Karara Sert Tepki! Terör Propagandası Yapan HDP’li Milletvekili Görevine Döndü! Nasıl Yani?

Karara Sert Tepki! Terör Propagandası Yapan HDP’li Milletvekili Görevine Döndü! Nasıl Yani?

Karara
Sert Tepki! 
Terör Propagandası Yapan HDP’li Milletvekili Görevine Döndü!  
Nasıl 
Yani?
ISPARTA 0
omuhgn.jpg
Gerek sosyal medya hesaplarından gerekse katıldığı her platformda terörü ve terörizmi öven ve geçtiğimiz aylarda yerel mahkemenin kararıyla tutuklanan ancak, Anayasa Mahkemesinin kararıyla cezaevinden çıkan HDP’li Milletvekili Gergerlioğlu TBMM’ye gelerek Milletvekilliği görevine döndü. Ancak Gergerlioğlu, yakalanan PKK’lı teröristlerin mahkemeye çıkarılırken yaptığı ‘zafer’ işaretini bu defa Genel Kurul Salonunda yapmaktan çekinmedi.
 
İŞTE O SÜREÇ
Terör örgütü propagandası yapmak suçundan aldığı hapis cezası nedeniyle vekilliği düşürülen ve tutuklanan HDP'li vekil Ömer Faruk Gergerlioğlu, Anayasa Mahkemesinin (AYM) "hak ihlali" kararının ardından yerel mahkeme tarafından tahliye edildi. Gergerlioğlu'nun tahliyesini, başta PKK olmak üzere terör örgütü destekçileri, yaptıkları paylaşımlarla sevinçle karşıladı. Ancak, terörü binlerce şehit veren millet ise bu karara çok üzüldü ve tepki gösterdi.
Bilindiği gibi, Terör örgütü propagandası yapmak suçundan aldığı 2 yıl 6 ay hapis cezası kesinleşen HDP Kocaeli vekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliği, TBMM Genel Kurulu'nda okunan kararlar, geçtiğimiz Mart ayında düşürülmüştü.
YARGITAY CEZASINI ONADI ANCAK
ANAYASA MAHKEMESİ SERBEST BIRAKTI
Bunun üzerine Gergerlioğlu, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunmuştu. Anayasa Mahkemesi, vekilliği düşürülen Gergerlioğlu'nun "siyasi faaliyet ve ifade özgürlüğü hakkı"nın ihlal edildiğine karar vermişti. Söz konusu kararın ardından Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi Gergerlioğlu'nun tahliyesine karar verdi.
TERÖRÜ ÖVMEK VE PROPAGANDASINI
YAPMAK SUÇ SAYILMIYOR MU?
Bu tahliye kararı terör destekçilerini sevindirip cesaretlendirirken, Anayasa Mahkemesinin verdiği bu karar ‘Terörü övmek ve propagandasını yapmak suç sayılmıyor mu? Veya Suç değil miydi?’ sorusunu gündeme getirirken, terör yandaşlarının bu karardan sonra terörü övücü paylaşımlarının önünün açılmasına neden olduğu belirtiliyor.
BAHÇELİDEN KARARA ÇOK SERT TEPKİ;
“AYM’NİN BU KARARI TERÖRE ÖRTÜLÜ DESTEKTİR”
Anayasa Mahkemesinin bu kararına Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli çok sert tepki gösterdi. MHP Genel Başkanı Bahçeli, "Anayasa Mahkemesi’nin, HDP’li Gergerlioğlu hakkında vermiş olduğu hak ihlali kararı milletin hakkına riayet ve hürmet değil, terörizme örtülü destektir" dedi.
“TERÖR ÖRGÜTÜ PROPAGANDASI
YAPMANIN HAKKI OLAMAZ”
Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Anayasa Mahkemesi'nin, HDP'li Gergerlioğlu hakkında vermiş olduğu hak ihlali kararı milletin hakkına riayet ve hürmet değil, terörizme örtülü destektir” dedi. Bahçeli’nin açıklaması şu şekilde: “Anayasa'nın 14'üncü maddesine göre; Anayasa'da yer alan hak ve hürriyetlerden hiçbiri, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve insan haklarına dayanan demokratik ve laik Cumhuriyeti ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyetler biçiminde kullanılamaz. Hakkın kötüye kullanımı haksızlıktır, bu haksızlığı aklamak, temize çıkarmak adalet ilkelerine kast etmek, hukukun evrensel kaidelerine kara çalmaktır. Bunun yanında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 17'inci maddesini açın bakın görüp göreceğiniz de aynısıyla budur.
Hak, insanın ve insanlığın onurudur. Bu onurun çiğnenmesi, bu onura gölge düşürülmesi aynı zamanda insana yapılabilecek en vahim kötülüktür. Hak ile haksızlık yer değiştirilirse, yani haklı olana haksız, haksız olana da haklı muamelesi yapılırsa dünyanın temelleri sarsılır.
Özellikle ve altını çizerek ifade etmeliyim ki, terör örgütü propagandası yapmanın hakkı olamaz, haklı yanından bahsedilemez. İnsanın malına, canına, varlığına husumet duyan terör örgütlerini düşünce planında bile olsa savunmaya kalkışmak işlenmiş suçlara taammüden iştiraktir.
Tüm yargı kurumlarının görevi hakkı ve hukuku her makam ve mevkii karşısında korumak, hiçbir dayatma ve telkine aldırmadan millet nam ve hesabına güvence altında tutmaktır. Bölücünün hakkı olmaz, teröristin hakkı olmaz, ihanetin hakkı olamaz. Lafım Anayasa Mahkemesi'nedir.
“TERÖRİZME ÖRTÜLÜ DESTEKTİR”
Hak, çok geniş cepheli bir değerdir. Bu değerin yalnızca bir tarafını görmek hiçbir şeyi görmemektir. Anayasa Mahkemesi'nin, HDP'li Gergerlioğlu hakkında vermiş olduğu hak ihlali kararı milletin hakkına riayet ve hürmet değil, terörizme örtülü destektir.
Hakkındaki mahkûmiyet kararının 17 Mart 2021 tarihinde Gazi Meclis'te okunmasıyla milletvekilliği düşen Gergerlioğlu, müteakiben 2 Nisan 2021 tarihinde de Sincan 2 No. lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu'na koyulmuştur.
Çok geçmeden devreye giren Anayasa Mahkemesi, bu bölücünün “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkıyla ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiğine, üstelik de bu şaibeli şahsa 30 bin lira manevi tazminat ödenmesine” hükmetmiştir. Yani tam bir haksızlık vücut bulmuştur.
Bizim Anayasa Mahkemesi'yle ilgili görüşümüz değişmemiştir. Bu mahkemenin yeni ve sivil nitelikli bir anayasa yazımıyla yeni baştan yapılandırılması millet vicdanının yegane arzu ve beklentisidir. Bu kervan böyle gitmez, bu devran bu şekilde süremez.
“SEBEP OLANLAR UTANMALI”
Anayasa Mahkemesi, büyük Kürdistan'ı hak olarak görüyor mu? PKK'lı teröristler toplanıp müracaat etseler onları da hak ihlali şemsiyesi altına alacak mı? O halde, Karma Komisyon'da bekletilen dokunulmazlık dosyalarını görüşmeye ve karara bağlamaya ne gerek var?
HDP'li Gergerlioğlu, hakkındaki kararın bugün TBMM'de okunmasıyla tekrar milletvekilliğine dönmüş, Genel Kurul'daki sırasına oturmuştur. Ama yok sayılan hak ve hukuk olmuştur. Hakikaten derin ızdırap verici bir süreç maşeri vicdanı kanatmıştır. Sebep olanlar utanmalıdır.
Cezaevinden çıkar çıkmaz “nerede kalmıştık” diye soran Gergerlioğlu'nu heyecanla alkışlayanlar PKK'lı ve FETÖ'cü alçaklardı. Kaldığı yer melanetin yeriydi, rezaletin iniydi, karanlığın meskeniydi. Artık oradan devam etmesinin önü de Anayasa Mahkemesi tarafından açılmıştır.
Açılan bir şey zamanı geldiğinde kapatılır. Bu hesap da elbet bir gün muhataplarına sorulur. Hak zayi olmaz, heba olmaz, gecikse bile hakkın teslimi eninde sonunda tarafını ve yerini bulur. Anayasa Mahkemesi Başkanı'na tavsiyem bu sözlerimi aklından çıkarmamasıdır.
“AYM YENİDEN YAPILANDIRILMALIDIR”
Genel Başkan Bahçeli, teröre ve terörizme yönelik Türkiye Cumhuriyetinin verdiği mücadeleye rağmen, böyle bir karar veren AYM’nin kısa zamandan yeniden yapılandırılması gerektiğini vurguladı. 
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER HABERLER

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur; 
Ülkeyi Buğday 
Ambarı Yerine 
Mülteci Ambarına 
Çevirdiler
İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur; Ülkeyi Buğday Ambarı Yerine Mülteci Ambarına Çevirdiler

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur; Ülkeyi Buğday Ambarı Yerine Mülteci Ambarına Çevirdiler

Isparta Gençlik ve Spor İl Müdürü Murat Gevrek, 
Isparta 
Yerleştirmede 
İlk Üç İl 
Arasında
Isparta Gençlik ve Spor İl Müdürü Murat Gevrek, Isparta Yerleştirmede İlk Üç İl Arasında

Isparta Gençlik ve Spor İl Müdürü Murat Gevrek, Isparta Yerleştirmede İlk Üç İl Arasında

Ahilik Haftası’nda Vefa Örneği; 
Ustaları 
Unutmadılar
Ahilik Haftası’nda Vefa Örneği; Ustaları Unutmadılar

Ahilik Haftası’nda Vefa Örneği; Ustaları Unutmadılar

Isparta’ya Dönen Sevilen Müdür Ali Soydan; 
Görevine
Başladı
Isparta’ya Dönen Sevilen Müdür Ali Soydan; Görevine Başladı

Isparta’ya Dönen Sevilen Müdür Ali Soydan; Görevine Başladı

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur; 
Ş. Karaağaç’ta 
Sorunlara 20 Yıl
Dokunulmamış!
İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur; Ş. Karaağaç’ta Sorunlara 20 Yıl Dokunulmamış!

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur; Ş. Karaağaç’ta Sorunlara 20 Yıl Dokunulmamış!

Hafta Yürüyüş İle Başladı; 
Birlikte
Yürüyelim
ISPARTA
Hafta Yürüyüş İle Başladı; Birlikte Yürüyelim ISPARTA

Hafta Yürüyüş İle Başladı; Birlikte Yürüyelim ISPARTA

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri