Batı Akdeniz Bölgesi’ndeki Kooperatifler; OKULLU Oluyor

Batı Akdeniz Bölgesi’ndeki Kooperatifler; OKULLU Oluyor

Batı Akdeniz Bölgesi’ndeki Kooperatifler; 
OKULLU 
Oluyor
ISPARTA 0
omuhgn.jpg
Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Bilim, Sanat, Eğitim, Kültür Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi (BİLSEK), BAGEV ve Süleyman Demirel Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliği ile kooperatiflerin bir araya gelerek daha çok üretim, satış ve sermaye artışı sağlamalarının yolunu açacak, KOOP OKUL projesinin hayata geçtiğini bildirdi.
 
BAGEV tarafından Batı Akdeniz Bölgesinde yer alan kooperatiflerin ekonomik yapısının güçlendirilmesi, istihdam ve gelirlerinin yükseltilmesi ile bölgede sermaye birikiminin hızlandırılmasının önünü açmayı hedefleyen KOOP OKUL projesi, imzalanan işbirliği protokolüyle hayata geçirildi. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO)’da düzenlenen protokol törenine, BAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, SDÜ Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Doç. Dr. Pınar Göktaş, BİLSEK Başkanı Feray Atalay, Yönetim Kurulu Üyeleri Nesrin Özsarı ve Havva Şahin katıldı.
KOOPERATİFLERİN KURUMSAL
KAPASİTELERİ GÜÇLENDİRİLECEK
İmza protokol töreninde katılımcılara BİLSEK işbirliği ile oluşturulan projeyle ilgili bilgiler veren Başkan Davut Çetin, kooperatiflerin hukuk, finansal yönetim ve eğitim alanlarında sorunlar yaşadıklarını belirterek şunları söyledi: “Kooperatiflerin özellikle kırsal üretimde son derece önemli ve stratejik rolleri olduğunu düşünüyoruz. Üreticinin daha güçlü olabilmesi için tarımdan evsel üretime kadar çok sayıda alanda kooperatifleşmeye ihtiyacımız var. Kurulan kooperatiflerin de ayaklarının yere sağlam basması gerekiyor. Ülkemizde kooperatifler birçok iç ve dış güçlükle karşılaşmakta bu da kapanmalarına neden olabilmektedir. Mali ve finansal yönetim sorunları, sağlıklı bir sermaye yapısı oluşturamama ve kooperatiflere yönelik farkındalığın ve bilgi düzeyinin yetersiz olması öne çıkan sorunlardan birkaçıdır. Bu proje ile sorun yaşanan alanlarda atacağımız adımlarla daha güçlü kurumsal kapasiteye sahip kooperatifler oluşturmak arzusundayız.”
KOOPERATİFLERLE ÜRETİMDEN
SATIŞA GİDEN YOL KISALACAK
KOOP OKUL projesi ile kooperatiflerin geniş kitlelere ulaşırken ülke ekonomisine olan katma değerlerinin artacağını kaydeden Başkan Çetin, “Böyle bir projenin uygulamaya konulması ile gerek kooperatiflere aktarılan hibe desteklerinin gerekse kooperatiflerin kendi koymuş oldukları öz sermayenin çağın gerekliliklerine uygun, bilimsel ve teknolojik altyapıyla yönetilmesini sağlayacaktır. Emeğin, sermayenin boşa gitmesinin önüne geçecek olan “KOOP OKUL PROJESİ” ile kooperatiflerin birleşerek daha çok üretim, satış ve sermaye artışı sağlamalarının yolunu açacaktır. Böylece üretimden satışa giden yolu da kısaltmayı hedefliyoruz. Bu uygulama, işletme koçları eşliğinde disiplinli bir şekilde takip edildiğinde istihdam ve ihracatın yolunu açacaktır” dedi.
KOOP OKUL projesinin hedeflerini de anlatan Davut Çetin, “Bu proje ile bölgenin ekonomik yapısının güçlendirilmesi, istihdam - gelir düzeyinin yükseltilmesi ve bölgede sermaye birikiminin hızlandırılması hedeflenmekte. Bölgede ekonomik bütünleşmenin geliştirilmesi ve bölge içindeki farklılıkların asgari düzeye indirilmesi bir başka hedefimiz. Sektörel faaliyetlerin çeşitlendirilmesi, farkındalık oluşturması ve dengeli bir ekonomik gelişmenin sağlanması ile bölgede mevcut doğal kaynakların ve çevresel yapının korunması-geliştirilmesi de düşünülmektedir” şeklinde konuştu.
KOOPERATİFLERE İŞLETME
KOÇLARI VE MENTÖRLER GELİYOR
Projenin işleyiş süreciyle ilgili de bilgiler veren Başkan Davut Çetin, KOOP OKUL ile her kooperatifin bir işletme koçunun, her on kooperatifin bir mentörünün olmasının sağlanacağını belirterek, kooperatiflerin, okul bünyesinde bulunan proje danışmanları aracılığıyla projelerini yazdırma ve danışmanlık hizmeti alma imkânı bulabileceklerini kaydetti. Bu okuldan mezun olanların KOOP PAZAR ağına katılımlarının da sağlanacağını ifade eden Çetin, Kooperatiflerin yeni projeler oluşturmalarını sağlayıp gelişimlerinin takip edileceğini ve sürekli mesleki eğitim modülünün oluşturularak rutin eğitim ve seminerlerin devamlılığının da sağlanacağını sözlerine ekledi.
Toplantı sonunda projenin işbirliği protokolü imzalandı. Protokolü BAGEV Başkanı Davut Çetin, BİLSEK Başkanı Feray Atalay ve Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Pınar Göktaş imzaladı. KOOP OKUL kapsamında geçtiğimiz günlerde BİLSEK ile SDÜ Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Halil İbrahim Özmen arasında da bir işbirliği protokolü imzalanmıştı.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER HABERLER

Eğitim Bir – Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi:
Ülkesini Kötüleyen
Sendikaları Kendi 
Ülkemde Gördüm
Eğitim Bir – Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi: Ülkesini Kötüleyen Sendikaları Kendi Ülkemde Gördüm

Eğitim Bir – Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi: Ülkesini Kötüleyen Sendikaları Kendi Ülkemde Gördüm

Belediye Başkanı Başdeğirmen; 
Madalya Avcısı
Fatmagül Çevik’i 
Kutladı
Belediye Başkanı Başdeğirmen; Madalya Avcısı Fatmagül Çevik’i Kutladı

Belediye Başkanı Başdeğirmen; Madalya Avcısı Fatmagül Çevik’i Kutladı

Belediye Başkanı Başdeğirmen; 
Balkan 
Şampiyonu 
Savaş’ı kutladı
Belediye Başkanı Başdeğirmen; Balkan Şampiyonu Savaş’ı kutladı

Belediye Başkanı Başdeğirmen; Balkan Şampiyonu Savaş’ı kutladı

Konuk Kalem: Nasuh ÖZKAN Yazdı; 
Rahmetli Erol Büyükleblebi İş 
Hayatında Önemli İzler Bıraktı
Konuk Kalem: Nasuh ÖZKAN Yazdı; Rahmetli Erol Büyükleblebi İş Hayatında Önemli İzler Bıraktı

Konuk Kalem: Nasuh ÖZKAN Yazdı; Rahmetli Erol Büyükleblebi İş Hayatında Önemli İzler Bıraktı

Türkiye Emekliler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi; 
Abdülkadir
Ersal Güven
Tazeledi
Türkiye Emekliler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi; Abdülkadir Ersal Güven Tazeledi

Türkiye Emekliler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi; Abdülkadir Ersal Güven Tazeledi

IEOB Başkanı Ahmet Tural; 
TESKOMB 
Yönetiminde
IEOB Başkanı Ahmet Tural; TESKOMB Yönetiminde

IEOB Başkanı Ahmet Tural; TESKOMB Yönetiminde

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri