İl Başkanı Sezgin Kel açıkladı: Genç İHH bir yılda neler yaptı? İşte Cevabı

İl Başkanı Sezgin Kel açıkladı: Genç İHH bir yılda neler yaptı? İşte Cevabı

İl Başkanı Sezgin Kel açıkladı:  
Genç İHH bir yılda neler yaptı?
İşte 
Cevabı
ISPARTA 0
"İyiliğin Geleceği" sloganı ile yola çıkan Genç İHH Gençlik Çalışmalarında son zamanlarda yaptığı faaliyetlerle adından sıkça söz ettirmeye devam ediyor. Genç İHH Isparta İl Başkanı Sezgin Kel, 2018-2019 Faaliyet döneminde gerçekleştirdikleri çalışmalar, projeler ve organizasyonlar hakkında açıklamalarda bulundu.
 
Genç İHH Isparta İl Başkanı Sezgin Kel; "Genç İHH çalışmalarındaki ana hedef, İHH’nın yıllar boyunca edindiği tecrübeleri gençlerle paylaşarak din, dil, mezhep ve ırk ayrımı gözetmeksizin daima mağdur ve mazlumların yanında, ümmet bilincine sahip, adaletin ve iyiliğin hâkim olması için çalışma gayretinde olan donanımlı gençlerin yetişmesine katkı sağlamaktır. Bu gençlerin yeryüzünde yaşanan zulümlerin, insan hak ve ihlallerinin sona ermesi, sosyal adaletin sağlanması ve yoksulluğun giderilmesi için çalışmaları hedeflenmektedir.
 
Genç İHH Isparta Şubesi olarak Teşkilatlanma/Gönüllü Yönetimi birimi, Proje ve Fon birimi, Eğitim birimi, Mesleki Gelişim ve Mezunlar birimi, Sosyal Faaliyetler ve Tanıtım Medya birimi, Evler-Yurtlar birimi olmak üzere 6 farklı birim ile çalışmalar sürdürmekteyiz. Bu yıl gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerimizden birkaçı şöyledir:
 
PROJE VE FON ÇALIŞMALARIMIZ:
 
- “Gazze’ye Işık Ol” projesi kapsamında düzenlediğimiz atölye çalışması kapsamında üniversiteli gönüllülerimiz, satışa sunulmak üzere el emeği ürünler hazırladılar. Bu ürünler “Hayır Çarşısı” faaliyeti ile satıldı.
 
- Ümmet coğrafyalarımızdan Gazze, Doğu Türkistan ve Yemen yararına kermes düzenlenen kermesin geliri bu kardeş coğrafyalara gönderildi ve yine aynı proje kapsamında Isparta İHH’nın organize ettiği “Ümmet Yararına Kahvaltı” programına üniversite birimi olarak destek olduk.
 
- “Yetim sponsorluğu” projesi kapsamında oluşturduğumuz kardeşlik halkalarımız ile dört bir yandaki 53 ülkede ve Türkiye’de 76 şehirde bulunan 90 bini aşkın yetim çocuğun her ay düzenli bakımını üstleniyor; eğitim sağlık, gıda, barınma gibi konularda kardeşlerimize destek verdik.
 
- “İyiliğin Geleceği Yetimin Kardeşiyiz” projesi kapsamında Genç İHH ve İlim Yayma Cemiyeti Gazali Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu işbirliği projesi imzaladı.
 
- “Katarakt Ameliyatları” projesi kapsamında son 10 yılda 100 bin kişi ışığa kavuştu. “Siz Görürseniz Onlar da Görecek” sloganıyla 2007 yılında Afrika’da başlatılan sağlık çalışmaları dünyaya açılıyor. Biz de Genç İHH olarak destek vermekteyiz.
 
- İHH İnsani Yardım Vakfı bugüne kadar hayırseverlerin desteğiyle 36 ülkede 7 binden fazla “Su Kuyusu” açtı. Destek verdiğimiz bu proje kapsamında dünya genelindeki yaklaşık 2,5 milyon kişinin temiz suya ulaşabilmesini sağladık.
 
- Düzenlediğimiz hayır çarşısı ve atölye çalışmalarımız ile Isparta genelinde elde ettiğimiz 5 bin 500 tl geliri Somali’de Kız Yetimhanesi inşa etmek için başlatılan kampanyaya bağışladık.
 
- Bu sene Isparta Genç İHH olarak faaliyetlerimizi yoğunlaştırdığımız diğer bir çalışmamız da “Nijer’e 3 Eser” projesi kapsamında dünyanın en yoksul ülkelerinden biri olan Nijer’in en büyük sorunlarından biri olan okuryazarlık oranının artması için “Mus’ab Bin Umeyr İlkokulu”, %98’i Müslüman olan halkın ibadetlerini rahatça yerine getirebilmesi için “Öner Muhtar Cami” ve bulaşıcı hastalıklardan korunmak için mevcut hastalıkların tedavisine yardımcı olabilmek adına “Rezzan el Neccar Sağlık Ocağı” inşa ediyoruz.
 
-  Ramazan ayında “Ümmet İftarı” kapsamında üniversiteli gönüllülerimiz ile geliri proje ve fon kapsamında yürütülen çalışmalara katkı olması için bir araya geldik. Belediye İşhanı önünde açtığımız stand ile “Ramazan Birlikte Güzel” broşürlerimizi dağıttık. Gönüllülerimizin desteği ile faaliyetlerimiz, çalışmalarımız ve projelerimiz hakkında Ispartalı büyüklerimizi ve kardeşlerimizi bilgilendirdik.
 
EĞİTİM ÇALIŞMALARIMIZ:
- “Haftalık Dersler” başlığı altında üniversiteli gönüllülerimiz ile çeşitli fakültelerdeki gönüllülerimiz ile mescidlerde, kantinlerde, kampüs bahçelerinde bir araya gelerek müslüman bilim insanlarını tanıyor, hayatımıza yön veren eserleri hakkında bilgi sahibi oluyoruz. Ramazan ayında da bu çalışmamız “Ramazan Dersleri” başlığı altında devam etmiş olup üniversiteli gençlerin yaşamında öncü olabilecek dini kavramlar üzerinde duruldu, Ramazan’ın ihyâsı hakkında bilgiler edinildi. “Sahabe Dersleri” başlığı altında da üniversiteli gönüllülerimiz ile siyer çalışması yapıldı, her hafta farklı bir sahabenin öncü hayatı hakkında hasbihal edildi.
 
- Üniversiteli kardeşlerimiz ile Kur’an-ı Kerim’i daha iyi anlayabilmek adına her haftasonu bir araya gelip alanında uzman hocamız ile  “Tefsir Derslerimizi” gerçekleştirdik.
 
- Kitap okumanın bizler için önemini  bilen gençler olarak geleceğin inşasına katkı sunabilmek adına üniversitede ve lisede oluşturduğumuz kitap okuma halkalarımız ile her ay bir kitap okuyup o kitap üzerine konuşmacılarımız eşliğinde tahlilini gerçekleştirdik.
 
Genel merkez tarafından belirlenen tahlil kitaplarımız;
 
Üniversite
* Çizgisiz Defter-Akif Emre
* Nebevi Eğitim Modeli Daru’l Erkam-M. Emin Yıldırım
* Müslümanların Gerilemesiyle Dünya Neler Kaybetti-Ebu’l Hasan en-Nedvi
* Fincanımda Kola var-Sadettin Ökten
* Companero Rosita-Neşe Kurtuluş
 
Lise
* Martı-Richard Bach
* Genç Adam-Osman Öztürk
* Minberin Sırrı Selahaddin Eyyubi-Abdullah Yıldız
* Kudüs Yazıları-Taha Kılınç
* İzler-Akif Emre
 
SOSYAL VE KÜLTÜREL FAALİYETLERİMİZ:
 
- Isparta Genç İHH olarak bu seneki faaliyetlerimize sene başında yaptığımı “Gelin Tanış Olalım” etkinliğimiz ile başladık. Hem ekibimizi ve yapmak istediğimiz çalışmalarımızı tanıttık hem de üniversiteli gönüllülerimiz ile tanışıp kardeşlik bağlarımızı güçlendirdik.
 
- Gönüllerimiz ile il geneli yapılan sabah namazı programları ve şehitlik ziyaretleri programlarına katıldık.
 
- Isparta Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi ev sahipliğinde diğer genç sivil toplum kuruluşları il başkanları toplantısına katılım sağladık.
 
- Üniversiteli gönüllülerimiz ile birlikte vakit geçirmek için baharın gelişi ile birlikte piknikler düzenledik, yürüyüş ve çeşitli spor faaliyetleri gerçekleştirdik.
 
-  Üniversiteli gönüllülerimiz ile Kültürel geziler kapsamında ilimizde bulunan Bediüzzaman Said Nursi hazretlerinin evini ziyaret ettik.
 
- Yaklaşan vize ve final haftalarımıza hazırlık ve destek amacıyla farklı fakültelerde okuyan üniversiteli gençler olarak vakıf binamızda bir araya gelip ders çalıştık, moral motivasyon konuşmaları gerçekleştirdik.
 
- Mesleki Gelişim ve Mezunlar Birimi faaliyetleri kapsamında Süleyman Demirel Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuyan gönüllülerimiz ile beraber ilimizde Avukatlık görevini yapan Nuri Gürdal’ın bürosunu ziyaret ederek mesleki gelişim ve geleceğimizde mesleğimizde yapabileceğimiz görev ve sorumluluklarımız hakkında istişare ettik. Büyüğümüz ve meslektaşımız olarak nasihatlerini dinledik.
 
  -  Ramazan ayında üniversiteli kardeşlerimiz ile iftar programları düzenledik. Ramazanın ihyası için bir araya gelip Müslüman gençler olarak kardeşlik bağlarımızı güçlendirdik.
 
-  Üniversite komisyonumuz ve gönüllülerimiz ile Ramazan ayında Barla Gezisi düzenledik. Gezimizin akabinde Isparta iHH gönüllüsü olan büyüklerimizin düzenlemiş olduğu iftara katıldık.
 
- Yıl sonunda üniversite komisyonu olarak Doğa Kampı düzenledik. Doğa ile iç içe tefekkürle geçen kampımızda hem sınav stresimizi attık hem de yıl içinde yaptığımız çalışmaları değerlendirip gelecek yıl yapacağımız çalışmalar hakkında istişarede bulunduk" dedi.


 
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER HABERLER

 Meteoroloji'den ISPARTA için flaş uyarı! 
Sel 
baskınlarına 
karşı 
dikkatli olun!
Meteoroloji'den ISPARTA için flaş uyarı! Sel baskınlarına karşı dikkatli olun!

Meteoroloji'den ISPARTA için flaş uyarı! Sel baskınlarına karşı dikkatli olun!

MEB, Yönetici mülakatlarında;  
Hak gaspına 
izin vermemelidir!
MEB, Yönetici mülakatlarında; Hak gaspına izin vermemelidir!

MEB, Yönetici mülakatlarında; Hak gaspına izin vermemelidir!

Isparta'da konut satışındaki düşüş sürüyor
Isparta'da konut satışındaki düşüş sürüyor

Isparta'da konut satışındaki düşüş sürüyor

Isparta’da 
6 şirket 
FETÖ’den 
devredildi
Isparta’da 6 şirket FETÖ’den devredildi

Isparta’da 6 şirket FETÖ’den devredildi

Memur – Sen 
15 Temmuz’u 
lanetledi
Memur – Sen 15 Temmuz’u lanetledi

Memur – Sen 15 Temmuz’u lanetledi

Kayseri’de
kriz 
büyüyor!
Kayseri’de kriz büyüyor!

Kayseri’de kriz büyüyor!

YAZARLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP
1Galatasaray3420593669
2Medipol Başakşehir34195102767
3Beşiktaş3419782665
4Trabzonspor3418791863
5Evkur Yeni Malatyaspor3413138147
6Fenerbahçe34111013046
7Antalyaspor3413156-1645
8Atiker Konyaspor349817244
9Aytemiz Alanyaspor3412148-644
10İstikbal Mobilya Kayserispor34101311-1541
11Çaykur Rizespor3491114-241
12Demir Grup Sivasspor34101311-541
13MKE Ankaragücü3411167-1540
14Kasımpaşa3411176-939
15Göztepe3411185-538
16Bursaspor3471116-937
17BŞB Erzurumspor3481511-735
18Akhisarspor346199-2127
2009

Türk spor spikeri Orhan Şengürbüz, bugün öldü.

2007

Harry Potter ve Melez Prens vizyona girdi.

1998

Uluslararası Ceza Mahkemesini kuran Roma Statüsü kabul edildi.

1976

Kanada'da Montreal Yaz Olimpiyat Oyunları başladı.

1975

Amerikan uzay aracı Apollo ve Rus uzay aracı Soyuz uzayda birleştiler.

1955

Disney parklarının ilki kapılarını Kaliforniya'da açtı: Disneyland

1954

Alman politikacı ve başbakan Angela Merkel, bugün doğdu.

1944

Patlayıcı yüklü iki gemi Port Chicago'da çarpıştı: 320 ölü,400 yaralı

1936

Cumhuriyetçi Halk Cephesi koalisyonuna karşı askerlerin ayaklanması ile İspanya İç Savaşı başladı.

1918

Bolşevikler, Rus Çarı II. Nikolay'ı, eşini, çocuklarını ve dört sadık yakınını Yekaterinburg'da idam ettiler

1917

Türkiye Cumhuriyeti 7.Cumhurbaşkanı ve TSK'nin 17.Genelkurmay Başkanı Kenan Evren, bugün doğdu.

1907

Resim sanatında Kübizm akımı doğdu

1867

Marx'ın Das Kapital adlı eserinin ilk cildi yayımlandı.

1815

Napolyon Bonapart Rochefort'da İngiliz kuvvetlerine teslim olur.

1588

Türk mimar, Mimar Sinan, bugün öldü.

1453

Castillon Muharebesi'nde Fransızlar, İngilizleri mağlup eder.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri