omuhgn.jpgomuhgn.jpg

Gülçiçeği’ne 7,80 TL’lik fiyat: Gülçiçeği de ekonomiye yenik düştü Gülçiçeği alım fiyatı düştü

Gülçiçeği’ne 7,80 TL’lik fiyat: Gülçiçeği de ekonomiye yenik düştü Gülçiçeği alım fiyatı düştü

Gülçiçeği’ne 7,80 TL’lik fiyat: 
Gülçiçeği de ekonomiye yenik düştü 
Gülçiçeği alım 
fiyatı düştü
ISPARTA 0
omuhgn.jpg
GÜLBİRLİK Genel Müdürü Hasan Çelik, 2019 yılı Gülçiçeği alım fiyatının kilogram başına 7 lira 80 kuruş olarak belirlendiğini açıkladı. Buna göre, gülçiçeği fiyatında bir önceki yıla göre 1 lira 40 kuruşluk bir düşüş yaşandı.
 
Isparta Gül, Gülyağı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (GÜLBİRLİK) Genel Müdürü Hasan Çelik ve yönetim kurulu dün saat 11.30’da birlik binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya; Gülbirlik Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Demir ve Yönetim Kurulu üyeleri ile Birliğe bağlı 6 Kooperatif Başkanı da katıldı.
ÇELİK; “ISPARTA’DA
150 YILDIR GÜL ÜRETİLİYOR”
Isparta’nın gülün merkezi olduğunu ve şehirde yaklaşık 150 yıldır gülçiçeği üretimi yapıldığını ifade eden Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi; “1870 yıllardan günümüze kadar geçen zaman içerisinde Isparta merkezli olmak üzere bölgemizde gül çiçeği üretimi yapılmaktadır. Yaklaşık 150 yıldır bu bereketli topraklar yağlık pembe Isparta gülünün adeta anavatanı hale gelmiştir. Bereketiyle ve ekonomik katkısıyla üreticilerimizin ve insanımızın yüzünü güldürmüştür. Bu tarihi süreç içerisinde zaman zaman karşılaştığı zorluklara ve sıkıntılara rağmen günümüze kadar gelebilmeyi başarmıştır. Böylece bu topraklardaki bir buçuk asırlık tarihi serüveninde insanımızın ve insanlığın gönlünde taht kurabilmiştir. Bu bağlamda, başta Müftüzâde Gülcü İsmail Efendi olmak üzere ebediyete intikal etmiş olan Gülbirlik kurucularını ve tüm üreticileri rahmet ve minnetle yâdediyor, manevi huzurlarında saygıyla eğiliyoruz.
“AMACIMIZ VE HEDEFİMİZ GÜL SEKTÖRÜNÜN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİGİNİ SAĞLAMAKTIR”
Diğer taraftan; içinde bulunduğumuz 2019 yılı, gül sektöründe bazı problem ve sorunları da beraberinde getirmiştir. Hepimizin de malumları olduğu üzere, son yıllardaki gülyağı ve konkret fiyatlarındaki fiyat artışına paralel olarak gül çiçeği fiyatları da artış göstermiştir. Bu fiyat artışları ile birlikte bizim Gülbirlik olarak yapmış olduğumuz her türlü ikaz ve uyarılara rağmen gül çiçeği dikim alanları da hızla artmış ve bir türlü önüne geçilememiştir. Esasen biz Gülbirlik olarak gül dikim alanlarının dengeli, kontrollü ve ihtiyaca göre yapılması gerektiğini üreticilerimiz ve kamuoyu ile paylaşırken, gelecekte üreticilerimizin zarar görmemesi için planlı bir şekilde dikim alanlarının genişletilmesinden yana tavır koyduk. Üreticilerimizin menfaatlerini her zaman öncelikli olarak kabul ettik. Konuyla ilgili olarak sürdürebilir bir gül sektörü için her türlü yasal tedbirleri aldık ve almaya devam edeceğiz.
“DÜNYA GÜLYAĞI FİYATLARI DÜŞTÜ, BİZ DE
GÜLÇİÇEĞİ FİYATINI DÜŞÜRMEK ZORUNDA KALDIK”
Takdir edersiniz ki, dikim alanlarının artışına bağlı olarak gül çiçeği rekoltesi de artış göstermiş, arz-talep dengesi üreticiler aleyhine bozulmaya başlamıştır. Aynı şekilde komşumuz Bulgaristan’da da önemli miktarda üretim artışı olmuştur. Bütün bu izah etmeye çalıştığımız hususların sonucu olarak sektör genelinde geçmiş yıllardan kalan stoklar ve yeni üretilen ürünler talebin çok üzerinde olduğundan fiyatlarda düşüşe yol açmıştır. Öyle ki; Bulgaristan’daki büyük oranda fiyat düşüşleri doğal olarak Türk gülyağı fiyatlarını da etkilemiştir. Bu fiyat düşüşleri tabiatı itibariyle gül çiçeği fiyatlarının da düşmesine yol açmıştır. Aksi takdirde uluslararası gülyağı piyasalarında rekabet edebilme kabiliyeti ve şansını kaybetmek en büyük sorun ve problem olarak karşımıza çıkacaktır. Zaten burada önemli olan mevcut piyasa şartlarında ürünleri satabilmektir.
“ÜRETİM FAZLALIĞI BAZI
SORUNLARI BERABERİNDE GETİRDİ”
Gülbirlik olarak bizim amacımız; üreticilerimize, yaşadıkları köylerinde iştigal ettikleri her ürün bazında el emekleri ve alın terlerinin karşılığını verebilmektir. Böylece, insanlarımız yaşadıkları köylerinde toprağını işleyerek üretime katkı sağlamaları ve kimseye muhtaç olmadan geçimlerini sağlayabilmeleridir. Belki de insanlarımız o zaman köylerden, şehirlere göç etmeyecekler. Köylerinde kalarak hem üretime hem de istihdama katkı sağlamış olacaklardır. Yukarıda izah etmeye çalıştığımız üzere, 2019 yılı gül çiçeği sezonu eksiğiyle kusuruyla çok şükür kazasız belasız sona erdi. Bölgemizde geçen yıla oranla gül çiçeği rekoltesinde gözle görülen bir artış söz konusudur. Bu artış sebebiyle başta işçi sorunu olmak üzere bazı sıkıntılarda yaşanmıştır.
“2019 YILI GÜLÇİÇEĞİ FİYATINI
7,80 TL OLARAK BELİRLEDİK”
Ancak biz Gülbirlik olarak, birliğimize düzenli olarak ürün teslimatı yapan üretici ortaklarımızın ürünlerinin tamamını alarak fabrikalarımızda işledik. Üretimini yaptığımız gülyağı ve konkretimizin pazarlama ve ihracat işlemlerinin önemli bir kısmını tamamladık. Kalan yüklemeler zamanı geldiğinde yapılacaktır. Bizler, ülkemizin bu zorlu ve sıkıntılı süreçte üretici ortaklarımızın el emeklerini korunması ve iyi bir fiyat verebilmek adına çok iyi bir ekonomik analiz yaparak çalışmalarımızı tamamladık. Maliyet fiyatlarının artış göstermesine ve satış fiyatlarının geçen yıllara göre düşmesine rağmen ortaklarımızı memnun edebilmeyi esas alarak, Birliğimizin ve Rosense A.Ş.’nin imkanları dahilinde 2019 yılı gül çiçeği kilogram fiyatı Yönetim Kurulumuzca 7,80-TL tespit edilmiştir. Ödemelere önümüzdeki hafta başından itibaren başlanacaktır.
“BU FİYAT ÜRETİCİLERİMİZE
HAYIRLI OLSUN”
Bu vesile ile gül çiçeği fiyatının üretici ortaklarımıza ve Birliğimize hayırlı olmasını temenni ediyor, yönetim kurulu olarak katılımlarınızdan dolayı her birinize ayrı ayrı teşekkür eder, saygılar sunarız.
GÜLÇİÇEĞİNİN KG. FİYATI
GEÇEN YIL 9,20 TL İDİ
Bilindiği gibi, Gülbirlik, 2019 sezonu gülçiçeği taban fiyatını 7,80 lira açıklayan Gülbirlik’in geçen yıl 19 Ekim 2018 tarihide açıklamış olduğu taban fiyatı 9,20 liraydı. Böylece, gülçiçeği taban fiyatının kilogramında 1 lira 40 kuruşluk bir düşüş yaşanmış oldu.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER HABERLER

Başkan Şükrü Başdeğirmen: 
Hiçbir engelli
Vatandaşımızın 
Çaresiz kalmasını 
İstemiyoruz
Başkan Şükrü Başdeğirmen: Hiçbir engelli Vatandaşımızın Çaresiz kalmasını İstemiyoruz

Başkan Şükrü Başdeğirmen: Hiçbir engelli Vatandaşımızın Çaresiz kalmasını İstemiyoruz

Engelli 
Dostlarımız arada 
Engel olsun 
İstemiyor
Engelli Dostlarımız arada Engel olsun İstemiyor

Engelli Dostlarımız arada Engel olsun İstemiyor

Müdür Borca’da Yapı Kayıt Belgesi uyarısı: 
Borç ödenmezse
O BELGE
Geçersiz olur!
Müdür Borca’da Yapı Kayıt Belgesi uyarısı: Borç ödenmezse O BELGE Geçersiz olur!

Müdür Borca’da Yapı Kayıt Belgesi uyarısı: Borç ödenmezse O BELGE Geçersiz olur!

ISUBÜ Rektöründen 
Huzurevi Sakinlerine
Ziyaret
ISUBÜ Rektöründen Huzurevi Sakinlerine Ziyaret

ISUBÜ Rektöründen Huzurevi Sakinlerine Ziyaret

İMO’nun Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı 
Eğitimi
Sona 
Erdi
İMO’nun Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi Sona Erdi

İMO’nun Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi Sona Erdi

‘İşsizliğe Mahkum 
Olma’ Projesine 
BAKA’dan destek
‘İşsizliğe Mahkum Olma’ Projesine BAKA’dan destek

‘İşsizliğe Mahkum Olma’ Projesine BAKA’dan destek

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP
1Demir Grup Sivasspor149231630
2Fenerbahçe147341225
3Medipol Başakşehir13724825
4Beşiktaş13733524
5Trabzonspor136251023
6Galatasaray14635423
7Aytemiz Alanyaspor146441022
8BTC Türk Yeni Malatyaspor145451020
9Göztepe14545120
10Yukatel Denizlispor13562-117
11Çaykur Rizespor13562-717
12Gaziantep FK13454-616
13Gençlerbirliği14365-314
14İttifak Holding Konyaspor13364-713
15Kasımpaşa13373-512
16Antalyaspor13373-1112
17MKE Ankaragücü14293-199
18İstikbal Mobilya Kayserispor13184-177
2016

Kamuoyunda "Kozmik Oda" olarak anılan soruşturmayı yürüten, FETÖ'ye yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan eski Ankara Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili tutuklandı.

2016

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'de rejimin, sivillerin tahliyesi amacıyla Halep'teki askeri operasyonlarına ara verdiğini açıkladı.

2015

ABD'de Cumhuriyetçilerin başkan aday adaylarından Donald Trump, göçmen ya da turist olarak ülkeye girmek isteyen Müslümanların alınmaması çağrısı yaptı

2007

Küresel Isınmaya Hayır Mitingi yapıldı.

2003

Erdoğan Teziç, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından YÖK Başkanlığına atandı.

2000

Uluslararası Halter Federasyonunun Atina'daki kongresinde ilk kez bir sporcu olarak Naim Süleymanoğlu asbaşkanlığa seçildi.

1995

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) kuruldu

1995

Eralp Akkoyunlu 1987 yılında çıktığı dünya seyahatini tamamlayarak bunu gerçekleştiren 5. Türk oldu. 6 yıl 7 ay süren bu yolculukta Akkoyunlu, 302 gün seyir yaparak dünyayı dolaştı.

1992

TBMM, Somali'ye asker gönderilmesini kararlaştırdı

1991

Boris Yeltsin ile Ukrayna ve Beyaz Rusya cumhuriyetlerinin devlet başkanları Bağımsız Devletler Topluluğu'nun (BDT) kuruluşunu ilan ettiler.

1987

ABD Başkanı Ronald Reagan ve SSCB lideri Mihail Gorbaçov, orta menzilli nükleer füzelerin karşılıklı imhası için antlaşma imzaladı.

1985

Amerika'lı basketbolcu Dwight Howard, bugün doğdu.

1982

Türk futbolcular Hamit Altıntop ve Halit Altıntop, bugün doğdu.

1981

Türk manken-model ve oyuncu Azra Akın, bugün doğdu.

1980

John Lennon New York'daki evinin önünde akli dengesi bozuk bir hayranı (Mark David Chapman) tarafından vurularak öldürüldü.

1973

Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk yazar Çetin Altan'ın cezasını affetti. Ancak Altan'ın 2 yıllık cezası af kapsamı dışında kaldı.

1971

Türk futbolcu Abdullah Ercan, bugün doğdu.

1953

DSİ (Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü) kuruldu.

1953

Türkiye futbolda İspanya'yı eledi; Dünya Futbol Şampiyonası'na katılmaya hak kazandı.

1942

Vatan gazetesi, Hitler ve Mihver devletleri aleyhtarı yazılar nedeniyle kapatıldı.

1941

Pearl Harbor Saldırısından bir gün sonra ABD Kongresi Japonya'ya savaş ilan etti ve II. Dünya Savaşı'na resmen girmiş oldu.

1808

Napolyon Bonaparte komutasındaki Fransız ordusu Madrid'e girdi.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri