omuhgn.jpg

Milletvekili Aylin Cesur Eğirdir’de İktidara Seslendi: Eğirdir Gölü Can Çekişiyor

Milletvekili Aylin Cesur Eğirdir’de İktidara Seslendi: Eğirdir Gölü Can Çekişiyor

Milletvekili Aylin Cesur Eğirdir’de İktidara Seslendi: 
Eğirdir Gölü
Can Çekişiyor
İLÇE HABERLERİ 0
omuhgn.jpg
İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, Eğirdir ilçesine geldi ve temaslarda bulundu. İYİ Parti Isparta İl Başkanı Mustafa Şimşek, Merkez İlçe Başkanı Murat Çağrı Yıldız, İl ve İlçe teşkilatları ile İYİ Parti Eğirdir İlçe Teşkilatına ziyaretle başlayan program, Eğirdir halkı ile buluşarak devam etti. Vatandaşlar tarafından sevgi ile karşılanan Cesur ve beraberindekiler, Eğirdir esnafını tek tek gezerek sorunlarını dinledi, notlar aldı! “Bizim sorunlarımızı sizden başka gelip dinleyen yok” diyen Eğirdir esnafının hükümete serzenişi de dikkat çekti.
 
Ülkenin içinde bulunduğu kötü ekonomik durum için Cesur, “Ülkemizdeki, Isparta’mızdaki bütün sorunların farkındayız ve bunlar için sürekli kanun teklifleri, araştırma ve soru önergeleri veriyor ve sorunları Meclis’e getiriyoruz. Ancak tümü iktidar ve ortağı tarafından reddediliyor. Bu sorunların çözümü için, meclisi çalışır hale getirmek ve bunun için de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminden vazgeçerek iyileştirilmiş parlamenter sisteme geçmek lazım” açıklamalarında bulundu.
 
Cesur ve beraberindekiler, daha sonra Eğirdir Gölü’nde yerinde incelemelerde bulundular ve göldeki çekilmeleri izledikten sonra, Eğirdir Akın Gazetesine giderek ziyarette bulundular. Milletvekili Cesur Akın Gazetesinde bir röportaj verdi ve Eğirdir Gölü’nün, Eğirdir’in sorunlarına değindi, çözüm önerilerini sıraladı.
 
Cesur, röportajında, son zamanlarda atık su arıtma tesislerinin çalışmadığını, tarımsal zirai atıkların yer altı suyu ile Eğirdir Gölü’ne karıştığını ve suların kaygı verici ölçüde çekildiğini belirtirken Göl’ün zarar görmesi ile Eğirdir’in de tarım, turizm ve güzel yaşam açısından zarar görmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi. “Eğirdir Gölü kirlendi ve artık S.O.S veriyor” diyen Cesur, Eğirdir’in korunması konusunda iktidarın yerel seçimde verdiği vaatleri tutmadığını hatırlattı:
 
“2018 yılı Kasım ayında Eğirdir Gölü ile ilgili hidrolojik modelleme konusuna geçilmesi için bir araştırma önerge verdim. Daha sonra tekrar bir araştırma önergesi verdim. Ama maalesef iktidar partisi ve onun ortağı tarafından reddedildi.” diyen Cesur, Eğirdir Gölü söz konusu olunca bu işin iktidarı muhalefeti olmaması gerektiğinin altını çizdi ve “Gerekirse bu süreç için iktidar ile de beraber çalışmaya hazırız, yeter ki gölümüzü kurtaralım” diyerek çözüm çağrısında bulundu.
 
Eğirdir Gölü özel hükümlerinin revize edilerek, Eğirdir Gölü’nün gelecek nesillere bırakmak ve turizme kazandırmak için korunması gerektiğini dile getiren Cesur, “Bütün bunların yapılabilmesi için İYİ Parti olarak biz göreve talibiz, bunu ilk günden beri söylüyoruz.” diye belirtti.
 
Eğirdir’deki ziyaretlerini tamamlayan Cesur, Isparta programı doğrultusunda Gelendost ilçesine hareket etti.
 
İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur’un Eğirdir Akın Gazetesi’ne Eğirdir Gölü’ne dair verdiği röportajın Eğirdir Akın Gazetesi tarafından yayımlanmış metni:
"EĞİRDİR GÖLÜ BİZİM GÖZBEBEĞİMİZ"
Abdullah Kemal Sinan'ın Eğirdir Gölü’nün sorunlarını dile getirmesi üzerine bir açıklama yapan İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur; “Eğirdir’imiz gerçekten Türkiye için bulunmaz bir cennet. Sadece Isparta’mız için değil. Eğirdir’i Eğirdir yapan en önemli şey Eğirdir Gölü. Eğirdir Gölü bizim gözbebeğimiz. Eğer biz Eğirdir Gölünü koruyamazsak ortada ne Eğirdir kalır, ne Isparta’nın içme suyu kalır, ne tarımsal amaçlı kullanılan bir yer kalır.  Eğirdir Gölü'ne sadece görsel olarak bakmamak lazım. Isparta’nın en önemli kaynaklarından bir tanesi tarım, hayvancılık ve özellikle elma. Tarım içen en büyük kaynak da Eğirdir Gölü. Eğirdir Gölü bizim en önemli hazinemiz ve kaynağımız. Burası Türkiye’nin içme suyu rezervi olarak geçiyor. Bunu yok sayamayız. Mutlaka müdahale edilmesi gerekiyor. Eğirdir Gölü aynı zamanda bir kuş cenneti yeri. 250 kuş türü Eğirdir’de, dolayısıyla bu kuş cennetini de korumamız gerekiyor. Eğirdir Gölü Türkiye’nin ikinci tatlı su gölü, aynı zamanda bize ecdadımızdan kalan bir miras, bu mirası bizden sonraki geleceğe aktarmak bizlerin görevi.
"DEVLETİN TARIMSAL DESTEKLEME
PROGRAMI YAPMASI GEREKİYOR"
Son zamanlarda atık su arıtma tesislerinin çalışmadığını duyduk. Sözlerin tutulmadığını görüyoruz. Tarımsal zirai atıkların yer altı suyuyla direkt olarak Eğirdir Gölüne geldiğini biliyoruz. Bunlar çok ciddi ve sıkıntılı konular. Bir takım şeyler devletin elinde. Bazı şeyler yapılmadı, yapılanlar da yetersiz kaldı ve bugünlere gelindi.  Devletin  tarımsal destekleme programı yapması gerekiyor.  Bununla beraber Isparta’nın Elması, Gülü, lavantası milli tarım politikasına alınarak Eğirdir Gölü ile birlikte değerlendirilmelidir." dedi.
"TBMM'DE DEFALARCA
DİLE GETİRDİK..."
Eğirdir Gölü'nün sorunlarını defalarca Meclis kürsüsünden dile getirdiğini hatırlatan Milletvekili Cesur "...Şimdi gelinen noktada gölümüz gerçekten alarm veriyor. TBMM’nde defalarca göl S.O.S. veriyor, alarm veriyor dedim. Çevrecilik anlamında Burdur Gölüne dönmememiz lazım. Göl sularının çekilmesi ve Gölün bugünkü durumu Eğirdir halkını ve çevresindekileri tedirgin ediyor” diye konuştu.
 
Milletvekili Aylin Cesur, sözlerine şöyle devam etti: “2018 yılı Kasım ayında Eğirdir Gölü ile ilgili hidrolojik modelleme konusuna geçilmesi için bir araştırma önerge verdim.  Daha sonra tekrar bir araştırma önergesi verdim. Ama maalesef iktidar partisi ve onun ortağı tarafından reddedildi.
 
Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi var, daha bir çok bilimsel kuruluşumuzun bu konu ile ilgili yaptığı çalışmalar, çalıştaylar var. Eğirdir Gölü ile ilgili kendisini yetiştirmiş çok değerli uzmanlar var. Onlar bu işe gönül vermiş kişiler. Gerek sizin gazetenizde gerekse sosyal medyada, her platformda bir takım kamuoyu oluşturup yazıyorlar. Bunları da yakından takip ediyorum. Siz Eğirdir gazetesi olarak bu işe çok sahip çıkıyorsunuz. O yüzden de sizlere çok teşekkür ediyorum.
"GÖLÜMÜZE SAHİP ÇIKALIM, BUNUN
İKTİDARI MUHALEFETİ OLMAZ."
Eğirdir Gölü'nü bir an önce kurtarmalıyız. Eğirdir Gölü elden gidiyor. İktidar partisine, onların hizmete gelmiş belediyelerine, herkese sesleniyorum ki; Lütfen gölümüze sahip çıkalım.  Kamuoyu yaratalım. Bizlerin TBMM’nde dile getirdiğimiz problemleri hep beraber daha yüksek ses getirecek birliktelikler kuralım. Bunun iktidarı muhalefeti olmaz. Ben iktidar partisinin milletvekillerine buradan teklif ediyorum, sağlık alanında bazılarını yapabildik. Eğirdir Gölü ile ilgili bir araştırma önergesi verelim. Ya da onlar versin biz destekleyelim. Muhalefet olarak destekleyelim” dedi.
"EĞİRDİR GÖLÜ KİRLENDİ VE
ARTIK S.O.S. VERİYOR"
Konuşmalarında Eğirdir Gölü özel hükümlerinden de bahseden Milletvekili Cesur, “Eğirdir Gölü özel hükümleri ile ilgili bir farklılık var. Eğirdir Gölü özel hükümleri uygulanmadı. Uygulanmadığı için de Eğirdir Gölü kirlendi ve artık S.O.S. veriyor. Ama bir de şu durum var. Eğirdir Gölü özel hükümleri uygulanırsa da bir çivi çakılamıyor.
 
Burası bir turizm cenneti. Buraların etrafına yapılacak çok güzel işler  var. Biz burayı sağlık turizmine kazandırmayı da istiyoruz aslında. Pırıl pırıl, huzur dolu bir yer. İnşallah yapacağız. Spor kulüpleri için, gerek dağcılık anlamında, gerekse su sporları anlamında, her bakımdan Eğirdir çok önemli bir yer. Bütün bunların yapılabilmesi için bizler göreve talibiz. Bunu ilk günden beri söylüyoruz."  
 "İKTİDARA GELEN BELEDİYENİN
SÖZLERİNİ TUTMASI GEREKİYOR"
Milletvekili Cesur, Belediye seçimlerinde Eğirdir halkına verilmiş sözlerin bir an önce yerine getirilmesini beklediklerini belirterek  "...Bir de seçimlerde verilmiş sözler var. En son Eğirdir Belediye Başkanlığı seçimi yapıldı. Hepimizin bir takım iddiaları vardı. Şimdi iktidara gelen belediyenin sözlerini tutması gerekiyor. Eğirdir’in belediye başkanı göreve gelirken iktidar partisinin iddiası, uzun zamandır iktidarda olmayan bir belediyede yönetildiği için (ki bence bu da yanlış) seçilmiş olan başkan herkesin başkanı, herkesin belediyesi. Bunun siyasallaşmaması lazım. Seçim zamanı evet, seçim sonrası hayır. Bize oy verirseniz buraya hizmet gelir. Eğirdir halkı inanmış. Eğirdir halkı güvenmiş. Eğirdir halkı teveccüh etmiş. Evet buyurun siz iktidara gelin ki bu Eğirdir’in sorunlarını siz çözün demiş. O halde şimdi soruyorum siz geldiğinizden beri ne yaptınız?
 
Ben size söyleyeyim ne yaptıklarını: Hala daha personel maaşını ödeyemeyen bir belediye ile karşı karşıyayız. Hala burada söz verilen sizlerden şehir içinden geçen yollar yapılmamış durumda. Hala daha Isparta yolunda kazalar olmaya devam ediyor. Arıtma tesisleri ve çevre düzenlemeleri yapılmamış. Gerek sporculara gerek turizm alanında vermiş oldukları sözler vardı. Onlar yapılmamış. Çevre düzenleme sözleri vardı hala daha planlamaya geçilmemiş. Ben elle tutulur, gözle görülür bir şey göremiyorum. Eğirdir doğalgaz bekliyor. Isparta şuradan şurası. Eğirdir Isparta'nın mahallesi haline gelmiş. Ama hala daha doğalgaz gelmemiş. Yapılan bir şey yok" diye konuştu.
 
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER HABERLER

Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök’ten; 
İlçe Emniyet 
Müdürüne
Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök’ten; İlçe Emniyet Müdürüne

Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök’ten; İlçe Emniyet Müdürüne

Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök Darbe İmalı Bildiriye Karşı; 
Türk Milleti 
Canını Ortaya 
Koymaya Hazırdır
Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök Darbe İmalı Bildiriye Karşı; Türk Milleti Canını Ortaya Koymaya Hazırdır

Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök Darbe İmalı Bildiriye Karşı; Türk Milleti Canını Ortaya Koymaya Hazırdır

Eğirdir Gölü 
Çevresinde Dronla 
Larva Mücadelesi
Eğirdir Gölü Çevresinde Dronla Larva Mücadelesi

Eğirdir Gölü Çevresinde Dronla Larva Mücadelesi

Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök’den; 
Misafirperverlik
Örneği
Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök’den; Misafirperverlik Örneği

Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök’den; Misafirperverlik Örneği

Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök’ten; 
Berat 
Kandili 
Kutlaması
Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök’ten; Berat Kandili Kutlaması

Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök’ten; Berat Kandili Kutlaması

Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök; 
Başkan
Fatma Şahin'e 
Dosya Sundu
Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök; Başkan Fatma Şahin'e Dosya Sundu

Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök; Başkan Fatma Şahin'e Dosya Sundu

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP
1Beşiktaş3422663772
2Fenerbahçe3421762769
3Galatasaray3320853365
4Trabzonspor3416711959
5Atakaş Hatayspor34151181453
6Aytemiz Alanyaspor34151271552
7Gaziantep FK33138121051
8Demir Grup Sivasspor3412715751
9Fatih Karagümrük34131011950
10Göztepe35121211347
11Çaykur Rizespor34101212-1042
12Fraport TAV Antalyaspor3591115-1142
13İttifak Holding Konyaspor34101311-341
14Helenex Yeni Malatyaspor3381213-537
15MKE Ankaragücü3310167-1237
16Kasımpaşa3491510-1337
17Hes Kablo Kayserispor3481511-1735
18Medipol Başakşehir338169-1733
19Gençlerbirliği348188-2632
20BB Erzurumspor3471710-2331
21Yukatel Denizlispor336198-2726
2018

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığınca doğal gaz çıkartma faaliyetlerinde kullanılmak üzere ABD'den ithal edilen glikol ünitesi, Çorum'daki bir firma tarafından yerli imkanlarla üretildi.

2017

Afganistan'ın kuzeyindeki Belh vilayetinde bulunan 209. Şahin Kolordu Komutanlığına 10 askeri üniformalı kişi tarafından düzenlenen silahlı saldırıda 140 güvenlik görevlisi hayatını kaybetti

2016

Amerikalı pop yıldızı Prince, Minneapolis'teki evinde yaşamını yitirdi

2015

Kahramanmaraş'ta "Dünya Çocuk Rekorları" kapsamında 2 bin 500 çocuk aynı anda dişlerini fırçalayarak toplu diş fırçalama rekoru kırdı

2013

Paraguay'da, sivrisineklerden bulaşan virüsün neden olduğu dang humması salgınında 45 kişi öldü

2012

BM Güvenlik Konseyi, Suriye'de 300 kişilik gözlemci misyonu (UNSMIS) kurulmasını öngören karar tasarısını oy birliğiyle kabul etti. Türkiye, kararın süratle uygulamaya konulmasına büyük önem verdiğini bildirdi

2011

İstanbul'da düzenlenen Avrupa Büyükler Bireysel ve Takımlar Judo Şampiyonası'nda Türkiye, bayan takımıyla üçüncülük kupasını aldı, erkeklerde ise 73 kiloda mücadele eden Hasan Vanlıoğlu ile bronz madalya kazandı

2010

Başbakan Angela Merkel, Kristina Schröder ile genç kızları teknik mesleklere özendirmek amacıyla her yıl geleneksel olarak düzenlenen "Girls Day" günü kapsamında, aralarında 6 Türk kızının da bulunduğu 24 kız öğrenciyi başbakanlıkta ağırladı

2008

Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri, Gece Şahini olarak da anılan radara yakalanmayan uçak F-117 Nighthawk'ları hizmetten çıkardı.

2005

TBMM Başkanlık Divanı, "TBMM 85. Yıl Milli Egemenlik Onur Ödülü"nün Prof. Dr. Gazi Yaşargil'e verilmesini kararlaştırdı

2003

Irak'taki Saddam Hüseyin iktidarı'nın yıkılmasından sonra Geçici Koalisyon Yönetimi 28 Haziran 2004'e kadar idareyi ele aldı.

1996

Çeçenistan Devlet Başkanı Cahar Dudayev, Rus füze saldırısında öldü

1994

İlk Güneş dışı gezegenler Polonyalı gökbilimci Alexander Wolszczan tarafından keşfedildi.

1975

Vietnam Savaşı: Güney Vietnam devlet başkanı Nguyen Van Thieu, Saygon'u terketti.

1973

Devlet Ana, Yorgun Savaşçı gibi yapıtlara imza atan yazar Kemal Tahir 63 yaşında öldü

1967

Yunanistan'da darbe yapıldı. "Albaylar Cuntası" yönetime el koydu

1964

Rum Patriği Vekili Emilyanos ile Metropolit Canavaris, Türkiye aleyhine faaliyet gösterdikleri gerekçesiyle sınır dışı edildi

1964

Yunanistan, Kıbrıs'taki askeri birliğini, Birleşmiş Milletler Barış Gücü emrine vermeyi kabul etti

1960

Şehir planlamacısı Lúcio Costa ile baş mimar Oscar Niemeyer'in öncülüğünde tasarlanan Brasília, Brezilya'nın başkenti oldu.

1957

Muhsin Ertuğrul, İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrolarının başına getirildi

1952

Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan anlaşmayla vize formaliteleri kaldırıldı

1944

Fransa'da kadınlar oy kullanma hakkını elde etti.

1939

Hatay, Türk gümrük tarifesine dahil oldu

1938

Pakistan'ın ünlü şairi Muhammed İkbal öldü

1920

Mustafa Kemal Paşa, vilayetlere Meclis'in 23 Nisan 1920'de açılacağını bildiren genelge yayımladı

1900

Tom Sawyer, Huckleberry Finn adlı öyküleriyle tanınan Amerikalı mizah yazarı Mark Twain öldü. Twain'in asıl adı Samuel Langhorne Clemens'ti

1864

Toplum bilimci Max Weber doğdu

1821

Sadrazam Benderli Ali Paşa görevinden ayrıldı ve 30 Nisan'da idam edildi. Benderli Ali Paşa padişah emri ile idam edildiği bilinen son sadrazamdır.

MÖ 753

Romulus ve Remus, Roma'yı kurdular.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri