIŞSA DA, TERÖRE ALIŞMAYACAĞIZ
Gelinen noktada görülmüştür ki, terör olayları iktidarın sayısal çoğunluğu ile çözülebilecek bir sorun değildir. AKP iktidarının bu sorunu çözme yetisine ve becerisine sahip olmadığı ortadadır.Terör sorunun çözümü için parlamentodaki tüm siyasal partilerin bir araya gelerek ortak akıl çerçevesinde ülkenin bu kanayan yarasına çözüm bulmaları gerektiği açıktır. Birileri her ne kadar alıştırmaya çalışsa da, teröre alışmayacağız. Teröre karşı Cumhuriyet Halk Partisi olarak herkesten önce hem ülkemize hem vatanımıza sahip çıkacağız, sonuna kadar her türlü hain, katil teröre karşı mücadele vereceğiz. Terör nereden gelirse gelsin, kim beslerse beslesin, hepsinin karşısında olacağız. CHP olarak teröre karşı verilecek her türlü mücadeleye destek vermeye hazırız. Ama teröre karşı... Kişisel polemiklere, kişisel çıkarlara, günlük çıkarlarla ve parti çıkarlarıyla ülke güvenliğini iç siyasete malzeme yapmayalım. Teröre vereceğimiz en güzel cevap kardeşliğimizi daha da güçlendirmektir. Daha önce PKK, IŞİD, DHKP-C, FETÖ ve diğer terör örgütlerinin benzer şekilde yaptığı bu terör eylemleri karşısında millet olarak nasıl dik durduysak, nasıl terörün amacını boşa çıkardıysak yine aynı şekilde çelikten bir irade ortaya koyacağız. Geçmişte defalarca canlı bomba eylemlerine girişen ve masum insanları katleden, PKK ve IŞİD gibi kanlı terör örgütlerinin ve onların arkasındaki güçlerin ve destekçilerinin milletimizin güçlü iradesi karşısında yok olacağı aşikardır.
TERÖR VE ŞİDDET, HİÇBİR ZAMAN HEDEFİNE VE AMACINA ULAŞAMAYACAKTIR
Terörle mücadele konusu Türkiye'de siyaset üstü bir konudur, parti görüşümüz, düşüncemiz farklı olabilir ama terörle mücadele konusundaki kararlılığımızın bir göstergesi olarak bu konuda yapılacak her türlü çalışmada, alınacak her türlü kararda, CHP adına bizler gerekli katkıyı sonuna kadar vereceğiz. Atatürk Cumhuriyetin bekası ve aziz milletimizin huzuru için, terörle mücadelede güvenlik güçlerimizin sonuna kadar yanındayız. Birlik ve bütünlüğümüze, huzur ve güvenliğimize yönelik insanlık dışı her türlü terör saldırılarını şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Terör ve şiddet, hiçbir zaman hedefine ve amacına ulaşamayacaktır. Aziz milletimizin teröre asla boyun eğmeyeceğini, Türkiye Cumhuriyeti'nin bu oyunu bozacak güç ve kudrete sahip olduğunu kararlılıkla ilan ediyoruz.
TERÖR EYLEMLERİNİ KİMDEN VE NEREDEN GELİRSE GELSİN ŞİDDETLE LANETLİYORUZ
Patlayan bombalar ve katliamlar ülkemizin kaderi değildir ve olmamalıdır. Teröre teslim olmayacak, istendiği gibi teröre alışmayacak, insanı, yaşamı, barışı, toplumsal refah ve huzuru savunmaya devam edeceğiz. Ülkemizi kaosa, endişe, korku, savaş, milliyetçi ve mezhepçi kamplaşma atmosferine sokmak isteyenlerin yaptığı terör eylemlerini kimden ve nereden gelirse gelsin şiddetle lanetliyoruz.
ÜLKE ATATÜRK CUMHURİYETİNDEN HIZLA UZAKLAŞTIRILMAKTADIR
Ortadoğu’daki Osmanlıcı hayallere ulaşmak için girilen yolda, çarpılan duvarın ve işbirliği içinde olunan çevrelere sunulan olanakların geri tepmesinin sonuçlarını yaşıyoruz. Ülke içinde ve dışarıda sürdürülmekte inat edilen savaşçı politikaların sonuçlarını. Ne yazık ki tümünün acısını yaşayan da, bedelini ödeyen de halklar. Tek adam iktidarına giden yolda anayasa değişikliğinin tartışıldığı bugünlerde arka arkaya patlatılan bombalar toplumda kaygı, korku ve kaos yaratırken; ülke Atatürk Cumhuriyetinden hızla uzaklaştırılmakta, her türlü demokratik hak ve özgürlükler ortadan kaldırılmaktadır.
KORKMADAN, YILMADAN MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ
Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye Cumhuriyetinin kurucu partisidir. Kuva-i Milliye ruhundan ve Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘ Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’ ilkesini kendine şiar edinerek yurtta ve komşularımızla barışın sağlanması için Atatürk İlke ve Devrimleri ışığında yaratılmak istenen kaos ve korku ortamına teslim olmayacak, savaşın ve baskının yaşanmadığı bir ülke ve Ortadoğu mücadelesini sonuna kadar yürüteceğiz ve bunları yaparken hiç kimseden emir ve talimat almadan, korkmadan, yılmadan mücadelemize devam edeceğiz.”
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER HABERLER

Kimsenin kemiklerini sızlatmayız
Kimsenin kemiklerini sızlatmayız

Kimsenin kemiklerini sızlatmayız

MHP'de kongre heyecanı
MHP'de kongre heyecanı

MHP'de kongre heyecanı

MHP'de istifa
MHP'de istifa

MHP'de istifa

'Bu gidişatın böyle gitmeyeceğin anlatacağız'
'Bu gidişatın böyle gitmeyeceğin anlatacağız'

'Bu gidişatın böyle gitmeyeceğin anlatacağız'

Bu uzlaşma Türkiye'ye çok şey kazandıracak
Bu uzlaşma Türkiye'ye çok şey kazandıracak

Bu uzlaşma Türkiye'ye çok şey kazandıracak

'CHP karantinaya alınmalı'
'CHP karantinaya alınmalı'

'CHP karantinaya alınmalı'

YAZARLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP
1Beşiktaş1812152041
2Medipol Başakşehir1811162439
3Galatasaray1811431436
4Fenerbahçe1810352335
5Antalyaspor18864028
6Atiker Konyaspor18756427
7Bursaspor18873127
8Osmanlıspor FK18648226
9K. Karabükspor18783-424
10Trabzonspor18783-624
11Gençlerbirliği17557122
12Kasımpaşa18693-521
13Akhisar Belediye18576-721
14Aytemiz Alanyaspor185103-1318
15Çaykur Rizespor184104-1216
16Adanaspor183105-1014
17Kayserispor183114-1713
18Gaziantepspor173122-1511
1983

ABD'li yarış pilotu Scott Speed, bugün doğdu.

1997

Denizbank, çekişmeli bir ihale ile 66 milyon dolara Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu'ya satıldı.

2010

Türk eczacı, fotoğraf sanatçısı ve iş adamı Şakir Eczacıbaşı, bugün vefat etti.

1986

ABD'li oyuncu Mischa Barton, bugün doğdu.

1927

Alfred Hitchcock'un ilk filmi The Pleasure Garden Birleşik Krallık'ta gösterime girdi.

1927

Eczacılar ve eczaneler hakkında kanun Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi.

1921

Çerkez Ethem'in güçleri dağıtıldı.

1848

Kaliforniya'da altın bulundu.

2010

Erdinç Dinçer, Türk sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu yaşamını yitirdi.

2006

İran'ın güneybatısındaki Ahvaz kentinde meydana gelen iki patlamada 8 kişi öldü, 40'tan fazla kişi de yaralandı.

2004

NASA'nın Opportunity adlı aracı, ikizi Spirit'ten iki hafta sonra Mars yüzeyine indi.

2001

Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan, 4 koruması ve şoförü, uğradıkları silahlı saldırıda öldürüldü.

1994

Türkiye'nin ilk haberleşme uydusu Türksat 1A, fırlatıldıktan 12 dakika 12 saniye sonra okyanusa düştü.

1993

Milliyetçi Çalışma Partisi, adını "Milliyetçi Hareket Partisi" olarak değiştirdi.

1993

Gazeteci ve yazar Uğur Mumcu, otomobiline yerleştirilen bombanın patlaması sonucu öldürüldü.

1989

Seri katil Ted Bundy, 1978'de 12 yaşındaki Kimberley Leach'i kaçırıp öldürmek suçundan, Florida'da elektrikli sandalye ile idam edildi.

1986

Voyager 2 uydusu, Uranüs'ün 81.500 km yakınından geçti.

1984

Macintosh bilgisayarlar piyasaya sürüldü.

1965

Eski Birleşik Krallık Başbakanlarından Winston Churchill, bugün öldü.

1962

Yazar ve şair Ahmet Hamdi Tanpınar, bugün öldü.

1961

Yassıada duruşmalarında Başsavcı Altay Ömer Egesel, Adnan Menderes'in idamını istedi.

1959

İstanbul Küçükyalı'da Neşe Sineması çöktü; 37 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.

1955

Zonguldak'ta, Ereğli Kömür İşletmelerine bağlı Gelik ocağındaki grizu patlamasında 52 madenci öldü, 19 madenci yaralandı.

1943

II. Dünya Savaşı: Franklin D. Roosevelt ve Winston Churchill'in katıldığı Casablanca Konferansı sona erdi.

1939

Şili'de ki depremde 28 bin kişi öldü.

1924

Rusya'da St. Petersburg şehrinin adı, devrimci liderin (V.İ. Lenin) anısına "Leningrad" olarak değiştirildi.

1679

İngiltere Kralı II. Charles parlamentoyu feshetti.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri