omuhgn.jpg

İYİ Parti Milletvekili Aylin Cesur, iktidarı uyardı; Benden Söylemesi!

İYİ Parti Milletvekili Aylin Cesur, iktidarı uyardı; Benden Söylemesi!

İYİ Parti Milletvekili Aylin Cesur, iktidarı uyardı; 
Benden 
Söylemesi!
ISPARTA 2
omuhgn.jpg
İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, iktidarı uyardı; “Teknik faul yapıyorsunuz, diskalifiye edileceksiniz, benden söylemesi” dedi.
 
Milletvekili Cesur, TBMM Genel Kurulunda görüşülen Bankacılık Kanunu üzerine söz alarak, iktidarın olmazsa olmazının ekonomik problemlerin giderilmesi olduğunu söyledi. İzmir İktisat Kongresi’nin 97. yılında olduğumuzun altını çizen Cesur, 100 yıllık devlet geleneğimiz de güçlü ve bağımsız bir ekonomiden geçiyor dedi.
 
Ekonominin göstergelerine ve her gün artan ekonomik sebeplerle intiharlara bakınca, işlerin gitgide kötüye gittiğine dikkat çeken Dr. Aylin Cesur, piyasanın doğasında bulunan akılcı ve özgürlükçü ruhun ihlal edildiğine değindi; bizi buraya getiren milletimiz için şifreyi size veriyorum; “şifre demokraside” dedi.
 
TEKNİK FAUL ALIYORSUNUZ AMA BU BASKET MAÇI DEĞİL; DİSKALİFİYE EDİLECEKSİNİZ
Avrupa Basketbol liginde Anadolu Efes’in İspanya’yı yenmesinde Koç Ergin Ataman bilerek teknik faul almış ve maçı kazanmışlar, o basket maçı, onlar doğru yapmış; ama burası Meclis, siz yapamazsınız diye devam etti.
 
Sürekli teknik faul alıyor ve yine de yasa yapıyorsunuz, benden söylemesi temelli diskalifiye edileceksiniz diye devam eden Milletvekili Cesur’un sık sık alkışlarla kesilen konuşması: “Bugün 19 Şubat 2020. Yeni Türkiye'nin sorunlarının ilk defa tartışıldığı İzmir İktisat Kongresi'nin 97'nci yılını iki gün evvel geride bıraktık. Kongreyi anarak sözlerime başladım; Büyük Atatürk'ün ileri görüşlülüğünün en önemli örneklerinden olduğu için ve savaşta bile ekonominin devletin can damarlarından biri olduğunun hatırlatılması için.
 
Savaştan çıkmış, yanmış yıkılmış ve küllerinden doğan bir Türkiye. O dönemde dahi, sorunlarını hızla idrak ederek, hızla çözüm önerilerini gündeme koyan bir yönetim. Bugünse, içine düştüğümüz krizden çıkamayan bir iktidar ve demokrasiyi, hakkı, hukuku boş vermiş bir yönetim.
 
Piyasanın doğasında bulunan akılcı ve özgürlükçü ruh ise her fırsatta ihlal edilmiş.
 
Türkiye ekonomisinin büyük badirelerden geçtiği şu dönemde Bankacılık Kanunu'nun revize edilmesi çok yerinde ve gerekli. 2005 yılından kalma hükümlerin,  günümüz konjonktürüne uygun olarak yeniden düzenlenmesi, ekonomide iyileşmenin sağlanması, şeffaf ve kalıcı reformlarla ekonominin ayağa kaldırılması Hükûmetin önemli önceliklerinden biri olmalı da; bu teklif, maalesef bunu karşılamadığı gibi, zaman kaybı ve içinde "acaba"larla, bunların bolca yer almasıyla,  derinleşen kötü gidişe ilaç da olamayacak.
 
Küreselleşen dünyada diğer devletler de acil önlem planları aramakta. 2011'deki Paris G20 zirvesine baktığımız zaman önlem programlarının hazırlanması önerileri var ve bunlar bankalar için tavsiye niteliğinde. Bu tavsiyelerin, Bankacılık Kanunu'na adaptasyonunun hızla yapılması gerekli. Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik kriz acil durum planlarının gerekliliği için sinyal vermiyor, artık itfaiye sireni çalıyor.
 
Yanlış ekonomi yönetimi ve israfla gelinen nokta, sıradanlaşan her şey gibi her gün artan ve artık maalesef sıradanlaşmaya yüz tutan: ‘parasızlıktan intihar vakaları’.
 
Birilerinin her an atacağı bir "tweet"le, labilitesi yüksek iniş ve çıkış oynaklığına mahkûm edilmiş doların durumuyla, bitmeyen depremler ülkesi hâline gelmiş ülkemizde, bu kanundaki gibi, küçük reformlar yerine köklü reformlara ihtiyaç var.
 
Dünyada, özellikle Suriye'de yaşanan gelişmelerden fazlasıyla etkilenen Türkiye, ekonomik dar boğazını ancak akılcı adımlarla yok edebilir. Bu konuda kısıtlı hâle getirdiğiniz kaynaklarımızı en uygun şekilde kullanma konusunda Hükûmetin üstüne düşen görevler var: “İsrafa son vermek”, bir numaralı görev.
 
Bu görevlerin yapılmadığı, enflasyon ve büyüme rakamlarıyla göz önünde maalesef.
 
Sizin ya da -size haksızlık etmeyeyim- sizin düşünmeden ellerinizi kaldırarak desteğinizi sunduğunuz ekonomi yönetimleriniz diyelim, şifreyi göremiyor değerli arkadaşlarım. Öyle dedim diye de siz de temize çıkmıyorsunuz, olanların vebaline ortaksınız, bunu da eklemem lazım.
 
Bizi buraya getiren milletimiz için şifreyi veriyorum, not edin!
 
Bakarken göremediğiniz, duyarken, artık tıkanmış kulaklarınızla duyamadığınız ve yardıma uzatmak gerekirken ellerinizi, daha da derin krizler için kaldırdığınız hâlde, size oy veren ve sizin temsil ettiğiniz milletimizin de hakkı için şifreyi veriyorum:
 
Şifre demokraside!
 
 
 
Demokrasinin, güvenliğin, şeffaflığın ve özgürlüğün yeniden kol kola dolaştığı bir Türkiye'de!
 
Milletin vekillerinin milleti sözde değil, özde temsil ettiği bir parlamenter sistemde!
 
Laik ve demokratik yeni bir anayasanın oluşturulmasında!
 
Ve hukuk devletinde!
 
Güvenlik ortamının sağlanmasında!
 
Ekonomimizin uzun zamandır aradığı istikrar ortamına tekrar geri dönmesini sağlayacak uygulamalarda yani...
 
Sağlam bir demokrasi ve hukuk devletinin en büyük dayanağı, sağlam bir ekonomi olmalı. En başta da söylediğim gibi, Türkiye Cumhuriyeti'nin yüz yıla yakın devlet geleneğinde de ekonomik bağımsızlık en önemli konularımızdan biri.
 
Burada söylenenlere arkanızı dönmeyiniz değerli arkadaşlarım.
 
Bakınız, basketbolda Türkiye: THY Avrupa Ligi'nde Anadolu Efes deplasmanda Barcelona'yı 86-82 yendi. Oyun devam ederken 2 teknik faul alan koç Ergin Ataman diskalifiye edildi, sonra kulübün resmî internet sitesinde şunları söyledi: "Son çeyrekte oyuncularımız oyundan düştü, ben de 2 teknik faul aldım. Böylelikle onları motive ettim, bir şeyleri değiştirmek zorundaydım ve maçı kazandık." Kendilerini tebrik ediyorum, doğru yapmışlar.
 
Değerli Arkadaşlarım, siz hep teknik faul alıyorsunuz burada, yalnız bu bir basket maçı değil. Ergin Ataman'ın yaptığı taktik burada işe yaramıyor maalesef. Bu kanunla da aldınız ve sonunda siz temelli diskalifiye edileceksiniz.
 
Hep maçı kazanacaksınız zannetmeyin, kaybedeceksiniz, kaybettiniz hatta, benden söylemesi! Bu hususta ben herkesi sağduyuya ve cumhuriyetimizin gerçekten ihtiyacı olduğu köklü, siyasi ve ekonomik reformlara destek vermeye ve bunun için kenetlenmeye çağırıyorum.
Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.”
 
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Ömer 1 ay önce
sen bizi merak etme sen nereye gelin gidecen onu düşün sonra hem ağlayıp hem gidersin
Ömer 1 ay önce
sen bizi merak etme sen nereye gelin gidecen onu düşün sonra hem ağlayıp hem gidersin

BENZER HABERLER

Tarihi Üzüm Çarşısı; 
Sessizliğe 
Büründü
Tarihi Üzüm Çarşısı; Sessizliğe Büründü

Tarihi Üzüm Çarşısı; Sessizliğe Büründü

Son Dakika
FLAŞ HABER: 
Dünya’nın çare bulamadığı Koronavirüse Türk Bilim Adamları çare olacak; 
O Virüsün
Aşısında
İlk Aşama
Geçildi
Son Dakika FLAŞ HABER: Dünya’nın çare bulamadığı Koronavirüse Türk Bilim Adamları çare olacak; O Virüsün Aşısında İlk Aşama Geçildi

Son Dakika FLAŞ HABER: Dünya’nın çare bulamadığı Koronavirüse Türk Bilim Adamları çare olacak; O Virüsün Aşısında İlk Aşama Geçildi

Son Dakika
HABER
81 İl Valiliğine gönderildi;
Bu da 
Sokak Hayvanları 
İçin Genelge!
Son Dakika HABER 81 İl Valiliğine gönderildi; Bu da Sokak Hayvanları İçin Genelge!

Son Dakika HABER 81 İl Valiliğine gönderildi; Bu da Sokak Hayvanları İçin Genelge!

Milyonlarca 
Kişiyi ilgilendiriyor
İnfaz Düzenlemesi Komisyondan geçti; 
Af 
Yasası  
Çıkıyor…
Milyonlarca Kişiyi ilgilendiriyor İnfaz Düzenlemesi Komisyondan geçti; Af Yasası Çıkıyor…

Milyonlarca Kişiyi ilgilendiriyor İnfaz Düzenlemesi Komisyondan geçti; Af Yasası Çıkıyor…

Bu fotoğraf 
Eğirdir Yolunda
Çekildi 
Bu da
KORONAVİRÜS
Kuyruğu…
Bu fotoğraf Eğirdir Yolunda Çekildi Bu da KORONAVİRÜS Kuyruğu…

Bu fotoğraf Eğirdir Yolunda Çekildi Bu da KORONAVİRÜS Kuyruğu…

Son Dakika
Haber 
Vaka 20 bin 69’a
Ölü 574’e 
YÜKSELDİ
Son Dakika Haber Vaka 20 bin 69’a Ölü 574’e YÜKSELDİ

Son Dakika Haber Vaka 20 bin 69’a Ölü 574’e YÜKSELDİ

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP
1Trabzonspor2615383153
2Medipol Başakşehir2615382553
3Galatasaray2614482450
4Demir Grup Sivasspor2614571849
5Beşiktaş261385844
6Aytemiz Alanyaspor2612771943
7Fenerbahçe2611871240
8Göztepe261097137
9Gaziantep FK268108-532
10Yukatel Denizlispor268117-831
11Fraport TAV Antalyaspor267109-1430
12Gençlerbirliği267127-1128
13Kasımpaşa267145-1226
14İttifak Holding Konyaspor2651011-1226
15BTC Türk Yeni Malatyaspor266137-225
16Çaykur Rizespor267154-1825
17MKE Ankaragücü265138-2223
18Hes Kablo Kayserispor265147-3422
2017

Türkiye, Suriye'nin İdlib kentindeki Han Şeyhun bölgesinde Beşşar Esed rejimi tarafından düzenlenen kimyasal silah saldırısına ilişkin, Birleşmiş Milletler'e mektup göndererek rejimin cezalandırılmasını istedi

2017

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Suriye'nin Han Şeyhun bölgesinde kimyasal silah kullanıldığının bilimsel incelemeyle tespit edildiğini açıkladı

2017

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Batı Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdıklarını duyurdu

2016

Sabancı suikastı davası sanıklarından İsmail Akkol'un, olaydan 20 yıl sonra yargılanmasına başlandı

2016

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kurulmasına ilişkin kanun tasarısı yasalaştı

2015

Eski TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Hasan Palaz, kuruma "sahte diplomalı personelin işe alındığı" iddialarına yönelik soruşturma kapsamında tutuklandı

2014

Anadolu Ajansı (AA), 94. kuruluş yıl dönümünde yayın dilleri arasına Fransızca'yı da ekledi

2013

Gaziantep'te Türkiye'nin 4'üncü "Oyun ve Oyuncak Müzesi" açıldı

2013

- Gaziantep'in Nizip ilçesindeki konteyner kentte barınan Suriyeliler, "Kızılay Gıda Kartı" programı kapsamında dağıtılan kartlarla alışveriş imkanına kavuştu

2013

Anadolu Ajansının 93. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Arapça Haberler Servisi'nin 1. kuruluş yılı kutlandı, Arapça Haber Akış Sistemi devreye girdi

2013

Nijerya'da otobüs ile akaryakıt tankerinin çarpışması sonucu meydana gelen patlamada 36 kişi öldü

2011

Hükümete, bazı konularda KHK çıkarma yetkisi veren tasarı yasalaştı. Düzenlemeyle devlet bakanlıklarının yerine ekonomi, iç ve dış ticaret, gençlik ve spor ile aile, özürlüler, çocuklar, kadınlar ve sosyal yardım konularında 4 bakanlık kuruldu

2009

İstanbul Gösteri Merkezi, çıkan yangın nedeniyle kullanılamaz hale geldi

2005

Celal Talabani, Irak cumhurbaşkanlığına getirildi.

1994

Ruanda Devlet Başkanı Juvenal Habyarimana ve Brundi Devlet Başkanı Cyprien Ntaryamira'nın bindikleri uçak, bir roket saldırısı sonucu düştü. Çıkan çatışmalar, yaklaşık bir milyon kişinin katledilmesiyle sonuçlandı

1992

Amerikalı bilimkurgu yazarı Isaac Asimov öldü

1988

Endonezya'daki Camel Trophy yarışmasını, Türkiye'yi temsil eden Ali Deveci-Galip Gürel ekibi kazandı

1980

Görev süresi sona eren Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Çankaya Köşkü'nden ayrıldı. Yerine Cumhuriyet Senatosu Başkanı İhsan Sabri Çağlayangil vekalet etmeye başladı

1979

Türk atlet Veli Ballı, Atina'da düzenlenen uluslararası maratonda birinci oldu

1973

Kontenjan Senatörü emekli Amiral Fahri Korutürk, 15. turda 365 oyla Türkiye'nin Altıncı Cumhurbaşkanı seçildi

1972

Anayasa Mahkemesi, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idam kararlarını usulden iptal etti. TBMM'nin idamları yeniden görüşeceği açıklandı

1972

Ankara'da Kıbrıs Türk Temsilciliği kuruldu

1971

Rus besteci İgor Stravinsky öldü

1956

Hayat mecmuasının ilk sayısı çıktı

1953

Türkiye Genç Milli Futbol Takımı, dünya üçüncüsü oldu

1941

Mihver devletleri Yugoslavya'yı işgal etti. Almanlar Yunanistan'a girdi, Türk deniz sınırına kadar Doğu Akdeniz'i savaş bölgesi ilan etti. Türkiye, bunun üzerine Edirne ve Uzunköprü'de demir yolu köprülerini havaya uçurdu

1939

İngiltere, Fransa ve Polonya, saldırı durumunda yardımlaşma için Paris'te bir antlaşma imzaladı

1933

''Güzellik Kraliçesi'' Nazire Hanım, Fenerbahçe'nin kuruluş yıl dönümünde, Fenerbahçe-Boçkay maçının başlangıç vuruşunu yaptı

1920

Anadolu Ajansı kuruldu. Heyeti Temsiliye Reisi Mustafa Kemal Paşa, kuruluşunu duyurduğu genelgesinde; AA'nın hiç ödün vermediği ilkelerini de tarihe geçirdi: ''Doğru, tarafsız, hızlı habercilik.''

1917

ABD, Almanya'ya savaş ilan etti ve I. Dünya Savaşı'na müttefiklerin yanında girdiğini açıkladı

1909

Kaşif Robert E. Peary, Kuzey Kutbu'na giden ilk insan oldu

1909

İlk basın şehidi: Serbesti gazetesinde, İttihat ve Terakki Cemiyeti karşıtı yazılar yazan Gazeteci Hasan Fehmi, Galata Köprüsü'nde kurşunlanarak öldürüldü

1909

Kuzey Kutbu'na ilk kez ayak basıldı.

1896

İlk modern olimpiyat oyunları Atina'da başladı

1453

İstanbul, Fatih Sultan Mehmet tarafından kuşatıldı.

1326

Orhan Bey, kuşatma altında tutulan Bursa'yı Bizanslılardan aldı. Bursa, 1326-1361 arasında Osmanlılara başkentlik yaptı

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri