omuhgn.jpg

İslam’ın Sembol Değerlerine Saygı

İslam’ın Sembol Değerlerine Saygı

İslam’ın Sembol 
Değerlerine 
Saygı
ISPARTA 0
omuhgn.jpg
Din Görevlileri Birliği Derneği (DİN-BİR-DER) Isparta Şubesi Başkanı Süleyman Zengi, bir topluma hayat veren, toplumun fertlerini bir arada tutan değerler olduğunu belirterek; “Bu değerlerin en başında şüphesiz dini değerler gelir. Dini değerlere inanan insanlar, inançları gereği bir hayat yaşama gayreti içindeyken kendileri gibi düşünmeyen, inanmayan, yaşamayan insanlara kendi düşüncelerini zorla kabul ettiremezler” dedi.
 
Başkan Süleyman Zengi, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Aynı şekilde, içinde yaşadığı toplumun inandığı değerlere inanmayan bireyler ve gruplar da toplumun genelinin inandığı kutsal değerlere saygı duymak mecburiyetindedirler. Bu, toplumsal huzurun ve sosyal barışın gereğidir. İslam’ın sembol değerleri olarak da isimlendirilen “şeair-i İslam” kavramı “Allah tarafından vazedilen, ona kulluk etmeye vesile olan, saygı gösterilmesi ve korunması gereken belli ibadet, işaret ve semboller ile dinin gerçekleştirilmesini emrettiği hususlar” anlamına gelmektedir.
 
(DİA, “şiar” mad.) “Şeair” kavramı, hayat kitabımız Kur’an-ı Kerim’de, Allah Teâla’ya izafe edilerek (şeair’üllah, Allah’ın şeairi) saygı duyulması, tazimde bulunulması emredilmektedir. (Maide, 2; Hac, 32) Allah Teâla’nın saygı gösterilmesini, tazimde bulunulmasını emrettiği “şeair-i İslam” bireyin ve toplumun İslam’la olan bağının bir sembolü, Müslüman kimliğinin ve varlığının bir göstergesidir. Burada saygı duyulan, hürmet gösterilen o sembolün kendisinden ziyade onun ifade ettiği manayı ve hakikati temsil eder ki o mana ve hakikat, âlemlerin Rabbi, Hâkimi ve Maliki olan Cenab-ı Allah’tır. Bu sebepledir ki şeair-i İslam’a saygı ve tazim demek, Allah Teâla’ya saygı ve tazim demektir.
 
İslami kaynaklar genel olarak şeair-i İslam’ı Kur’an-ı Kerim, Kâbe, Peygamber, Namaz ve İslam dininin hükümleri olmak üzere beş ana başlık altında toplamışlardır. Bu başlıklar detaylandırılacak olursa yaşantımızda İslam dinini hatırlatan her bir sembol bu bağlamda değerlendirilebilir ki; selam, ezan, cami, cuma ve bayram namazları, tesettür, hac ve ilgili ibadetler vs. de şeair-i İslam’dır. Yüzyıllardır yaşadıkları tüm coğrafyalarda toplumsal huzuru ve sosyal barışı başarılı bir şekilde tesis eden Müslümanların sembol değerlerine karşı son zamanlarda bilinçli bir şekilde ulusal ve küresel bazda saldırı, saygısızlık ve hakaret içeren söylem ve eylemler artmakta, artırılmaktadır. Bir Müslümanın İslam’ın bu sembol değerlerine karşı saygı duyması inancının gereğidir. Bu değerlere hakaret eden, aşağılayan kimsenin İslam’la olan bağını yeniden gözden geçirmesi gerekir.
 
Diğer taraftan Müslüman olmayan bir kimsenin de İslam’ın sembol değerlerine saygı duyması, toplumsal huzur ve küresel barış açısından bir zorunluluktur. Müslümanlar olarak İslam’a ve sembol değerlerine yönelik bilinçli ve ideolojik saldırılar karşısında Müslümanlık onur ve izzetini koruma, vakur ve izzetli bir duruş ortaya koyma hususu, her müminin en başta gelen vazifesidir. Bu duruş; itidalli, dengeli, barışçıl ve İslam’ın temel ilkelerine uygun olmalıdır. Bir Müslüman olarak provokatif eylemlerin arkasında yatan gerçek amaçları göz ardı etmeden, toplumsal barışı zedelemeden değerlerimize yapılan saldırılar karşısında gür bir seda ile sesimizi yükseltirken, diğer yandan da İslam’ın sembol değerlerinin politik, bürokratik vb. çıkarlara alet edilerek istismar edilmesine de sessiz kalamayız. Şeair-i İslam’a yönelik meselenin aslını bilmeden cehalet kaynaklı her türlü saldırı ve tahfif çabasına karşı tavrımız ise hayatımızın her anının ve her alanının yegâne örnekliği olan Peygamber Efendimizin (SAS), ezanla bilgisizce alay eden Ebu Mahzure ve arkadaşlarına gösterdiği merhamet yüklü, yol gösterici tavrı gibi olmalıdır.
 
Peygamber Efendimizin bu tavrı neticesinde yaptığı hatayı anlayan Ebu Mahzure tevbe ederek Mescid-i Haram’ın müezzini olma gibi bir şerefe nail olmuştur. Dünyayı büyük bir kaosa ve yıkıma doğru götürmeyi kendine kutsal bir görev addeden ırkçı emperyalizm; “hakikat ötesi dönem” olarak isimlendirdikleri bu yeni dönemde dine/dini değerlere, insanlara/insanlığa, ahlaka ve her türlü ulvi değere karşı bütün savaş taktiklerini kullanmaktan geri durmamaktadır. Özellikle İslam ümmetini etnik ya da mezhep içerikli çatışmalarla birbirine düşürürken Müslümanlar da her türlü iletişim kanalları ve muktedirler aracılığıyla sapık düşünceler ve sapkın hayat tarzı süslü gösterilmek suretiyle ifsada sürüklenmektedir. Müslüman ülkelerin yöneticileri de (iktidar olma/iktidarda kalma saikleriyle) bu büyük oyunun bilerek ya da bilmeyerek oyuncusu ve uygulayıcısı olmaktadırlar.
 
Ülkemizde ise AB uyum süreciyle birlikte kendilerine hukuki bir zemin bulan sapkın yapı ve düşünceler; hiçbir insani/ahlaki/ulvi değer tanımadan “özgürlük (!)” adına insanımızı, ülkemizi ve coğrafyamızı küresel bir ifsadın eşiğine sürükleyen taşeronlar olduklarının bilincinde değillerdir. Diğer taraftan yöneticilerimiz ise zamanında yaptıkları büyük hataların sonucu olarak ortaya çıkan sözde özgürlükçü söylem ve eylemleri durdurma adına yanlış adımlar atmaktadırlar. Ancak atılan her yanlış adım, süreci daha da içinden çıkılmaz hale getirmektedir.
 
Din Görevlileri Birliği Derneği (DİNBİRDER) olarak şu hususları, başta yöneticilerimiz olmak üzere tüm kamuoyunun dikkatlerine arz ediyoruz: - Ülkemizde yaşayan herkes ve her kesim, dinimiz İslam’ın muazzez değerlerine/sembol değerlerine yani şeair-i İslam’a saygı duymalıdır. Bu ulvi değerler aşağılanamaz, tahfif edilemez, istismar edilemez!
- Toplumu kamplaştırmaya, ayrıştırmaya yönelik her türlü tavır ve davranıştan vazgeçilmeli, şiddet, nefret ve hakaret söylemleri terkedilmelidir.
- Toplumu, aileyi ve bireyi hedef alan, sapkın hayat tarzına yol açan ve özendiren her türlü mevzuat kaldırılmalıdır.
- İslam, toplumumuzun ruh köküdür. Bu hakikati, gelecek nesillere taşımak ve şuurlu nesiller inşa etmek adına sahih/sağlam dini bilginin üretilmesi ve öğretilmesi için sivil ve resmi tüm kurum ve kuruluşlar iş birliği yapmalıdır” dedi.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER HABERLER

Isparta MHP
Esnafı Bu Zor Günlerinde
Yalnız Bırakmadı
Isparta MHP Esnafı Bu Zor Günlerinde Yalnız Bırakmadı

Isparta MHP Esnafı Bu Zor Günlerinde Yalnız Bırakmadı


Mil – Diyanet Sen Isparta İl Başkanı Mustafa Güner; 
Ülkenin En Ücra
Köşesine Kadar 
Diyanet İşleri Var
Mil – Diyanet Sen Isparta İl Başkanı Mustafa Güner; Ülkenin En Ücra Köşesine Kadar Diyanet İşleri Var

Mil – Diyanet Sen Isparta İl Başkanı Mustafa Güner; Ülkenin En Ücra Köşesine Kadar Diyanet İşleri Var

Belediye Başkanı Başdeğirmen: 
Evinizi Yıkarız, 
Hadi Nereye Gidersen
Git Demeyiz
Belediye Başkanı Başdeğirmen: Evinizi Yıkarız, Hadi Nereye Gidersen Git Demeyiz

Belediye Başkanı Başdeğirmen: Evinizi Yıkarız, Hadi Nereye Gidersen Git Demeyiz

Isparta’da 
Denetim Seferberliği 
Başlıyor
Isparta’da Denetim Seferberliği Başlıyor

Isparta’da Denetim Seferberliği Başlıyor

Ahmet Emrem Hayatını Kaybetti; 
Emrem
Ailesinin
Acı Günü
Ahmet Emrem Hayatını Kaybetti; Emrem Ailesinin Acı Günü

Ahmet Emrem Hayatını Kaybetti; Emrem Ailesinin Acı Günü

BEYAZAY Derneği Isparta Şubesi; 
Kongreye 
Gidiyor
BEYAZAY Derneği Isparta Şubesi; Kongreye Gidiyor

BEYAZAY Derneği Isparta Şubesi; Kongreye Gidiyor

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP
1Galatasaray2718633257
2Beşiktaş2618533157
3Fenerbahçe2617632154
4Trabzonspor261466748
5Atakaş Hatayspor2713771546
6Gaziantep FK2711610943
7Aytemiz Alanyaspor2612861442
8Fatih Karagümrük271188741
9Göztepe26998535
10Fraport TAV Antalyaspor267613-534
11Demir Grup Sivasspor267712-133
12İttifak Holding Konyaspor268108232
13Yeni Malatyaspor2771010-331
14Kasımpaşa268135-1229
15Hes Kablo Kayserispor267127-1228
16Çaykur Rizespor2761110-1328
17Medipol Başakşehir276138-1626
18BB Erzurumspor276138-1726
19MKE Ankaragücü266155-1523
20Yukatel Denizlispor265156-2321
21Gençlerbirliği265156-2621
2017

Somali Başbakanı Hasan Ali Hayri, kuraklık sebebiyle son 2 günde ülkenin güneybatısındaki Bay bölgesinde 110 kişinin öldüğünü açıkladı.

2016

Bodrum'da sahile vuran minik cesediyle gündeme gelen Aylan Kürdi ve teknedeki dört kişinin ölümüne ilişkin davada yargılanan Suriye uyruklu Muwafaka Alabash ve Asem Alfrhad, "göçmen kaçakçılığı" suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı

2016

İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine Zaman gazetesine kayyum atanmasına karar verdi.

2016

AA'nın Gazze’de görev yapan foto muhabiri Mustafa Hassona, önemli basın fotoğrafı yarışmalarından Pictures of the Year International'da (POYI) "Genel Haber Dalı Mükemmeliyet Ödülü"ne layık görüldü

2015

Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk'te bir maden ocağında meydana gelen patlamada 32 kişi hayatını kaybetti.

2012

Rus Vladimir Putin, yapılan seçimler sonucu Rusya Federasyonu'na %59,3 oyla 2. kez devlet başkanı seçildi.

2003

Filipinler'in güneyindeki bir havaalanında, bir sırt çantasına gizlenmiş bomba patladı, 21 kişi öldü.

2002

Ilımlı Arnavut lider İbrahim Rugova, Kosova'nın ilk devlet başkanı seçildi.

1997

ABD başkanı Bill Clinton, insan klonlama araştırmalarını yasakladı.

1995

Michael Johnson kapalı salonda 400 m Dünya rekoru kırdı: 44,63 s.

1994

Dokunulmazlıkları kaldırılan DEP milletvekilleri Leyla Zana, Sırrı Sakık, Ahmet Türk, Selim Sadak ve bağımsız milletvekili Mahmut Alınak, gözaltına alındı. Mezarcı ve DEP Şırnak Milletvekili Selim Sadak serbest bırakıldı

1994

Gazeteci Hıncal Uluç, uğradığı silahlı saldırıda bacağından yaralandı.

1992

İspanya'dan ''engizisyon'' baskısından kaçarak Osmanlı İmparatorluğu'na sığınan Museviler, Türkiye'ye gelişlerinin 500. yılını kutladılar.

1979

Voyager I'in gönderdiği fotoğraflarda Jüpiter'in halkaları görüldü.

1977

Güney ve Doğu Avrupa'da deprem: 1.500'den fazla ölü var.

1974

Türk astsubay Ömer Halisdemir, bugün doğdu.

1970

Fransız denizaltısı Eurydice infilak etti.

1966

Bir Kanada yolcu uçağı Tokyo'ya inişi sırasında infilak etti, 64 kişi öldü.

1964

BM Güvenlik Konseyi, Kıbrıs'a uluslararası güç gönderme kararı aldı.

1954

Boston'da ilk başarılı böbrek nakli gerçekleştirildi.

1940

İstanbul'da yapılan Altıncı Balkan Güreş Şampiyonası'nda Türk takımı beş birincilik alarak altıncı kez şampiyon oldu.

1934

Ankara Radyosu yayınına başladı.

1934

İstanbul Üniversitesinde açılan İnkılap Tarihi Enstitüsünde ilk dersi Milli Eğitim Bakanı Hikmet Bayur verdi.

1929

Takrir-i Sükun Kanunu yürürlükten kalktı.

1925

Türk hükümetine olağanüstü yetkiler veren Takrir-i Sükun Kanunu TBMM'de kabul edildi.

1923

Mustafa Kemal Paşa'nın 17 Şubat'taki konuşmasıyla başlayan İzmir İktisat Kongresi sona erdi. Kongrede Misakı İktisadi kabul edildi.

1903

Beşiktaş Jimnastik Kulübü kuruldu.

1894

Şanghay'da büyük yangın: 1.000'den fazla bina kül oldu.

1877

Pyotr İlyiç Çaykovski'nin eseri Kuğu Gölü Balesi ilk kez sergilendi.

1882

İngiltere'de ilk elektrikli tramvay hizmete girdi.

1852

Rus yazar Nikolay Gogol, bugün öldü.

1791

Vermont, ABD'nin 14. eyaleti oldu.

1774

Orion Nebulası ilk kez William Herschel tarafından gözlemlendi.

1656

Düşük ayarlı para ve alınamayan maaşlar için ayaklanan askerler, IV. Mehmed'in onayıyla bazı saray ağalarını idam ettirdi.

1493

Gezgin Kristof Kolomb, Niña adlı gemisiyle Amerika'ya ulaştı.

1193

Eyyubi Devleti'nin kurucusu, Haçlı saldırılarına karşı duran Selahaddin Eyyubi öldü

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri