omuhgn.jpg

Atila TÜRK’tür…!

Yrd. Doç. Dr. Erol KESİCİ'nin yazısı...

Atila TÜRK’tür…!
ISPARTA 1
omuhgn.jpg
                                  Atila TÜRK’tür …!
         “Galeli… Gominist”! Atila TÜRK…!  
Memleketi belliydi, göçmen  ettiler …! İçinde  hep memleket özlemi vardı! Çünkü;  telefonu;  alo, efendim, buyurunla  değil, “Atila TÜRK’tür” diye açardı…
  “Esas olan sadece yaşamak değil, İnsana yakışır şekilde ve onurlu yaşamaktır. Boyun eğmeden, sürünmeden, el etek öpmeden yaşamaktır! NH”  sözüne  çok benzemekte direnci, yaşamı…1970 li yılların aydınlık yüzüydü … ! Kahrolsun Amerikan Emperyalizmi, Bağımsız Türkiye diyordu, söz ve yazılarında Atila TÜRK… O zamandan.!  Bu zamanlara…! Haklıydı!

1949 yılında Eğirdir de doğdu.  Eğirdir de İlk- orta ( ve ŞAİK Lisesi (Fen Bili.) hep Birinciliklerle mezuniyet. 18 yaşında bilimsel makaleler yazmaya başladı.  Siyasal Bilimler ve  doktora. Çeşitli dergilerde, inandığını, düşüncelerini dile  getirdiği için; “Fikir  sucu” işlemişti.!.. 12 Mart 1971 de “Komünistlikle!  suçlandı”, aranıyordu..! Kimine göre, “Kasabanın goministti”,  “yüz kiri” , kimilerine göre; ilkeli, insancıl, kibar, zeki, çok okuyan, çok güzel anlatımlı, ilkeleriyle, gördükleriyle, yaşadıklarıyla, inandığı düşünceleri;  yılmadan cesurca  savunan dile getiren sosyal paylaşımcı ATATÜRK ilkelerini savunan biri Atila Abi.  Bir kasaba efsanesiydi “komünist Atila”.  Yıllar sonra “komünist” olmadığına  karar verildi...!


  Çoğu insan ondan “cüzzamlıymış”  gibi kaçtı. Kendisi,  annesi Vesile Teyze- babası-  Türkan- Selim kardeşler çok acılar çektiler. Kaçtı. Evsiz barksız,  kaçak- göçmen bir yaşam ve mücadelesine başladı. 1978 Almanya ‘ya  “zorunlu-sürgün- göçmen”. Almanya da doktora öğrenimi. Vatansız, sürgün hayatı yaşadı 1989 yılına kadar.1989 da “üç uçak dolusu” belge kitap arşivle KKTC göçerek, YDÜ 3. doktora öğrenimi yaptı ve 2000 yılından buyana; Kıbrıs Yakın Doğu Üniv.  İletişim Fak. Öğretim  Üyeliği’ne başladı. Devrimci, ilerici , halkçı Atila!
  Eğirdir memleketi,  doğdu yer, ana kucağı; Atila Abi’nin. Yaşamı; ibretlik,  tarihi- sosyal bir derstir. Atila TÜRK;   Eğirdir den, onurlu yaşamayı;  söylediklerinin sosyal yaşamın ilkeleri olduğunu savunan ve bu uğurdaki mücadelesinde; canından , “dünya nimetlerinden” , iki yüzlülükten, çıkardan, daha çok değer veren bir insan olarak geçti.  Son yıllarda Atila Türk’ün  söylediklerinin yazdıklarının  suç olmadığı malum, denildiği gibi  komünist değildi, ki şimdi  TKPartisi , Belediye başkanı var!!!12 Martlı-Eylüllü  vb. darbelerin ülkemizi hep geriye götürdüğü bilinmektedir. O zaman devir böyleydi demekle geçiştirilemez, hafifletilemez Doç. Dr. Atila TÜRK’e yaşatılanlar. Sonra PARDON! dediler. Suçsuzsun!  Düşündüklerini söylen, eylemlerde bulunmayan Atila TÜRK gibi ileri görüşlü nice gençler- aileleri bu acıları yaşadı. 
    Geçtiğimiz  yaz aylarında,  Atila Abi “turist” olarak memleketine, doğduğu çocukluğunu- az da olsa gençliğini yaşadığı Eğirdir’e geldi.  Heyecanlı ve çok buruktu…! Vedaydı!
   Her yeri gezdi.  Bir ara; 1970 yıllarda  onu, acımasızca damgalayanlar, kasaba-şehir  efsanesi yaratanlar, sözlerine, dediklerine koyanlar (dedi koducular) ve ailesinden adeta  “cüzamlı” gibi kaçanlardan! Onu infaz edenlerle (bizim  kuşak- ocu bucu!) ! sohbet ederken  söze katıldım. Duramadım; keşke 45 yıl önce aynı saygıyı gösterebilseydiniz, kazana atmasaydınız, neler demediniz  Atila TÜRK’e”  dedim. Kendisine özgü tebessümüyle, kolumu tuttu,  gülümsedi. Sanki ben hepsini unuttum der yüceliğindeydi. Atila TÜRK, çok sevdiği, doğduğu efsane edildiği EĞİRDİR den üzüntüyle ayrıldı. Bu onun son gelişiydi… 
    Eğirdir de olmaktan çok mutluydu. Yıllar öncesinin dünün- bu günün Eğirdir’ini konuştuk.  Eğirdir için yapılanlar-kalanlar… Onu; en çok Kale Mahallesindeki ana-baba eviyle  ilgili yapılanlar, bu konudaki mücadeleleri ve münakaşalar, gönül kırıklığı  ve bir kez daha üzdü, çok derinden yaraladı. Bu konuda fazla konuşmadı… Adeta bir daha gelemeyeceğini bilerek veda ediyordu anılara.  Hastalığı konusunu geçiştirdi ama, çok rahatsızdı… Bir türlü inadına vazgeçmedi sigaradan.. . Son ziyareti- vedası oldu.  Tesellisi kendisini  o zaman  acımasızca eleştirenlerin ilgisi-saygısı oldu da ! O zaman öyleydi de, size ne oldu? Neden?!!!!!
   Ömrün sürgünle,  memleket-vatan hasretiyle, okumakla, yazmakla geçti…! Senin gibi düşünen bazıları,  her devrin adamı oldu, “onurları”  mı?  “Ne yaparsın vahşi kapitalizmin çarklarına teslim olduk” dediler…  Rahatlar, torun, mal- mülk! Ya siz; evsiz - barksız, çoluksuz -çocuksuz, arabasız, göçmensiniz!  Hiç kaynanan olmadı ama;  hayata kaynanalık ediyorum derdin.  Ettin de! Amerika kahroldu mu? Türkiye Bağımsız mı? Ah be Atila TÜRK neden düşüncelerini, seslendirirsin ki?! Sussaydın!  Ne den inat ettin “goministlikte” (!)…
Eğirdir de
     Eğirdir haberlerini her gün izlediğini, göl ile… teşekkür etti( yer vermemi istemişti).  Eğirdir’in fotoğraflarının yer aldığı Eğirdir Albümü ve hazırlıklarını yaptığım  “Eğirdir ve Gölümüz”  ile ilgili kitabı mutlaka kendisine ulaştırmamı istedi. Albümü, hazırladım . Çok memnun oldu. Ama kitabın bitmesini, bekleyemedi Atila Abi…!!!! Aklı, gönlü eminim  Eğirdir de kaldı!
“Yüce gönüllüdür, yufka yüreklidir, insan evladıdır”  ..Neden Lefkoşa’da  defnedildi?
 En yakınım-evim, çocuklarım dediği YDÜ ‘nin eski-yeni öğrencilerine; Neden K.Kıbrıs’ta toprağa verildi diye sordum. YDÜ; “HOCA KIBRISI ÇOK SEVDİ… KIBRIS’TA HOCAYI ÇOK SEVDİ… SEVENLERİ AYIRMAK OLMAZDI, SANIRIZ KENDİSİ DE BUNDAN MUTLUDUR” dediler..  Haklıydılar… Haksızdılar!  Çünkü bunun Atila Abi’nin isteği olduğuna, bundan hoşnut olacağına hiç ihtimal veremiyorum.  Eğirdir’e ise;  ne desen boş,  adeta “kimsesizdi(!)”,  Eğirdir’e başta anne baba eviyle ilgili sorunlardan, yaşananlardan, dolayı kırgın olabilirdi- üzgündü! Kime ne diyecekti…!Soran , ilgilenen ve malum hastalığında arayan, oldu mu? “Haksızlıklara uğratılan, uğrayan, Eğirdir’in en zeki çocuğuna !
 Yüzlerce YDÜ evladın; şimdi sensizlikte çok üzüntü  içerisindeler …  Arkandan seslendiler. Ne dediler: “Bu bayram yüreğimiz buruk, Acımız büyük…Güler yüzlü bilge Adam  ve eşsiz karakteriyle  tüm gönüllere taht kuran Atila TÜRK hocamız, uğurladık, çok  büyük  kayıp …”
 
“Öğretmeye ve öğrenmeye ne açık bir hocaydı. Günümüzün Albert’i, Veysel’i,  Aristo’su, gurmesi açıkçası yaşayan bir bilgeydi. Müthiş bir entelektüeldi, her alanda küçük değil muazzam anlamda bilgisi vardı..”
“Binlerce ağaç dikti bu topraklara , kök salmak istemek liginin ifadesi, nişanesidir her fidan..”
 “Kitaplarla yetinmeyen, kitapların sayfalarını okumanın ders anlatmak olmadığını öğretin”
“...yüce gönüllüdür, yufka yüreklidir, insan evladıdır. Bu gün önden gitti, hepimiz geleceğiz yanına Atila …Geldiğimizde önce Araf’ın  sonra Kıyamet’in kaynanalığını yapacağız…”
“Kültür tarihi hocamız , YD  Üniversitemizin yaşayan Kütüphanesi Atila TÜRK hocamız…”
“…, daha çok söz vardı söylenebilecek, daha çok kitap vardı okunacak….daha çok kahve vardı içilecek…canım hocamı, ağabeyimi, dostumu, yol gösterenimi, rehberimi ….
Ada’ya düşmüş en büyük değerlerden birini kaybettik… güzel insan Atila TÜRK ”
 “Nasılda özeldiniz…iyi ki bu dünyadan geçtiniz güzel ve iyi kalpli hocam, arkadaşım, başı..”
“Atila TÜRK, böylesiyle bir daha  karşılaşılamaz.. Mümtaz karakter …Işıklar içinde ol..”
“İlk dersimiz sizleydi, norm nedir dediniz… Bu gün hayatın normlarını daha iyi anladım. Siz anlattınız ….Son dersiniz bu oldu …Ne mutlu bize, tanımışız sizi, Atila  Hocam…”
  Bu kadar mı sever öğrenciler hocalarını. Atila TÜRK; evsiz- barksız, arabasızdın; fakat, Kıbrıslıların, öğrencilerinin dostlarının gönül- sevgi zenginliğini kazanmışsın. YD Üniv.  çevresine diktiğin  binlerce fidan,  bugün kocaman ağaca dönüşmüş, insana-yaşama- doğaya dost,  Atila TÜRK. Herkese nasip olmayacak olan bu sevgi, bu övgü ne kadar önemli. Yaşadığı  yerlerde iz bırakanlardan olmak, bu kadar seveniyle birlikte bu kadar güzel anılmak, ne mutlu.  Ruhun  şad olsun,   Işıklar içerisinde ol,  hemşerim, meslektaşım…Hem ATİLA hem de TÜRK. “Eğirdir’in   goministi!”..!!! Bilge, insanca ve onurlu yaşamın örnek olsun…!

Atila TÜRK;  “ bu kadar şair adam, bu kadar hassas adam, bu kadar bir ressam adam, bu kadar çizgi ustası adam, bu kadar değişik bir adam, bu kadar karizmanın her unsurunu üzerine çağrılı bir adam,  tam bir estetik- güzel sanatlar (bediiyyat) ustası…”     Yrd. Doç. Dr. Erol KESİCİ
 
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Türkan Türk2 hafta önce
atila türk benim kardeşımdi. nur içinde yatsın. özlüyorum onu.

BENZER HABERLER

Ayazmana ve Gökçay; 
Bu Bayram 
Boş Kaldı
Ayazmana ve Gökçay; Bu Bayram Boş Kaldı

Ayazmana ve Gökçay; Bu Bayram Boş Kaldı

Isparta’da Yasak 
Kalktı Pazarlar
Doldu
Isparta’da Yasak Kalktı Pazarlar Doldu

Isparta’da Yasak Kalktı Pazarlar Doldu

27 Mayıs'ın Yıl Dönümünde; 
ITSO Başkanı Mustafa Tutar; 
Darbeler 
Her Zaman
Ekonomiye 
Darbe Vurmuştur
27 Mayıs'ın Yıl Dönümünde; ITSO Başkanı Mustafa Tutar; Darbeler Her Zaman Ekonomiye Darbe Vurmuştur

27 Mayıs'ın Yıl Dönümünde; ITSO Başkanı Mustafa Tutar; Darbeler Her Zaman Ekonomiye Darbe Vurmuştur

Normalleşme Sürecinin 2. Aşaması Bugün Başladı! 
İşte 
Açılacak 
Yerler
Normalleşme Sürecinin 2. Aşaması Bugün Başladı! İşte Açılacak Yerler

Normalleşme Sürecinin 2. Aşaması Bugün Başladı! İşte Açılacak Yerler

Isparta İl Hıfzısıhha Kurulu; 
Yeni 
Kararlar 
Aldı
Isparta İl Hıfzısıhha Kurulu; Yeni Kararlar Aldı

Isparta İl Hıfzısıhha Kurulu; Yeni Kararlar Aldı

Bakanlık Gıda İsrafı İçin Kolları Sıvadı; 
O Konuda 
Eylem 
Planı 
Hazırlandı
Bakanlık Gıda İsrafı İçin Kolları Sıvadı; O Konuda Eylem Planı Hazırlandı

Bakanlık Gıda İsrafı İçin Kolları Sıvadı; O Konuda Eylem Planı Hazırlandı

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP
1Trabzonspor2615383153
2Medipol Başakşehir2615382553
3Galatasaray2614482450
4Demir Grup Sivasspor2614571849
5Beşiktaş261385844
6Aytemiz Alanyaspor2612771943
7Fenerbahçe2611871240
8Göztepe261097137
9Gaziantep FK268108-532
10Yukatel Denizlispor268117-831
11Fraport TAV Antalyaspor267109-1430
12Gençlerbirliği267127-1128
13Kasımpaşa267145-1226
14İttifak Holding Konyaspor2651011-1226
15BTC Türk Yeni Malatyaspor266137-225
16Çaykur Rizespor267154-1825
17MKE Ankaragücü265138-2223
18Hes Kablo Kayserispor265147-3422
2018

Oyuncu Arda Öziri, motosikletiyle geçirdiği trafik kazasında 40 yaşında İstanbul'da hayatını kaybetti

2016

ABD Başkanı Barack Obama, ülkesinin İkinci Dünya Savaşı'nda atom bombası attığı Japonya'nın Hiroşima kentini ziyaret eden ilk ABD Başkanı oldu

2013

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in eşi Nazmiye Demirel, alzaymır hastalığı ve sıvı elektrolit dengesizliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 86 yaşında yaşamını yitirdi

2013

AB'nin silah ambargosu, Suriye'deki muhaliflerin silahlandırılmasından yana tavır alan İngiltere ve Fransa'nın kararlı tutumu sonucu 1 Haziran itibarıyla kaldırıldı

2013

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Taksim'de yayalaştırma çalışmalarında ağaçların sökülmesini gerekçe gösteren kişiler, "Gezi Parkı eylemleri" adıyla anılacak olaylı gösterilerin başlamasına neden oldu

2007

Fatih Akın'ın ''Yaşamın Kıyısında'' filmi, 60. Cannes Film Festivali'nde "En İyi Senaryo" ödülünü aldı

2007

DYP'nin olağanüstü kongresinde partinin adı Demokrat Parti (DP) olarak değiştirildi

2002

Fas hariç Afrika kıtasında bulunan tüm ülkelerin üyesi olduğu Afrika Birliği kuruldu.

1999

BM Savaş Suçluları Mahkemesi, Yugoslavya Devlet Başkanı Slobadan Miloseviç'i Kosova'daki vahşetin sorumlusu olmakla ve etnik Arnavutlara karşı soykırım yapmakla suçladı

1995

Bir grup kadın, cumartesi günü saat 12.00'de gözaltında kaybolanların bulunması talebiyle İstanbul Galatasaray Lisesi önünde oturdu. 'Cumartesi anneleri' ismini aldılar.

1994

Vatandaşlığı iptal edildiği için bir süre ABD'de yaşayan Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Rus yazar Aleksandr Soljenitsin ülkesine döndü.

1992

Iğdır ve Ardahan il oldu

1986

Tütün tekelini kaldıran yasa onaylandı

1980

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gün Sazak, Ankara'da öldürüldü

1972

ANKA Haber Ajansı kuruldu

1964

Hindistan'ın ilk başbakanı Jawaharlal Nehru 75 yaşında öldü.

1961

Anayasa, Kurucu Mecliste oylamaya katılan 262 üyeden 260'ının oyuyla kabul edildi

1960

Türk Silahlı Kuvvetleri yönetime el koydu. Orgeneral Cemal Gürsel, Silahlı Kuvvetler adına ülke yönetimini üstlenen Milli Birlik Komitesinin (MBK) başına getirildi

1958

Amerikan F-4 Phantom II çok amaçlı avcı-bombardıman uçağı ilk uçuşunu yaptı.

1956

İstanbul'da yapılan Dünya Güreş Şampiyonası'nda Türk Güreş Milli Takımı, serbestte altı birincilikle Dünya Şampiyonu oldu

1953

Paris'te Belçika, Fransa, İtalya, Lüksemburg, Hollanda ve Federal Almanya arasında ''Avrupa Savunma Birliği Anlaşması'' imzalandı

1944

Altınların Latin harflerle basılmasına başlandı

1942

Muhammed Hamdi Yazır, Türk din adamı, tercüman, hattat ve müfessir (d. 1878)

1941

Alman zırhlısı Bismarck, geminin İngiliz donanmasının eline geçmemesi için mürettebatı tarafından batırıldı.

1935

Ulusal bayram ve genel tatiller hakkında Kanun TBMM'de kabul edildi

1703

Rus Çarı I. Petro, Rus İç Savaşı sırasında Petrograd, Sovyetler Birliği döneminde Leningrad olarak anılan Sankt Petersburg şehrini kurdu.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri