omuhgn.jpgomuhgn.jpg

Kıbrıs’a ‘Barış’ getiren Harekat’ın 45’inci yıldönümü

Kıbrıs’a ‘Barış’ getiren Harekat’ın 45’inci yıldönümü

Kıbrıs’a ‘Barış’ 
getiren Harekat’ın 
45’inci yıldönümü
ISPARTA 0
omuhgn.jpg
Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 45. Yıl dönümü... Kıbrıs Adası’ndaki Müslümanlara yapılan zulmü ortadan kaldırmak için Erbakan Hocanın verdiği tarihi harekât emriyle 20 Temmuz 1974 tarihinde ordumuz başarılı bir harekâtla Kıbrıs Türklerini zulümden kurtarıp, Ada’da tekrardan huzur ve barışı tesis etti. Kıbrıs zaferiyle necip milletimiz 200 yıl aradan sonra tekrardan toprak kazanmış oldu.
ERBAKAN HOCA’NIN TARİHİ HAREKÂT EMRİ
Ada’da yıllarca Müslüman kanı döken Rumlara birçok kez müdahale edilmek istenmiş fakat dönemin hükümetleri muvaffak olamamıştı. Tarih 1974’ü gösterdiğinde garantör ülke olan Türkiye adına İngiltere’ye Kıbrıs konusunu görüşmek için dönemin başbakanı Bülent Ecevit gitti. Başbakanlığa vekâlet eden Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan Milli Güvenlik Kurulu’nu acil gündem koduyla toplayarak dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Semih Sancar’a gemilerin yola çıkması için o tarihi harekât emrini verdi.
Kıbrıs, Türkiye için stratejik bir ada olmasının yanında Peygamber Efendimizin (S.A.V.) Halası Ümmü Haram’ın (R.A.) (Hala Sultan) kabrinin bulunması hasebiyle manevi olarak da önemli bir ada. Adayı ilk olarak Hz. Osman (R.A.) fethetti. Daha sonra  13–16. yüzyıllarda korsanlık yöntemiyle Venedikliler ve Cenevizliler denizcilikte ileri gittiklerinden Kıbrıs’a hâkim oldular. Osmanlı İmparatorluğu, Venedikliler ve Cenevizlilerin ada halkına yaptığı zulmü sessiz kalmadı. Lala Mustafa Paşa komutasındaki Osmanlı ordusu, 40 bin şehit vermek pahasına da olsa 1570’te Kıbrıs’ı fethetti. 1878 yılına kadar adaya huzur ve barış hâkim oldu.  Kıbrıs adası 1878 yılındaki Berlin Antlaşması’na kadar doğrudan Osmanlı İmparatorluğu tarafından yönetildi. Berlin Antlaşması ile İngiltere’nin adada asker bulundurması ve adayı yönetmesi kabul edildi. Böylece ada Osmanlı toprağı olarak kalacak ancak yönetimi İngiltere tarafından yapılacaktı. Osmanlı Devleti’nin İngiltere ve müttefiklerine karşı 1914 yılında Almanya’nın yanında savaşa girmesi üzerine İngiltere 5 Kasım 1914’te adayı ilhak ettiğini açıkladı.
KIBRISLI TÜRKLER ADADA
YILLARCA RUM ZULMÜ GÜRDÜ
1. Dünya Savaşı sonunda yapılan Lozan Antlaşması ile de Türkiye, Kıbrıs Adası’nın İngiltere’ye ait olduğunu kabul etti. Böylece Kıbrıs konusu 1950’li yıllara kadar Türkiye’nin iç ve dış siyasetinde yer almadı. Sömürgeci İngiltere, Osmanlı’nın dağılması sonrası ilhak ettiği Kıbrıs topraklarını yıllarca elinde tuttu. Rumların sürekli Enosis (Yunanistan’a katılma) planları çerçevesinde İngiliz askerleri egemenliği altındaki adada binlerce Müslüman Kıbrıs Türk’ü Rumlarca hunharca katledildi. 1960 yılında garanti devletlerinin garantörlüğünde kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ömrü de kısa süreli oldu. Çünkü Enosis iddiasında bulunan Rumlar yaptıkları saldırılarla sürekli Müslüman kanı dökmeye devam etti.
RUMLARIN ENOSİS HAYALİ
Enosis, Megali İdea hedefi çerçevesinde Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanmasını, ilhak edilmesini ifade etmektedir. Kelime anlamı ile “ilhak “ demek olan Enosis (yani adanın Yunanistan’a bağlanması) ilk Megali İdea haritasının çizildiği 1791 yılından beri gündemde olan bir konudur. Bir anlamda Kıbrıs sorununun da bu tarihten itibaren var olduğu söylenebilir. Yunanistan’ın Kıbrıs’ı talep etmesi ise 30 Aralık 1918 yılında gerçekleşti. 18 Ekim 1828 tarihinde İngiltere, Rusya ve Fransa’ya bir nota veren Yunanistan, resmen ilk kez Enosis fikrini ortaya atmış ve adanın kendisine bağlanmasını istemiştir. Rumların Enosis hayali hâlâ varlığını sürdürmektedir.
İLK MÜDAHELE GİRİŞİMİ
VE ABD’NİN TEPKİSİ
Türkiye, Londra ve Zürih antlaşmaları ile adaya müdahale edebilirdi. Bu çerçevede 1964 yılında İsmet İnönü hükümeti TBMM’den Kıbrıs’a müdahale yetkisi aldı. Hükümetin aldığı müdahale yetkisi ve 7 Haziran’da adaya müdahale edeceğini açıklaması Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri’ni karşı karşıya getirdi. ABD Devlet Başkanı Johnson 5 Haziran’da Başbakan İsmet İnönü’ye içeriği kaba ve sert olan bir mektup gönderdi. Tarihe Johnson Mektubu olarak geçen ünlü mektupta Türkiye’nin adaya yapacağı müdahalenin iki NATO ülkesini (Türkiye ve Yunanistan) savaş durumuna sokacağı, bunun kabul edilemez olduğu, Sovyetler Birliği’nin Türkiye’ye karşı yapacağı olası bir müdahalede NATO’nun Türkiye’nin yanında olmaya bileceği ve ABD’nin 1947 antlaşması çerçevesinde Türkiye’ye verdiği askeri malzemelerin bu müdahalede kullanılamayacağı sert cümlelerle ifade edildi. Türkiye’nin en çok güvendiği müttefiki Amerika’dan aldığı diplomatik teamüllerin dışında yazılmış bu mektup Türkiye’de hayal kırıklığına sebep oldu. Bu mektup Türkiye’nin uluslararası arenada ne kadar yalnız olduğunu da açıkça göstermişti. Amerika açık bir şekilde Türkiye’yi tehdit ediyordu. Mektuptan sonra Başbakan İsmet İnönü Kıbrıs’a müdahale fikrinden vazgeçmek zorunda kaldı.
HAREKÂTLA İSRAİL’İN 5 BİN
YILLIK PLANINA HANÇER SAPLANDI
Kıbrıs Barış Harekâtı sonrası kazanılan zafer sonucunda elde edilen Ada toprakları ayrıca İsrail’in 5 bin yıllık Arz-ı Mevud (Vaat Edilmiş Topraklar) hayaline de sekteye uğratmış oldu. Çünkü Kıbrıs adası İsrail’in hayali olan Arz-ı Mevud topraklarının içinde yer alıyor.
ADANIN ÖNEMİ
Kıbrıs, Türkiye açısından gerek güvenlik, gerekse tarihî yönden çok büyük önem arz eden bir adadır. Kıbrıs Türklerinin güvenliği milletlerarası anlaşmalarla teminat altına alınsa da Batılı devletlerin başını çektiği ittifak Ada’daki kazanılmış hakları ortadan kaldırmak için son yıllarda hamle üzerine hamle yapıyor. Kıbrıs, Türkiye’nin kara sınırı bulunmayan Akdeniz (güney) bölgesinin, dolayısıyla ülkenin güvenliği açısından çok önemlidir. Bu bölge ileride vuku bulacak bir savaş esnasında kara harekâtına maruz kalma ihtimali pek zayıf olan bir bölgedir. Fakat bölgenin Kıbrıs’ta mevcut düşman bir devlet tarafından gelecekte füze ve hava saldırısı ile çıkartma ve indirme eylemine (yani kara harekâtına) uğraması, Türkiye’nin orada da savaşı kabul etmesi ve mevcut cephelere bir yenisinin eklenmesi neticesini doğuracak ve Türkiye ister istemez bir kısım kuvvetini buraya bağlayacaktır. Bu bakımdan Türkiye’nin tek güvenli bölgesi olan Akdeniz bölgesini Rum saldırılarına maruz bırakacak imkân ve ihtimallere izin vermesi mümkün değildir. Bugün gelinen noktada Doğu Akdeniz’de bulunan zengin yeraltı kaynakları da göz önüne alındığında Kıbrıs’ın ve Doğu Akdeniz önemini bir kez daha ortaya çıkıyor. Türkiye, kendi ve Kıbrıs Türklerini bölgedeki haklarını her yönden korumak ve kollamak mecburiyetindedir.
ERBAKAN HOCA’NIN
TARİHİ HAREKÂT EMRİ
Tarih 1974’ü gösterdiğinde iş başında bulunan Milli Görüş zihniyeti adada Kıbrıs Türklerine yapılan zulme daha fazla sessiz kalmadı. Garantör ülke olan Türkiye adına İngiltere’ye Kıbrıs konusunu görüşmek için dönemin Başbakan’ı Bülent Ecevit gitti. Ecevit’in uçağı daha Etimesgut Askeri Havaalanı’ndan yeni kalkmışken Başbakan Vekili Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan Milli Güvenlik Kurulu’nu acil gündem koduyla topladı. MGK devam ederken yapılan bütün itirazlara rağmen Erbakan Hoca, dönemin Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Semih Sancar’a gemilerin yola çıkması için o tarihi emri verdi. Dönemin CHP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit’in Batılı devletler ne der endişesine rağmen koalisyon ortağı MSP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Milli Görüş Lideri Merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın kararlı tavrı sonrası akan kan durduruldu.
 
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER HABERLER

Bizim dışımızdaki
Açıklamalara 
İtibar etmeyin!
Bizim dışımızdaki Açıklamalara İtibar etmeyin!

Bizim dışımızdaki Açıklamalara İtibar etmeyin!

Milletvekilleri arabuluculuk sınavında sınıfta kaldı: 
Isparta Milletvekili 
Recep Özel 
Sınavı 3 puanla 
Kaybetti!
Milletvekilleri arabuluculuk sınavında sınıfta kaldı: Isparta Milletvekili Recep Özel Sınavı 3 puanla Kaybetti!

Milletvekilleri arabuluculuk sınavında sınıfta kaldı: Isparta Milletvekili Recep Özel Sınavı 3 puanla Kaybetti!

ISUBÜ’den işsizlere duyuru: 
Daimi 
İşçi 
Alınacak
ISUBÜ’den işsizlere duyuru: Daimi İşçi Alınacak

ISUBÜ’den işsizlere duyuru: Daimi İşçi Alınacak

Birlikte hareket edip; 
Isparta’ya en güzel hizmetleri yapacağız
Birlikte hareket edip; Isparta’ya en güzel hizmetleri yapacağız

Birlikte hareket edip; Isparta’ya en güzel hizmetleri yapacağız

Psikolog ve Diyetisyenden anne - babalara çağrı:
Çocuğunuza saygı duyun, 
Zaman ayırın, 
Beslenmesinde tutarlı olun
Psikolog ve Diyetisyenden anne - babalara çağrı: Çocuğunuza saygı duyun, Zaman ayırın, Beslenmesinde tutarlı olun

Psikolog ve Diyetisyenden anne - babalara çağrı: Çocuğunuza saygı duyun, Zaman ayırın, Beslenmesinde tutarlı olun

Mehmet Aybatılı Birlik Başkanlığı görevinden ayrıldı: 
Yeni Başkan 
Ahmet Tural
Mehmet Aybatılı Birlik Başkanlığı görevinden ayrıldı: Yeni Başkan Ahmet Tural

Mehmet Aybatılı Birlik Başkanlığı görevinden ayrıldı: Yeni Başkan Ahmet Tural

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP
1Demir Grup Sivasspor149231630
2Beşiktaş14833627
3Trabzonspor147251226
4Medipol Başakşehir14725826
5Fenerbahçe147341225
6Galatasaray14635423
7Aytemiz Alanyaspor146441022
8BTC Türk Yeni Malatyaspor145451020
9Göztepe14545120
10Yukatel Denizlispor14563-118
11Gaziantep FK14455-617
12Çaykur Rizespor14572-817
13Gençlerbirliği14365-314
14İttifak Holding Konyaspor14365-714
15Kasımpaşa14383-612
16Antalyaspor14383-1312
17İstikbal Mobilya Kayserispor14284-1610
18MKE Ankaragücü14293-199
2017

Isparta'da, FETÖ/PDY'ye yönelik geçen yıl darbe girişiminden önce başlatılan davada, bazı eski MHP milletvekillerine ait görüntülerin bulunduğu hard disklerin ele geçirildiği sanık Halil Karakoç'a 25 yıl 19 ay 15 gün hapis cezası verildi.

2016

Diyarbakır'da eğitim uçuşu için havalanan F-16 tipi savaş uçağı inişi sırasında Sur ilçesinin Çarıklı köyü yakınlarında

2015

Keman virtüözü ve Çigan müziğinin öncülerinden Suphi Vural Doğu, kalp rahatsızlığı nedeniyle 77 yaşında Muğla'nın Marmaris ilçesinde yaşamını yitirdi.

2015

İklim değişikliğini önlemek için hazırlanan Paris Anlaşması, 21. BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı'na katılan ülkeler tarafından kabul edildi.

2013

Bangladeş'te Cemaat-i İslami Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Abdülkadir Molla, 1971'deki Pakistan Savaşı sırasında insanlığa karşı suç işlediği gerekçesiyle idam edildi.

2013

AK Parti Bursa Milletvekili Canan Candemir Çelik, TODAİE bütçesi üzerinde yaptığı konuşmayla TBMM Genel Kurulu kürsüsünden başörtüsüyle hitap eden ilk milletvekili oldu.

2012

Adli Tıp Kurumu, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüyle ilgili raporunu tamamladı ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.

2010

Türk Halk Müziği sanatçısı Abdurrahman Kızılay, 60 yaşında vefat etti.

2008

Eski Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos, akciğer kanserinden hayatını kaybetti

2004

Fatih Akın'ın filmi Duvara Karşı, Avrupa Sinema Akademisi'nce verilen 2004 Avrupa En İyi Film Ödülünü kazandı.

2003

Azerbaycan'ın eski Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, tedavi gördüğü ABD'de vefat etti.

2000

Etiyopya ile Eritre arasında 2 yıl süren savaşa son veren barış anlaşması Cezayir'de imzalandı.

2000

ABD Anayasa Mahkemesi, Florida'da oyların yeniden sayımı işlemini durdurdu ve seçimleri Cumhuriyetçi aday George W. Bush'un kazandığını açıkladı.

1991

Endonezya'daki depremde 1500 kişi öldü.

1979

Rodezya'nın adı Zimbabwe olarak değişti.

1963

Kenya, İngiltere'den bağımsızlığını ilan etti.

1956

Japonya, Birleşmiş Milletler'e üye oldu

1947

Türk oyuncu Hülya Koçyiğit, bugün doğdu.

1942

Türk oyuncu Fatma Girik, bugün doğdu.

1941

II. Dünya Savaşı: İngiltere Bulgaristan'a; Macaristan ve Romanya ABD'ye; Hindistan da Japonya'ya savaş ilan etti.

1936

İngiltere Kralı VIII. Edward ABD'li Wallis Warferd Simpson ile evlenebilmek için tahttan çekildi ve böylece kendi isteğiyle tahtı bırakan ilk İngiliz hükümdarı oldu.

1915

ABD'li aktör ve şarkıcı Frank Sinatra, bugün doğdu.

1916

Türk yazar ve düşünür Cemil Meriç bugün doğdu.

1911

Hindistan'ın başkenti Kalküta yerine Delhi oldu.

1901

İtalyan mucit Guglielmo Marconi, telsiz-telgraf sistemini geliştirdi ve İngiltere'den Atlantik aşırı ilk mesajını gönderdi.

1900

Norveçli Johann Waaler "Kağıt tutacağı"nın ataş patentini aldı.

1870

Güney Carolina'lı Joseph H. Rainey, ABD kongresine seçilen ilk siyahi oldu.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri