65 yaşındaki her 10 kişiden birinde Alzheimer görülüyor!

65 yaşındaki her 10 kişiden birinde Alzheimer görülüyor!

65 yaşındaki her 10 kişiden birinde Alzheimer görülüyor!
SAĞLIK 2
SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Nihat Şengeze,  Alzheimer hastalığının tamamen engellenemediğini, ancak yavaşlatmanın mümkün olduğunu belirterek, “Alzheimer hastalığı, 65 yaş üstünde her 10 kişiden birinde, 85 yaş üzerinde ise her 2-3 kişiden birinde görülmektedir” dedi.
 
Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Nihat Şengeze,  Alzheimer hastalığının tamamen engellenemediğini, ancak yavaşlatmanın mümkün olduğunu ifade etti. Özellikle hastalığın erken evrede tespit edilmesinin önemine işaret eden Yrd.Doç.Dr. Şengeze, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü nedeniyle yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi;
Ülkemiz ve dünya nüfusu giderek artmakta, ortalama yaşam süresi buna bağlı uzamakta, böylece Alzheimer hastalığının ülkemiz ve dünya için önemi artmakta olup tüm dünyada 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü olarak anılmaktadır. Ülkemizin nüfusunun, yaşlanma hızı dikkate alındığında özellikle genç nüfusun, giderek yaşlanacağı ve önümüzdeki süreçte Alzheimer hastalığın en önemli sağlık sorunlarından biri olacağı düşünülmektedir.
Alzheimer hastalığı, genellikle yaşlılıkla beraber ortaya çıkan ve başta unutkanlık olmak üzere çeşitli zihinsel ve davranışsal bozukluklar ile devam eden ilerleyici bir beyin hastalığıdır. Bunama ya da demans üst başlığı altında %70 gibi bir oranda en sık görülen demans nedeni olan Alzheimer hastalığı, günlük hayatın her zamanki gibi sürdürülmesini engelleyen, ilerleyici kronik bir beyin hastalığıdır.
Alzheimer hastalığı ilk olarak doktor Alois Alzheimer tarafından 1901 yılında 51 yaşında bir kadın hastasında teşhis edilmiştir. Dr. Alzheimer ilk muayene sırasında bu hastada, ilerleyici zihinsel bozukluklar (hafıza, kavrama, konuşma ve yön bulma bozukluğu), işitsel halüsinasyonlar, hezeyanlar ve belirgin davranış bozuklukları saptamıştır. Daha sonra bu hastayı 1906 yılında ölene kadar yaklaşık 5 yıl boyunca izlemiştir. Hastanın ölümünden sonra 1907 yılında yapılan otopside beyinde anormal kümeleşmeler (plaklar) ve lif yumakları saptamıştır. Bugün beyindeki bu yumaklar ve plaklar Alzheimer Hastalığının beyinde oluşturduğu ana değişiklikler olarak kabul edilmektedir.
Yaşın ilerlemesiyle birlikte görülme sıklığı artan Alzheimer hastalığı, 65 yaş üstünde her 10 kişiden birinde, 85 yaş üzerinde ise her 2-3 kişiden birinde görülmektedir. Sıklıkla yaşlılık hastalığı olarak bilinmesine rağmen Alzheimer hastalığı 65 yaş öncesinde erken başlangıçlı olarak da görülebilmektedir. Günümüzde dünyada 40 milyona yakın Alzheimer hastası bulunduğu tahmin ediliyor. Türkiye'de ise 600 bin ile 1 milyon arası hasta olduğu tahmininde bulunulmaktadır. Türkiye’de 1960’larda 46 olan ortalama yaşam süresi şu anda 75’in üzerine çıkmış durumdadır. Gerek Dünyada gerekse Türkiye'de tahminler ve koşullar yanılmaz ise, bu rakamların 2030'da iki katına, 2050'de ise üç katına çıkması bekleniyor.
Hastalık bellek bozukluğuyla başlayan, ardından dikkat, konsantrasyon, dil, mekan tanıma gibi bulgularla devam eden, kişinin kendisini bilmemesiyle ve tam bağımlı hale gelmesiyle sonuçlanan bir tablo yaratır.
Hastalığa riski arttırıcı etkenler arasında kafa travmaları, uzun süreli depresyon varlığı, kronik alkol kullanımı ve damar risk faktörleri denilen hipertansiyon, kolesterol yüksekliği ve şeker hastalığı sayılmaktadır.
Çoğu zaman hastaneye başvuran hastalar tekrarlayıcı unutkanlıklardan söz etmektedir.  Bunun dışında davranışlarında ve gündelik yaşam işlevlerinde bir bozukluk başlangıçta olmayabilir. İşte erken evre olarak belirtebileceğimiz bu dönemde hastalığın yakalanması oldukça önemlidir. Elbette zaman zaman küçük şeyleri unutmanız mümkün; bu yüzden tedirgin olmanıza gerek yok. Hayatınızda yaşadığınız acı tecrübeleri ve sorunları unutamadığınızı bir düşünsenize, hayat yaşanması mümkün olmayan bir durum haline gelebilirdi. Ancak unutma durumu günlük yaşamınızı olumsuz etkiliyorsa işte o zaman tehlike arz edebilir.
Hastalık evresine gelmiş olan durumlarda yakın dönem unutkanlığının belirgin olduğu kayıt zorluğu, gündelik yaşam alışkanlıklarında ve aktivitelerinde bozukluk, kişinin davranışlarda değişim söz konusu olmaktadır. Hastalığın tesbitinde, kendinizde veya yakınınızda hafıza sorunları, düşünme ve nedenselleştirme zorluğu, karar vermede ve plan yapmada güçlük, konuşma - anlamada zayıflama ve kelime bulma güçlüğü, aritmetik işlemlerde güçlük, görüntüleri – cisimleri algılama zorluğu, kişilik ve davranış değişiklikleri, sosyal aktivitelerden uzak durma ya da geri çekilme, zaman ve mekan ile ilgili kafa karışıklığı, kaybolmalar, giyinme, banyo yapma, tıraş olma gibi kendi kişisel bakımında güçlük ya da özensizlik ve eskiden kolaylıkla yapılan ev ya da gündelik işlevleri yapma güçlüğü gibi durumlardan birkaçı varsa Alzheimer hastalığı için risk altındasınız demektir. Erken tanı ve erken tedavi bu hastalıkta da oldukça önemlidir. Tedaviye geç kalındığı takdirde, hasta zamanla yakın çevresinden uzaklaşıp ciddi hafıza güçlüğü çekebilmektedir. Yine hastalığın farklı evrelerinde depresyon, aşırı kaygı ve endişe gibi ek psikiyatrik bulgular ve hastalıklar tespit edilebilir.
Hastalığın tanısı için mutlaka bir Nöroloji uzman hekiminin değerlendirmesi ve gerektiğinde psikiyatrik inceleme için Psikiyatri hekiminin görüşünün alınması önemlidir. Hastalık tanısında öncelikle bir takım zihinsel muayene testleri, laboratuvar incelemeleri, gerektiğinde MRG, beyin tomografisi gibi beyin görüntüleme, EEG (elektroensefalografi), genetik testler vb. ileri incelemeler yapılmaktadır. Ön tarama testleri sonrası hastalar ayrıntılı nöropsikiyatrik testler ile incelenebilmektedir.
Hastalıkta erken tanı hastalığı tamamen yok etmiyor ancak ilerlemesini oldukça yavaşlatabilir. Tedavide donepezil, memantin, rivastigmin gibi hastalığa ve evresine göre tedavi seçenekleri mümkündür. Hastalarda ileri dönemlerde ilacı reddetme gibi güçlük durumlarında solüsyon, ağızda eriyen tablet, cilde yapıştırılan bantlar şeklinde birçok tedavi seçeneği bulunmaktadır. Alzheimer hastası ile ilgilenmek ve bakımını sağlamak hasta yakınları açısından da oldukça güç ve zorlu bir süreçtir. Ancak hastada davranış değişiklikleri nedeniyle hasta yakınlarının bakımını zorlaştıran durumlar olduğunda bu davranışları azaltabilecek tedaviler ile hasta ve yakınlarına destek olunabilmektedir. Şu an halen Alzheimer hastalığının gelişmeden tespit edilmesi, tamamen tedavisinin sağlanması için aşılama, gen tedavileri ve benzeri çalışmalar devam etmektedir.
Alzheimer hastalığının tamamen engellenmesi mümkün değildir ancak yavaşlatmak da elimizdedir. Özellikle hastalığın erken evrede tespit edilmesi son derece önemlidir. Beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, Alzheimer riskini artıran diğer hastalıkların tespiti ve tedavisinin sağlanması, sosyal ve zihinsel aktivitelerde bulunma ile hastalığın başlaması ve ilerlemesi yavaşlatılmaktadır.”
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
ethem boyacı 1 yıl önce
büyük bir başarı kollektif çalişmanın neticesi başarıların devamını bekleriz sağolun

BENZER HABERLER

Koltuk Altından Kalp Kapak Ameliyatı
Koltuk Altından Kalp Kapak Ameliyatı

Koltuk Altından Kalp Kapak Ameliyatı

Artık rahat 
nefes alabiliyorum
Artık rahat nefes alabiliyorum

Artık rahat nefes alabiliyorum

Sağlıklı bir gelecek için;
ÖNCE 
DİNLE!
Sağlıklı bir gelecek için; ÖNCE DİNLE!

Sağlıklı bir gelecek için; ÖNCE DİNLE!

En çok 
erkeklerde 
görülüyor
En çok erkeklerde görülüyor

En çok erkeklerde görülüyor

Yanık yaralanması geçiren genç sağlığına kavuştu
Yanık yaralanması geçiren genç sağlığına kavuştu

Yanık yaralanması geçiren genç sağlığına kavuştu

ÇÖZÜM ELLERİMİZDE
ÇÖZÜM ELLERİMİZDE

ÇÖZÜM ELLERİMİZDE

YAZARLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP
1Antalyaspor000000
2Konyaspor000000
3Alanyaspor000000
4Beşiktaş000000
5Çaykur Rizespor000000
6Sivasspor000000
7Yeni Malatyaspor000000
8Fenerbahçe000000
9Galatasaray000000
10Gazişehir Gaziantep FK000000
11Gençlerbirliği000000
12Göztepe000000
13İstikbal Mobilya Kayserispor000000
14Kasımpaşa000000
15Medipol Başakşehir000000
16MKE Ankaragücü000000
17Trabzonspor000000
18Yukatel Denizlispor000000
2017

28 Şubat dönemine ilişkin 103 sanığın "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini cebren devirmeye, düşürmeye iştirak" suçundan yargılandığı davada, dönemin DYP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller, "mağdur-tanık" sıfatıyla dinlendi

2017

Almanya'da Katolik Kilisesi'nin tanınmış tarihi korolarından Regensburger Domspatzen'da papaz ve öğretmenlerin en az 547 çocuğa yıllarca cinsel tacizde bulunduğu ve şiddet uyguladığı ortaya çıktı

2016

FETÖ'nün darbe girişiminin ardından gözaltına alınan ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının tutuklamasını talep ettiği eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk'ün de arasında bulunduğu 26 şüpheli, sorguları sonucunda tutuklandı

2016

Başbakanlık Genelgesi ile tüm kamu çalışanlarının ikinci bir emre kadar yıllık izinleri kaldırıldı

2015

Japonya Grand Prix'sinde Ekim 2014'te geçirdiği kazadan sonra komaya giren Formula 1 pilotu Jules Bianchi, 25 yaşında hayatını kaybetti

2012

Şam'da Ulusal Güvenlik Kuruluna yönelik düzenlenen intihar saldırısında Esed'in özel temsilcisi Hasan Türkmani, Savunma Bakanı Davud Racha ve Genelkurmay Başkan Yardımcısı Asıf Şevket öldü. Saldırıyı, Özgür Suriye Ordusu üstlendi

2012

Anayasa Mahkemesi, hekimlerin muayenehane açmasını yasaklayan KHK'nın, devlet, üniversite hastaneleri, TSK, GATA gibi değişik kurumlarda çalışan hekimlere çalışma yasakları getiren maddelerini ''Yetki Kanunu kapsamına girmediğinden'' iptal etti

2004

II. Dünya Savaşı sonunda, tarihte savaş amaçlı kullanılmış ikinci ve son atom bombasını Japonya'nın Nagasaki kentine bırakan Amerikalı pilot Charles W. Sweeney 84 yaşında öldü

2002

Gazeteci yazar Metin Toker, Ankara'da öldü

1998

İnsanlık ve savaş suçu işleyenlerin yargılanabilmeleri için uluslararası mahkeme kurulmasını öngören sözleşme, Roma'da imzalandı

1996

Paris'e gitmekte olan bir ABD yolcu uçağı Long Island-New York açıklarında havada infilak etti: 230 yolcudan kurtulan olmadı.

1982

Her yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü'nün kutlanması amacıyla bir yönetmelik yayımlandı

1976

Rumen jimnastikçi Nadia Elena Comăneci, 1976 Yaz Olimpiyatları'nda 10 tam puan alarak, Olimpiyatlarda tam puan alan ilk jimnastikçi unvanıyla tarihe geçti.

1976

Sovyetler Birliği'nin ilk uçak gemisi Kiev, Boğazlar'dan geçti

1975

1975-Apollo - Soyuz kenetlenmesi televizyondan naklen ve

1974

ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger’in yardımcısı Sisco, Londra'ya gelerek Bülent Ecevit ile görüştü. Müdahaleden vazgeçmesi için Ecevit’in şartlarını öğrendi ve bunları Yunanlılar ile görüşmek üzere Atina’ya hareket etti.

1965

Gazeteci ve yazar Refik Halit Karay, bugün öldü.

1941

II.Dünya Savaşı sırasında Türkiye'de artan milli savunma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla piyasaya 'tasarruf bonosu' çıkarıldı.

1932

Ezanın Arapça okunması Türkiye genelinde resmen yasaklandı. Diyanet dairesi, bu yasağı ilgili mercilere duyurdu.

1930

Ankara Etnoğrafya Müzesi halka açıldı.

1925

Adolf Hitler, nasyonal sosyalist fikirlerini açıkladığı kişisel manifestosu Mein Kampf'ı (Kavgam) yayımladı.

1920

Misakımillî, Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi. BMM, Misakımillî üzerine yemin etti.

1919

Müttefik Yüksek Konseyi, işgal bölgeleri hakkında anlaşamayan İtalya ve Yunanistan arasında bölüştürme yaptı ve Aydın'ın İtalyanlara verilmesi kararlaştırıldı.

1918

Güney Afrikalı siyasetçi Nelson Mandela, bugün doğdu.

1868

Fransız astronom Pierre Jules César Janssen, helyum elementini keşfetti.

656

656 - Ali bin Ebu Talib halife oldu.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri