omuhgn.jpgomuhgn.jpgomuhgn.jpg

‘SDÜ Hastanesi’nde bazı branşlar işlemez hale geldi’

Türk Sağlık Sen Isparta Şube Başkanı Hayati Yıldız, SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde şuanda bazı branşların işlemez hale geldiğini ileri sürerek, aşırı derecede hemşire, sağlık memuru ve kalifiyeli eleman sıkıntısı yaşandığını dile getirdi.

‘SDÜ Hastanesi’nde bazı branşlar işlemez hale geldi’
SAĞLIK 0
omuhgn.jpg
Türk Sağlık Sen Isparta Şube Başkanı Hayati Yıldız, K32’de katıldığı Ne Var Ne Yok Programında sağlık çalışanlarının sorunlarını anlattı. Süleyman Demirel Üniversitesi(SDÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde sağlık personeli sıkıntısı yaşandığını ileri süren Yıldız, Şehir Hastanesi, yıpranma payı, 2015 yılı toplu sözleşme konularına değindi.
HEMŞİRE, SAĞLIK MEMURU VE KALİFİYELİ PERSONELE İHTİYAÇ VAR
İlk olarak SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ndeki personel sıkıntısından bahseden Hayati Yıldız, “Özellikle üniversite hastanemizde şu anda aşırı derecede Hemşire, Sağlık Memur ve  kalifiye personele ihtiyaç var. Bu sıkıntının yakın zamanda aşılması çalışanları mutlu edecek. Personelin yaş ortalaması çok genç bu sebeple personel açığının bir sebebi de doğum oranı yüksek, ücretsiz izinli personel sayısı fazla. (Bazı branşlar işlemez hale gelmiş ve Diğer sağlık kuruluşlarından desteklenmekte).Yeni yeni normale dönüyor. Çalışanların iş yükleri artmış durumda, nöbetleri artmış durumda, sağlık hizmeti sunumu etkilenmiş yıpranmışlık ve bitkinlik hat safhada bu arada hekim dışı personele ödenen döner sermaye,  nöbet ücretleri  neredeyse yok gibi Özellikle acile hizmet veren personele ödenen özellik farkları yok, bu birimler Röntgen, Biyokimya Laboratuvarı  ve Mikrobiyoloji laboratuvarı gibi. Üniversite hastanesinde çalışanların gelir vergisi kayıpları da hat safhada. Bunlara çare aranmasını istiyoruz.
DÖNER SERMAYE İŞLETME KARARLARININ PERSONELİN HEPSİNİ KAPSAMASINI İSTİYORUZ
Eşit işe eşit ücret verilmesini istiyoruz. Devlet Hastanesi personeli ile eşit hale getirilmesini istiyoruz. Döner Sermaye İşletme Kararlarının personelin hepsini kapsamasını istiyoruz. Bu Kurulda bütün birimlerin temsil edilmesini istiyoruz. Diğer kurumlarda çalışan personellerden sabit ödemeden  damga vergisi kesilirken sağlık personelinden hem damga hem de gelir vergisi kesintisi yapılmaktadır. Bu da personelin kaybıdır.  Hastane içerisinde 24 saat hizmet verecek 0-3 yaş arası kreş yapılmasın istiyoruz. Özellikli ve acile hizmet eden birimlerinde mutlaka görülmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.
TAŞININCA EKSİK VE ARTILARIN GÖRÜLECEĞİ İFADE EDİLDİ
Öte yandan Şehir Hastanesi’ne değinen Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Yıldız, yeni hastaneye taşınma tarihinin şekillenmeye başladığını ancak mevcut hastane binalarının ne olacağı konusunda net bir bilginin bulunmadığını söyledi. Yıldız, konuyla ilgili şunları söyledi: “Daha önce SSK’dan Sağlık Bakanlığına geçen Gülkent Hastanesinde kullanılan hastane malzemeleri, tıbbi malzemeler  ve ameliyat malzemeleri atıl duruma düştü ve eski binada çürütüldü. Aynı olayın yaşanmaması için yeni hastaneye hiç malzeme gitmeyeceği söylendi Genel sekreter tarafından ilçe Hastanelerinde kullanılacağını anlatıldı takip edeceğiz ve göreceğiz. Sağlık Müdürlüğü ve Genel Sekreterlik makamlarıyla görüşmelerimiz oldu. Personel konusu. Otopark, Tıbbi görüntüleme, Laboratuvar birimleri ve Fizik tedavi birimi özele devri gibi konular 657 sayılı devlet memuru olarak çalışan personelde herhangi bir sıkıntı yok. Poliklinik hizmetlerinde daralma mevcut olduğu bilgi girişleri hekim tarafından yapılacağı konusu geldi. Taşınınca eksik ve artıların görüleceği ifade edildi. Bu bağlamda Hastanenin bazı işlevleri özelleşecek gibi duruyor. İlerde Sağlık Bakanlığına Sormak lazım Butik hastane gündemde poliklinik hizmeti verecek yapıda olacağı söyleniyor. İlimizde Sağlıkta vatandaşın hizmet alım kalitesi çok yüksek. Kıymetini bilelim Öz eleştiriyi de yapalım. Çalışanı da öncelikli düşünelim.”
BU SÖZ SADECE DUDAKLARDA KALMIŞTIR
Diğer taraftan sağlık çalışanlarının yıpranma payı ve ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması gibi konularda sıkıntılarının bulunduğunu dile getiren Hayati Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yıpranma payı; Sağlık personelinin en çok beklediği konuların başında Yıpranma payı gelmekte fakat bu söz sadece dudaklarda kalmıştır. Hayata geçmemiştir. Bazı sağlık çalışanlarına (Radyolojide, Nükler Tıpta, Biyokimyanın bazı dallarında,  Anjiyokrafide çalışan personellere uygulanan yıpranma payı mevcut Askeri ve Emniyet teşkilatına uygulanan yıpranma payı mevcut  yılda 3 ay yansıması var bu yada bunun yarısı uygulansa çalışanlar tabiî ki mutlu olacak. 01.10.2008 tarihinde çıkan SGK. Yasasıda yıpranmada da  yararlanmayı neredeyse yarıya indirdi. Gene mağdur olan sağlık çalışanı oldu. Hatırlayınız memur-sen’e bağlı sağlık-sen’in bir toplantısında 2014 yılı mayıs ayında cumhurbaşkanımız başbakan iken 5 yıla 1 yıl sağlık çalışanlarına yıpranma payı verileceğini açıklamıştı. Sağlık-sende müjde diyerek afiş broşür bastırmıştı. Neredeyse bu sözün üstünden 3 yıl geçti ama bir arpa boyu yol kat edilemedi.
            15 Temmuzdan sonra açığa alınan personellerin yüklerini görevde olan personeller çekmekte yaşanan olaylardan dolayı psikolojisi bozulmuş, yıpranmış ,bıkmış şüphe ile hareket eden acabalarla işini yapan toplum gözünde itibarsızlaştırılmış bir ruh hali ile çalışmaktadır. Bir an önce yıpranma payı hayata geçmelidir.
EK ÖDEMELERİN EMEKLİLİĞE YANSITILMASI GEREKİYOR                                           
            Kamuda  sağlık personeli dışında bir sürü iş kolu mevcut İşçi ve memur ayrımını maaş konusunda birleştirecek  olan kalem bu . Kamuda çalışıp emekli olan bir işçi 3000 TL maaş alırken 3300 TL emekli maaşı alıyor. Kamuda çalışan memur ise 3100 TL alan bir memur emekli olduğunda tazminatları eş ve çocuk parası da çıkartılarak maaşları 1800 TL’ye düşüyor. Emeklilikte eş ve çocuktan ayrılıyor muyuz önce kendimize bu soruyu yöneltelim;  çocukları yok mu sayalım. Masada toplu görüşmeye imza atan sendikaya bunu sormak lazım. Hiç mi aklınıza gelmiyor diye. Bu adaletsizliğin biran evvel ortadan kalkmasını istiyoruz.   15 Temmuz’dan bu zamana kadar yaşanan sıkıntılı süreçten dolayı emekliliğini talep eden personel sayısı arttı beklentilerine cevap alamaz oldular. Kurumun işleyişinden ve soruşturmaların selameti için emeklilik işlemlerine bazı  kurumlar onay vermiyor. Ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması olayı hala gündemimizden düşmedi. Ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması hem istihdamı açacak hem de emeklilikte bir nebzede  olsa ekonomik rahatlık sağlayacaktır. Şu anda en darda olan emeklilerimizdir. Emeklilerin  banka promosyon beklentisi var hala çözülmedi.”
TOPLU SÖZLEŞME DEVRE DIŞI
Son olarak 2015 yılı toplu sözleşmenin devre dışı kaldığını ileri süren Hayati Yıldız, “2015 yılında imzalanan toplu sözleşme şu anda devre dışı Memur Sen’in sessiz kalmasından memurların hakları ayaklar altında Kamu-sen olarak Toplu Sözleşme ye Danıştay’a dava açılmıştır. 2016 yılı artışı olan % 6 + 5 erimiş enflasyon canavarı gene cebimize el atmıştır. Sözde 21 tane memurun lehine olan karar olduğu fakat hiçbirinin uygulanmadığı açık.  Davanın neticesini hep birlikte göreceğiz.
2017 TOPLU SÖZLEŞME MASASINDA KAMU SEN OLARAK BİZ OLMAK İSTİYORUZ
Sendikal anlamda rahatsız olduğumuz ve gün yüzüne çıkan konular ve sıkıntılar var. Rahatsız olduğumuz Hastane yöneticileri baskıcı tavır, davranış ve tutumları mevcut, Yönetici koltuğuna oturan idarecilere şunu söylüyoruz. İdareciliğinizi devletten yana Vatandaştan yana ve çalışandan yana adil bir şekilde yapın istiyoruz. Çalışanları makamlarına çağırarak sendikacılık yapmalarını istemiyoruz. Şu anda Devlet makamında oturarak baskıcı tavır ve davranılış sergileyen Yeni Kapı ruhunu zedeleyen Sendika yöneticisi olup da idarecilik yapan insanlar önce devletin işini layıkıyla yapsınlar sendikacılık yapacaklarsa ne kazandılarsa siyasetin kanadından ayrılıp sendikacılık yapsınlar çünkü sendikal anlamda hiçbir kazanımları yok. Maaş zammını artış olarak görmesinler o kadar kamuda beklenti varki  Ek ödemelerin emekliliğe yansıması (İmza kampanyasına gene çıkacağız) . Sağlıkçıların yıpranma payı , Ek gösterge düzenlemesi, Gelir vergisi kayıplarının telafisi konuları beklentileri içerisinde kamuda çalışanlar Buradan bir kez daha hatırlatmak istiyorum.  Başbakan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş Sendikal ayrım yapmışız, hata etmişiz sözünü de idarecilere hatırlattık . Türkiye Kamu-Sen olarak bizlerde Yeni kapı ruhunu yok etmeye çalışan bu kripto yöneticileri hem ifşa edeceğiz. Hem de Cumhurbaşkanlığı  Makamına ve Başbakanlığa şikayet edeceğiz. Bu  tür idarecilere tanınan prim tükenmiştir. 2017 yılı Toplu görüşme ve pazarlık masasında kamu-sen olarak biz olmak istiyoruz. Gerçek sendikacılığı herkes görüyor. Korkuyu atalım doğruların yanına olalım” şeklinde konuştu. 
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER HABERLER

Bakanlık açıkladı! 
15 bin 
personel 
alınacak
Bakanlık açıkladı! 15 bin personel alınacak

Bakanlık açıkladı! 15 bin personel alınacak

12 bin sözleşmeli sağlık personeli alınacak:
İşsizlere 
Müjde!
12 bin sözleşmeli sağlık personeli alınacak: İşsizlere Müjde!

12 bin sözleşmeli sağlık personeli alınacak: İşsizlere Müjde!

Parkinson 
Hastalarına 
Umut Olacak 
Proje
Parkinson Hastalarına Umut Olacak Proje

Parkinson Hastalarına Umut Olacak Proje

LÖSEV, yardımlarınızı bekliyor
LÖSEV, yardımlarınızı bekliyor

LÖSEV, yardımlarınızı bekliyor

Koltuk Altından Kalp Kapak Ameliyatı
Koltuk Altından Kalp Kapak Ameliyatı

Koltuk Altından Kalp Kapak Ameliyatı

Artık rahat 
nefes alabiliyorum
Artık rahat nefes alabiliyorum

Artık rahat nefes alabiliyorum

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP
1Aytemiz Alanyaspor7412514
2Demir Grup Sivasspor7313512
3Trabzonspor7313412
4İttifak Holding Konyaspor7313412
5Fenerbahçe7322411
6Medipol Başakşehir7322311
7Antalyaspor7322011
8Gaziantep FK7322-111
9BTC Türk Yeni Malatyaspor7331610
10Galatasaray7214010
11Göztepe722319
12Beşiktaş7232-28
13Yukatel Denizlispor7232-28
14Çaykur Rizespor7232-58
15MKE Ankaragücü7232-58
16Kasımpaşa7241-47
17Gençlerbirliği7043-63
18İstikbal Mobilya Kayserispor7043-73
2017

53. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nu (TUR 2017) BAE Takımı Emirates'in İtalyan bisikletçisi Diego Ulissi kazandı

2017

Terör örgütü PKK/PYD, Suriye'de DEAŞ'ın kalesi olarak bilinen Rakka'nın tamamını ABD destekli operasyonla ele geçirdi

2015

Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden fırlatılan Türksat 4B uydusundan ilk sinyal, Türkiye saatiyle 09.01'de İtalya'nın Fucino yer istasyonundan alındı

2008

Türkiye, 2009 - 2010 Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine 151 oyla kabul edildi.

1987

Eski cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Devlet töreninden sonra Devlet Mezarlığı'nda toprağa verildi.

1979

Rahibe Teresa'ya Nobel Barış Ödülü verildi.

1976

Tofaş'ın Murat 131 otomobilleri üretimine izin verildi.

1976

Müzisyen Nil Karaibrahimgil, bugün doğdu.

1973

OPEC, bazı batılı ülkelere, Suriye ile olan savaşında İsrail'e yardım ettikleri gerekçesiyle petrol ambargosu uygulamaya başladı.

1972

Türkiye İşçi Partisi davası sonuçlandı. 21 sanığa ağır hapis cezası verildi. Genel Başkan Behice Boran 15 yıla mahkûm oldu.

1972

Pop müzisyeni Tarkan, bugün doğdu.

1962

Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, siyasi Af Kanunu'nu imzaladı. 258 Yassıada hükümlüsünün tahliyesine başlandı

1956

Türkiye ilk şeker ihracatını gerçekleştirdi

1953

Türk müzisyen, sinema ve dizi oyuncusu, Özkan Uğur, bugün doğdu.

1951

Türkiye'nin NATO'ya katılmasıyla ilgili protokol, Londra'da imzalandı.

1950

Türkiye'nin de Kore Savaşı'na katılmasıyla 500 kişilik ilk Türk askerî birliği Kore'ye ulaştı ve Pusan'da karaya çıktı.

1945

Juan Peron, Arjantin Devlet Başkanı oldu

1945

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi açıldı.

1938

Atatürk ilk ağır komaya girdi.

1933

Albert Einstein, Almanya'dan Amerika'ya kaçtı.

1922

Gökçeada'nın kurtuluşu

1919

Batı Trakya'daki İskeçe Kasabası, Yunanlılar tarafından işgal edildi.

1915

"Satıcının Ölümü" adlı eseriyle ün kazanan ABD'li oyun yazarı Arthur Miller, bugün doğdu.

1912

Bulgaristan, Yunanistan ve Sırbistan bir araya gelerek Osmanlı Devleti'ne karşı savaş açtı (I. Balkan Savaşı).

1448

János Hunyadi komutasında ve çoğunluğu Macarlardan oluşan ordu, II. Murat'ın komutasındaki Osmanlı ordusuyla karşı karşıya geldi.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri