omuhgn.jpg

Tüm İşyerlerindeki Yemekler; Tek kullanımlık Tabaklarla Verilecek

Tüm İşyerlerindeki Yemekler; Tek kullanımlık Tabaklarla Verilecek

Tüm İşyerlerindeki Yemekler; 
Tek kullanımlık 
Tabaklarla 
Verilecek
SAĞLIK 0
omuhgn.jpg
Ticaret Bakanlığı’nın, 81 ile talimat göndererek meyve-sebze ve ekmeğin poşette satılmasını zorunlu kılmasının ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, koronavirüsle mücadele kapsamında, fabrikadaki yemeklerin tek kullanımlıklarla sunulması gerektiğini duyurdu.
 
Koronavirüs salgını, hijyenik özelliğiyle öne çıkan tek kullanımlık plastik ürünlere ilgiyi arttırdı.
Artık hiç kimse bir diğer kişinin kullandığı bardak, kaşık, çatal veya tabağı kullanmak istemiyor. Hijyenik, pratik ve ekonomik özellikleri nedeniyle fastfood, cafe, çay bahçesi ve pikniklerde tercih edilen tek kullanımlık plastik ürünler; virüs salgınının yayılmasını önlemek amacıyla artık hastane, ev, fabrika ve karantina bölgelerinde de tüketiliyor.
Ticaret Bakanlığı geçtiğimiz hafta, meyve-sebze ve ekmeğin poşette satılmasını zorunlu hale getiren uygulamayı hayata geçirmişti.
 
Salgınla mücadele kapsamında Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da harekete geçerek, iş yerlerinde alınacak önlemlere ilişkin kılavuz yayınlandı. Koronavirüs ile mücadele kapsamında iş yerlerinde alınacak önlemlere dair yayımlanan kılavuzda; ‘İş yerlerindeki yemekhane ve dinlenme alanlarında kullanılan kaşık, çatal, bıçak ve bardak gibi malzemeler Tek Kullanımlık olacak şekilde sunulmalı” ifadelerine yer verildi. Fabrika, dinlenme alanları ve toplu yemek yenen yerlerde tek kullanımlık plastik ürünlerin kullanılmasını öngören düzenlemeyle ilgili değerlendirme yapan Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, tüketicilerin sağlığını korumaya dönük tedbirler alan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’na teşekkür etti.
FABRİKALAR TEK KULLANIMLIĞA GEÇTİ
Ev içinde bile artık tek kullanımlık plastik ürünlerin tercih edildiğini belirten Eroğlu, toplu yemeklerin verildiği birçok fabrikada salgını önlemek için tek kullanımlık kaplara geçildiğini hatırlatarak şöyle konuştu: “Virüs salgınını önlemek için bazı fabrikalar yemekhanelerinde tek kullanımlık kaplara kendi kararlarıyla geçiş yapmıştı ancak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’mızın yayınladığı kılavuzla birlikte işin ciddiyeti anlaşıldı. Eskiden fabrikalarda porselen tabak veya metal tabldot kaplar kullanılırken, koronavirüs ile birlikte toplu yemek tüketiminde tek kullanımlık plastik kaplara geçildi.”
Yoğun talebin, market raflarında ve perakendede ara ara plastik tek kullanımlık ürünlerin tükenmesine yol açtığını belirten Eroğlu, “Virüs endişesiyle artan talep, bazı marketlerde stokları eritti ancak boşalan raflar hızla dolduruluyor. Türkiye, Avrupa’da İtalya’dan sonraki en büyük plastik tek kullanımlık ambalaj üreticisi. Bu anlamda tedarik zincirinde sorun yaşanmasını ön görmüyoruz. Üreticilerimizle koordinasyon halindeyiz. Market raflarının boş kalmaması için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Firmalarımızın, hammadde başta olmak üzere üretim için ihtiyaç duyduğu tüm girdilerde sıkıntı yaşanmaması için tedbirlerimizi alıyoruz. Türkiye, ihracatta Çin ve İtalya’dan sonra 3. Büyük oyuncu konumunda. Plastik tek kullanımlık ürün üreten fabrikalar tam kapasite çalışıyor ve hem yurtiçi hem yurtdışı talebe cevap veriyor. İsrail yüzde 25’lik pay ile Türkiye’nin en çok tek kullanımlık ihracat yaptığı ülke olurken bu ülkeyi Fransa, İngiltere ve ABD takip ediyor. Türkiye 2019 yılında 2 milyar 105 milyon liralık tek kullanımlık plastik ürün üretti. Söz konusu üretimin yaklaşık yarısı ihracat yarısı ise iç piyasaya sunuldu” dedi.
HASTANEDEN EVLERE HER
YERDE TEK KULLANIMLIK ÜRÜNLER
KOVİD-19 salgınının, tek kullanımlık plastik ambalajların hijyen açısından ne kadar önemli olduğunu yeniden hatırlattığına vurgu yapan Eroğlu, “Ameliyathanedeki medikal ürünlerin yanı sıra doktorların giydiği kıyafet ve koruyucu önlüklere kadar ürünlerin tamamı polipropilen hammaddesinden yapılan nonwoven kumaştan üretiliyor. Doktorların taktıkları gözlükler, yüzü hastalığın bulaşmasından koruyan siperlikler, eldivenler, maskeler ve tulumların tamamı tek kullanımlık plastik ürünler... Ayrıca hastalığın tespitinde kullanılan test kitleri, numune alma çubukları da plastikten imal ediliyor. Test tüpleri, şırıngalar, ilaç kapları ve hatta solunum cihazları da yine plastikten üretiliyor. Salgın hastalığın yayılmasını önleyen gıdaların başkalarının ellerinden veya nefeslerinden bulaşacak virüslere karşı korunması da plastik ambalajlar sayesinde gerçekleşiyor. Diğer tarafta gizli kahramanlar; plastik tek kullanımlık çatal, bıçak, bardak, tabaklar ise hastanelerde, karantina bölgelerinde, huzurevlerinde, fabrikalarda toplu yemek tüketilen her yerde, hatta evlerde bile hastalığın bir kişiden diğerine geçmesini engelliyor” açıklamasında bulundu.
 SALGINI ÖNLEYECEK
POŞETLER ÜCRETSİZ VERİLMELİ
Virüs salgını endişesiyle hiç kimsenin, bir diğerinin kullandığı kaşığı, bardağı kullanmak istemediğini ve bu nedenle tek kullanımlık plastik ürünlere talebin arttığını dile getiren Eroğlu açıklamasına şöyle devam etti: “Öte yandan plastik poşet kullanımı da arttı. Gıdalara virüsün bulaşma riskini azaltmak ve hijyeni sağlamak için marketlerde; sebze-meyve ile ekmek için paketleme zorunluluğu getirildi. PAGEV olarak, salgının hüküm sürdüğü şu günlergeride kalana kadar ücretsiz poşet uygulamasına dönülmesi gerektiğini ve bunun hijyen açısından en doğru karar olacağını savunuyoruz. Defalarca kullanılan file ve bez torbalar, virüsü marketten eve evden markete taşıyabiliyor. Bu anlamda tek kullanımlık plastik poşetlersalgının artmasını engelleyebilir. İçişleri Bakanlı yayınladığı genelge ile saat 24’ten sonra restoranların müşteri almayacağını sadece paket servisle yemek gönderebileceğini duyurmuştu. Evlere gıdayı güvenli şekilde ulaştırmak da yine plastik ambalajlarla mümkün olabiliyor.”
PAZAR VE MARKETTE
SEBZE-MEYVE AMBALAJA GİRDİ
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın koronavirüs önlemleri kapsamında market, manav ve pazarlarda ambalajsız ürünlerin seçilmesinin yasak olduğunu açıklamasının ardından pazarlarda seç-al döneminin bittiğinihatırlatan Eroğlu,‘Bakan Pekcan, 81 İl Valiliğine gerekli talimatın gönderildiğini açıkladı. Alınan tedbirler çerçevesinde pazar yeri, toptancı halleri ve diğer satış yerlerinde çalışanlar hijyen konusunda bilgilendirilecek ve hijyen kurallarına uygun davranacak. Market, manav ve pazarda ambalajsız satılan yaş sebze ve meyveler tüketicilerce seçilmeden, satıcılarca hijyenik koşullarda poşet içinde satışa sunulacak” görüşünü savundu.
TEK KULLANIMLIKLAR
EL DEĞMEDEN ÜRETİLİYOR
Tek kullanımlık ürünlerin tercih edilmesinin sebebiyle ilgili konuşan Eroğlu; “Tam otomatik makinalarda, el değmeden üretilen ve paketlenen ürünler, hijyenik olma özelliğine sahip. Virüs salgınının yaşandığı şu günlerde tek kullanımlık plastikler, ilk kez kullanılıyor olması ve daha önce başkası tarafından dokunulmamış olması özellikleriyle hijyenik olma niteliği taşıyor.Ayrıca bu ürünlerin, kullanıldıktan sonra çöpe atılıyor olması başkasının, birdaha bu ürünü kullanmayacağını garanti altına alıyor. Dolayısıyla salgın hastalık endişesi yaşanan şu günlerde bu özellik oldukça önemli”ifadelerine yer verdi.
FAHİŞ ZAM YAPAN
FIRSATÇILARI ŞİKÂYET EDİN
Tüketicilerin, tek kullanımlık plastik ürünlerde fahiş fiyat artışlarını PAGEV ve TOBB’un ilgili birimine şikâyet etmelerini isteyen Eroğlu, plastik tek kullanımlık bardak, tabak, çatal, kaşık ve bıçak gibi ürünlerde fiyatlarda kur kaynaklı küçük artış olabileceğini ifade ederek şu açıklamada bulundu, “Ürünlerde yüzde 100’ün üzerinde artış yapan bazı perakende noktalarının bilgileri geldi ve bu fırsatçılara karşı gerekli uyarılarımızı yaptık. PAGEV üyesi hiçbir üretici bu dönemde, yurtiçi satışlara enflasyon ve döviz kurları dışında zam yapmadı. PAGEV olarak fahiş fiyat artışları yapan fırsatçıları uyarmakta hatta bunları TOBB’un ilgili birimlerine bildirerek yasal işlem yapılması talep etmekteyiz. Amacımız halk sağlığı ve bulaşıcı hastalıkların önlenmesi için olmazsa olmaz plastik tek kullanımlık ürünlerin, fırsatçıların insafına bırakmamaktır. Salgının önlenmesinde önemli role sahip ürünlerimizin, tüketicilerimize en kolay ve uygun fiyatla, kesintisiz olarak ulaştırılmasını hedefliyoruz.”
PLASTİK AMBALAJ VE MEDİKAL
SEKTÖRÜ İŞİNİN BAŞINDA
Plastik endüstrisi olarak salgınla mücadelede işlerinin başında olduklarının altını çizen Eroğlu; “Dünya çapında koronavirüs vakaları artarken, tehdit giderek büyüyor.Plastik sektörü tüm tedarik zincirindeki iş ortaklarıyla birlikte ihtiyaçların karşılanmasını, hastaların tedavi görmesini,sağlık personelinin korunmasını sağlarken, tek kullanımlık bardak,tabak,çatal,kaşık,bıçakla salgının bulaşmasını engelleyecek ürünleri üretiyor. Geçmişten bugüne kadar salgın hastalıkların azalmasının en önemli sebeplerinden biri de tek kullanımlık ürünlerdir. Bu nedenle diyoruz ki; plastik sağlıktır, plastik hijyendir, plastik çevrecidir, plastik hayatımızın her alanını kolaylaştıran kıymetli bir malzemedir" şeklinde görüş bildirdi.  
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER HABERLER

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Açıkladı; 
Yerinde Karar 
Dönemine 
Geçiyoruz
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Açıkladı; Yerinde Karar Dönemine Geçiyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Açıkladı; Yerinde Karar Dönemine Geçiyoruz

MHRS’ye Aşı Randevu Bölümü Eklendi:
AŞI’da 
Randevu
Dönemi 
Başlıyor
MHRS’ye Aşı Randevu Bölümü Eklendi: AŞI’da Randevu Dönemi Başlıyor

MHRS’ye Aşı Randevu Bölümü Eklendi: AŞI’da Randevu Dönemi Başlıyor

TÜM DETAYLAR
BU HABERDE 
Sağlık Bakanlığı'ndan 81 Vilayete Aşı Genelgesi; 
Kim? Nasıl? 
A Ş I
Olacak?
TÜM DETAYLAR BU HABERDE Sağlık Bakanlığı'ndan 81 Vilayete Aşı Genelgesi; Kim? Nasıl? A Ş I Olacak?

TÜM DETAYLAR BU HABERDE Sağlık Bakanlığı'ndan 81 Vilayete Aşı Genelgesi; Kim? Nasıl? A Ş I Olacak?

Çin Aşısında 
ÖNEMLİ 
Gelişme!
Çin Aşısında ÖNEMLİ Gelişme!

Çin Aşısında ÖNEMLİ Gelişme!

Grip Aşısı Alabilecek Kişiler E-Nabız Sistemine Yüklendi; 
O listede 
Siz de 
Var Mısınız?
Grip Aşısı Alabilecek Kişiler E-Nabız Sistemine Yüklendi; O listede Siz de Var Mısınız?

Grip Aşısı Alabilecek Kişiler E-Nabız Sistemine Yüklendi; O listede Siz de Var Mısınız?

Bireyin Kendisini Fiziksel Veya Ruhsal Açıdan Yorgun Hissetmesi Durumu: 
HALSİZLİK
Bireyin Kendisini Fiziksel Veya Ruhsal Açıdan Yorgun Hissetmesi Durumu: HALSİZLİK

Bireyin Kendisini Fiziksel Veya Ruhsal Açıdan Yorgun Hissetmesi Durumu: HALSİZLİK

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP
1Beşiktaş3322653771
2Fenerbahçe3421762769
3Galatasaray3320853365
4Trabzonspor3416711959
5Aytemiz Alanyaspor34151271552
6Gaziantep FK33138121051
7Atakaş Hatayspor33141181350
8Demir Grup Sivasspor3312714750
9Fatih Karagümrük33131010949
10Göztepe34121210346
11Fraport TAV Antalyaspor3491015-1042
12İttifak Holding Konyaspor33101211-141
13Çaykur Rizespor3391212-1239
14Helenex Yeni Malatyaspor3381213-537
15MKE Ankaragücü3310167-1237
16Kasımpaşa3491510-1337
17Hes Kablo Kayserispor3381510-1734
18Medipol Başakşehir338169-1733
19BB Erzurumspor3471710-2331
20Gençlerbirliği338187-2631
21Yukatel Denizlispor336198-2726
2018

Kimlik ve sürücü belgesi sorgulamalarının daha hızlı yapılması amacıyla üretilen barkod ve karekod okuyucu sistem ilk kez kullanıldı

2017

Paris'in Champs Elysees Caddesi'nde Türkiye'nin Kültür ve Tanıtma Müşavirliğinin önünde düzenlenen saldırıda bir polis hayatını kaybetti. Terör örgütü DEAŞ'ın üstlendiği saldırının faili, olay sırasında öldürüldü

2017

MİT'e ait tırları Hatay'da durdurarak arama yapmak isteyen, itiraz eden MİT görevlilerini tehdit ettiği iddiasıyla gözaltına alınan ve meslekten ihraç edilen eski Kırıkhan Cumhuriyet Savcısı Yaşar Kavalcıoğlu Ankara'da tutuklandı

2016

Müzisyen, besteci ve aranjör Attila Özdemiroğlu, İstanbul'da akciğer kanserine bağlı çoklu organ yetmezliği nedeniyle 73 yaşında hayatını kaybetti

2015

"Paralel yapı"ya yönelik operasyonunda gözaltına alınan, aralarında Mahir Çakallı ile Nazmi Ardıç'ın da bulunduğu 17 şüphelinin "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin görevini yapmasını kısmen engellemeye teşebbüs" suçundan tutuklanmasına karar verildi

2013

Eski başbakanlardan Adnan Menderes'in de avukatlığını yapan Burhan Apaydın, 89 yaşında İstanbul'da vefat etti

2012

Mısır'ın başkenti Kahire'de yüz binlerce kişi Tahrir meydanında, ordunun yönetimi sivillere devretmesi için gösteri düzenledi

2011

Sivas'ta Madımak Oteli'nin yakılması ve 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaya ilişkin davada tutuklu yargılanırken tahliye edilen, 13 yıl boyunca firarda olan ve bu sebeple dosyası ayrılan Bülent Düvenci'yi ''müebbet hapis cezasına'' çarptırıldı

2010

Şili Katolik Kilisesi, tacizde bulunmakla suçlanan papazların kurbanlarından özür diledi

2008

Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu eski milli güreşçi Gazanfer Bilge 85 yaşında vefat etti

2006

Han Myeong-sook, Güney Kore'nin ilk kadın başbakanı olarak göreve başladı.

1999

Columbine Lisesi katliamı gerçekleşti. Lisenin Eric Harris ve Dylan Klebold isimli öğrencileri 13 kişiyi öldürdü, 24 kişiyi yaraladı ve sonra da intihar ettiler.

1998

Air France şirketine ait Boeing 727-200 tipi bir yolcu uçağı Bogota'dan (Kolombiya) kalktıktan sonra Cerro El Cable dağlarına çarparak düştü: 53 kişi öldü.

1990

Ressam Şefik Bursalı 87 yaşında hayata veda etti

1972

Apollo 16, Ay'a iniş yaptı.

1968

Güney Afrika havayollarına ait Boeing-707 tipi bir yolcu uçağı Windhoek şehrinden kalkışı esnasında düştü: 122 kişi öldü.

1967

Swiss Britannia şirketine ait bir yolcu uçağı Toronto'da düştü: 126 kişi öldü.

1962

Dolandırıcılığıyla ünlü "Sülün Osman" cezaevinde "Alınteri ile Yaşamak" konulu konferans verdi

1953

Yedi Türk askeri Kore'deki esir değişimiyle geri alındı

1944

Türkiye, Almanya'ya krom ihracatını durdurdu

1942

İzmir Ticaret Gazetesi yayımlanmaya başladı

1924

1924 Anayasası kabul edildi

1902

Marie ve Pierre Curie, Paris'teki laboratuvarlarında radyoaktif radyum tuzlarını ayrıştırmayı başardı

1889

Adolf Hitler doğdu

1862

İlk pastörizasyon deneyi Louis Pasteur ve Claude Bernard tarafından gerçekleştirildi.

1841

İlk dedektif romanı Morg Sokağı Cinayeti yayımlandı. Edgar Allen Poe'nun Graham's Lady's and Gentleman's dergisinde yayımlanan eserinde Parisli Bay C. Auguste Dupin'in seri cinayetleri ortaya çıkarmadaki çözümleyici zekası betimleniyordu

1792

Fransa, Avusturya'ya savaş ilan etti.

571

Son peygamber Hazreti Muhammed, Mekke'de dünyaya geldi

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri