omuhgn.jpg

‘Özel hükümler çıktığından beri neredeyse Eğirdir’de yaşamak yasak’

‘Özel hükümler çıktığından beri neredeyse Eğirdir’de yaşamak yasak’

‘Özel hükümler çıktığından beri neredeyse Eğirdir’de yaşamak yasak’
İLÇE HABERLERİ 0
omuhgn.jpg
Eğirdir Gölü Özel Hükümleri değerlendirme toplantısına katılan Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl, Özel Hükümlerden dolayı ilçeye adeta bir çivi bile çakamadıklarını ifade ederek "Bu özel hükümler çıktığından beri neredeyse Eğirdir’de yaşamak yasak. Masa başında oturup bunları yazmak, ceza yazmak çok kolay, önemli olan Eğirdir için somut adımlar atılması” dedi. Şengöl, Eğirdir Gölü’nün su kodunun 919.00 metreden 917.00 metreye çekilmesi konusunda bir öneri sundu.
 
Türkiye'nin yüzölçümü bakımından dördüncü, içme suyu rezervi bakımından ikinci sırada yer alan Eğirdir Gölü'nün mevcut su kalitesinin korunması ve sürdürülebilir kullanımının sağlanması için havzadaki her türlü faaliyetin düzenlenmesi amacıyla gerekli hukuki ve teknik esasları içeren "Eğirdir Gölü Özel Hükümleri"nin revize edilmesi konusu görüşüldü. Önceki gün Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (MAREM) toplantı salonunda gerçekleştirilen Eğirdir Gölü Özel Hükümleri Değerlendirme toplantısı yaklaşık 2 saat sürdü. Kaymakam Abdullah Akdaş başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; Belediye Başkanı Ömer Şengöl, Isparta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden Biyolog Can Akdemir ve Çevre Yüksek Mühendisi Ayşe Budak, Isparta Tarım ve Orman İl Müdürü Enver Murat Dolunay, Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Şakir Çınar, Esnaf Odası Başkanı Murat Yalkın, Ak Parti Eğirdir İlçe Belediye Başkan Aday Adayı Veli Gök, Eğirdir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Uğur Turgut, İl Özel İdaresi Su ve Kanal Hizmetleri Müdür Vekili Mehmet Sel, İl Özel İdaresi İmar ve Kent Müdürü Mehmet Uçan ile diğer kamu kurum temsilcileri katıldı.
AKDAŞ: SOSYAL MEDYADA FARKLI BİLGİLER DOLAŞIYOR
                Eğirdir Gölü Özel Hükümleri Değerlendirme toplantısında bir konuşma yapan Kaymakam Abdullah Akdaş, şunları söyledi: “Eğirdir Gölü Özel Hükümler konusunda çeşitli spekülasyonlar, farklı yorumlar, farklı bilgiler sosyal medyada dolaşıyor. Zaman zaman bizim üstlerimiz, siyaset mekanizmasındakiler bizlere sorular yönetiyorlar. Nedir, ne değildir? diye, özel hükümler ilan edilmiş, kesinleşmiş. Özel Hükmü hazırlayanlar ile biz herkesin fikrini aldık. Eğirdir için bir tane itiraz aldık. En son olarak Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (SAREM)'nün bir yatırımı Eğirdir Gölü Özel Hükümlerine takıldı. Yaklaşık 14 milyon liralık yatırım. Bu nedenden dolayı iptal edildi. Ödeneğin bir kısmı farklı illere tahsis edildi. Göl ve çevresinde yapılması planlanan bazı yatırımlar konusunda da yatırımcılarımız tereddüt  içerisine giriyor. Örneğin; bir turizm yatırımı için bizlerle görüşmeye gelen arkadaşlarımıza net cevaplar veremiyoruz. Bir yatırımcı ilçemize gelse dese ki; biz bir otel yapmak istiyoruz. Falanca yere yapmak istiyoruz. Biz de Belediye sınırları içerisinde imar planı geçerli, o imar planında turizm tesisi alanı olarak gösterilmiş bir yer var ise orada bir yatırım yapmaya herhangi bir engel yok derdik. O arkadaş da yatırım planını yapar ve daha sonra Yeşil Kuşak’a tak diye takılıverirdi.
AMAÇ KAFA KARIŞILIĞINI GİDERMEK
                Buradaki toplantımızın amacı; bu özel hükümler, özellikle Eğirdir ilçemizde neyimize engel oluyor? Neyimize engel olabilir? Ne düşündük de bunu planladık ve yapamadık? Veya böyle talepler geldiği vakit biz talebi yapan kurumsa kuruma veya özel müteşebbisse ona nasıl bir cevap vereceğiz? Nereye, kime yönlendireceğiz? Bu işin gerçek sahibi kim? konularındaki kafa karışıklığını gidermektir.
                Buradan çıkacak raporu kamuoyu ile paylaşalım, kamuoyu da bu konuda net bilgilensin.”
ŞENGÖL: ADETA ÇİVİ BİLE ÇAKAMIYORUZ
                Daha sonra söz alan Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl de Özel Hükümlerden dolayı Eğirdir’e adeta bir çivi bile çakamadıklarını ifade ederek "Bu özel hükümler çıktığından beri neredeyse Eğirdir’de yaşamak yasak. Masa başında oturup bunları yazmak, ceza yazmak çok kolay, önemli olan Eğirdir için somut adımlar atılması” dedi.
DSİ’YE SORSAN 'BİZİM İŞİMİZ GÖLÜN SUYUNU BİRİKTİRMEK, TARIMA BU SUYU VERMEK' DİYOR.
                Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğüne serzenişte bulunan Başkan Şengöl, sözlerini şöyle sürdürdü: “…DSİ’nin kendi verdiği 55 yıllık kodlar elimizde. Bunu sorduğumuzda herkes başka telden cevap veriyor. DSİ’ye sorsan 'bizim işimiz Gölün suyunu biriktirmek, tarıma bu suyu vermek.' diyor. Devlet bu işe parmak atmadan önce Eğirdir’den bir Allah kulu şikayetçi değildi. Kovada Kanalı açılmadan öncesinden Eğirdir ve çevresinde yaşayanlardan kimse şikayetçi değildi. Kanal yapılmadan önce buraların tümü büyük ölçüde arpa, buğday tarlasıydı. O da gölün basmadığı zaman, bataklık haline gelmediği zaman kullanılıyordu.
 “919,30 NEREDEN ÇIKTI?...”
Gelendost’ta, Yalvaç’ta sulu tarım yok. Ona rağmen bir çok yıllar kod 919’u geçmiyor. Şimdi DSİ ve Çevre Bakanlığına bir sormalı bu 919,30 nereden çıktı gereği neydi?
 “KAPALI SİSTEME NEDEN GEÇİLMİYOR?...”
               30 metre bir yeşil kuşak var. Buraya hiçbir şey yapılamaz. Bu kuşak o kadar kaba geçilmiş ki; Örneğin; Eski Emniyet Müdürlüğünün binası şimdiki Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün bulunduğu yer. 30 metre ölçtüğümüz zaman orada yalıyar var. Orada 1 metre yeşil kuşak yapılacak bir yer yok. Özel Hükümlere bakıldığında 3 yıl içerisinde kapalı sisteme geçilecek diyor. DSİ’ye sorsan 'Ankara’dan ödenek ayrıldı da biz mi başka yerde kullandık? Ödenek ayrılmadı onun için bekliyoruz' diyor.”
“ÇAY BARAJI 20 YILDIR YAPILACAK???”
               Konuşmasında Çay Köyü’nde bulunan Çay Barajının Eğirdir Gölü’ne büyük zarar verdiğini de ifade eden Belediye Başkanı Ömer Şengöl; “Ben biliyorum ki en az 20 yıldır Çay Köyü Barajı yapılacak. Aksu Enerji’den gelen çamur Göle intikal etmeyecek. Çamur hala daha göle akıyor. Buradaki Çay Barajı yapılacak. Orada su bir dinlenecek. Çamur orada kalacak. Temiz su göle gelecek. Bu projenin ilk yapılışından beri bu olacak” dedi.
                Başkan Şengöl, sözlerine şöyle devam etti; "Türkiye’de çıkan kanun; 'Belediye, resmi daireler, araziler buna kayıtlı. Bu yönetmelikte yazılanları yapmayanlar şu cezayı alacaklar, genel müdürlükten düşürülecekler, memurlukları bitecek, bütçeyi ayırmayan milletvekillerini tart edeceğiz veya bakanları görevden alacağız' demiyor.
 “EĞİRDİR’DE YAŞAMAK YASAK ASLINDA!”
                Kaymakam Abdullah Akdaş’ın “Koruma mesafelerinden kaynaklı yasaklar” sorusuna da cevap veren Başkan Şengöl; “…Her şey var. Eğirdir’de yaşamak yasak aslında. Turizmin T’sini yapamazsınız. Eğirdir’e karşı kini olan, Eğirdir düşmanı olan birileri Eğirdir’e bir şey yapılmasın diye bunları icat etmişler önümüze getirmişler." diyerek Özel Hükümlere göre yasak olan bazı şeyleri şöyle sıraladı: - 0-30 metre imar planında sadece ağaç dikilebilir. (Buna göre, Kaymakamlığı, Belediyeyi kaldırmamız lazım.)
                - Karayolu yapmak yasak.
                - Yeni Akaryakıt İstasyonu kurmak yasak.
                - Sanayi teşkilatı yasak.
                - Turistik tesis yasak.
                - Hayvancılık yasak.
                “SU KODU 917 METRE’YE ÇEKİLMELİ”
                Sözlerinin sonunda Eğirdir Gölü’nün su kodunun 919.00 metreden 917.00 metreye çekilmesi konusunda bir önerge veren Şengöl, "Makamlarda oturup bunları yazmak kolay. Önemli olan somut adımlar atılmalı" diyerek konuşmalarını tamamladı.
                Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl’ün konuşmalarının ardından Kaymakam Abdullah Akdaş, kurum müdürlerine söz verdi. Kurum müdürleri de görüşlerini bildirdiler.
                Kapanış konuşmasını yapan Kaymakam Abdullah Akdaş, Eğirdir Gölü’nün atalarımızdan bizlere emanet olduğunu, bu emaneti gelecek kuşaklara bırakılması için gerekli çalışmaların bir an önce yapılması gerektiğini vurguladı.
                Bu toplantıdan çıkan sonuçların bir rapor haline getirilerek yeniden bir toplantı yapılacağını ifade eden Kaymakam Akdaş, toplantıya katılan bütün kurum yetkililerine teşekkür ederek, Eğirdir Gölü Özel Hükümlerinin yeniden revize edilmesiyle birçok sorunun ortadan kalkacağını dile getirdi. Eğirdir Akın Gazetesi
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER HABERLER

Başkan Tevfik Atasoy’dan ilçe halkına müjde; 
Atabeyliler
Suyu % 50 
Daha Ucuz
Kullanacak
Başkan Tevfik Atasoy’dan ilçe halkına müjde; Atabeyliler Suyu % 50 Daha Ucuz Kullanacak

Başkan Tevfik Atasoy’dan ilçe halkına müjde; Atabeyliler Suyu % 50 Daha Ucuz Kullanacak

Başkan Tuna’dan Uluborlu Halkına müjde; 
İçme Suyunun 
İlk 20 Tonu 
Bedava!
Başkan Tuna’dan Uluborlu Halkına müjde; İçme Suyunun İlk 20 Tonu Bedava!

Başkan Tuna’dan Uluborlu Halkına müjde; İçme Suyunun İlk 20 Tonu Bedava!

Atabey’de Vefa Sosyal Destek 
Grubu Çalışmalarını Sürdürüyor
Atabey’de Vefa Sosyal Destek Grubu Çalışmalarını Sürdürüyor

Atabey’de Vefa Sosyal Destek Grubu Çalışmalarını Sürdürüyor

Beyşehir Gölü'nde Avlanma Yasağı Başladı: 
Bu Yasak
Ş. Karaağaçlıları 
Yakından 
İlgilendiriyor
Beyşehir Gölü'nde Avlanma Yasağı Başladı: Bu Yasak Ş. Karaağaçlıları Yakından İlgilendiriyor

Beyşehir Gölü'nde Avlanma Yasağı Başladı: Bu Yasak Ş. Karaağaçlıları Yakından İlgilendiriyor

Isparta’nın o Köyleri; 
24 Mart’ta 
Referandum’a 
Gidiyor…
Isparta’nın o Köyleri; 24 Mart’ta Referandum’a Gidiyor…

Isparta’nın o Köyleri; 24 Mart’ta Referandum’a Gidiyor…

Ak Parti’de ilçe kongreleri başladı: 
Uluborlu’da Böncü
Atabey’de Günkaya
Ak Parti’de ilçe kongreleri başladı: Uluborlu’da Böncü Atabey’de Günkaya

Ak Parti’de ilçe kongreleri başladı: Uluborlu’da Böncü Atabey’de Günkaya

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP
1Trabzonspor2615383153
2Medipol Başakşehir2615382553
3Galatasaray2614482450
4Demir Grup Sivasspor2614571849
5Beşiktaş261385844
6Aytemiz Alanyaspor2612771943
7Fenerbahçe2611871240
8Göztepe261097137
9Gaziantep FK268108-532
10Yukatel Denizlispor268117-831
11Fraport TAV Antalyaspor267109-1430
12Gençlerbirliği267127-1128
13Kasımpaşa267145-1226
14İttifak Holding Konyaspor2651011-1226
15BTC Türk Yeni Malatyaspor266137-225
16Çaykur Rizespor267154-1825
17MKE Ankaragücü265138-2223
18Hes Kablo Kayserispor265147-3422
2017

Türkiye, Suriye'nin İdlib kentindeki Han Şeyhun bölgesinde Beşşar Esed rejimi tarafından düzenlenen kimyasal silah saldırısına ilişkin, Birleşmiş Milletler'e mektup göndererek rejimin cezalandırılmasını istedi

2017

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Suriye'nin Han Şeyhun bölgesinde kimyasal silah kullanıldığının bilimsel incelemeyle tespit edildiğini açıkladı

2017

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Batı Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdıklarını duyurdu

2016

Sabancı suikastı davası sanıklarından İsmail Akkol'un, olaydan 20 yıl sonra yargılanmasına başlandı

2016

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kurulmasına ilişkin kanun tasarısı yasalaştı

2015

Eski TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Hasan Palaz, kuruma "sahte diplomalı personelin işe alındığı" iddialarına yönelik soruşturma kapsamında tutuklandı

2014

Anadolu Ajansı (AA), 94. kuruluş yıl dönümünde yayın dilleri arasına Fransızca'yı da ekledi

2013

Gaziantep'te Türkiye'nin 4'üncü "Oyun ve Oyuncak Müzesi" açıldı

2013

- Gaziantep'in Nizip ilçesindeki konteyner kentte barınan Suriyeliler, "Kızılay Gıda Kartı" programı kapsamında dağıtılan kartlarla alışveriş imkanına kavuştu

2013

Anadolu Ajansının 93. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Arapça Haberler Servisi'nin 1. kuruluş yılı kutlandı, Arapça Haber Akış Sistemi devreye girdi

2013

Nijerya'da otobüs ile akaryakıt tankerinin çarpışması sonucu meydana gelen patlamada 36 kişi öldü

2011

Hükümete, bazı konularda KHK çıkarma yetkisi veren tasarı yasalaştı. Düzenlemeyle devlet bakanlıklarının yerine ekonomi, iç ve dış ticaret, gençlik ve spor ile aile, özürlüler, çocuklar, kadınlar ve sosyal yardım konularında 4 bakanlık kuruldu

2009

İstanbul Gösteri Merkezi, çıkan yangın nedeniyle kullanılamaz hale geldi

2005

Celal Talabani, Irak cumhurbaşkanlığına getirildi.

1994

Ruanda Devlet Başkanı Juvenal Habyarimana ve Brundi Devlet Başkanı Cyprien Ntaryamira'nın bindikleri uçak, bir roket saldırısı sonucu düştü. Çıkan çatışmalar, yaklaşık bir milyon kişinin katledilmesiyle sonuçlandı

1992

Amerikalı bilimkurgu yazarı Isaac Asimov öldü

1988

Endonezya'daki Camel Trophy yarışmasını, Türkiye'yi temsil eden Ali Deveci-Galip Gürel ekibi kazandı

1980

Görev süresi sona eren Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Çankaya Köşkü'nden ayrıldı. Yerine Cumhuriyet Senatosu Başkanı İhsan Sabri Çağlayangil vekalet etmeye başladı

1979

Türk atlet Veli Ballı, Atina'da düzenlenen uluslararası maratonda birinci oldu

1973

Kontenjan Senatörü emekli Amiral Fahri Korutürk, 15. turda 365 oyla Türkiye'nin Altıncı Cumhurbaşkanı seçildi

1972

Anayasa Mahkemesi, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idam kararlarını usulden iptal etti. TBMM'nin idamları yeniden görüşeceği açıklandı

1972

Ankara'da Kıbrıs Türk Temsilciliği kuruldu

1971

Rus besteci İgor Stravinsky öldü

1956

Hayat mecmuasının ilk sayısı çıktı

1953

Türkiye Genç Milli Futbol Takımı, dünya üçüncüsü oldu

1941

Mihver devletleri Yugoslavya'yı işgal etti. Almanlar Yunanistan'a girdi, Türk deniz sınırına kadar Doğu Akdeniz'i savaş bölgesi ilan etti. Türkiye, bunun üzerine Edirne ve Uzunköprü'de demir yolu köprülerini havaya uçurdu

1939

İngiltere, Fransa ve Polonya, saldırı durumunda yardımlaşma için Paris'te bir antlaşma imzaladı

1933

''Güzellik Kraliçesi'' Nazire Hanım, Fenerbahçe'nin kuruluş yıl dönümünde, Fenerbahçe-Boçkay maçının başlangıç vuruşunu yaptı

1920

Anadolu Ajansı kuruldu. Heyeti Temsiliye Reisi Mustafa Kemal Paşa, kuruluşunu duyurduğu genelgesinde; AA'nın hiç ödün vermediği ilkelerini de tarihe geçirdi: ''Doğru, tarafsız, hızlı habercilik.''

1917

ABD, Almanya'ya savaş ilan etti ve I. Dünya Savaşı'na müttefiklerin yanında girdiğini açıkladı

1909

Kaşif Robert E. Peary, Kuzey Kutbu'na giden ilk insan oldu

1909

İlk basın şehidi: Serbesti gazetesinde, İttihat ve Terakki Cemiyeti karşıtı yazılar yazan Gazeteci Hasan Fehmi, Galata Köprüsü'nde kurşunlanarak öldürüldü

1909

Kuzey Kutbu'na ilk kez ayak basıldı.

1896

İlk modern olimpiyat oyunları Atina'da başladı

1453

İstanbul, Fatih Sultan Mehmet tarafından kuşatıldı.

1326

Orhan Bey, kuşatma altında tutulan Bursa'yı Bizanslılardan aldı. Bursa, 1326-1361 arasında Osmanlılara başkentlik yaptı

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri