GÖLLERİMİZ İKLİMİN, YAŞAMIN SİGORTASIDIR

GÖLLERİMİZ İKLİMİN, YAŞAMIN SİGORTASIDIR

GÖLLERİMİZ İKLİMİN, YAŞAMIN SİGORTASIDIR
ISPARTA 2
Su; doğadaki yaşamda yerine hiçbir şeyin konulamayacağı doğanın- canlının en önemli düzenleyicisidir. Doğada suyu üreten kaynak sulak alanlardır. Su; ormandır, iklimdir, yaşamdır. İklim sistemi, atmosfer, yeryüzü, yağışlar, sulak alanlar, buzullar, canlı türleri ve bilhassa da insanların daha çok olumsuz etkileşim yaptığı bir sistemdirBu sistemde; doğal etkenlerin- yerin yörünge değişimi ve güneşin radyoaktif etkisi -ve yer küredeki karbon artışına bağlı ısınan gazların(sera) oluşturduğu örtü artışının neden olduğu buzulların erimesi, akıntılar, rüzgarlar, yangınlar ve her türlü bilimdışı tüketim; iklimi değiştirmektedir. İklim değişikliği gezegenimizdeki yaşamı tehdit eden en büyük tehlikedir...
Sulak alanlar; nemin kaynağı, İklimin düzenleyicisi ve sigortasıdır
      Korunan sulak alanlar; canlıların/insanların/ beslenmesi, sağlığı ve huzuru için milyonlarca ton altın harcaması gereken hizmeti tamamen ücretsiz sağlamaktadır. Sulak alanlar; doğanın su rejimini düzenleyerek, bilhassa yağışın aşırı olduğu dönemlerde fazla suyu sünger gibi depolayarak taşkınların -sellerin etkisini azaltır. Yağışın az olduğu mevsimlerde ise depoladıkları suyu salarak kuraklık ve su kıtlığına çözüm olurlar.
.. Sulak alanlar; diğer arazi kullanımlarının (orman, mera, tarım, yerleşim vb.) aksine atmosferden veya diğer kaynaklardan aldıkları karbonu; çok uzun yıllar tutup depolama özelliğine sahiptir ve atmosferdeki toplam karbonun beşte birinin (771 milyar ton) depolanır. Sulak alanların giderek azalması-yok edilmesi- atmosfere çok büyük miktarda karbon salınmasına bağlı olarak iklim değişimi ve küresel ısınmanın artması anlamına gelmektedir.
   İklim değişikliği; coğrafya ve yaşam ekolojisinde de farklılaşmalara neden olmaktadır.. Günümüzdeki iklim değişimlerinin temel nedenleri; insanların yaşamlarını sürdürürken doğaya ne kadar çok kullandıkları, doğada koyu renkli yüzey miktarının /beton vb/  artışı; enerji tüketimleri, sonucu; ekonominin, ekolojinin çok önünde olmasındandırBu tüketimler; dünyanın ürettiği enerjinin neredeyse 2 katından daha fazlasının tüketilmektedir.
.                        İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN ETKİLERİ
Doğa; uyumsuz yaşama boşluk tanımıyor, doğaya yapılan her olumsuz müdahale insanlara yeni bir sorun olarak geri dönüyor , günümüzdeki sonuçları iklim değişikliği. Sulak alanların bulunduğu  yaşam alanlarında  2°C’lik bir sıcaklık artışı, kararsız yağışlara; beklenmeyen hava olaylarına, sıcak havadalgaları; sellerin, orman yangınlarının sayısında ve etkisinde artış, kuraklık ve bunlar dolayısıyla  canlı tür çeşitliliğinde , tarımda  üretim kayıplarına , turizm gelirlerinde azalma,ruh ve beden sağlığında olumsuzlukların artışına  ve en önemlisi su kıtlığının  etkilerini hissettirecektir. İklim değişimi; sukıtlığı/ krizi .
   İklim değişimine bağlı olarak , yer kürede güneş ışınlarının yansımasını sağlayan buzulların erimesi  okyanuslarda  seviyenin yükselmesi ile suda yaşayan canlıların doğal ortamı sekteye uğrayacak ve yaşam onlar için daha zorlaşacak.
                    NELER YAPILMALI;
   Başta kömür olmak üzere fosil yakıtların yakılması, atmosferdeki karbondioksit oranının artmasındaki ana sorumludur ve vazgeçilmelidir.Gelişen ve mevcut teknolojiler ile önümüzdeki 20 yıl içerisinde küresel enerji talebinin neredeyse tümünün yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanması mümkündür.
   Arazi kullanımında ormansızlaşma ve sulak alanların kurutulmasına engel olunmalıdır
Yerküredeki ormanı tahribatının, dünya sera gazı emisyonunun yaklaşık %20'sine etki ettiği tahmin edilmektedir.
Sulak alanlar: yeraltı sularını besleyerek veya boşaltarak, taban suyunu dengeleyerek, sel sularını depolayarak, taşkınları kontrol ederek, kıyılarda deniz suyunun girişini önleyerek bölgenin su rejimini düzenler. Göllerin kuruması engellenmelidir.
   İklim değişimine etki eden etmenlerden bir diğeri de; buna neden olan ülkelerin
bu konuda sürdürdükleri politikalar ve uygulamalardır. Önümüzdeki kırk yılda; ortalama sıcaklıklardaki artışın 4°C’yi bulacağı uyarılmaktadır; bu artışın etkilerinin özellikle yoksul kesimlerce  açlık-hastalık-ekonomik kayıplar olarak aşırı oranda hissedileceğini belirtilmektedir.. Bunun sonucunda gündemde olduğu bildirilen “su savaşları” artacaktır.
     Ülkemizdeki işletmelerin etrafında yaşanan bu hızlı değişimin gerisinde kalmamak için,       KarbonFiyatlandırmasının uygulanması...
Ulusal; yerel ve bireysel olarak sera gazı emisyonlarını azaltmak bizim elimizdedir. Bunun için de işe evimizden ve çevremizden başlayabiliriz. Aşırı ve gereksiz  her türlü tüketimden kaçınılmalı; kısacası tüketim azaltılmalı ve çevre üzerinde daha az etkisi olan ürünlerin ve hizmetlerin  gerçekleştirilmesi;  özellikle, daha çevre dostu barınma, su, ulaşım, gıda, elektrik ve diğer yakıtlar kullanılmalıdır.
      Suni gübre kullanılmamalı; organik tarımda daha az azot oksit açığa çıkıyor. Bu da iklimin ve sulak alanların korunmasını sağlar.    
  Eğitimde; dünyadaki bütün çocuklar ve onların çocukları iklim felaketi olmadan yaşamaları için sera gazları nasıl önlene bilirin  bilgi ve sorumluluğu verilmelidir..
Yrd. Doç. Dr. Erol KESİCİ
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Sulak alanlar; nemin kaynağı, İklimin düzenleyicisi ve sigor5 ay önce
eğitimde; dünyadaki bütün çocuklar ve onların çocukları iklim felaketi olmadan yaşamaları için sera gazları nasıl önlene bilirin bilgi ve sorumluluğu verilmelidir..başta kömür olmak üzere fosil yakıtların yakılması, atmosferdeki karbondioksit oranının artmasındaki ana sorumludur ve vazgeçilmelidir.gelişen ve mevcut teknolojiler ile önümüzdeki 20 yıl içerisinde küresel enerji talebinin neredeyse tümünün yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanması mümkündür.
Hayret5 ay önce
göllerin ana kaynağı dağlardan gelen su yoludur.bu su yolları mermercilerin mağara şeklindeki su yollarını tahrip etmesi ile yapılan gölet baraj zarıyla, göllerin ana kaynakları kurtulmaktadir. insanoğlunun doğaya yaptığı zalimce tahribat doğanın öcü olarak bize geri dönmektedir. odun kömür yakma yok araba dumanı bunlar boş işler.baksanıza binlerce tarım arazisi beton evlerin altında kaldı çünür bitti sıra deregümüde ama verimsiz dağlar boş bekliyor. 10 yıl da köye dönüş başlar.zengiler tabiki

BENZER HABERLER

Vatandaşa 2 ayda bin 550 lira
başvurunu yap 
paranı al
Vatandaşa 2 ayda bin 550 lira başvurunu yap paranı al

Vatandaşa 2 ayda bin 550 lira başvurunu yap paranı al

Adli 
tatil 
başladı
Adli tatil başladı

Adli tatil başladı

“Kıbrıs bizim 
için namus 
meselesiydi”
“Kıbrıs bizim için namus meselesiydi”

“Kıbrıs bizim için namus meselesiydi”

Kıbrıs’a ‘Barış’ 
getiren Harekat’ın 
45’inci yıldönümü
Kıbrıs’a ‘Barış’ getiren Harekat’ın 45’inci yıldönümü

Kıbrıs’a ‘Barış’ getiren Harekat’ın 45’inci yıldönümü

Savlu Ahmet Bayram’da;
50 yıllık 
Kurbanlık 
kalitesi sürüyor
Savlu Ahmet Bayram’da; 50 yıllık Kurbanlık kalitesi sürüyor

Savlu Ahmet Bayram’da; 50 yıllık Kurbanlık kalitesi sürüyor

Bayram ikramiyesi ne zaman ödenecek? 
Emeklilerin merakla 
beklediği 
o tarih 
açıklandı?
Bayram ikramiyesi ne zaman ödenecek? Emeklilerin merakla beklediği o tarih açıklandı?

Bayram ikramiyesi ne zaman ödenecek? Emeklilerin merakla beklediği o tarih açıklandı?

YAZARLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP
1Antalyaspor000000
2Konyaspor000000
3Alanyaspor000000
4Beşiktaş000000
5Çaykur Rizespor000000
6Sivasspor000000
7Yeni Malatyaspor000000
8Fenerbahçe000000
9Galatasaray000000
10Gazişehir Gaziantep FK000000
11Gençlerbirliği000000
12Göztepe000000
13İstikbal Mobilya Kayserispor000000
14Kasımpaşa000000
15Medipol Başakşehir000000
16MKE Ankaragücü000000
17Trabzonspor000000
18Yukatel Denizlispor000000
2017

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer görevinden istifa etti.

2017

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın "devamsızlık" nedeniyle milletvekilliği oy çokluğuyla düşürüldü.

2016

FETÖ'nün darbe girişimine tepki göstermek amacıyla meydanlara çıkan vatandaşlar "demokrasi nöbeti"ni sürdürdü.

2016

FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturmalar kapsamında, Türkiye genelinde asker,

2016

Bakanlar Kurulunca, Milli Güvenlik Kurulunun (MGK) tavsiyesi üzerine demokrasi, hukuk, özgürlükleri koruma ve güçlendirme amacıyla 3 ay süreyle olağanüstü hal (OHAL) kararı alındı.

2015

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika (BRICS) tarafından ortaklaşa kurulan Yeni Kalkınma Bankası (NPD), Şanghay'da resmi olarak faaliyete geçti.

2013

Belçika'da babası 2. Albert'in tahtı kendisine devrettiği Prens Philippe, parlamentoda krallık yemini ederek ülkenin 7. kralı oldu.

2011

Milli Eğitim Bakanlığı, okul kantinlerinde gazlı kolalı içecekler ve cips satışını yasakladı.

2008

Savaş suçlusu Sırp lider Radovan Karadziç, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da sahte kimlikle yakalandı.BM'nin Uluslararası Yugoslavya Ağır Ceza Mahkemesine teslim edilen Karadziç hakkında, başta soykırım olmak üzere 11 ayrı dava bulunuyor.

2005

Yönetmen, müzik yapımcısı, besteci Hulki Saner 84 yaşında vefat etti.

2001

İtalya'nın Cenova kentinde düzenlenen G-8 zirvesini protesto eden küreselleşme karşıtı bir kişi öldürüldü

1999

MİT, terör örgütü PKK'nın üçüncü adamı olarak bilinen Cevat Soysal'ı 18 Temmuzda Moldova'da yakaladıktan sonra Türkiye'ye getirdi.

1998

TBMM'de yedi milletvekilinin dokunulmazlıkları kaldırıldı.

1996

Grekoromende Hamza Yerlikaya, Atlanta Olimpiyatları'nda altın madalya kazandı.

1992

Tiyatro ve sinema sanatçısı Yavuzer Çetinkaya 44 yaşında öldü.

1983

Dünyanın en düşük sıcaklığı ölçüldü: Vostok İstasyonu, Antarktika: -89.2 °C.

1982

Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosu Kemalettin Demirer'e suikast girişiminde bulunuldu. Saldırganlardan biri yaralı ele geçirildi.

1977

Süleyman Demirel, II. Milliyetçi Cephe Hükümeti'ni kurdu.

1970

Mısır'daki Asvan Barajı 11 yıl süren inşaatın ardından tamamlandı.

1969

Apollo 11 mürettabatından Neil Armstrong ve Buzz Aldrin Ay'da konuşan ilk insan oldular.

1960

Sri Lanka'da başbakan seçilen Sirimavo Bandaranaike, dünyanın ilk kadın başbakanı olma ünvanını da almış oldu.

1959

Türk televizyoncu ve sunucu Reha Muhtar, bugün doğdu.

1951

Robin Williams, ABD'li komedyen ve oyuncu bugün doğdu.

1946

Türkiye'de ilk çok partili seçimler yapıldı. CHP 396, DP 65 milletvekili kazandı.

1940

Litvanya, Letonya ve Estonya, Sovyetler Birliği'ne katılma kararı aldı.

1922

İttihat ve Terakki önderlerinden Cemal Paşa, Tiflis'te Ermeniler tarafından öldürüldü.

1911

İletişimci, akademisyen Marshall McLuhan, bugün doğdu.

1899

ABD'li yazar Ernest Hemingway doğdu.

1798

Napolyon'un Fransızlara Kahire yolunu açan "Piramitler Savaşı".

1774

Osmanlı Devleti Küçük Kaynarca Antlaşması'nı imzaladı.

1718

Osmanlı Devleti Pasarofça Antlaşması'nı imzaladı.

MÖ 356 - Herostratus adındaki bir genç, Dünyanın Yedi Harikası'ndan biri olan ve Efes'te bulunan Artemis Tapınağı'nı yaktı.

MÖ 356 - Herostratus adındaki bir genç, Dünyanın Yedi Harikası'ndan biri olan ve Efes'te bulunan Artemis Tapınağı'nı yaktı.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri