omuhgn.jpgomuhgn.jpgomuhgn.jpg

İl Başkanı Sezgin Kel açıkladı: Genç İHH bir yılda neler yaptı? İşte Cevabı

İl Başkanı Sezgin Kel açıkladı: Genç İHH bir yılda neler yaptı? İşte Cevabı

İl Başkanı Sezgin Kel açıkladı:  
Genç İHH bir yılda neler yaptı?
İşte 
Cevabı
ISPARTA 0
omuhgn.jpg
"İyiliğin Geleceği" sloganı ile yola çıkan Genç İHH Gençlik Çalışmalarında son zamanlarda yaptığı faaliyetlerle adından sıkça söz ettirmeye devam ediyor. Genç İHH Isparta İl Başkanı Sezgin Kel, 2018-2019 Faaliyet döneminde gerçekleştirdikleri çalışmalar, projeler ve organizasyonlar hakkında açıklamalarda bulundu.
 
Genç İHH Isparta İl Başkanı Sezgin Kel; "Genç İHH çalışmalarındaki ana hedef, İHH’nın yıllar boyunca edindiği tecrübeleri gençlerle paylaşarak din, dil, mezhep ve ırk ayrımı gözetmeksizin daima mağdur ve mazlumların yanında, ümmet bilincine sahip, adaletin ve iyiliğin hâkim olması için çalışma gayretinde olan donanımlı gençlerin yetişmesine katkı sağlamaktır. Bu gençlerin yeryüzünde yaşanan zulümlerin, insan hak ve ihlallerinin sona ermesi, sosyal adaletin sağlanması ve yoksulluğun giderilmesi için çalışmaları hedeflenmektedir.
 
Genç İHH Isparta Şubesi olarak Teşkilatlanma/Gönüllü Yönetimi birimi, Proje ve Fon birimi, Eğitim birimi, Mesleki Gelişim ve Mezunlar birimi, Sosyal Faaliyetler ve Tanıtım Medya birimi, Evler-Yurtlar birimi olmak üzere 6 farklı birim ile çalışmalar sürdürmekteyiz. Bu yıl gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerimizden birkaçı şöyledir:
 
PROJE VE FON ÇALIŞMALARIMIZ:
 
- “Gazze’ye Işık Ol” projesi kapsamında düzenlediğimiz atölye çalışması kapsamında üniversiteli gönüllülerimiz, satışa sunulmak üzere el emeği ürünler hazırladılar. Bu ürünler “Hayır Çarşısı” faaliyeti ile satıldı.
 
- Ümmet coğrafyalarımızdan Gazze, Doğu Türkistan ve Yemen yararına kermes düzenlenen kermesin geliri bu kardeş coğrafyalara gönderildi ve yine aynı proje kapsamında Isparta İHH’nın organize ettiği “Ümmet Yararına Kahvaltı” programına üniversite birimi olarak destek olduk.
 
- “Yetim sponsorluğu” projesi kapsamında oluşturduğumuz kardeşlik halkalarımız ile dört bir yandaki 53 ülkede ve Türkiye’de 76 şehirde bulunan 90 bini aşkın yetim çocuğun her ay düzenli bakımını üstleniyor; eğitim sağlık, gıda, barınma gibi konularda kardeşlerimize destek verdik.
 
- “İyiliğin Geleceği Yetimin Kardeşiyiz” projesi kapsamında Genç İHH ve İlim Yayma Cemiyeti Gazali Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu işbirliği projesi imzaladı.
 
- “Katarakt Ameliyatları” projesi kapsamında son 10 yılda 100 bin kişi ışığa kavuştu. “Siz Görürseniz Onlar da Görecek” sloganıyla 2007 yılında Afrika’da başlatılan sağlık çalışmaları dünyaya açılıyor. Biz de Genç İHH olarak destek vermekteyiz.
 
- İHH İnsani Yardım Vakfı bugüne kadar hayırseverlerin desteğiyle 36 ülkede 7 binden fazla “Su Kuyusu” açtı. Destek verdiğimiz bu proje kapsamında dünya genelindeki yaklaşık 2,5 milyon kişinin temiz suya ulaşabilmesini sağladık.
 
- Düzenlediğimiz hayır çarşısı ve atölye çalışmalarımız ile Isparta genelinde elde ettiğimiz 5 bin 500 tl geliri Somali’de Kız Yetimhanesi inşa etmek için başlatılan kampanyaya bağışladık.
 
- Bu sene Isparta Genç İHH olarak faaliyetlerimizi yoğunlaştırdığımız diğer bir çalışmamız da “Nijer’e 3 Eser” projesi kapsamında dünyanın en yoksul ülkelerinden biri olan Nijer’in en büyük sorunlarından biri olan okuryazarlık oranının artması için “Mus’ab Bin Umeyr İlkokulu”, %98’i Müslüman olan halkın ibadetlerini rahatça yerine getirebilmesi için “Öner Muhtar Cami” ve bulaşıcı hastalıklardan korunmak için mevcut hastalıkların tedavisine yardımcı olabilmek adına “Rezzan el Neccar Sağlık Ocağı” inşa ediyoruz.
 
-  Ramazan ayında “Ümmet İftarı” kapsamında üniversiteli gönüllülerimiz ile geliri proje ve fon kapsamında yürütülen çalışmalara katkı olması için bir araya geldik. Belediye İşhanı önünde açtığımız stand ile “Ramazan Birlikte Güzel” broşürlerimizi dağıttık. Gönüllülerimizin desteği ile faaliyetlerimiz, çalışmalarımız ve projelerimiz hakkında Ispartalı büyüklerimizi ve kardeşlerimizi bilgilendirdik.
 
EĞİTİM ÇALIŞMALARIMIZ:
- “Haftalık Dersler” başlığı altında üniversiteli gönüllülerimiz ile çeşitli fakültelerdeki gönüllülerimiz ile mescidlerde, kantinlerde, kampüs bahçelerinde bir araya gelerek müslüman bilim insanlarını tanıyor, hayatımıza yön veren eserleri hakkında bilgi sahibi oluyoruz. Ramazan ayında da bu çalışmamız “Ramazan Dersleri” başlığı altında devam etmiş olup üniversiteli gençlerin yaşamında öncü olabilecek dini kavramlar üzerinde duruldu, Ramazan’ın ihyâsı hakkında bilgiler edinildi. “Sahabe Dersleri” başlığı altında da üniversiteli gönüllülerimiz ile siyer çalışması yapıldı, her hafta farklı bir sahabenin öncü hayatı hakkında hasbihal edildi.
 
- Üniversiteli kardeşlerimiz ile Kur’an-ı Kerim’i daha iyi anlayabilmek adına her haftasonu bir araya gelip alanında uzman hocamız ile  “Tefsir Derslerimizi” gerçekleştirdik.
 
- Kitap okumanın bizler için önemini  bilen gençler olarak geleceğin inşasına katkı sunabilmek adına üniversitede ve lisede oluşturduğumuz kitap okuma halkalarımız ile her ay bir kitap okuyup o kitap üzerine konuşmacılarımız eşliğinde tahlilini gerçekleştirdik.
 
Genel merkez tarafından belirlenen tahlil kitaplarımız;
 
Üniversite
* Çizgisiz Defter-Akif Emre
* Nebevi Eğitim Modeli Daru’l Erkam-M. Emin Yıldırım
* Müslümanların Gerilemesiyle Dünya Neler Kaybetti-Ebu’l Hasan en-Nedvi
* Fincanımda Kola var-Sadettin Ökten
* Companero Rosita-Neşe Kurtuluş
 
Lise
* Martı-Richard Bach
* Genç Adam-Osman Öztürk
* Minberin Sırrı Selahaddin Eyyubi-Abdullah Yıldız
* Kudüs Yazıları-Taha Kılınç
* İzler-Akif Emre
 
SOSYAL VE KÜLTÜREL FAALİYETLERİMİZ:
 
- Isparta Genç İHH olarak bu seneki faaliyetlerimize sene başında yaptığımı “Gelin Tanış Olalım” etkinliğimiz ile başladık. Hem ekibimizi ve yapmak istediğimiz çalışmalarımızı tanıttık hem de üniversiteli gönüllülerimiz ile tanışıp kardeşlik bağlarımızı güçlendirdik.
 
- Gönüllerimiz ile il geneli yapılan sabah namazı programları ve şehitlik ziyaretleri programlarına katıldık.
 
- Isparta Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi ev sahipliğinde diğer genç sivil toplum kuruluşları il başkanları toplantısına katılım sağladık.
 
- Üniversiteli gönüllülerimiz ile birlikte vakit geçirmek için baharın gelişi ile birlikte piknikler düzenledik, yürüyüş ve çeşitli spor faaliyetleri gerçekleştirdik.
 
-  Üniversiteli gönüllülerimiz ile Kültürel geziler kapsamında ilimizde bulunan Bediüzzaman Said Nursi hazretlerinin evini ziyaret ettik.
 
- Yaklaşan vize ve final haftalarımıza hazırlık ve destek amacıyla farklı fakültelerde okuyan üniversiteli gençler olarak vakıf binamızda bir araya gelip ders çalıştık, moral motivasyon konuşmaları gerçekleştirdik.
 
- Mesleki Gelişim ve Mezunlar Birimi faaliyetleri kapsamında Süleyman Demirel Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuyan gönüllülerimiz ile beraber ilimizde Avukatlık görevini yapan Nuri Gürdal’ın bürosunu ziyaret ederek mesleki gelişim ve geleceğimizde mesleğimizde yapabileceğimiz görev ve sorumluluklarımız hakkında istişare ettik. Büyüğümüz ve meslektaşımız olarak nasihatlerini dinledik.
 
  -  Ramazan ayında üniversiteli kardeşlerimiz ile iftar programları düzenledik. Ramazanın ihyası için bir araya gelip Müslüman gençler olarak kardeşlik bağlarımızı güçlendirdik.
 
-  Üniversite komisyonumuz ve gönüllülerimiz ile Ramazan ayında Barla Gezisi düzenledik. Gezimizin akabinde Isparta iHH gönüllüsü olan büyüklerimizin düzenlemiş olduğu iftara katıldık.
 
- Yıl sonunda üniversite komisyonu olarak Doğa Kampı düzenledik. Doğa ile iç içe tefekkürle geçen kampımızda hem sınav stresimizi attık hem de yıl içinde yaptığımız çalışmaları değerlendirip gelecek yıl yapacağımız çalışmalar hakkında istişarede bulunduk" dedi.


 
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER HABERLER

Gülçiçeği dikimi artarak devam ediyor: 
10 yıldır 
Uyarıyoruz
Ama nafile…
Gülçiçeği dikimi artarak devam ediyor: 10 yıldır Uyarıyoruz Ama nafile…

Gülçiçeği dikimi artarak devam ediyor: 10 yıldır Uyarıyoruz Ama nafile…

ISUBÜ Sıfır Atık 
Yönetim Sistemi 
Çalışmaları Sürüyor
ISUBÜ Sıfır Atık Yönetim Sistemi Çalışmaları Sürüyor

ISUBÜ Sıfır Atık Yönetim Sistemi Çalışmaları Sürüyor

Meraların Otlatma Kapasiteleri Arttırılıyor
Meraların Otlatma Kapasiteleri Arttırılıyor

Meraların Otlatma Kapasiteleri Arttırılıyor

Merhum Rektör Gürbüz’ün mezarını ziyaret ettiler: 
ISUBÜ Senatosu
Sütçüler’de 
Toplandı
Merhum Rektör Gürbüz’ün mezarını ziyaret ettiler: ISUBÜ Senatosu Sütçüler’de Toplandı

Merhum Rektör Gürbüz’ün mezarını ziyaret ettiler: ISUBÜ Senatosu Sütçüler’de Toplandı

Yeniden Refah Partisi Gençlik Kolları Başkanı; 
Muhammet Şenol
Taburcu oldu
Yeniden Refah Partisi Gençlik Kolları Başkanı; Muhammet Şenol Taburcu oldu

Yeniden Refah Partisi Gençlik Kolları Başkanı; Muhammet Şenol Taburcu oldu

O tacizci 
Yakalanarak 
Tutuklandı
O tacizci Yakalanarak Tutuklandı

O tacizci Yakalanarak Tutuklandı

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP
1Aytemiz Alanyaspor7412514
2Demir Grup Sivasspor7313512
3Trabzonspor7313412
4İttifak Holding Konyaspor7313412
5Fenerbahçe7322411
6Medipol Başakşehir7322311
7Antalyaspor7322011
8Gaziantep FK7322-111
9BTC Türk Yeni Malatyaspor7331610
10Galatasaray7214010
11Göztepe722319
12Beşiktaş7232-28
13Yukatel Denizlispor7232-28
14Çaykur Rizespor7232-58
15MKE Ankaragücü7232-58
16Kasımpaşa7241-47
17Gençlerbirliği7043-63
18İstikbal Mobilya Kayserispor7043-73
2017

Bilim adamları iki nötron yıldızının çarpışmasıyla oluşan katalizmik patlamada uzaya altın ve gümüş gibi değerli metallerin yayıldığını tespit etti

2017

Irak merkezi hükümetine bağlı güvenlik güçleri Kerkük'teki askeri üs ve petrol kuyularını almak üzere başlattığı operasyonla Kerkük'ün tamamını kontrol altına aldı

2016

Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, Dünya Supersport Şampiyonası'nın İspanya'daki 1. ayağını kazanırken, en yakın takipçisi Randy Krummenacher'in yarış dışı kalmasıyla şampiyonluğunu ilan etti

2015

Türkiye'nin 7. haberleşme uydusu Türksat 4B, Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden başarıyla uzaya gönderildi

2015

Asrın Projesi olarak ifade edilen KKTC'nin 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacak "KKTC Su Temin Projesi"nin açılışı Mersin'in Anamur ilçesinde yapıldı

2015

Türk futbolcu, sinema yönetmeni, oyuncu, senarist, yapımcı, Memduh Ün, bugün hayatını kaybetti.

2013

Güney Asya ülkelerinden Laos'ta iç hatlar seferini yapan bir yolcu uçağının düşmesi sonucu 44 kişi öldü

2007

TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, TBMM Genel Kurulunda, 34 yıl aradan sonra ilk kez bir kadın milletvekili olarak Meclisi yönetti

2004

MKE'ye bağlı Çankırı Silah Fabrikasında Türkiye'nin ilk bomba atar silahı üretilmeye başlandı

2003

Mustafa Kemal portreleriyle tanınan ressam Avni Arbaş, 84 yaşında İzmir'de öldü

2002

ABD başkanı George Bush, ABD kongresinin onayladığı, Irak'a savaş açma yetkisi veren kararı imzaladı.

2002

Irak devlet başkanı Saddam Hüseyin, 7 yıllık yeni görev süresi için düzenlenen halk oylamasında oyların tamamını aldı.

1990

Sovyetler Birliği cumhurbaşkanı Gorbaçov, serbest piyasa ekonomisine geçileceğini açıkladı.

1988

Türk sanat müziği sanatçısı, Güneri Tecer, bugün hayatını kaybetti.

1981

Isparta cezaevinden izinli çıkan Yılmaz Güney'in yurt dışına kaçtığı ortaya çıktı.

1970

Enver Sedat, Mısır devlet başkanı oldu.

1966

CHP genel başkanı İsmet İnönü, cumhurbaşkanı Cemal Gürsel'e yazdığı mektubu kamuoyuna açıkladı. İnönü, Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın idamlarının durdurulmasını istedi.

1964

Çin, ilk atom bombasını patlatarak dünyanın 4. nükleer gücü oldu.

1954

Türk müzisyen Coşkun Sabah, bugün doğdu.

1951

Pakistan'ın ilk başbakanı Liyakat Ali Han, Ravalpindi'de suikast sonucu öldürüldü.

1940

Varşova gettosu Nazi SS birlikleri tarafından kuruldu.

1924

Topkapı Sarayı müze olarak ziyarete açıldı.

1916

Margaret Sanger, ilk doğum kontrol kliniğini New York’ta kurdu.

1793

Fransa kraliçesi Marie Antoinette giyotinle idam edildi.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri