Çocuk Kardiyoloğu ve Çocuk Hematoloğu SDÜ'de göreve başladı

Çocuk Kardiyoloğu ve Çocuk Hematoloğu SDÜ'de göreve başladı

Çocuk Kardiyoloğu ve Çocuk Hematoloğu SDÜ'de göreve başladı
SAĞLIK 1

SDÜ Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi kadrosuna Çocuk Hematoloji Uzmanı ve Çocuk Kardiyoloğu katıldı. Böylelikle Çocuk Hematolojisi ve Çocuk Kardiyoloğu için dış kentlere sevk zinciri zorunluluğu ortadan kalktı. SDÜ, Türkiye’de çocuk sağlığı ve hastalıkları teşhis ve tedavisinde tüm bilim dallarına sahip ender kurumlardan biri haline geldi.

-SDÜ’de Çocuk Hematoloğu ve Çocuk Kardiyoloğu

Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi, çocuklarda özellikle Akdeniz Anemisi hastalığının yüksek olduğu Isparta’da çok önemli bir adım attı: Çocuk Hematoloji Uzmanı Doç. Dr. Ebru Yılmaz Keskin SDÜ Hastanesi’nde göreve başladı. Doç. Dr. Keskin, Akdeniz Anemisi (Talasemi) ve Lösemi (Kan Kanseri) üzerine önemli çalışmalar yapacak. SDÜ Hastanesi’nde ayrıca Çocuk Kardiyoloğu da göreve başladı. Böylelikle Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde çocuk sağlığı ve hastalıkları teşhis ve tedavisinde tüm anabilim dalları tamamlanmış oldu.

-Türkiye’de Çocuk Hematoloji Uzmanı sayısı çok az

SDÜ Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Dâhili Tıp Bilimleri Bölüm Başkanlığı Pediatrik Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebru Yılmaz Keskin, Temmuz 2017’de göreve başladığını söyledi. Türkiye’de Çocuk Hematoloğu sayısının çok az olduğunu ifade eden Keskin, bu gerçekten yola çıkarak Isparta ve çevresinin çok önemli bir kazanıma sahip olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Ebru Yılmaz Keskin, şöyle dedi:

“Hematoloji ‘Kan Bilimi’. Sağlıklı ya da bu durumla ilgili bozukluğu olan kişilerde kanın yapısını bileşenlerini ve işlevlerini inceleyen bilim dalı. Kan bildiğimiz gibi vücuttaki dokulara oksijen, çeşitli besinler ve hormonları taşımakla görevli. Aynı zamanda dokularda, metabolizma sonucunda açığa çıkan birtakım atık maddeleri vücuttan uzaklaştırılmak üzere çeşitli dokular taşımakta.

Hematoloji, kanın çeşitli bileşenlerinde ortaya çıkan birtakım bozukluklarla ilgili araştırmalar yapmaktadır. Ve bununla ilgili bozukluk bulunan çocukların tanı ve tedavisini gerçekleştirmektedir.”

-Bilim çok ilerledi, Lösemi’de iyileşme oranı yüzde 90 seviyesinde

Pediadrik Hematoloji Bilim Dalı olarak en çok baktıkları önemli hastalıklardan birinin Lösemi (Kan Kanseri) olduğunu kaydeden Doç. Dr. Ebru Yılmaz Keskin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çocukluk çağında, Lösemi en sık gördüğümüz bir türdür. 1950’li yıllarda iyileşme oranı yüzde 10’un altındayken, artık tıp bilimindeki gelişmeler sayesinde bu oran yüzde 90’a varan iyileşme oranlarından söz edebiliyoruz.
Lösemiler, çocukluk çağındaki kanserlerin en büyük oranını oluşturmakta. En az %30’u çocukluk çağı kanserleri. Lösemi bulgularını şöyle sıralayabiliriz: Düşük dereceli devam eden ateş, iştahsızlık, kilo kaybı, halsizlik, kemik ağrıları ve aşırı hassasiyeti, kan pulcuklarının sayısının azalmasından dolayı vücutta kırmızı renkte beneklenmeler gibi durumlar… “

-Isparta’da Akdeniz Anemisi taşıyıcılığı çok yüksek

Doç. Dr. Ebru Yılmaz Keskin, en çok karşılaştıkları bir diğer alanın da Akdeniz Anemisi (Talasemi) olduğunu söyledi. Özellikle Isparta’da Akdeniz Anemisi taşıyıcılığının yüksek olduğunu bildiklerini anlatan Yılmaz, şu saptamalarda bulundu:

“Bu çocuklarımızın düzenli olarak takip edilmesi, kanlarının alınması gerekiyor. Ve kan almaya bağlı olarak ortaya çıkan sorunlarının Çocuk Hematoloğu tarafından takip edilmesi gerekiyor. Daha öncede Isparta’da Çocuk Hematoloğu olmadığı için, sıklıkla en yakın illere özelliklede Antalya’ya gitmek zorunda kalmaktaydı. Ulaşım ve orada geçirilen zamanın daha uzun olmasından dolayı ailelerimiz çok sıkıntı yaşamaktaydı. Ama şu anda burada çocuklarımızı çok daha konforlu bir şekilde takip edebiliyoruz. Ayrıca Talasemi ile ilgili olarak, bulunmasını arzu ettiğimiz çocuk yan dalları bölümleri SDÜ’de mevcut.

Isparta’da Akdeniz Anemisi taşıyıcılığı genetik sebeplerle yaygın olduğu için, tarama programları çok özenli şekilde yapılmalıdır. Evlilik öncesi tarama çalışmaları burada çok kilit bir konumdadır. Taşıyıcı olan eşler çocuk sahibi olmayı düşündüğü an her bir doğumda yüzde 25 ihtimalle bebek hasta doğuyor. Yüzde 50 ihtimalle çocuk taşıyıcı oluyor. Yüzde 25 ihtimal ise sağlıklı olması.”

-Çocuk kalp hastalıklarının oranı binde 8

SDÜ Tıp Fakültesi Dâhili Tıp Bilimleri Bölüm Başkanlığı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mahmut Keskin de çocuklarda kalp hastalıkları görülme oranının binde 8 olduğunu söyledi. Eşi Çocuk Hematoloğu Doç. Dr. Ebru Yılmaz Keskin ile birlikte Temmuz 2017’de SDÜ’de göreve başladığını ifade eden Çocuk Kardiyoloğu Yrd. Doç. Dr. Mahmut Keskin, şöyle dedi:

“SDÜ, çocuk sağlığı ve hastalıkları teşhis ve tedavisinde tüm disiplinleri kapsayacak şekilde bir yapıya kavuşmuş oldu. Hematoloji örneğinde olduğu gibi Çocuk Kardiyolojisi’nde de dış kentlere sevk zorunluluğu ortadan kalktı. Bunun yanı sıra çevre kentlerden ve Türkiye’nin farklı coğrafyalarında teşhis ve tedavi için hastalar SDÜ’ye gelmeye başladı.

Çocuklarda kalp hastalıkları ikiye ayrılabilir: Doğumsal ve sonradan edinilen… Doğumsal kalp hastalıklarında genelde ritim bozukluğu olabiliyor fakat daha çok kalpte delik olarak ortaya çıkıyor. Daha nadir ve karmaşık olarak kalp kapaklarının da tutulduğu çeşitli hastalıklar görülebiliyor.”

-Erken tanı çok hayati önem arz ediyor

Çocuk Kardiyoloğu Yrd. Doç. Dr. Mahmut Keskin, bu noktada kalp hastalıklarında erken tanının hayati önemine dikkat çekti. Doğuştan kalp hastalıklarının tanısının çok kritik bir eşik olduğunu anlatan Keskin, şöyle dedi:
“Özellikle yeni doğan süreçte morarmayla giden doğuştan kalp hastalıklarının tanısı çok önemlidir. Erken ameliyat ya da erken anjiyo grafik işlemlerinin yapılması çok değerlidir. Çocuk doğumsal kalp hastalıklarının şu anda neredeyse tamamının tedavisi mümkündür.”

Bilimsel araştırmalar aydınlığında çocuk kalp hastalıklarının oranının binde 8 olduğunu kaydeden Yrd. Doç. Dr. Mahmut Keskin, şüphe edilmesi gereken durumları da şöyle analiz etti:

“Yeni doğan bir bebekte zor beslenme, beslenme anında aşırı terleme, beslenmeye ara verme, solunum sıkıntısı, morarma, özellikle dudak çevresi morarması gibi durumlarda öncelikle çocuk uzmanına danışılması gerekiyor.
Büyük çocuklarda yine çabuk yorulma, egzersizle gelen göğüs ağrısı, aşırı terleme, çarpıntı, bayılma gibi durumlarda yine mutlaka çocuk kalp hastalıklarına gidilmesini önemle öneriyoruz. SDÜ’de Çocuk Kardiyolojisi tıbbi donanım açısından da tam ve hazır durumdadır. Zira çocuk doğumsal kalp hastalıklarının şu anda neredeyse tamamının tedavisi mümkündür.”

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Ayşe1 yıl önce
bide çocuk alerji ve çocuk göğüs doktoru gelseydi daha mükemmel olurdu

BENZER HABERLER

Koltuk Altından Kalp Kapak Ameliyatı
Koltuk Altından Kalp Kapak Ameliyatı

Koltuk Altından Kalp Kapak Ameliyatı

Artık rahat 
nefes alabiliyorum
Artık rahat nefes alabiliyorum

Artık rahat nefes alabiliyorum

Sağlıklı bir gelecek için;
ÖNCE 
DİNLE!
Sağlıklı bir gelecek için; ÖNCE DİNLE!

Sağlıklı bir gelecek için; ÖNCE DİNLE!

En çok 
erkeklerde 
görülüyor
En çok erkeklerde görülüyor

En çok erkeklerde görülüyor

Yanık yaralanması geçiren genç sağlığına kavuştu
Yanık yaralanması geçiren genç sağlığına kavuştu

Yanık yaralanması geçiren genç sağlığına kavuştu

ÇÖZÜM ELLERİMİZDE
ÇÖZÜM ELLERİMİZDE

ÇÖZÜM ELLERİMİZDE

YAZARLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP
1Antalyaspor000000
2Konyaspor000000
3Alanyaspor000000
4Beşiktaş000000
5Çaykur Rizespor000000
6Sivasspor000000
7Yeni Malatyaspor000000
8Fenerbahçe000000
9Galatasaray000000
10Gazişehir Gaziantep FK000000
11Gençlerbirliği000000
12Göztepe000000
13İstikbal Mobilya Kayserispor000000
14Kasımpaşa000000
15Medipol Başakşehir000000
16MKE Ankaragücü000000
17Trabzonspor000000
18Yukatel Denizlispor000000
2017

28 Şubat dönemine ilişkin 103 sanığın "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini cebren devirmeye, düşürmeye iştirak" suçundan yargılandığı davada, dönemin DYP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller, "mağdur-tanık" sıfatıyla dinlendi

2017

Almanya'da Katolik Kilisesi'nin tanınmış tarihi korolarından Regensburger Domspatzen'da papaz ve öğretmenlerin en az 547 çocuğa yıllarca cinsel tacizde bulunduğu ve şiddet uyguladığı ortaya çıktı

2016

FETÖ'nün darbe girişiminin ardından gözaltına alınan ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının tutuklamasını talep ettiği eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk'ün de arasında bulunduğu 26 şüpheli, sorguları sonucunda tutuklandı

2016

Başbakanlık Genelgesi ile tüm kamu çalışanlarının ikinci bir emre kadar yıllık izinleri kaldırıldı

2015

Japonya Grand Prix'sinde Ekim 2014'te geçirdiği kazadan sonra komaya giren Formula 1 pilotu Jules Bianchi, 25 yaşında hayatını kaybetti

2012

Şam'da Ulusal Güvenlik Kuruluna yönelik düzenlenen intihar saldırısında Esed'in özel temsilcisi Hasan Türkmani, Savunma Bakanı Davud Racha ve Genelkurmay Başkan Yardımcısı Asıf Şevket öldü. Saldırıyı, Özgür Suriye Ordusu üstlendi

2012

Anayasa Mahkemesi, hekimlerin muayenehane açmasını yasaklayan KHK'nın, devlet, üniversite hastaneleri, TSK, GATA gibi değişik kurumlarda çalışan hekimlere çalışma yasakları getiren maddelerini ''Yetki Kanunu kapsamına girmediğinden'' iptal etti

2004

II. Dünya Savaşı sonunda, tarihte savaş amaçlı kullanılmış ikinci ve son atom bombasını Japonya'nın Nagasaki kentine bırakan Amerikalı pilot Charles W. Sweeney 84 yaşında öldü

2002

Gazeteci yazar Metin Toker, Ankara'da öldü

1998

İnsanlık ve savaş suçu işleyenlerin yargılanabilmeleri için uluslararası mahkeme kurulmasını öngören sözleşme, Roma'da imzalandı

1996

Paris'e gitmekte olan bir ABD yolcu uçağı Long Island-New York açıklarında havada infilak etti: 230 yolcudan kurtulan olmadı.

1982

Her yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü'nün kutlanması amacıyla bir yönetmelik yayımlandı

1976

Rumen jimnastikçi Nadia Elena Comăneci, 1976 Yaz Olimpiyatları'nda 10 tam puan alarak, Olimpiyatlarda tam puan alan ilk jimnastikçi unvanıyla tarihe geçti.

1976

Sovyetler Birliği'nin ilk uçak gemisi Kiev, Boğazlar'dan geçti

1975

1975-Apollo - Soyuz kenetlenmesi televizyondan naklen ve

1974

ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger’in yardımcısı Sisco, Londra'ya gelerek Bülent Ecevit ile görüştü. Müdahaleden vazgeçmesi için Ecevit’in şartlarını öğrendi ve bunları Yunanlılar ile görüşmek üzere Atina’ya hareket etti.

1965

Gazeteci ve yazar Refik Halit Karay, bugün öldü.

1941

II.Dünya Savaşı sırasında Türkiye'de artan milli savunma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla piyasaya 'tasarruf bonosu' çıkarıldı.

1932

Ezanın Arapça okunması Türkiye genelinde resmen yasaklandı. Diyanet dairesi, bu yasağı ilgili mercilere duyurdu.

1930

Ankara Etnoğrafya Müzesi halka açıldı.

1925

Adolf Hitler, nasyonal sosyalist fikirlerini açıkladığı kişisel manifestosu Mein Kampf'ı (Kavgam) yayımladı.

1920

Misakımillî, Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi. BMM, Misakımillî üzerine yemin etti.

1919

Müttefik Yüksek Konseyi, işgal bölgeleri hakkında anlaşamayan İtalya ve Yunanistan arasında bölüştürme yaptı ve Aydın'ın İtalyanlara verilmesi kararlaştırıldı.

1918

Güney Afrikalı siyasetçi Nelson Mandela, bugün doğdu.

1868

Fransız astronom Pierre Jules César Janssen, helyum elementini keşfetti.

656

656 - Ali bin Ebu Talib halife oldu.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri