Batı Akdeniz İhracatı 1,5 Milyar Doları Aştı

Batı Akdeniz İhracatı 1,5 Milyar Doları Aştı

Batı Akdeniz İhracatı 
1,5 Milyar Doları Aştı
ISPARTA 0
omuhgn.jpg
Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı
Ümit Mirza Çavuşoğlu, Antalya, Burdur ve Isparta illerinden 1 Ocak 2022 - 31 Temmuz 2022 tarihleri arasında gerçekleşen ihracatın 1,5 milyar doları aştığını bildirdi.
 
Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu açıklamasında; “7 aylık dönemde Bölgemizden geçen ihracat, yılın aynı tarihlerine kıyasla yüzde 4,99 oranında artışla 1 milyar 540 milyon 310 bin dolar olarak gerçekleşti. Bölgemizden sadece 2022 yılı Temmuz ayında gerçekleşen ihracat ise yüzde 1,66 oranında artışla 179 milyon 542 bin 464 dolar olarak gerçekleşti. Temmuz ayındaki 9 günlük Kurban Bayramı tatili, bu dönemde Bölgemizden gerçekleşen ihracatın artışını bir nebze de olsa yavaşlattı.
 
Temmuz ayında en fazla ihracatı yaş meyve sebze sektörümüz gerçekleştirirken, listenin ikinci sırasında doğaltaş ihracatı ağırlıklı maden ve metaller sektörümüz yer aldı. Her iki sektörümüzde Temmuz ayı ihracatında geçen yılın aynı ayına göre gerileme yaşasa da sergiledikleri performansla bölge ihracatının lokomotifi olma özelliğini sürdürdü. Kimya sektörümüz ise Temmuz ayında ihracatını yüzde 50’nin üzerinde yükseltme başarısı gösterdi. Çimento cam seramik ve toprak ürünleri sektörümüz de ciddi oranda ihracat artışı gösterirken, ilk beşte yer almayan diğer sektörlerimizin de yüzde 10’u bulan ihracat artışı yaşadığı istatistiklere yansıdı.
 
Temmuz ayında Antalya, Burdur ve Isparta illerinden dünyanın 127 ülkesine ve bölgesine ihracat gerçekleştirildi. Almanya listenin ilk sırasında yer almayı sürdürürken, Rusya Federasyonu Temmuz ayında gerçekleşen ihracattaki artış ile dikkatleri üzerine çekti. Hatırlanacağı üzere savaşın başladığı dönemde söz konusu ülkeye gerçekleşen ihracat ilk etapta durmuş, ilerleyen günlerde ihracatın yeniden başlamasına rağmen yüzde 50 oranında gerileme rakamlara yansımıştı. Hâlihazırda Rusya’ya gerçekleşen ihracatın Temmuz ayında yüzde 21,63 oranında artması gelecek adına ümit verdi. Çin’e gerçekleşen ihracatta ise kan kaybı bu ayda da devam ettiği gözlendi. İlk beşin dışındaki diğer 122 ülkeye ise 115 milyon dolar ihracat gerçekleşirken, ihracat rakamları yüzde 11,19 oranında artış gösterdi.
 
Bölge ihracatının 7 aylık karnesine sektörel bazda bakıldığında yaş meyve sebze sektörü ihracatının geçen yılın aynı dönemine kıyasla 1,60 oranında gerileme göstermesine rağmen yarım milyar dolara doğru yükselişini sürdürdüğü görüldü. Toparlanan maden ve metaller sektörümüz ise doğaltaş ağırlıklı ihracatı ile ikinci sırada yer alırken, ihracatını da yaklaşık yüzde 9 oranında artırdı. Bu dönemde en ciddi artışı demir ve demir dışı metaller sektörü gerçekleştirdi. Sektörün ihracatı yüzde 65 oranında artışla 86,8 milyon dolar olarak gerçekleştiği görüldü.
 
Batı Akdeniz bölgemizden 7 aylık dönemde en fazla ihracat Almanya’ya gerçekleşirken, listenin ikinci sırasında Çin yer aldı. Listeye bu yıl giren Hollanda ise yüzde 100’ü aşan ihracat artışı ile dikkat çekmeye devam ediyor. Rusya’ya gerçekleşen ihracattaki toparlanma toplamda da etkisini göstermeyi sürdürüyor. Savaşın ilk günlerinde yüzde 50’ye ulaşan ihracat kaybı yüzde 13,64’e kadar geriletilmiş durumda. Batı Akdenizli ihracatçıların üstün performansı ile bu kaybın önümüzdeki süreçte sıfırlanması bekleniyor. BAİB Yönetim Kurulu olarak geride kalan zamanda olduğu gibi önümüzdeki süreçte de Bölge ihracatını artırmak için çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz. Batı Akdeniz ihracatında önemli gelişmeler yaşanıyor. İhracat rakamlarımız sistematik bir şekilde artarken, ihracat gerçekleştiren üye sayımız da her geçen gün artıyor. İhracat gerçekleştiren üye firma sayımızın düzenli olarak artması gelecek adına ümit verici. Yeni üyelerimizin de uluslararası arenada var olmaya başlamasıyla birlikte Batı Akdeniz ekonomisi yeni bir hikaye yazacaktır” dedi.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER HABERLER

İnşaat Mühendisleri Odası Isparta Temsilciliği’nden; 
Aşure İkramı
İnşaat Mühendisleri Odası Isparta Temsilciliği’nden; Aşure İkramı

İnşaat Mühendisleri Odası Isparta Temsilciliği’nden; Aşure İkramı

Belediye Başkanı Başdeğirmen: 
Camilerimiz İçin 
Ne Gerekiyorsa 
Yapıyoruz
Belediye Başkanı Başdeğirmen: Camilerimiz İçin Ne Gerekiyorsa Yapıyoruz

Belediye Başkanı Başdeğirmen: Camilerimiz İçin Ne Gerekiyorsa Yapıyoruz

Halkbank’tan
BAİB’e ziyaret
Halkbank’tan BAİB’e ziyaret

Halkbank’tan BAİB’e ziyaret

Karanfil Üreticileri Ziyaret Ettiler; 
Türkiye’de
İkinci 
Sıradayız
Karanfil Üreticileri Ziyaret Ettiler; Türkiye’de İkinci Sıradayız

Karanfil Üreticileri Ziyaret Ettiler; Türkiye’de İkinci Sıradayız

Mobilya Urgesi Sonuç Verdi Isparta’dan 3 Ülkeye; 
Mobilya 
İhracatı 
Başladı
Mobilya Urgesi Sonuç Verdi Isparta’dan 3 Ülkeye; Mobilya İhracatı Başladı

Mobilya Urgesi Sonuç Verdi Isparta’dan 3 Ülkeye; Mobilya İhracatı Başladı

Bafra Batık Minare
Bafra Batık Minare

Bafra Batık Minare

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri