omuhgn.jpg

Eğirdir Belediye Meclisi Başladı; Başkan Veli Gök’ten Müjde!

Eğirdir Belediye Meclisi Başladı; Başkan Veli Gök’ten Müjde!

Eğirdir Belediye Meclisi Başladı; 
Başkan 
Veli Gök’ten 
Müjde!
ISPARTA 0
omuhgn.jpg
Eğirdir Belediyesi Nisan ayı meclis toplantısı ilk birleşimi yine içi dolu başladı. Yaklaşık 4 saat süren toplantı Eğirdir Belediye Başkanı Veli GÖK Başkanlığında saat 19.00’de başladı.
 
Bu ayki toplantıda sunumlarıyla Eğirdir Orman İşletme Müdürü Fevzi Ceylani ve Eğirdir Orman Fidanlık Müdürü Cumhur Gafar Eğirdir Orman İşletme Müdürlüğü ve Eğirdir Orman Fidanlık Müdürlüğünün geçmişten günümüze faaliyetlerini içeren sunumlarını Eğirdir Belediye Meclisinde projeksiyon ortamında sundular. Eğirdir Orman İşletme Müdürü Fevzi Ceylani ‘Eğirdir Orman İşletme müdürlüğü 1937 yılında kurulmuştur. Şu an itibarıyla 510 bin hektar alanda, 6 ilçe, 4 belde ve 120 köyde faaliyet göstermektedir. İşletme müdürlüğümüzün ortalama yıllık üretimi 100.bin m3 tur. İşletme müdürlüğümüz ormanlarında yaklaşık 179 bin ton oksijen üretilmektedir.
 
İşletmemizde, 2020 yılında 266 hektar yeni orman tesisi gerçekleştirilmiştir. 2021 yılı hedefimiz ise 380 hektar yeni orman tesisidir. İşletme müdürlüğümüzde kurduğumuz bu yeni ormanlarda 2020 yılında 272 bin fidan diktik.2021 yılında tesis edeceğimiz yeni ormanlara 300 bin fidan dikmeyi hedefliyoruz. İşitme müdürlüğümüzün yaptığı diğer bir çalışma ise orman köylerini köyünde tutma ve kalkındırma çalışması olan ORKÖY çalışmasıdır. İşletmenizde 2003 yılından bu yana 120 köyde toplam 1320 haneye hayvancılık, seracılık, arıcılık, mantarcılık gibi orköy kredileri verilmiştir. 2021 yılında 3 ilçede 10 köyde 40 hane ye hayvancılık ağırlıklı orköy kredileri verilecektir. İlçemizin %60'ı devlet ormanıdır. Mayıs ayı itibariyle orman yangınları için artık kritik döneme gireceğiz.
 
Orman yangını ile mücadelede asıl hedefimiz yangının hiç çıkmamasıdır. Halkımızın bu konudaki duyarlılığı şimdiden teşekkür ediyorum. Görecekleri herhangi bir orman yangınını 177 veya 112 ihbar hatlarına bildirmelerini rica ediyorum. ''ormancılar ormanları ,ormanlar ülkemizi güzelleştirir.". dedi. Eğirdir Orman Fidanlık Müdürü Cumhur Gafar, ‘Eğirdir Orman Fidanlık Müdürlüğümüzde yıllık ortalama 42 türde 8.377.000 adet fidan üretilmektedir. En önemli fidan türlerimiz arasında yer alan Ülkemizdeki ardıç türlerinin % 95’ini oluşturan boz ardıç, kokulu ardıç ve diken ardıcı da programlarımız arasında yer almaktadır. Ardıçlar ormansızlaşma sürecinde sahayı en son terk eden, aşırı yetişme ortamlarına en dayanıklı ağaçlardır. Yaygın kök sistemleri nedeniyle erozyon kontrolü çalışmalarının, zor koşullara dayanması nedeniyle de aşırı iklim ve toprak koşullarındaki ağaçlandırılma çalışmalarının, değerli odunu nedeniyle de endüstriyel ağaçlandırmalarının ana ağaçlarıdır.
 
Eğirdir Orman Fidanlık Müdürlüğümüzde ilk ardıç fidanı üretimi 2004 yılında 12.000 adet olarak yapılmıştır. Dünyada ilk kez çimlenme engellerinin Eğirdir Orman Fidanlık Müdürlüğünde giderilerek üretildiği ardıç fidanları, 2004-2020 yıllarında toplamda 8.315.000 adet olarak üretilmiştir. 2021 Yılında ise toplamda 784.000 adet ardıç fidan üretimi programlanmıştır. Üretilen fidanlar, öncelikle yöremizde, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve diğer bölgelerimizde ağaçlandırma kapsamında kullanılmaktadır. Ayrıca yöremizde en çok talep edilen lavanta fidanı üretimi de fidanlığımızda yapılmaktadır. 2021 yılı programında 1.200.000 adet lavanta fidan üretimi planlanmıştır. Lavanta fidanı hem yağı hem de görselliği bakımından çok önemli bir yere sahiptir. Ayrıca İşletme Müdürlüklerimizin yapmış olduğu gelir getirici tür ağaçlandırma kapsamında, bal ormanlarının kuruluşlarında ve kök yapısı özelliği ile erozyon kontrolü ağaçlandırmalarında kullanılan önemli bir türdür.’ dedi.
 
Eğirdir Belediye Başkanı Veli GÖK mecliste yaptığı konuşmada ; ‘Eğirdir Orman İşletme Müdürlüğümüzün Eğirdir merkezli böyle bir çalışmalar yapması oldukça sevindirici. Sadece Eğirdir merkezli hizmet veren bir yerde olabilirdi. Tüm bölgeye hizmet ediyor olması sosyal yapıya ve ekonomik yapıya da katkıları olacaktır. Görüyoruz ki Orman İşletme Teşkilatımız hedeflerini ve vizyonunu genişleterek hedeflerini güncelleyerek, hatta bunun oranını da artırarak yeni hedefler belirlemiş buda bizim için oldukça sevindirici. Ayrıca müdürümüzün de bahsettiği gibi ilçemizin sınırlarında 22/A kadastro güncellemesi konusunda geçtiğimiz günlerde bir çalışma başlatmıştık. İnşallah 2021 Ağustos ayında Kadastro Genel Müdürlüğü bunun ihalesini gerçekleştirip ilçemiz sınırlarında kadastro alanlarının güncellenmesi değerlendirilebilecek, belki orada bazı sıkıntılarında giderilebilme imkanı olacak.
 
Eğirdir Orman İlçe Müdürümüz ve Orman Fidanlık Müdürümüze Belediye Meclisimize verdikleri sunumlardan ve sağladıkları katkılardan dolayı çok teşekkür ediyorum.’ dedi. Sözlerine Orman Fidanlık Müdürlüğümüzün çalışmaları ile devam eden Başkan GÖK; ‘Yine Orman Fidanlık Müdürlüğümüzde 1960 yıllardan bugüne kadar orman fidan üretimi ile ardıç fidanı üretiminin ilk defa Eğirdir’de üretilmesi ile mutlaka ilçemizin turizmi açısında da akademik alanda da ciddi katkı sağlıyorlar. Özellikle ardıç fidanının ilk defa Eğirdir’de Orman Fidanlık Müdürlüğünde üretilmiş olması hem Türkiye ve hem de Dünya akademisi anlamında mutlaka Eğirdir kelimesini orada işlemesine vesile oluyordur. Orman fidanlarının üretimi ile alakalı ve ilçemizin tanıtımı ile alakalı Orman Fidan Müdürlüğümüzde kendi alanların da katkı sağlamaktadır. Meclisimize bilgi paylaşımında bulundukları için çok teşekkür ediyoruz. Bu iletişimlerin sonucunda ilçemize büyük katkılar sağlanacaktır.’ dedi.
 
Orman İşletme Müdürü Fevzi Ceylani ayrıca Orman köylümüzün hayat kalitesini iyileştirmek ve ormana baskıyı azaltmak gayesiyle sosyal maksatlı projelerle desteklendiğini. Bu projelerin ekonomik ve sosyal desteklerden oluştuğunu açıkladı. Özellikle ORKÖY Projesi ile desteklenen küçük ve büyükbaş hayvancılık, seracılık, fenni arıcılık, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği gibi projelerden bahsetti. Orman köylümüze yapılan destekler, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonrada artarak devam edecektir, diyen Ceylani; ‘Bu kapsamda ORKÖY desteklerinin neler olduğu, nasıl faydalanılabileceği, kredi geri dönüşleri gibi konuları sade ve anlaşılır bir şekilde Orman Genel Müdürlüğümüz ve ORKÖY internet sayfalarından araştırabileceklerini belirtti.
 
Daha sonra Belediye Meclisinde 3 yıl görev yapmak üzere yapılan gizli oylama ile katip asil üyeliklere Büşra Tatlıdil, Mehmet Eray Uslu, Yedek Katip Üyeliklere Mehmet Yaşar, Fatih Demiralay. 3, yıl görev yapmak üzere gizli oylama ile Meclis 1. Başkanvekilliğine Mehmet Yaşar, Meclis 2. Başkanvekilliğine Müslahattin Yaman seçildiler. 1 yıl görev yapmak üzere gizli oylama ile yapılan seçimde Belediye Meclisi Encümen Üyeliğine Büşra Tatlıdil ve Fatih Demiralay seçildiler. Belediyemizin Üye Olduğu Tarihi Kentler Birliği Meclisi, Isparta İl ve Belediyeleri Yurt Yaptırma Birliği, Akdeniz Belediyeler Birliği, Göller Bölgesi Belediyeler Birliğine üye seçimleri gerçekleşti.
 
Belediyemizin 2020 yılı gelir ve giderleriyle bunlara ilişkin hesap, kayıt ve işlemleri ile ilgili hazırlanan denetim komisyonu raporu meclis bilgisine sunuldu. Belediyemiz Meclisinde bulunan ihtisas komisyonlarına üye seçimleri yapıldı. 2020 yılı Belediyemiz Faaliyet Raporları Birim Müdürlerince sunumları yapılarak Meclise sunuldu. Meclis 1. Başkanvekili Mehmet Yaşar tarafından oylamaya sunulan faaliyet raporu oy birliği ile kabul edildi. Gündemdeki diğer maddelerin görüşülmesi, komisyonlara sevk edilen maddeler ışığında devam eden Eğirdir Belediye Meclisi Nisan ayı 2. Birleşimi bugün akşam yine içi dolu bir şekilde devam edecek.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER HABERLER

TÜİK Açıkladı: 
Isparta’nın 
Yüzde Kaçı 
Çocuk?
TÜİK Açıkladı: Isparta’nın Yüzde Kaçı Çocuk?

TÜİK Açıkladı: Isparta’nın Yüzde Kaçı Çocuk?

Eğirdir Belediyesi Park ve Bahçeleri; 
Yaz 
Mevsimine
Hazır
Eğirdir Belediyesi Park ve Bahçeleri; Yaz Mevsimine Hazır

Eğirdir Belediyesi Park ve Bahçeleri; Yaz Mevsimine Hazır

Türk Sağlık – Sen Isparta Şubesi Başkanı Mümtaz Kamil Durak; 
Ebeler Haftası 
Kutlu Olsun Sorunlara 
Çözüm Üretilsin
Türk Sağlık – Sen Isparta Şubesi Başkanı Mümtaz Kamil Durak; Ebeler Haftası Kutlu Olsun Sorunlara Çözüm Üretilsin

Türk Sağlık – Sen Isparta Şubesi Başkanı Mümtaz Kamil Durak; Ebeler Haftası Kutlu Olsun Sorunlara Çözüm Üretilsin

CHP Isparta Merkez İlçe Başkanı Erdal İnceayan; 
Bu Yapılan 
Antidemokratik
Bir Uygulamadır
CHP Isparta Merkez İlçe Başkanı Erdal İnceayan; Bu Yapılan Antidemokratik Bir Uygulamadır

CHP Isparta Merkez İlçe Başkanı Erdal İnceayan; Bu Yapılan Antidemokratik Bir Uygulamadır

Öküzbattı Mesireliği Yenileme Çalışmalarında; 
Sona 
Gelindi
Öküzbattı Mesireliği Yenileme Çalışmalarında; Sona Gelindi

Öküzbattı Mesireliği Yenileme Çalışmalarında; Sona Gelindi

Milletvekili Aylin Cesur Salgın Konusunda Sert Çıktı: 
Mart Kırmızı Marttı
Nisan da Kanlı 
Nisan Oldu
Milletvekili Aylin Cesur Salgın Konusunda Sert Çıktı: Mart Kırmızı Marttı Nisan da Kanlı Nisan Oldu

Milletvekili Aylin Cesur Salgın Konusunda Sert Çıktı: Mart Kırmızı Marttı Nisan da Kanlı Nisan Oldu

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP
1Beşiktaş3422663772
2Fenerbahçe3421762769
3Galatasaray3420863366
4Trabzonspor3516712960
5Atakaş Hatayspor34151181453
6Aytemiz Alanyaspor34151271552
7Gaziantep FK33138121051
8Demir Grup Sivasspor3412715751
9Fatih Karagümrük34131011950
10Göztepe35121211347
11Çaykur Rizespor34101212-1042
12Fraport TAV Antalyaspor3591115-1142
13İttifak Holding Konyaspor34101311-341
14MKE Ankaragücü3410168-1238
15Helenex Yeni Malatyaspor3481313-637
16Kasımpaşa3491510-1337
17Hes Kablo Kayserispor3481511-1735
18BB Erzurumspor3581710-2234
19Medipol Başakşehir338169-1733
20Gençlerbirliği348188-2632
21Yukatel Denizlispor346199-2727
2018

CHP'li 15 milletvekili partilerinden istifa ederek İYİ Parti'ye geçti. Toplam milletvekili sayısı 5 olan İYİ Parti, CHP'den 15 milletvekilinin katılımıyla TBMM'de grup oluşturabilecek sayıya ulaştı

2017

Fas ile Küba arasındaki diplomatik ilişkiler 37 yıl sonra yeniden başladı

2016

BM çatısı altında Paris İklim Anlaşması'nı bir günde 171 ülke imzaladı

2015

Türkiye, 2015'te en yakın rakibi Yunanistan'ı 41 bayrakla geçerek "Mavi Bayraklı Plaj" sayısında dünyada ikinci sıraya yükseldi

2015

Güney Kore ve ABD, 1974'te varılan mutabakatın yerine geçecek yeni bir nükleer enerji anlaşması imzaladı

2014

Türkiye'nin ilk "plaj kütüphanesi", Fethiye ilçesindeki Kumburnu Tabiat Parkı'nda açıldı

2013

İsrail'in Mavi Marmara saldırısıyla ilgili Türkiye'den özür dilemesinin ardından, tazminat konusunda görüşmelerde bulunmak üzere İsrail'den bir heyet Ankara'ya geldi

2012

IMF, borç yükü içindeki Avrupa ülkelerine, güven ve verimliliği artırmak, güçlü ve dengeli büyümeyi teşvik etmek için ''cesur yapısal reformları hayata geçirmeleri'' çağrısında bulundu

2011

Anavatan Partisinden 1987-1995 yıllarında Bursa milletvekilliği yapan Mehmet Gedik, Mudanya'da bir restoranda uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitirdi

2010

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Ermenistan'ın Türkiye ile imzaladığı protokollerin onaylanmasının askıya alındığını ancak sürecin terk edilmediğini söyledi

2009

1 Mayıs'ın "Emek ve Dayanışma Günü" adıyla tatil edilmesine ilişkin kanun değişikliği TBMM'de kabul edildi

2008

Dünya'nın radara yakalanmama teknolojisiyle geliştirilmiş ilk hava aracı F-117 Nighthawk, Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri tarafından hizmetten çıkarıldı.

2004

Kuzey Kore'de iki tren çarpıştı: 150 kişi öldü.

1994

Eski başbakanlardan Adnan Menderes'in eşi Berin Menderes Ankara'da vefat etti

1994

Ruanda'da Hutu ve Tutsi kabileleri arasındaki çatışmalarda son iki hafta içinde 100 bin kişinin öldüğü bildirildi.

1993

Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın naaşı, Fatih Camisi'nde kılınan cenaze namazından sonra Vatan Caddesi'nde hazırlanan kabirde toprağa verildi

1992

Meksika'nın ikinci büyük şehri Guadalajara'da, kanalizasyon sistemine karışan benzinin patlaması sonucu 206 kişi öldü, 500 kişi yaralandı, 15.000 kişi evsiz kaldı.

1987

Dil Derneği kuruldu.

1985

Sabah Gazetesi kuruldu.

1977

Türk sinema oyuncusu Atıf Kaptan, bugün vefat etti.

1962

Anayasa Mahkemesi ve Yüksek Hakimler Kurulunun kurulmasına karar verildi

1948

1948 Arap-İsrail Savaşı: İsrail'in gelişmiş şehirlerinden Hayfa, Araplar tarafından ele geçirildi.

1947

Türkiye'ye yabancı sermaye girişine izin veren yasa kabul edildi

1940

Siirt'in güneyindeki Beşiri yakınlarındaki Raman Dağı'nda 1042 metre derinlikte petrol bulundu

1935

Türk Kadınlar Birliğinin çağrısıyla İstanbul'da toplanan Uluslararası Kadınlar Kongresi çalışmalarını tamamladı

1933

Türkiye ile Osmanlı Düyunu Umumiye Hamilleri arasında imzalanan anlaşmayla Osmanlı borçlarının tasfiyesi sağlandı

1924

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü kuruldu. Anadolu demiryollarının devletleştirilmesine ilişkin yasa benimsendi

1920

İtilaf Devletleri, Osmanlı hükümetini Paris'te toplanacak sulh konferansına davet etti

1912

SSCB Komünist Partisi'nin yayın organı Pravda gazetesinin ilk sayısı yayımlandı.

1904

ABD'li fizikçi Robert Oppenheimer, bugün doğdu.

1724

Alman filozof Immanuel Kant, bugün doğdu.

1622

Doğu Hindistan Şirketi, Hürmüz Adasındaki Portekiz kontrolüne son verdi.

1453

Fatih Sultan Mehmet, İstanbul kuşatması sırasında 72 parça kadırganın karadan yürütülerek Haliç'e indirilmesi emrini verdi.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri