SDÜ’den TÜBİTAK destekli “Siber Güvenlik” eğitim projesi

SDÜ’den TÜBİTAK destekli “Siber Güvenlik” eğitim projesi

SDÜ’den TÜBİTAK destekli “Siber Güvenlik” eğitim projesi
ISPARTA 0
omuhgn.jpg
SDÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden Dr. Öğretim Üyesi Utku Köse tarafından hazırlanan ve TÜBİTAK Doğa ve Bilim Okulları- 4004 Programı kapsamında desteklenen “Bir Siber Güvenlik Macerası” projesi açılış töreni ve ilk ders ile başladı. 10 okulun 9, 10 ve 11’inci sınıflarından 40 öğrenciye 15 gün boyunca interaktif siber güvenlik eğitimi veriliyor.
 
-“Millî bir politika oluşturulması için
SDÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tuncay Yiğit: “Türkiye’de ‘Siber Güvenlik Uzmanı’ açığı var. SDÜ olarak Türkiye’nin Millî bir politika oluşturabilmesi için bilimsel düzeyde katkı yapmaya devam ediyoruz.
Proje Yöneticisi Dr. Öğretim Üyesi Utku Köse: “Endüstri 4.0 çağında siber güvenlik hassas ve kritik bir değer kazandı. ‘Dönüştürücü bilgelik’ kapsamında bu programı hazırladık. Gelecek yıl da ‘yapay zekâ’ çalışacağız.
Misafir Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eşref Adalı: “Kalkınmak için tek bir yol var: Eğitim. Okudukça, öğrendikçe kalkınacağımız kesin. İçinde bulunduğumuz çağda bilgi güvenliği hayati bir öneme sahiptir. Proje ile birlikte yeni ufuk kazandıracağımızı umut ediyorum.
 
-Hedef “Siber Güvenlik” hassasiyeti yüksek nesiller yetiştirmek
Endüstri 4.0, Yapay Zekâ, Toplum 5.0, Makine Öğrenimi ve Sinir Ağları’nın hâkim olduğu 21’inci yüzyılda “Siber Güvenlik” hassas ve kritik bir önem taşıyor. SDÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) desteğiyle ortaöğretim kurumlarına yönelik “Siber Güvenlik” eğitim projesi başlattı.
TÜBİTAK Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları- 4004 kapsamında SDÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Öğretim Üyesi Utku Köse’nin hazırladığı “Bir Siber Güvenlik Macerası” projesi açılış töreni ve ilk ders ile başladı. Isparta’da 10 okulun 9, 10 ve 11’inci sınıflarındaki 40 öğrenci 15 gün boyunca “Siber Güvenlik Eğitimi” alacak. Eğitimin 5 günü SDÜ Bilgisayar Laboratuvarı’nda verilecek. 9 günlük ikinci eğitim periyodu ise Eğirdir’de kamp şeklinde hayata geçirilecek.
SDÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tuncay Yiğit, Türkiye’de bilgi, bilişim ve siber güvenlik alanında uzman açığı bulunduğunu söyledi. Bu problemin kökten çözülmesi için SDÜ olarak bilimsel faaliyetlerine hız kesmeden devam ettiklerini anlatan Yiğit, “Türkiye’nin Millî bir politika oluşturması gerekiyor. Amacımız Türkiye genelinde siber güvenlik alanında farkındalık oluşturabilmektir. Bir nevi istihdam açığını kapatabilmektir. Siber güvenlik istihdamına katkı sağlayacak insan gücünü yetiştirmek için çaba gösteriyoruz. Gelecekte bu alanda çalışmak isteyenlere destek sağlamak misyonunu izliyoruz. Dönem başından bu yana öğrencilerimizin derslerinin haricinde her hafta etkinlikler yapabilmeleri için imkân sağladık. TÜBİTAK Doğa ve Bilim Okulları- 4004 Programı kapsamında desteklenen ‘Bir Siber Güvenlik Macerası’ başlıklı eğitim programı hedeflere koşuyor” dedi.
“SDÜ Bilgisayar Mühendisliği özellikle yazılım alanında çok iddialı ve iyi konumda olan bir yükseköğretim programıdır” diyen Prof. Dr. Yiğit şöyle konuştu:
“Türkiye’de ortalama 200 bilgisayar mühendisliği yükseköğretim programı var. Biz 2005’te açıldık. Lisans, yüksek lisans ve doktora programlarımız mevcut. Bin 500’ü aşkın sayıda öğrencimiz, 17 kişilik akademik kadromuz ile iyi bir durumdayız. Türkiye’de alanında eğitim kadrosu, yayın, bilimsel bilgi üretimi açısından ilk 10 bölüm arasında yer alıyoruz.”
-Artırılmış Gerçeklik, Yapay Zekâ destekli uygulamalar
Proje Yazarı Dr. Öğretim Üyesi Köse ise, Endüstri 4.0 Çağı'nda yeni bir toplumsal değerin yükseldiğini söyledi. “Dönüştürücü Bilgelik” şeklinde tanımlanan “Toplum 5.0” için SDÜ'nün önemli bir adım attığını kaydeden Köse, yeni kuşaklara Türkiye için çok önemli bir alan olan siber güvenlik eğitimi verildiğini kaydetti.
Eğirdir'de 9 günlük doğa kampının özgünlüğünü ortaya çıkaran projede Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) ve Yapay Zekâ tabanlı bir altyapı bulunduğunu kaydeden Köse, sözlerine şöyle devam etti:
“Özellikle Artırılmış Gerçeklik, öğrencilerin siber güvenlik senaryolarını çözerken, farklı doğa ortamları ile etkileşime girmesini de sağlayacak. Bu da projenin etkisini ve verimliliğini yükseltecek. Bu etkileşimsel yaklaşımlar ile siber güvenlik gibi önemi yüksek olan bir konuda en iyi düzeyde farkındalığı yaratmak için senaryo tabanlı bir sistem tasarladık. 
Konu hakkındaki farkındalık düzeyini yakalamak adına ağ tabanlı, masaüstü ve mobil uygulamalardan yoğun bir şekilde faydalanacağız. Eğitim süreci içerisinde öğrencilerin, birtakım temel bilgileri, laboratuvar ortamında, öğretim üyeleri desteği ve bilgisayar ortamındaki uygulamalarla öğrenmelerini amaçlıyoruz.
Öğrenciler hız, ekip ruhu, yetenek, enerji ve kaynak alanlarında bireysel ve takım olarak rekabet ortamına girecekler. Toplamda 14 günlük eğitim boyunca çevrim içi uygulama, gözlem, drama, atölye, grup çalışması ve spor aktivitesi gibi zengin içerikler yer alacak” şeklinde konuştu. Köse, gelecek yıl için de yapay zekâ odaklı çalışmalar yapacaklarını sözlerine ekledi.
-Prof. Dr. Eşref Adalı: ''Okudukça, öğrendikçe kalkınacağımız kesin''
Program kapsamında bilgi güvenliği dersi veren İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mühendislik Fakültesi Emekli Dekanı Prof. Dr. Selçuk Adalı da açılışta bir değerlendirmede bulundu. “Okudukça, öğrendikçe kalkınacağımız kesin” diyen Adalı şöyle konuştu:
“İçerisinde bulunduğumuz çağın en değerli unsurlarından biri bilgi güvenliğidir. Bu alanda dünyanın çözüm üretmesi gereken büyük problemler olduğu herkesin malumudur. Kişisel verilerin istek ve onay dışında üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılması sorunu var. Bankacılık sisteminin sorunları var. Açık buluyorlar. Herkesin başına gelebiliyor. Öyle uç örnekler var ki seçimler dâhi başka ülkeler tarafından yönlendirilebiliyor. Sonuçlar diğer ülkelere gidiyor. Tartışmalar çok, sorunlar sınırsız. Bu noktada SDÜ’de düzenlenen siber güvenlik programının sorunların çözümüne yönelik yeni ufuklar kazandıracağını umut ediyorum.”
 
  
 
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER HABERLER

Belediye Başkanı Başdeğirmen; 
ITKM’nin Gizli 
Kahramanları İle 
Bir Araya Geldi
Belediye Başkanı Başdeğirmen; ITKM’nin Gizli Kahramanları İle Bir Araya Geldi

Belediye Başkanı Başdeğirmen; ITKM’nin Gizli Kahramanları İle Bir Araya Geldi

Demirel’in Manevi Kızı Isparta Milletvekili Aylin Cesur’dan; 
DEMİREL 
Mesajı
Demirel’in Manevi Kızı Isparta Milletvekili Aylin Cesur’dan; DEMİREL Mesajı

Demirel’in Manevi Kızı Isparta Milletvekili Aylin Cesur’dan; DEMİREL Mesajı

9. Cumhurbaşkanı Merhum Demirel’i; 
Anma 
Programı 
Belli oldu
9. Cumhurbaşkanı Merhum Demirel’i; Anma Programı Belli oldu

9. Cumhurbaşkanı Merhum Demirel’i; Anma Programı Belli oldu

Burak Derneği’nde;  
Yeni Mekan 
Heyecanı
Burak Derneği’nde; Yeni Mekan Heyecanı

Burak Derneği’nde; Yeni Mekan Heyecanı

BABA’YA AĞIT
BABA’YA AĞIT

BABA’YA AĞIT

Isparta Belediyesine
2 Yeni İş Makinesi Daha 
Kazandırıldı
Isparta Belediyesine 2 Yeni İş Makinesi Daha Kazandırıldı

Isparta Belediyesine 2 Yeni İş Makinesi Daha Kazandırıldı

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri