omuhgn.jpg

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur; O Konuyu Komisyonda Anlattı!

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur; O Konuyu Komisyonda Anlattı!

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur; 
O Konuyu 
Komisyonda
Anlattı!
ISPARTA 0
omuhgn.jpg
İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçesi üzerine görüşülürken yaptığı konuşmalarda hükümetin gençlik politikalarını eleştirdi, gençlerin sorunlarını bir bir anlattı. Konuşmasında kullandığı istatistiklerle dikkat çeken Cesur, mevcut politikalar yerine uygulanması gereken gençlik politikalarının neler olması gerektiğini sıralayarak, İYİ Parti’nin sadece var olan politikaları eleştirmek yerine iktidara aday yapıcı bir muhalefet ortaya koyduğunu bir kez daha gösterdi.
 
GENÇLİK POLİTİKALARI İÇİN
AYRILAN BÜTÇE YETERLİ DEĞİL
Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçesinin 2020 yılında Genel Bütçe’nin yalnızca %1,6’sını oluşturduğunu hatırlatan Aylin Cesur, bütçe için ayrılmış 17 Milyar TL’nin iyi gençlik politikaları oluşturmak için yetersiz olduğunu söyledi. Cesur, bütçenin çoğunluğunun gençlikten ziyade spora ayrıldığına da dikkat çekerek bu meblağın tamamının sayıları 16 milyonu bulan gencimize ulaşmadığını belirtti. Almanya Federal Bütçesi’nden sadece Gençlik Politikaları için ayrılmış oranın %2,98, yani 10 milyar 448 milyon Euro olduğunu ve Almanya’nın genç sayısının 8,5 milyon olduğunu verilerle ortaya koyan Cesur, bütçe payı bazında genç başına Türkiye’de Almanya’ya kıyasla yalnızca 4’te 1 oranında kaynak düştüğünü, Euro/TL hesabında ise bu farkın çok daha büyük olduğunu söyledi.
GENÇLİK MERKEZLERİ HOBİ
ALANLARI OLMANIN ÖTESİNE GEÇMELİ
Bakanlığın en büyük hizmet projeleri arasında saydığı Gençlik Merkezleri’ni de inceleyen Cesur, bu merkezlerden 1,5-2 milyon gencin faydalanmasına rağmen bu merkezlerde sunulan içeriğin dil kursları ve yazılım eğitimleri de dahil olmak üzere, en iyi ihtimalle hobi etkinliği olarak kaldığını ve gençlerin topluma katılabilmesi için ihtiyaç duyacağı donanımları vermekten uzak olduklarını belirti. Gençlik Merkezleri’nin performansını 2018 OECD Gençlik Envanteri raporu ile ortaya koyan Cesur, Türkiye'de gençlerin kayıtlı olarak yalnızca yüzde 4'ünün spor ve hobi faaliyetlerinde, yüzde 3'ünün sanat, müzik ve eğitim alanında, yüzde 2'sinin iş örgütleri ve sendikalarda, yüzde 3'ünün insani yardımlaşma kurumlarında ve yüzde 2'sinin çevreyle örgütlerde, yüzde 5'ininse siyasi parti ve organizasyonlarda yer aldığını belirtirken, bu oranların OECD ülkelerinde spor için %30-50 bandında, diğer alanlar için %7-20 bandında yer aldığını söyledi.
MEVCUT POLİTİKALAR GENÇLERİ
ALICI KONUMUNDA TUTUYOR
Şu ana kadarki vizyonun gençleri hep alıcı konumda bıraktığını, ve gençlerin sadece toplumun gençlere biçtiği role hapsedildiğinin altını çizen Cesur, “Bütün Dünya, dahil olarak öğrenme odaklı, sahada öğrenme metotlarına geçiyor. Biz hala geleneksel eğitim metotlarında sıkışmış durumdayız. Gençlerimiz çok hevesli, hayata bir yerden dahil olmak istiyorlar. Onlara nereden başlanır; toplumda, sektörlerde, ülke yönetiminde işler nasıl yürür; buralara gençlerimizi kanalize edecek araçların ve ara programların sunulması gerekir.” diyerek gençlik politikalarında olması gereken yaklaşımı ortaya koydu.
GENÇLERİN DÜNYA İLE ETKİLEŞİMİ
AZALTILIYOR, GENÇLER ÜLKEYİ TERK EDİYOR
Genç işsizliğinin 2002’de %19’dan 2020’de %27’ye çıkmasının ve son 4 yılda 404 bin vatandaşımızın ülkeden ayrılarak yurt dışına yerleştiğini belirten Cesur, gençleri hayata katılımcı kılacak programlardan yoksun bırakılmasının ve demokratik kurumların zayıflatılmasının bu sonuçların alınmasında büyük payı olduğunu belirtti. Cesur, metropollerden Avrupalıların ayrılması ve turist profilinin çeşitsizleşmesinin yanı sıra yabancı şirketlerin ve yurt dışı kaynaklı projelerin faaliyetlerinin ülkemizde azalması ile beraber gençlerin dış dünya ile ülkemizde iletişimin azaldığına dikkat çekerken, kurdaki artışlarınsa gençlerin yurtdışında turizm ve eğitim faaliyetlerinde bulunmasını zorlaştırdığını vurguladı.
DÜNYA İLE İLETİŞİM İÇİN GENÇLERE ÖZELLİKLE İNGİLİZCE’NİN ÖĞRETİLMESİ LAZIM
Konuşmasında ayrıca Dünya’da internet üzerinden bilgi ve içeriklerin paylaşımının hızla arttığının ve bu paylaşımın çoğunlukla İngilizce dili üzerinden yapıldığını hatırlatan Cesur, “Sosyal medya ve internet platformlarında Türkçe kaynak havuzunun İngilizce kaynak havuzun 1000’de 1’ini bile oluşturamadığı bir ortamda, gençlerimizin çoğunun İngilizce bilmemesi çok ciddi bir olumsuzluk” diyerek 2016 Eurostat verilerine göre Türkiye’de yabancı dil bilmeyen nüfusun %81,8 olduğunu ancak bu oranın Avrupa’da %40’ın altında olduğunu paylaştı. Bütün bunlar bir araya gelince gençlerimiz küreselleşmeden ve dünyada gittikçe daha katılımcı olan gençliğin gerisinde kalındığını vurgulayan Cesur, “Gençlerimizi kırtasiyecilikten ve bürokrasi okyanusundan kurtarmamız gerekiyor.” dedi.
ÜNİVERSİTELİLERİN YAPISAL BİR GEÇİM PROBLEMİ VAR, DİĞER BAKANLIKLARLA KOORDİNELİ ÇALIŞILMALI
Son olarak üniversitelilerin geçim sorununa değinen Cesur, gençlerin geçimlerini sağlamak için KYK kredilerine muhtaç kaldığını ancak plansız eğitim ve istihdam sebebi ile mezuniyetten sonra borçlarını ödeyemediklerini söyledi. İrlanda, Almanya gibi AB ülkelerinde gençlerin haftada 20 saat çalışarak hem derslerine yeteri kadar vakit ayırdığını hem de o ülkelerdeki saat başı asgari ücret olan 10-12 Euro’yu kazanabildiklerini hatırlatan Cesur, iş piyasasının gençlerin gerçek işlerde yarı zamanlı çalışabileceği şekilde düzenlenmesi gerektiğini, gençlerin çalışmayı arzu ettiğini ve bakanlıkların bunun için koordineli çalışması gerektiği söyledi. “Aynı yöntemle gençlerimizin eline haftada 20 saatlik yarı zamanlı çalışma için mesela asgari ücretin yarısı olan 1150  TL geçebilse, gençlerimizin KYK borcu almasına gerek kalmazdı” diyen Cesur, Avrupa’da gençlerin üniversite sonrası bir yıllarını kendilerini geliştirmek için adadıkları “Gap Year” (Ara Yıl)’ın Türkiye’de gençler arasında “Zoraki İşsizlik Yılı” olarak geçtiğinin altını çizdi. Bütün bu sorunlarla mücadele eden gençlerin içine düştüğü psikolojik sorunları da dile getiren Cesur, Gençlik ve Spor Bakanı’na bahsedilen sorunların çözümü için herhangi bir plan veya devam eden çalışmaların olup olmadığını sordu.
 
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER HABERLER

Isparta Belediyesi 2 Milyon Metrekarelik Alanı; 
Yatırıma 
Hazır Hale 
Getiriyor
Isparta Belediyesi 2 Milyon Metrekarelik Alanı; Yatırıma Hazır Hale Getiriyor

Isparta Belediyesi 2 Milyon Metrekarelik Alanı; Yatırıma Hazır Hale Getiriyor

O Bayramda 
Tam 16 Gün! 
2021'de Hangi 
Günler Resmi 
Tatil Olacak?
O Bayramda Tam 16 Gün! 2021'de Hangi Günler Resmi Tatil Olacak?

O Bayramda Tam 16 Gün! 2021'de Hangi Günler Resmi Tatil Olacak?

Isparta Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Adar’dan; 
24 Kasım 
Öğretmenler Günü
Mesajı
Isparta Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Adar’dan; 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Isparta Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Adar’dan; 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

SON DAKİKA
FLAŞ HABER 
Isparta'da 
Ekmeğe
Zam!
SON DAKİKA FLAŞ HABER Isparta'da Ekmeğe Zam!

SON DAKİKA FLAŞ HABER Isparta'da Ekmeğe Zam!

ITSO Başkanı Mustafa Tutar’dan; 
Öğretmenler 
Günü Mesajı
ITSO Başkanı Mustafa Tutar’dan; Öğretmenler Günü Mesajı

ITSO Başkanı Mustafa Tutar’dan; Öğretmenler Günü Mesajı

Mil – Diyanet – Sen Isparta İl Başkanı Mustafa Güner’den; 
24 Kasım 
Öğretmenler 
Günü Mesajı
Mil – Diyanet – Sen Isparta İl Başkanı Mustafa Güner’den; 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Mil – Diyanet – Sen Isparta İl Başkanı Mustafa Güner’den; 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP
1Aytemiz Alanyaspor86021520
2Fenerbahçe9612820
3Galatasaray9522517
4Gaziantep FK9315214
5Fatih Karagümrük9324613
6Medipol Başakşehir9441113
7Beşiktaş8431-113
8İttifak Holding Konyaspor8323412
9Çaykur Rizespor8323212
10Kasımpaşa9333112
11Atakaş Hatayspor7313-212
12Göztepe8215511
13Yeni Malatyaspor8332-211
14Demir Grup Sivasspor8233-29
15Trabzonspor9243-49
16Fraport TAV Antalyaspor9243-59
17BŞB Erzurumspor8242-48
18Hes Kablo Kayserispor8251-67
19Gençlerbirliği8152-85
20Yukatel Denizlispor8152-85
21MKE Ankaragücü7052-72
2017

Mısır'ın Ariş kentinde Ravda Camisi'ne cuma namazı sırasında terör örgütü DEAŞ üyesi 25-30 terörist tarafından düzenlenen bombalı ve silahlı saldırıda 310 kişi öldü, 128 kişi yaralandı. Saldırı nedeniyle Mısır'da 3 gün milli yas ilan edildi

2013

Anadolu Ajansı Amerika Bölge Direktörlüğü New York Ofisi, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın katılımıyla açıldı.

2012

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği, erkeklerde Jamaikalı sprinter Usain Bolt'u, bayanlarda ABD'li sprinter Allyson Felix'i ''Yılın atleti'' seçti.

2011

Sporda şike, spor alanlarına yasak madde sokma, hakaret içeren tezahüratta bulunma cezalarını azaltan yasa teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı

1994

Galatasaray F.C Barcelona'yı 2-1 yendi; kutlamalarda 3 kişi öldü.

1977

Yunanistan, Büyük İskender'in babası Kral II. Philip'in mezarının bulunduğunu açıkladı.

1976

Van ve çevresinde; Çaldıran-Muradiye'de etkili olan 7,2 büyüklüğündeki depremde 3 bin 840 kişi öldü.

1968

Türk futbolcu, teknik direktör Bülent Korkmaz, bugün doğdu.

1961

BM, nükleer silah yasağını ABD'nin protestosuna karşın kabul etti.

1941

II. Dünya Savaşı ortamında; pasta ve unlu yiyeceklerin yapımı yasaklandı

1939

Gestapo, Çekoslovakya'da 120 öğrenciyi öldürdü.

1934

Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal, Meclisten çıkan kanunla Atatürk soyadını aldı.

1870

Türkiye'nin ilk mizah gazetesi Diyojen yayımlandı.

1859

Darwin'in "Türlerin Kökeni" çalışması yayımlandı.

1642

Abel Tasman, Tazmanya'ya ayak basan ilk Avrupalı oldu.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri