omuhgn.jpg

Isparta’da Kadın ve Eğitimin Sorunları; Masaya Yatırıldı

Isparta’da Kadın ve Eğitimin Sorunları; Masaya Yatırıldı

Isparta’da Kadın ve Eğitimin Sorunları; 
Masaya 
Yatırıldı
ISPARTA 0
omuhgn.jpg
Eğitime Destek Platformu Isparta Temsilciliğinin başlattığı ve her ay bir Sivil Toplum Kuruluşu(STK)’nun ev sahipliği yaptığı ‘Toplantılar Dizisi’nin ilki Kadın ve Demokrasi Derneğinin (KADEM) ev sahipliğinde Gölcük’te gerçekleştirildi. Toplantıda, eğitimdeki sorunlar masaya yatırıldı.
 
Geçtiğimiz günlerde Gölcük Tabiat Parkındaki Restaurant’ta gerçekleştirilen ve saat 10.00’da başlayan programa; Ak Parti Milletvekili Recep Özel, Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Eğitime Destek Platformu Isparta Temsilcisi Abdurrahman Akçil, Kadın ve Demokrasi Derneğinin (KADEM) Isparta Temsilcisi Gonca Cankut Kayacan ile çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşu Başkan ve Temsilcileri katıldı.

KAYACAN; “KADEM, KADINLARIMIZIN
İHTİYAÇLARINI ÖNCELEYEN BİR STK’DIR”
Toplantıda ilk olarak KADEM Isparta Temsilciliğinin yapmış olduğu çalışmalar sinevizyon olarak gösterildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan KADEM Isparta Temsilcisi Gonca Kayacan; “Öncelikle düzenlemiş olduğumuz bu toplantımıza katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. KADEM, Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyya Erdoğan Bayraktar’ın himayelerinde kurulmuş ve kadın hakları başta olmak üzere ihtiyaçlarına yönelik çalışma yapan bir sivil toplum kuruluşudur” dedi.

KADEM’DEN VAROLUŞTA EŞİTLİK,
SORUMLULUKTA ADALET BİLDİRGESİ
Başkan Kayacan, konuşmasında KADEM Genel Merkezi tarafından yayınlanan ‘Varoluşta Eşitlik, Sorumlulukta Adalet’ başlıklı Kadın Haklarına Dair İlkeler Bildirgesi’ni de paylaştı. Söz konusu bildiride şu ifadelere yer verildi; “İnsan akıl ve irade sahibi özgür bir varlıktır. Varlığını şeref ve izzetle tamamlar. Kadın ve erkek yaratılış özü itibariyle eşittir. Devredilemez ve vazgeçilemez temel hakları, bireysel ve toplumsal sorumlulukları vardır. İnsanlığın ortak tecrübesi de bizlere bu gerçekleri söylemektedir. Bu temel haklar; ruh ve beden bütünlüğünün korunması, inanç, düşünce ve ifade özgürlüğünün teminat altına alınması, ailenin ve neslin devamının sağlanması, mülkiyet hakkının tahakkuk ettirilmesidir. Bu çerçevede kadın ve erkek birbirlerine karşı sorumludur. Sorumlulukların adaletle hayata geçirilmesi noktasında kadın ile erkek arasında toplumsal bir hiyerarşi yoktur. Mesuliyet alanlarının farklı olması, eşitlik ilkesini etkilemez.
Aile içinde görev paylaşımı, adalet ve hakkaniyet zemininde, tüm fertlerin haklarını gözetecek şekilde gerçekleşmelidir. Gerek ailede gerek toplumda kadının ruh ve beden bütünlüğü hiçbir nedenle ihlal edilemez. İzzet ve haysiyetinin zedelenmesine hiçbir meşru gerekçe gösterilemez. Kadının inanç, düşünce ve ifade özgürlüğü, eğitime erişimi ve mülkiyet edinme hakkı engellenemez. Kadın, kendisini toplumun dayattığı sosyal ve ekonomik kalıplaşmış rollerle tanımlamak zorunda bırakılamaz. Ekonomik getiri beklentisiyle çalışmaya zorlanamayacağı gibi çalışmadığı için de aşağılanamaz. Aynı şekilde anne olmamış/olamamış kadınlar, eksik ve yetersiz görülemez. Tercih ve zorunlulukları, kadının insanlık değerini belirleyemez.

Bu temel ilkeler ışığında; Kadının akıl, ruh ve beden bütünlüğü dokunulmazdır. Hiçbir telakki ve toplumsal uygulama, şiddeti meşru gösteremez. Dayak, taciz, tecavüz gibi fiziksel şiddet türleri ile tahkir etme, zayıf ve yetersiz görme, sürekli kontrol etme, küçük düşürme gibi psikolojik şiddet türleri kabul edilemez. Evin ve ailenin mahrem alan olması da kadına yönelik şiddete meşruiyet sağlamaz. Devlet, kadının inanç, düşünce ve ifade özgürlüğünü teminat altına almak ve bu hakları özgürce kullanabilmesi için gereken şartları sağlamakla yükümlüdür. Kadınların bu hakları, kişi ve kurumların iznine veya onayına bağlı olmayan temel hak ve hürriyetler kapsamındadır.
Neslin ve nesebin korunması için aile ve evlilik kurumunun varlığı elzemdir. Aile kurumunun sürekliliği ve sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi için tedbir alınmalı, hukuki ve sosyal altyapı oluşturularak, lüzumu halinde her türlü destek sağlanmalıdır.
Evlilik ve çocuk sahibi olmak için fizyolojik yeterlilik tek kıstas olamaz. Hür irade ve karar verme yetisi de temel şartlardandır. Kadınlar rızaları dışında ve çocuk yaşta evlenmeye zorlanamaz. Boşanmak istemesi durumunda kadının canı, malı ve velayet hakkı teminat altında olmalıdır. Öte yandan üreme teknolojilerinin nesebin karışmasına yol açacak şekilde kontrolsüz kullanımı, kısırlaştırmaya yönelik keyfî uygulamalar ve cinsel yönelimler üzerinden yürütülen uluslararası toplum mühendisliği stratejileri, mücadele edilmesi gereken alanlardır.
 Kadının çalışma hakkını kullanması için gerekli şartlar oluşturulmalı ve bu alanda hukuki ve toplumsal engeller ortadan kaldırılmalıdır.
Kadının ekonomik hakları, çalışma hayatına katılmaktan ibaret değildir. Eşit işe eşit ücret bu haklardandır. İş hayatında kadınların, dini inanç ve dış görünüşleri nedeniyle ayrımcılığa uğraması kabul edilemez. Çalışma hayatında yer almayan kadınların da topluma sağladıkları faydayı görünür kılmak ve takdir etmek, devletin ve sivil toplum kuruluşlarının görevidir. Kadınların, aile hukukundan doğan mali hakları ihlal edilemez. İnanç ve örfe bağlı olarak ortak irade ile belirlenen mehir ve mirastan adil şekilde pay alabilmesi, kadının ekonomik hakkıdır. Adalet ölçülerinde belirlenmiş nafaka ve boşanma tazminatı da bu kapsamdadır.

Yukarıda saydığımız temel ilkeler, sağlıklı bir toplumun oluşmasını amaçlamaktadır. Bu esaslar; evrensel düşünce tarihinde,  aklın, bedenin, inancın, neslin ve mülkiyetin korunmasını hedefleyen kadim değerlerin yanı sıra pek çok ilke, sözleşme ve bildirgeye dayanmaktadır. Kadın ve Demokrasi Derneği olarak bizler, yeryüzündeki tüm kadınların onurlu ve güven içinde yaşayacağı bir dünya için, bu esaslara bağlı kalarak mücadeleyi sürdüreceğimizi ilan ediyor; hak ve adalet iddiasındaki tüm kişi ve kurumları, bu ilkelerin koruyucusu ve uygulayıcısı olmaya davet ediyoruz” denildi.
Toplantıda daha sonra; Toplantıya katılan protokol ve Sivil Toplum Kuruluşu Başkan ve Temsilcileri tek tek söz alarak çalışmalar hakkında bilgi verdiler.
 
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER HABERLER

TÜİK Açıkladı: 
Isparta’nın 
Yüzde Kaçı 
Çocuk?
TÜİK Açıkladı: Isparta’nın Yüzde Kaçı Çocuk?

TÜİK Açıkladı: Isparta’nın Yüzde Kaçı Çocuk?

Eğirdir Belediyesi Park ve Bahçeleri; 
Yaz 
Mevsimine
Hazır
Eğirdir Belediyesi Park ve Bahçeleri; Yaz Mevsimine Hazır

Eğirdir Belediyesi Park ve Bahçeleri; Yaz Mevsimine Hazır

Türk Sağlık – Sen Isparta Şubesi Başkanı Mümtaz Kamil Durak; 
Ebeler Haftası 
Kutlu Olsun Sorunlara 
Çözüm Üretilsin
Türk Sağlık – Sen Isparta Şubesi Başkanı Mümtaz Kamil Durak; Ebeler Haftası Kutlu Olsun Sorunlara Çözüm Üretilsin

Türk Sağlık – Sen Isparta Şubesi Başkanı Mümtaz Kamil Durak; Ebeler Haftası Kutlu Olsun Sorunlara Çözüm Üretilsin

CHP Isparta Merkez İlçe Başkanı Erdal İnceayan; 
Bu Yapılan 
Antidemokratik
Bir Uygulamadır
CHP Isparta Merkez İlçe Başkanı Erdal İnceayan; Bu Yapılan Antidemokratik Bir Uygulamadır

CHP Isparta Merkez İlçe Başkanı Erdal İnceayan; Bu Yapılan Antidemokratik Bir Uygulamadır

Öküzbattı Mesireliği Yenileme Çalışmalarında; 
Sona 
Gelindi
Öküzbattı Mesireliği Yenileme Çalışmalarında; Sona Gelindi

Öküzbattı Mesireliği Yenileme Çalışmalarında; Sona Gelindi

Milletvekili Aylin Cesur Salgın Konusunda Sert Çıktı: 
Mart Kırmızı Marttı
Nisan da Kanlı 
Nisan Oldu
Milletvekili Aylin Cesur Salgın Konusunda Sert Çıktı: Mart Kırmızı Marttı Nisan da Kanlı Nisan Oldu

Milletvekili Aylin Cesur Salgın Konusunda Sert Çıktı: Mart Kırmızı Marttı Nisan da Kanlı Nisan Oldu

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP
1Beşiktaş3422663772
2Fenerbahçe3421762769
3Galatasaray3420863366
4Trabzonspor3516712960
5Atakaş Hatayspor34151181453
6Aytemiz Alanyaspor34151271552
7Gaziantep FK33138121051
8Demir Grup Sivasspor3412715751
9Fatih Karagümrük34131011950
10Göztepe35121211347
11Çaykur Rizespor34101212-1042
12Fraport TAV Antalyaspor3591115-1142
13İttifak Holding Konyaspor34101311-341
14MKE Ankaragücü3410168-1238
15Helenex Yeni Malatyaspor3481313-637
16Kasımpaşa3491510-1337
17Hes Kablo Kayserispor3481511-1735
18BB Erzurumspor3581710-2234
19Medipol Başakşehir338169-1733
20Gençlerbirliği348188-2632
21Yukatel Denizlispor346199-2727
2018

CHP'li 15 milletvekili partilerinden istifa ederek İYİ Parti'ye geçti. Toplam milletvekili sayısı 5 olan İYİ Parti, CHP'den 15 milletvekilinin katılımıyla TBMM'de grup oluşturabilecek sayıya ulaştı

2017

Fas ile Küba arasındaki diplomatik ilişkiler 37 yıl sonra yeniden başladı

2016

BM çatısı altında Paris İklim Anlaşması'nı bir günde 171 ülke imzaladı

2015

Türkiye, 2015'te en yakın rakibi Yunanistan'ı 41 bayrakla geçerek "Mavi Bayraklı Plaj" sayısında dünyada ikinci sıraya yükseldi

2015

Güney Kore ve ABD, 1974'te varılan mutabakatın yerine geçecek yeni bir nükleer enerji anlaşması imzaladı

2014

Türkiye'nin ilk "plaj kütüphanesi", Fethiye ilçesindeki Kumburnu Tabiat Parkı'nda açıldı

2013

İsrail'in Mavi Marmara saldırısıyla ilgili Türkiye'den özür dilemesinin ardından, tazminat konusunda görüşmelerde bulunmak üzere İsrail'den bir heyet Ankara'ya geldi

2012

IMF, borç yükü içindeki Avrupa ülkelerine, güven ve verimliliği artırmak, güçlü ve dengeli büyümeyi teşvik etmek için ''cesur yapısal reformları hayata geçirmeleri'' çağrısında bulundu

2011

Anavatan Partisinden 1987-1995 yıllarında Bursa milletvekilliği yapan Mehmet Gedik, Mudanya'da bir restoranda uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitirdi

2010

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Ermenistan'ın Türkiye ile imzaladığı protokollerin onaylanmasının askıya alındığını ancak sürecin terk edilmediğini söyledi

2009

1 Mayıs'ın "Emek ve Dayanışma Günü" adıyla tatil edilmesine ilişkin kanun değişikliği TBMM'de kabul edildi

2008

Dünya'nın radara yakalanmama teknolojisiyle geliştirilmiş ilk hava aracı F-117 Nighthawk, Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri tarafından hizmetten çıkarıldı.

2004

Kuzey Kore'de iki tren çarpıştı: 150 kişi öldü.

1994

Eski başbakanlardan Adnan Menderes'in eşi Berin Menderes Ankara'da vefat etti

1994

Ruanda'da Hutu ve Tutsi kabileleri arasındaki çatışmalarda son iki hafta içinde 100 bin kişinin öldüğü bildirildi.

1993

Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın naaşı, Fatih Camisi'nde kılınan cenaze namazından sonra Vatan Caddesi'nde hazırlanan kabirde toprağa verildi

1992

Meksika'nın ikinci büyük şehri Guadalajara'da, kanalizasyon sistemine karışan benzinin patlaması sonucu 206 kişi öldü, 500 kişi yaralandı, 15.000 kişi evsiz kaldı.

1987

Dil Derneği kuruldu.

1985

Sabah Gazetesi kuruldu.

1977

Türk sinema oyuncusu Atıf Kaptan, bugün vefat etti.

1962

Anayasa Mahkemesi ve Yüksek Hakimler Kurulunun kurulmasına karar verildi

1948

1948 Arap-İsrail Savaşı: İsrail'in gelişmiş şehirlerinden Hayfa, Araplar tarafından ele geçirildi.

1947

Türkiye'ye yabancı sermaye girişine izin veren yasa kabul edildi

1940

Siirt'in güneyindeki Beşiri yakınlarındaki Raman Dağı'nda 1042 metre derinlikte petrol bulundu

1935

Türk Kadınlar Birliğinin çağrısıyla İstanbul'da toplanan Uluslararası Kadınlar Kongresi çalışmalarını tamamladı

1933

Türkiye ile Osmanlı Düyunu Umumiye Hamilleri arasında imzalanan anlaşmayla Osmanlı borçlarının tasfiyesi sağlandı

1924

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü kuruldu. Anadolu demiryollarının devletleştirilmesine ilişkin yasa benimsendi

1920

İtilaf Devletleri, Osmanlı hükümetini Paris'te toplanacak sulh konferansına davet etti

1912

SSCB Komünist Partisi'nin yayın organı Pravda gazetesinin ilk sayısı yayımlandı.

1904

ABD'li fizikçi Robert Oppenheimer, bugün doğdu.

1724

Alman filozof Immanuel Kant, bugün doğdu.

1622

Doğu Hindistan Şirketi, Hürmüz Adasındaki Portekiz kontrolüne son verdi.

1453

Fatih Sultan Mehmet, İstanbul kuşatması sırasında 72 parça kadırganın karadan yürütülerek Haliç'e indirilmesi emrini verdi.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri