Isparta'da kira fiyatlarının yüksek olmadığını tespit ettik

Isparta'da kira fiyatlarının yüksek olmadığını tespit ettik

Isparta'da kira fiyatlarının yüksek olmadığını tespit ettik
ISPARTA 0
SDÜ İnsan Kaynakları Yönetim Bölümü Dr. Öğretim üyesi Halil İbrahim Özmen, öğrencilerin en fazla şikayetçi olduğu konunun başında konaklama fiyatlarının geldiğini söyledi.  Bu konuda 1992 yılında üniversite kurulan illeri karşılaştırdıklarını belirten Özmen, “2018 rakamlarına göre sıfır+1 ve 1+1 evler için Isparta’da m2 kira fiyatının 11 lira olduğunu tespit ettik. Benzer bir ev için Burdur’daki kiranın 6, Aydın ve Balıkesir’de 15, Muğla’da da 17 TL olduğunu gördük. Bunları karşılaştırdığımızda Isparta’daki kira fiyatlarının diğer illere göre yüksek olmadığı yönünde bir bulgumuz var” diye konuştu.
 
Süleyman Demirel Üniversitesi(SDÜ) 2018 Mayıs ayında Yerel Ekonomik Kalkınma Vizyonu Araştırmaları(YEKvizyon)kapsamında gerçekleştirdiği Öğrenci Odaklı Hizmet Sektörü Çalışmasının bulgularını SDÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İnsan Kaynakları Yönetim Bölümü Dr. Öğretim üyesi Halil İbrahim Özmen anlattı. Özmen, öğrencilerin kira fiyatlarından çok yakındığını belirterek, yaptıkları karşılaştırmalarda Isparta’daki kiraların çok yüksek olmadığını tespit ettiklerini dile getirdi.
HİZMET SEKTÖRÜ 4 MİLYAR 770 MİLYON LİRALIK BÜYÜKLÜĞE SAHİP
Isparta’da 2014 yılı cari fiyatlarına bakıldığında hizmet sektörünün 4 milyar 770 milyon liralık ekonomik büyüklüğe sahip olduğunu anlatan Dr. Özmen, “Sanayi sektörü 1 milyar 517 milyon liralık, tarım sektörü de 1 milyar 470 milyon liralık ekonomi büyüklüğe sahip. Biz bu nedenle öğrenci odaklı hizmet sektörünü inceledik. Üniversitemize 2 bin öğrenciye anket uyguladık bunlardan bin 821 tanesini değerlendirmeye aldık. Hizmet sektörü temsilcileri ile öğrencileri buluşturarak ortak akıl toplantısı düzenledik. Her sektörün sorunlarını tespit etmeye çalıştık. Öğrencilerle yaptığımız anketleri bu sonuçlarla birleştirerek sorunları ve sorunların önerilerini ortaya koymaya çalıştık” dedi.
KİRA FİYATLARI ÖĞRENCİ SAYISINA GÖRE DEĞİŞİYOR!
Çalışmanın bulguları hakkında bilgi veren Özmen, şunları söyledi: “Konaklamayla ilgili sorun birinci düzeyde karşımıza çıkıyor. Öğrencilerin yüzde 67’si apart, ev gibi yerlerde konaklıyor. Geriye kalan yüzde 33’lük kısım kamu ve özel yurtlarda kalıyor. Öğrencilerin bahsettiği temel sorun konaklama fiyatlarının yüksekliği karşımıza çıkıyor. Öğrencilerin kaldıkları kişi sayısına göre konaklama ücretinin değiştiği belirtildi. 2 kişi kalan bir ev için kira 918 TL iken aynı evde 3 kişi kalıyorsa bin 99, 4 kişi kalıyorsa bin 399 TL, 5 kişi kalıyorsa bin 464 TL olarak fiyatın değiştiğini gördük. Öğrenciler bu konuda sorun yaşadıklarını belirttiler. İşin arz boyutu da var. Apart işletmecilerini dinledik. Onlar da maliyetlerin arttığından bahsettiler. Biz de durumu anlamak için internet üzerinden kiralamayla ilgili bir siteden verileri topladık.
ISPARTA’DA YÜZDE 6 ORANINDA KİRA FİYAT AZALIŞI VAR
Isparta gibi 1992 yılında üniversitenin kurulduğu illerin kira ücretlerine baktık. Bu noktada Burdur, Aydın, Balıkesir, Isparta ve Muğla illerini karşılaştırdık. 2018 rakamlarına göre sıfır+1 ve 1+1 evler için Isparta’da m2 kira fiyatının 11 lira olduğunu tespit ettik. Benzer bir ev için Burdur’daki kiranın 6, Aydın ve Balıkesir’de 15, Muğla’da da 17 TL olduğunu gördük. Bunları karşılaştırdığımızda Isparta’daki kira fiyatlarının diğer illere göre yüksek olmadığı yönünde bir bulgumuz var. 2015-2018 yıllarını karşılaştırdığımızda Aydın ve Balıkesir’de yüzde 16-17, Muğla’da yüzde 33 kira artışı, Isparta’da ise yüzde 6 oranında kira azalışı olduğunu tespit ettik.
ÖĞRENCİ TİCARİ OBJE OLARAK GÖRÜLÜYOR
Ortak akıl toplantısı sonuçlarına göre konaklama hizmetleri fiyatlarının yüksek olmasından daha çok şikayet edildi. Verilen hizmet ile fiyatın orantısız olduğu yönünde öğrencilerin bir kanısı var. Aldıkları hizmet ile ödedikleri bedel arasında uyumsuz olduklarını düşünüyorlar. Öğrencilerin ve sektör temsilcilerinin yüzde 92 ortak kanısı esnafların ve hizmet sağlayıcıların öğrencileri ticaret objesi olarak gördüklerine yönelik bir inançları var.
ÖĞRENCİ VE ASKERE FARKLI FİYAT TARİFESİ OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR
Öğrenci ve askerlere farklı fiyat tarifelerin bulunduğu, bunların denetlenmesi gerektiği, konser etkinliklerinin daha fazla olması gerektiği ve bahar şenliklerinin daha iyi koordine edilmesi gibi sorun alanları belirtiyorlar. Isparta’nın doğal güzelliklerine ulaşım alanlarının yetersiz olduğu, yeme içme hizmeti veren işletmelerde hijyen sorunlarının yaşandığı belirtiliyor. Mesafeye göre otobüs ücretlerinin yüksek olduğu, bir hat dolduğunda otobüsün gelmesinin uzun sürdüğü ve durakların kış şartlarına uygun olmadığı vurgulanıyor. Üniversitenin ders müfredatını yenilemesi gerektiği  ve donanımın yenilenmesi gerektiği ifade ediliyor.
ÖĞRENCİLER 3 TEMEL ALANDA SORUN YAŞIYOR
Öğrencilerin 3 temel alanda yaşadıkları sorunların kümelendiğini görüyoruz. Bunlardan birincisi fiyat konusu. Aldıkları hizmetle ödedikleri fiyatla uyumlu olmadığı yönünde bakış açıları var. Bu konuda öğrencilere sunulan hizmetin niceliğini değil niteliğini artırma gerektiğini söyleyebiliriz. Öğrenciye karşı tutum sorunu var. Öğrencilere ticari obje olarak bakılmaması gerektiği, normal bir vatandaş olarak değerlendirilmeleri gerektiğini söyleyebiliriz.
YURTLAR ARTTIKÇA KİRALARDAKİ DÜŞÜŞ DEVAM EDEBİLİR
Yurt kapasitesi devamlı arttığı için kira fiyatlarındaki düşüşün gelecekte de devam edeceğini söyleyebiliriz. Esnafımızın öğrencilere yönelik tutum ve davranışlarını farklılaştırmak için üniversitemiz ITSO, Esnaf odaları birliği ile ortak bir protokol yaparak bilinci artırabilir. Hizmet sektörüne yönelik teşviklerin artırılması ve bu işletmelerin desteklenmesi için bakanlıklar nezdinde girişimler başlatılabilir. Öğrenciler fikirlerinin her konuda alınmasını istiyorlar. Eğlence, kültür ve spor hizmetleriyle ilgili belediye tarafından aynı fahri trafik müfettişliği olduğu gibi fahri zabıta seçilmesi ve bu seçilen öğrencilerin fiyat denetimiyle ilgili haklarının oluşmasını istiyorlar. İl Kültür Müdürlüğü ve belediye tarafından yeni kayıt yapan öğrencilere Isparta’yı tanıtan broşürlerin verilerek kentin tanıtımına yönelik bir çözüm olduğu belirtiliyor. Mezuniyet törenine gelen aileler için Isparta’yı tanıtacak günübirlik paket turların düzenlenmesi gerektiği ifade ediliyor.
ÖĞRENCİLER ÇÖP TOPLANMASI VE
KENT TEMİZLİĞİNDEN MEMNUN
Öğrencilerin üniversite kütüphanesi, sinemalardan, çok şubeli yerel marketlerden, semt pazarlarından, çöp toplanması ve kentin genel temizliğinden, ulusal marketlerden memnuniyetleri olduğunu görüyoruz. En düşük oranda memnuniyet ortalaması olan ise yerel televizyon ve yerel radyo hizmeti olduğunu görüyoruz.”
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER HABERLER

Yeni bir yaşama hazır mısın? ODG
Yeni bir yaşama hazır mısın? ODG

Yeni bir yaşama hazır mısın? ODG

Kırtasiye’de satışlar başladı ama; 
Fiyatlar 
Cep 
Yakıyor!
Kırtasiye’de satışlar başladı ama; Fiyatlar Cep Yakıyor!

Kırtasiye’de satışlar başladı ama; Fiyatlar Cep Yakıyor!

Hudeybiye Turizm ile kutsal topraklara giden; 
107 Hacı 
Isparta’ya 
döndü
Hudeybiye Turizm ile kutsal topraklara giden; 107 Hacı Isparta’ya döndü

Hudeybiye Turizm ile kutsal topraklara giden; 107 Hacı Isparta’ya döndü

Başvuran alıyor: 
Her ay
bin 500 lira
Başvuran alıyor: Her ay bin 500 lira

Başvuran alıyor: Her ay bin 500 lira

2. El araç 
Alacaklar
Dikkat!..
2. El araç Alacaklar Dikkat!..

2. El araç Alacaklar Dikkat!..

Kırsal Kalkınma Destekleri belli oldu: 
İşte o 
destekler…
Kırsal Kalkınma Destekleri belli oldu: İşte o destekler…

Kırsal Kalkınma Destekleri belli oldu: İşte o destekler…

YAZARLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP
1Fenerbahçe110053
2Demir Grup Sivasspor110033
3Yeni Malatyaspor110033
4Yukatel Denizlispor110023
5Alanyaspor110013
6Antalyaspor110013
7Çaykur Rizespor110013
8Kasımpaşa100101
9Trabzonspor100101
10Konyaspor100101
11MKE Ankaragücü100101
12Gençlerbirliği1010-10
13Göztepe1010-10
14İstikbal Mobilya Kayserispor1010-10
15Galatasaray1010-20
16Beşiktaş1010-30
17Medipol Başakşehir1010-30
18Gazişehir Gaziantep FK1010-50
2017

Vergi uzmanı, akademisyen ve gazeteci Prof. Dr. Şükrü Kızılot, 59 yaşında Ankara'da vefat etti

2015

Milli boksör Busenaz Sürmeneli, kadınlar 75 kiloda Avrupa Gençler Şampiyonu oldu

2013

ABD'nin iki müttefiki Japonya ve Güney Kore, ilk kez birlikte hava tatbikatına katıldı

2013

Türkiye'nin altıncı yüz nakli yapıldı. Antalya'da beyin ölümü gerçekleşen Muhittin Turan'ın yüzü 8 saat süren operasyonla alınarak Prof. Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki ekip tarafından 54 yaşındaki Salih Üslün'e nakledildi

2012

Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütü üyeliği resmen başladı

2000

Azerbaycan'ın eski Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey, tedavi gördüğü Ankara'da öldü

1993

Celal Bayar için doğum yeri olan Umurbey beldesinde yaptırılan anıt mezarı, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel açtı

1989

Neptün gezegeninin ilk halkası keşfedildi.

1986

Üçüncü Cumhurbaşkanı Celal Bayar, 80 yılı siyasi mücadeleyle geçen yaşamına, İstanbul'da 103 yaşında veda etti

1985

Şair Turgut Uyar 58 yaşında öldü

1974

Kıbrıs'ta Rumların rehin aldığı 13 Türk gazeteciden 11'i serbest bırakıldı. Adem Yavuz ve Ergin Konuksever'in hastanede olduğu açıklandı. Ancak yaralı olan Adem Yavuz, Adana'da Tıp Fakültesi Numune Hastanesinde 26 Ağustos'ta hayatını kaybetti

1972

Ozan ve Gazeteci Orhan Seyfi Orhon 82 yaşında öldü

1965

Sadun Boro, eşi Odo ve kızı Deniz, ''Kısmet'' teknesiyle İstanbul Limanı'ndan 2 yıl 10 gün sürecek dünya turu başlattı

1962

İlk atom denizaltısı NS Savannah açılış yolculuğu yaptı.

1946

Sovyet Rusya'nın Boğazlar'ın savunmasına katılma isteğini Türkiye reddetti

1942

Türk gazeteci, yazar Uğur Mumcu, bugün doğdu.

1942

Brezilya, Almanya ve İtalya'ya savaş açtı.

1941

Alman ordusu Leningrad’a ulaştı, kuşatma başladı.

1935

Türk Tarihi Tetkik Cemiyetince ilk arkeoloji kazısı Çorum Alacahöyük'te başlatıldı

1910

Japonya, işgal ettiği Kore'yi topraklarına kattı

1864

12 devlet ilk Cenevre Konvansiyonu'nu imzaladı: Kızılhaç'ın oluşturulması.

1812

Ürdün'deki arkeolojik sit alanı Petra’nın keşfi.

1791

Haiti’de kölelerin ilk ayaklanması.

1780

Britanyalı James Cook’un gemisi Büyük Britanya’ya döndü.

1703

Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküş dönemi padişahlarından II. Mustafa tahttan indirildi

1642

İngiltere’de iç savaş başladı.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri