CHP, Milli Birliği Neden Bozdu?

CHP, Milli Birliği Neden Bozdu?

CHP, Milli Birliği Neden Bozdu?
SİYASET 0
Birçok siyasi parti ve sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek oluşturduğu Isparta Milli Birlik Platformu’nun teröre karşı birlik ve beraberlik açıklamasında CHP yer almamış ve durum tepki çekmişti. CHP İl Başkan Eyüp Ersoy, toplantıda neden yer almadıklarını “Metin birleştirici değil aksine ayrıştırıcı cümlelerle doluydu. Metni okuduğum zaman şok oldum” diyerek açıkladı.
 
Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) İl Başkanı Eyüp Ersoy, dün parti binasında düzenlediği basın toplantısında ülke gündemini değerlendirdi. Son yaşanan terör saldırılarına değinen Ersoy, AK Parti hükümetine yüklenerek, “AKP hükümeti Türkiye’yi, hızla kaosun içine itmekte, yaşam hakkını yok eden bir şiddet sarmalına mahkum etmektedir” dedi. CHP, geçtiğimiz gün Isparta Milli Birlik Platformu’nun teröre karşı yaptığı ve AK Parti, MHP, SP ile Vatan Partisi’nin katıldığı basın açıklamasında yer almamış, bu durum tepki çekmişti. Ersoy, bu konuda da açıklama yaparak, “Metni görünce şok oldum” diye konuştu.
“ATATÜRK’ÜN A’SI YOKTU”
Açıklamanın hazırlanma süreci ile ilgili bilgi veren CHP İl Başkanı Eyüp Ersoy “Milli Birlik Platformu toplanarak bir metin kaleme aldı. Bize de bu metni faksladırlar, fakat bizim o metne CHP olarak imza atma şansımız yoktu. Metin birleştirici değil aksine ayrıştırıcı cümlelerle dolu. Ben metni okuduğum zaman şok oldum. Milli birlik Platformunun metninde Atatürk’ün A’sı dahi geçmiyor. İtirazlarımızı bildirdikten sonra bazı bölümler değiştirilerek Atatürk kısmı konuldu” diye konuştu.
“ANA MUHALEFETİZ VE HÜKÜMETE TALİBİZ “
Metinde yer alan “Arkadaşlar vatanın ekmeğini yiyip suyunu içen Asker, Polis, Köy Korucusu ve sivil vatandaş ayırt etmeden haince kalleşçe saldırıp kardeşlerimize şehadet şerbeti içirerek şehit eden alçaklara karşı verilen mücadelede Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Başbakanımızın hem yanındayız hem destekçisiyiz, hem de hazır kıta bekleyen bireyleriz” cümlesine de itiraz ettiklerini belirten CHP İl Başkanı Eyüp Ersoy “Bizim burada tek itiraz ettiğimiz kısım Cumhurbaşkanın, Başbakanın yani hükümetin sonuna kadar arkasındayız. Emir eri gibi hizasında diziliyoruz gibi kısımlar var. Biz ana muhalefetiz ve hükümete talibiz. Biz hiçbir zaman hükümetin arkasında emir eri değiliz. Zaten biz onları yıllardır uyarıyoruz, yanlış politikalar yürütüyorsunuz ve Ortadoğu bataklığına sürükleniyorsunuz diye. Biz bunları söylediğimizde bizi en sert cümlelerle eleştirdiler, ama şimdi Ortadoğu bataklığının içindeler. Bizim uyarılarımızı dikkate almayanlar, gördünüz Rusya’da 180 derece döndüler. Ama bir özeleştiri verip CHP bu konuda haklıymış demediler. Bizde bu nedenle katılmadık. Biz hükümetin arkasındaki emir erleri değiliz. Bizim yaşlanabilir, mutlu bir Türkiye projemiz var. Biz bu projenin arkasındayız. Bu tür toplantılardaki ifadelere dikkat edilmesi konusunda orada ki arkadaşları da uyarıyorum” ifadelerini kullandı.
“SON 1,5 YILDA 32 BOMBALI TERÖR SALDIRISI GERÇEKLEŞTİ”
Öte yandan ülke gündemini değerlendiren Ersoy’un basın açıklaması şu şekilde: “Türkiye’de son bir buçuk yılda, sivil, asker ve polislerin hedef alındığı tam 32 bombalı terör saldırısı gerçekleşti. Ülkenin farklı yerlerindeki saldırılarda 363’ü sivil 461 kişi can verirken, 2 binden fazla insan da yaralandı. Bu saldırılara en son ise, Kayseri'de çarşı iznine giden silahsız ve sivil giyimli askerlerin de olduğu halk otobüsünün yanında bombalı araçla gerçekleştirilen saldırı eklendi. Bu saldırıda 14 asker şehit oldu, 56 kişi yaralandı. Ülkenin Başkenti Ankara’da Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa bir Büyükelçi hem de devletin bir polisi tarafından katledilmiştir. Bu ülkenin terör açısından nerelere geldiğini çok açık bir şekilde göstermektedir. Emanetimizde bulunan bir büyükelçiyi bile koruyamayan, gerekli önlem ve tedbiri alamayan hükümetin 80 milyon vatandaşın can ve mal güvenliğini alamayacağı ve almadığı aşikardır.
“AKP VE SARAYIN ÖNCELİKLİ SORUNU “BAŞKANLIK” SİSTEMİDİR”
AKP hükümeti Türkiye’yi, hızla kaosun içine itmekte, yaşam hakkını yok eden bir şiddet sarmalına mahkum etmektedir. Biliyoruz ki artık bu ve benzeri saldırılara karşı yayınlanan kınama ya da lanetleme mesajları, yüreklere düşen ateşi söndürmemektedir. Kendi çocuklarına sırça köşkler kuranlar, yoksul çocuklarına ‘şehitliği’ reva görmekte; saldırıları, katliamları önlemek için çözüm üretmek yerine daha fazla gözyaşı akmasına neden olacak politikalardaki ısrarını sürdürmektedir.
“TERÖRE KARŞI MÜCADELEDE HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ”
Bugün Türkiye’nin birincil sorunu Milli güvenlik ve terör sorunudur. Ama maalesef devlete hükümet ettiğini sanan AKP ve Sarayın öncelikli sorunu “Başkanlık” sistemidir. Ülke Ortadoğu bataklığına sokulmuş ve bir Ortadoğu ülkesine dönüştürülmüştür. Büyük bir kaos ve bilinmezliklerle dolu bir dehlize itilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti ilk defa bu denli büyük bir ayrışma, bölünme ve iç savaş eşiğine getirilmiştir. AKP hükümetlerinin ve sarayın 15 yılda devleti getirdiği nokta ne yazık ki budur. İktidar ve saray, ülkemizin, akılcı, bilimsel, sürdürülebilir ve milli bir terörle mücadele politikasına ihtiyacı olduğunu vakit geçirmeksizin kabul etmek zorundadır. Bu bağlamda Cumhuriyet Halk Partisi olarak teröre karşı mücadelede her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu, bir kez daha vurguluyoruz.
“SÖZ DE BİTTİ AMA ÖLÜM BİTMEDİ”
Başta siyasiler olmak üzere yurttaşlarımızı birbirine karşı kışkırtıcı, karşı karşıya getirici, ortak vatanımızda ortak yaşama duygusunu zedeleyici dili bırakmalarını bekliyoruz. Ülkemizde yaşayan herkesi birleştirici, barış, huzur dilini kullanmalarını, hayata geçirmesini istiyoruz. Ülkemizi yöneten siyasilerin de, hükümet yetkililerin de bu olayları lanetlemek, kınamak yerine önlemesini bekliyoruz. Ülkemizi yönetenlerin görevleri bu hain-alçak saldırıları kınamak, lanetlemek değil, gerçekleşmeden önlemektir. Önleyemiyorlarsa sorumluluk duyarak onurlu ve erdemli bir davranış sergileyerek istifa gibi mekanizmaları işletmelerini ve görevlerinden istifa etmelerini bekliyoruz. Söylenmesi gereken çok şey söylendi. Yeter çağrısı her ölümün ardından defalarca yapıldı. Söz de bitti ama ölüm bitmedi. Yoksul, emekçi halk çocukları bombalarla, silahlarla ölmeye devam ediyor. Ancak bugün bir başka şeyle karşı karşıyayız.
ÜLKEYİ YÖNETEN AKP İKTİDARI BAŞTA OLMAK ÜZERE HERKES SORUMLU DAVRANMALI
Her saldırı etnik ve mezhepsel karşıtlığı körüklüyor, ülke, bombaların, silahların, intikam kavgasının içinde adım adım etnik bir boğazlaşmaya doğru sürükleniyor. Her saldırı etnik karşıtlığı körüklüyor. Her saldırı ülkemizi emperyalist merkezlerin tezgahında gelişen Ortadoğu’nun etnik ve mezhepsel çatışma dalgasına daha fazla yaklaştırıyor. Bu saldırı etnik ayrışmayı derinleştiren, kardeşliğimizi vuran bir saldırıdır. Ülkeyi yöneten AKP iktidarı başta olmak üzere herkes sorumlu davranmalı, etnik bir boğazlaşmayı derinleştirecek adımlardan uzak durulmalıdır. Büyük acılar içinde bırakılan memleketimizin geleceğine, kardeşliğimize, bir arada yaşama irademize sıkı sıkı tutunmanın zamanıdır. Bu zor günlerde tüm gücümüzle bunun için mücadele edelim. Hiçbir terör eylemi bir hak ile ilişkilendirilerek meşrulaştırılamaz. Korkmayacağız ve korkmuyoruz. Terörün barışı, eşitliği, özgürlüğü, hukukun üstünlüğü ilkesine dayalı demokrasiyi elimizden almasına, bir baskı rejimi yaratılmasına izin vermeyeceğiz. Terörü her zaman olduğu gibi lanetliyoruz. Artık askerlerimizin, polisimizin, masum vatandaşlarımızın barışta da savaşta da öldürülmesini istemiyoruz. Şehit ailelerinin acılarını paylaşıyoruz. Bir an önce barış, bir an önce yaşam hakkı, bir an önce demokrasi istiyoruz. Terör bu ülkenin olağanı olmasın. Teröre, genç ölümlere lanet olsun.
BİRİLERİ HER NE KADAR ALIŞTIRMAYA ÇALIŞSA DA, TERÖRE ALIŞMAYACAĞIZ
Gelinen noktada görülmüştür ki, terör olayları iktidarın sayısal çoğunluğu ile çözülebilecek bir sorun değildir. AKP iktidarının bu sorunu çözme yetisine ve becerisine sahip olmadığı ortadadır.Terör sorunun çözümü için parlamentodaki tüm siyasal partilerin bir araya gelerek ortak akıl çerçevesinde ülkenin bu kanayan yarasına çözüm bulmaları gerektiği açıktır. Birileri her ne kadar alıştırmaya çalışsa da, teröre alışmayacağız. Teröre karşı Cumhuriyet Halk Partisi olarak herkesten önce hem ülkemize hem vatanımıza sahip çıkacağız, sonuna kadar her türlü hain, katil teröre karşı mücadele vereceğiz. Terör nereden gelirse gelsin, kim beslerse beslesin, hepsinin karşısında olacağız. CHP olarak teröre karşı verilecek her türlü mücadeleye destek vermeye hazırız. Ama teröre karşı... Kişisel polemiklere, kişisel çıkarlara, günlük çıkarlarla ve parti çıkarlarıyla ülke güvenliğini iç siyasete malzeme yapmayalım. Teröre vereceğimiz en güzel cevap kardeşliğimizi daha da güçlendirmektir. Daha önce PKK, IŞİD, DHKP-C, FETÖ ve diğer terör örgütlerinin benzer şekilde yaptığı bu terör eylemleri karşısında millet olarak nasıl dik durduysak, nasıl terörün amacını boşa çıkardıysak yine aynı şekilde çelikten bir irade ortaya koyacağız. Geçmişte defalarca canlı bomba eylemlerine girişen ve masum insanları katleden, PKK ve IŞİD gibi kanlı terör örgütlerinin ve onların arkasındaki güçlerin ve destekçilerinin milletimizin güçlü iradesi karşısında yok olacağı aşikardır.
TERÖR VE ŞİDDET, HİÇBİR ZAMAN HEDEFİNE VE AMACINA ULAŞAMAYACAKTIR
Terörle mücadele konusu Türkiye'de siyaset üstü bir konudur, parti görüşümüz, düşüncemiz farklı olabilir ama terörle mücadele konusundaki kararlılığımızın bir göstergesi olarak bu konuda yapılacak her türlü çalışmada, alınacak her türlü kararda, CHP adına bizler gerekli katkıyı sonuna kadar vereceğiz. Atatürk Cumhuriyetin bekası ve aziz milletimizin huzuru için, terörle mücadelede güvenlik güçlerimizin sonuna kadar yanındayız. Birlik ve bütünlüğümüze, huzur ve güvenliğimize yönelik insanlık dışı her türlü terör saldırılarını şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Terör ve şiddet, hiçbir zaman hedefine ve amacına ulaşamayacaktır. Aziz milletimizin teröre asla boyun eğmeyeceğini, Türkiye Cumhuriyeti'nin bu oyunu bozacak güç ve kudrete sahip olduğunu kararlılıkla ilan ediyoruz.
TERÖR EYLEMLERİNİ KİMDEN VE NEREDEN GELİRSE GELSİN ŞİDDETLE LANETLİYORUZ
Patlayan bombalar ve katliamlar ülkemizin kaderi değildir ve olmamalıdır. Teröre teslim olmayacak, istendiği gibi teröre alışmayacak, insanı, yaşamı, barışı, toplumsal refah ve huzuru savunmaya devam edeceğiz. Ülkemizi kaosa, endişe, korku, savaş, milliyetçi ve mezhepçi kamplaşma atmosferine sokmak isteyenlerin yaptığı terör eylemlerini kimden ve nereden gelirse gelsin şiddetle lanetliyoruz.
ÜLKE ATATÜRK CUMHURİYETİNDEN HIZLA UZAKLAŞTIRILMAKTADIR
Ortadoğu’daki Osmanlıcı hayallere ulaşmak için girilen yolda, çarpılan duvarın ve işbirliği içinde olunan çevrelere sunulan olanakların geri tepmesinin sonuçlarını yaşıyoruz. Ülke içinde ve dışarıda sürdürülmekte inat edilen savaşçı politikaların sonuçlarını. Ne yazık ki tümünün acısını yaşayan da, bedelini ödeyen de halklar. Tek adam iktidarına giden yolda anayasa değişikliğinin tartışıldığı bugünlerde arka arkaya patlatılan bombalar toplumda kaygı, korku ve kaos yaratırken; ülke Atatürk Cumhuriyetinden hızla uzaklaştırılmakta, her türlü demokratik hak ve özgürlükler ortadan kaldırılmaktadır.
KORKMADAN, YILMADAN MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ
Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye Cumhuriyetinin kurucu partisidir. Kuva-i Milliye ruhundan ve Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘ Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’ ilkesini kendine şiar edinerek yurtta ve komşularımızla barışın sağlanması için Atatürk İlke ve Devrimleri ışığında yaratılmak istenen kaos ve korku ortamına teslim olmayacak, savaşın ve baskının yaşanmadığı bir ülke ve Ortadoğu mücadelesini sonuna kadar yürüteceğiz ve bunları yaparken hiç kimseden emir ve talimat almadan, korkmadan, yılmadan mücadelemize devam edeceğiz.”
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER HABERLER

İşte AK Parti'nin referandum klibi
İşte AK Parti'nin referandum klibi

İşte AK Parti'nin referandum klibi

Pala'dan flaş açıklama: Farklı düşünsek dahi...
Pala'dan flaş açıklama: Farklı düşünsek dahi...

Pala'dan flaş açıklama: Farklı düşünsek dahi...

Başka kapılarda siyasi pirim arayanlara ülkücülüğü bırakmayacağız
Başka kapılarda siyasi pirim arayanlara ülkücülüğü bırakmayacağız

Başka kapılarda siyasi pirim arayanlara ülkücülüğü bırakmayacağız

Milletimiz yeni sistemle rahat bir nefes alacak
Milletimiz yeni sistemle rahat bir nefes alacak

Milletimiz yeni sistemle rahat bir nefes alacak

Bahçeli tam bir devlet adamı
Bahçeli tam bir devlet adamı

Bahçeli tam bir devlet adamı

“MHP’lilerin anca %2’sinin ‘evet’ vereceğini tahmin ediyorum”
“MHP’lilerin anca %2’sinin ‘evet’ vereceğini tahmin ediyorum”

“MHP’lilerin anca %2’sinin ‘evet’ vereceğini tahmin ediyorum”

YAZARLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP
1Beşiktaş2114252547
2Medipol Başakşehir2213272246
3Galatasaray2112541940
4Fenerbahçe2210482038
5Antalyaspor221075-135
6Trabzonspor22985-132
7Osmanlıspor FK22769430
8K. Karabükspor229103-430
9Atiker Konyaspor22778-229
10Kasımpaşa228104028
11Bursaspor228104-628
12Akhisar Belediye22796-1127
13Gençlerbirliği21678-126
14Aytemiz Alanyaspor227114-825
15Kayserispor227114-925
16Çaykur Rizespor225125-1420
17Adanaspor224135-1517
18Gaziantepspor214134-1816
1921

Artvin'in Şavşat ilçesinin Gürcü işgalinden kurtuluşu

1932

İngiliz-Amerikan oyuncu Elizabeth Taylor, bugün doğdu.

1918

Trabzon'un Çaykara ilçesinin Rus ve Ermeni işgalinden kurtuluşu

1955

Türk boksör Garbis Zaharyan, Yunan rakibi Emanuel Zambidis'i sayıyla yendi.

1963

Dominik Cumhuriyeti'nde ilk demokratik seçimler yapıldı: başkan Juan Bosch oldu. Rafael Trujillo'nun diktatörlüğü sona erdi.

1964

Coca-Cola'nın dünya üzerindeki 1916'ncı fabrikası İstanbul'da açıldı.

1971

TRT bir açıklama yaparak parasızlık nedeniyle radyo yayınlarını 18,5 saatten 8 saate indirmek zorunda kalacağını bildirdi.

1995

Kuzey Irak'ın Zaho kentinde bir ticaret merkezinde bomba patladı; 76 kişi öldü, 83 kişi yaralandı.

1999

Olusegun Obasanjo, Nijerya'nın seçimle işbaşına gelen ilk başkanı oldu.

1594

IV. Henry, Fransa kralı oldu.

2010

Şili de 8.8 büyüklüğünde deprem oldu.

2004

Filipinler'de bir feribotta patlama meydana geldi: 116 kişi öldü.

2002

Hindistan'ın Gucerat eyaletinde bir trene yapılan saldırı sonucu çoğunluğu Hindu hacılardan oluşan 58 kişi yaşamını yitirdi.

1967

Volkan Konak, Türk sanatçı doğdu.

1967

Dominika, Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını kazandı.

1943

ABD'nin Montana eyaletinde bir maden ocağında patlama meydana geldi: 74 işçi öldü.

1942

II. Dünya Savaşı: ABD'nin ilk uçak gemisi USS Langley Japon savaş uçakları tarafından batırıldı.

1937

Özel teşebbüsçe inşa edilen ilk Türk gemisi Belkıs, Haliç'te törenle denize indirildi.

1936

Ivan Pavlov, Rus fizyolog ve Nobel Tıp veya Fizyoloji Ödülü sahibi vefat etti.

1933

Reichstag yangını yaşandı.

1917

Rus Çarlığı çöktü.

1902

John Steinbeck, Amerikalı yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (ö. 1968)

1900

İngiliz İşçi Partisi kuruldu.

1879

Yapay tatlandırıcı sakarin keşfedildi.

1863

Türkiye'de bilinen ilk resim sergisi, Osmanlı padişahı Abdülaziz'in de desteğiyle İstanbul'da açıldı.

1844

Dominik Cumhuriyeti, Haiti'den bağımsızlığını kazandı.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri