omuhgn.jpgomuhgn.jpg

EĞİRDİR GÖLÜ’NÜN BU HALE GELİŞİNİN TEMEL NEDENİ; İNSAN!

EĞİRDİR GÖLÜ’NÜN BU HALE GELİŞİNİN TEMEL NEDENİ; İNSAN!

EĞİRDİR GÖLÜ’NÜN BU HALE GELİŞİNİN TEMEL NEDENİ; İNSAN!
ISPARTA 1
omuhgn.jpg
Eğirdir Gölü milyonlarca yıllık jeolojik geçmişe sahip doğal bir göldür. Gölün öncelikli kullanım amacı açlıkta, kıtlıkta, savaşta öncelikle kullanılacak STRATEJİK AMAÇLI İÇME SUYU KAYNAĞIDIR. Bilim İnsanlarını her türlü öneri ve uyarılarına rağmen Eğirdir Gölü popülist ve bilim dışı kullanımlarla bu gün yüzey alanın neredeyse %30nu ortalama su seviyesinin ise %60 nı kaybetmiş durumdadır. Gölün kurma aşamasına gelmesinin temel nedeni ne kuraklık ne de buharlaşmadır. Geçen yıl havza çok yağış almasına rağmen gölde kayıplar geçen yıla nazaran daha da fazladır.. Bilinen gerçek çözüme bir an önce başlanılmazsa; göl kurur!
TEMEL NEDENLERİNİN ARKASINDA “HEP İNSANLAR VAR”!
  1. Eğirdir Gölü doğal göldür ve koruma –kullanımında bu esaslar göz önünde bulundurularak, MUTLAK SURETLE SU BÜTÇESİ KORUNMALIYDI
2- Milyonlarca yıllık geçmişe sahip olan gölün ekolojik yapına yapılan müdahaleler.. BALIKLANDIRMA-GÖL KIYISINA YAPILAN KIYI İHLALLERİ- HESBARAJ – GÖLETLERLE GÖLÜN BESLENMESİNİN ÖNLENMESİ ve GÖLDEN AŞIRI ORANDA SU ALINMASI
3- Gölün “atık alanı” olarak kullanılması.
Yıllardır tarımsal-sanayi ve evsel atıkların göle bırakılmasına kayıtsız kalınması ve bir türlü gerçekleştirilmeyen göle ulaşan suların arıtılma yöntemi. Bunun sonucunda gölde ağır metal birikiminden, kimyasal ve biyolojik kirlilik giderek artmış ve gölün dip çamuru giderek artmıştır.
4- POLİTİK ve SİYASAL BAKIŞ... Adeta; her siyasal bakış ve yetkili muhalefet veya iktidarda iken “ göl kirli-göl bizim namusumuz- gölü biz temizleriz vb” sözleri çok kullanmasına ve vaatlerde bulunmasına rağmen, gölün bu günkü içler acısı durumu bunun sadece sözden ileri gitmediğini göstergesidir.
5- Eğirdir Gölü havzasında yaşayan insanların, gölden elli yılı aşkın süredir büyük kazançlar elde etmesine rağmen( elmanın başkenti-balık kerevit geliri-turizm vb) gölü koruma yönünde neredeyse hiç gayret göstermemesi ve birilerin gelip bir şeyler yapmasını beklemesi
6- 1983 yılından buyana devletimizin Eğirdir Gölü ile ilgili İçme Kullanma Yönetmelikleri- Çevre Kanunu ve 2012 yılında özel olarak çıkarılan EĞİRDİR GÖLÜ ÖZEL HÜKÜMLERİ gibi koruyucu yasa ve yönetmeliklerin uygulanmaması ve siyasi –popülist yaklaşımlarla uygulanamaması..
7- Bilim insanlarının yıllardır gölün sorunları ve çözümleri konusundaki öneri ve uyarılarına karşılık oluşturulan HAYIR SORUN YOK..YAĞİŞLARLA DÜZELİR..GÖL KURURSA BENİ... GÖLÜMÜZ TEMİZ...”CEPHESİ!” gibi karşı gelişler... “Bu cephede” gerek kişisel çıkarlar, gerek gölün kapanma kaygısı, gerekse bazılarının “ amir ve memurken sorun götürmeme- her şey mükemmel bakışı” bu insanların bazıları emekli olmadan ellerinde bir çok yetki varken kayıtsız kalmışlar ses çıkarmamış ve emekli olduktan sonra “vicdan rahatlatma veya günah çıkarma”amaçlı bu gün gölün ciddi sorunlarını söylemeleri. Geçmiş ola!
8- Her devirde şekil değiştiren bazı” kalemlerin” sorunun çözümünden yana görünüp sorunun söylenilen kadar olmadığını gölün sorunlarının abartıldığını söyleyerekyazarak- toplantılar düzenleyerek ,gölün bu gün bu hale gelmesinde; çözümün zorlaşmasında etkili olmuşlardır.. Bu gün ise bir kısmı ya sessiz kalmakta ya da yine göl için zamanın geçmesine katkı sunmaktadırlar. Hala gölden ekonomik çıkar elde etmek için uğraş gösterenlerin davranışları söz konusudur. Bu durum tehlikelidir!
9- Elbette kuraklık ve küresel ısınmanın etkisi vardır, ama unutmayınız ki kuraklığın nedeni yine insanların kaynakları kullanmasına bağlıdır. 10- Doğal göllerin suları da; tıpkı diğer canlıların can suyu gibidir. Nasıl bir canlı türü suyunu kaybetmeye başlayınca yaşamı tehlikeye girerse, göllerinde su sevilerindeki kayıplar, onların yok olmasına neden olur Ben ne yapabilirim tek başına demek yanlış bir sessizliktir. Sağlıklı çevrede yaşamak tüm canlıların anayasal hakkıdır. Yaşadığımız ortamda su temizse gıda, sağlık da temiz ekonomide gelişmiş olacaktır. ... SU KORUNMAZSA; EKONOMİ DE; “VATAN DA- SAĞLIKDA ” KORUNMAZ! “Kimin kimi yiyeceğine su karar verir” der Afrika atasözü. Su kıtlığının; ulusların yoksullaşmasına neden olduğuna, salgın hastalıklardan kırılmasına, toplumsal huzursuzluk, savaş ve şiddetin yayılmasına, göçlere neden olduğundan söz etmekten ısrarla topraklarından ediyor Su; uluslararası ilişkilerde bir silah ya da baskı unsuru haline gelecek.” . ULUSAL SU POLİTİKANIZ YOKSA; SUYU İYİ YÖNETEMEZSİN ÇÖZÜMSE; yukarıdaki 10 maddede yer almaktadır. Buna ek olarak gölün dip çamuru parasal bakışla değil bilimsel bakışla temizlenmeli, göl kirletilmemeli(arıtma) gölün doğal ekolojik ve hidrolojik yapısı korunmalı ( gölün su bütçesi kazançlı hale getirilmeli.. Su alımlarında bütçeye göre hareket edilmeli.. Göl siyasal – popülist bakışla değil bilimsel bakışla yönetilmeli.
Erol KESİCİ
SDÜ ESÜF Em.Öğ. Üyesi
T.T.K.D. Eğirdir/ISPARTA Temsilcisi
Bilim Danışmanı
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
VATAN DA- SAĞLIKDA ” KORUNMAZ! 3 hafta önce
su korunmazsa; ekonomi de; “vatan da- sağlıkda ” korunmaz! “kimin kimi yiyeceğine su karar verir” der afrika atasözü. su kıtlığının; ulusların yoksullaşmasına neden olduğuna, salgın hastalıklardan kırılmasına, toplumsal huzursuzluk, savaş ve şiddetin yayılmasına, göçlere neden olduğundan söz etmekten ısrarla topraklarından ediyor su; uluslararası ilişkilerde bir silah ya da baskı unsuru haline gelecek.” . ulusal su politikanız yoksa; suyu iyi yönetemezsin çözümse; yukarıdaki 10 maddede ....

BENZER HABERLER

Başkan Şükrü Başdeğirmen: 
Hiçbir engelli
Vatandaşımızın 
Çaresiz kalmasını 
İstemiyoruz
Başkan Şükrü Başdeğirmen: Hiçbir engelli Vatandaşımızın Çaresiz kalmasını İstemiyoruz

Başkan Şükrü Başdeğirmen: Hiçbir engelli Vatandaşımızın Çaresiz kalmasını İstemiyoruz

Engelli 
Dostlarımız arada 
Engel olsun 
İstemiyor
Engelli Dostlarımız arada Engel olsun İstemiyor

Engelli Dostlarımız arada Engel olsun İstemiyor

Müdür Borca’da Yapı Kayıt Belgesi uyarısı: 
Borç ödenmezse
O BELGE
Geçersiz olur!
Müdür Borca’da Yapı Kayıt Belgesi uyarısı: Borç ödenmezse O BELGE Geçersiz olur!

Müdür Borca’da Yapı Kayıt Belgesi uyarısı: Borç ödenmezse O BELGE Geçersiz olur!

ISUBÜ Rektöründen 
Huzurevi Sakinlerine
Ziyaret
ISUBÜ Rektöründen Huzurevi Sakinlerine Ziyaret

ISUBÜ Rektöründen Huzurevi Sakinlerine Ziyaret

İMO’nun Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı 
Eğitimi
Sona 
Erdi
İMO’nun Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi Sona Erdi

İMO’nun Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi Sona Erdi

‘İşsizliğe Mahkum 
Olma’ Projesine 
BAKA’dan destek
‘İşsizliğe Mahkum Olma’ Projesine BAKA’dan destek

‘İşsizliğe Mahkum Olma’ Projesine BAKA’dan destek

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP
1Demir Grup Sivasspor149231630
2Fenerbahçe147341225
3Medipol Başakşehir13724825
4Beşiktaş13733524
5Trabzonspor136251023
6Galatasaray14635423
7Aytemiz Alanyaspor146441022
8BTC Türk Yeni Malatyaspor145451020
9Göztepe14545120
10Yukatel Denizlispor13562-117
11Çaykur Rizespor13562-717
12Gaziantep FK13454-616
13Gençlerbirliği14365-314
14İttifak Holding Konyaspor13364-713
15Kasımpaşa13373-512
16Antalyaspor13373-1112
17MKE Ankaragücü14293-199
18İstikbal Mobilya Kayserispor13184-177
2016

Kamuoyunda "Kozmik Oda" olarak anılan soruşturmayı yürüten, FETÖ'ye yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan eski Ankara Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili tutuklandı.

2016

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'de rejimin, sivillerin tahliyesi amacıyla Halep'teki askeri operasyonlarına ara verdiğini açıkladı.

2015

ABD'de Cumhuriyetçilerin başkan aday adaylarından Donald Trump, göçmen ya da turist olarak ülkeye girmek isteyen Müslümanların alınmaması çağrısı yaptı

2007

Küresel Isınmaya Hayır Mitingi yapıldı.

2003

Erdoğan Teziç, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından YÖK Başkanlığına atandı.

2000

Uluslararası Halter Federasyonunun Atina'daki kongresinde ilk kez bir sporcu olarak Naim Süleymanoğlu asbaşkanlığa seçildi.

1995

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) kuruldu

1995

Eralp Akkoyunlu 1987 yılında çıktığı dünya seyahatini tamamlayarak bunu gerçekleştiren 5. Türk oldu. 6 yıl 7 ay süren bu yolculukta Akkoyunlu, 302 gün seyir yaparak dünyayı dolaştı.

1992

TBMM, Somali'ye asker gönderilmesini kararlaştırdı

1991

Boris Yeltsin ile Ukrayna ve Beyaz Rusya cumhuriyetlerinin devlet başkanları Bağımsız Devletler Topluluğu'nun (BDT) kuruluşunu ilan ettiler.

1987

ABD Başkanı Ronald Reagan ve SSCB lideri Mihail Gorbaçov, orta menzilli nükleer füzelerin karşılıklı imhası için antlaşma imzaladı.

1985

Amerika'lı basketbolcu Dwight Howard, bugün doğdu.

1982

Türk futbolcular Hamit Altıntop ve Halit Altıntop, bugün doğdu.

1981

Türk manken-model ve oyuncu Azra Akın, bugün doğdu.

1980

John Lennon New York'daki evinin önünde akli dengesi bozuk bir hayranı (Mark David Chapman) tarafından vurularak öldürüldü.

1973

Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk yazar Çetin Altan'ın cezasını affetti. Ancak Altan'ın 2 yıllık cezası af kapsamı dışında kaldı.

1971

Türk futbolcu Abdullah Ercan, bugün doğdu.

1953

DSİ (Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü) kuruldu.

1953

Türkiye futbolda İspanya'yı eledi; Dünya Futbol Şampiyonası'na katılmaya hak kazandı.

1942

Vatan gazetesi, Hitler ve Mihver devletleri aleyhtarı yazılar nedeniyle kapatıldı.

1941

Pearl Harbor Saldırısından bir gün sonra ABD Kongresi Japonya'ya savaş ilan etti ve II. Dünya Savaşı'na resmen girmiş oldu.

1808

Napolyon Bonaparte komutasındaki Fransız ordusu Madrid'e girdi.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri