omuhgn.jpg

Eğirdir Tarihi Pınar Pazarı; Turizm’e Kazandırılacak

Eğirdir Tarihi Pınar Pazarı; Turizm’e Kazandırılacak

Eğirdir Tarihi Pınar Pazarı; 
Turizm’e 
Kazandırılacak
İLÇE HABERLERİ 0
omuhgn.jpg
Geleneksel Pınar Pazarı 1200'lü yılların başında yöreye yerleşen Türkler tarafından kurulan Pınar Pazarı günümüzde hala devam etmektedir.
 
Selçuklu Döneminden bu yana devam eden Pınar Pazarına yalnızca yöre halkı değil Antalya, Denizli, Burdur ve Afyonkarahisar gibi çevre illerden de katılım olmaktadır. Eğirdir İlçesi Bağarası alanında geleneksel olarak kurulan Pınar Pazarı her yıl Temmuz ayında açılıp, Ekim ayının son haftası sona ermektedir. 800 yıldır süregelen pazarın en önemli özelliği canlı hayvan satışı ve kesiminin bu alanda gerçekleştirilmesi ve yine bölgeye özgü tandır kebabının yapılmasıdır.
 
Pazarın ilk kuruluş amacı canlı hayvan kesimi ve satılması olmasına karşın yıllar içerisinde meyve, sebze, yiyecek, giysi ve el üretimi gereçler gibi pek çok ürün de satılmaya başlanmıştır. Geçmişte Pınar Pazarı geleneği içerisinde Kadınlar Pazarı, güreşler, hasır üstü yer sofrası gibi ritüeller ve eğlenceler yer alırdı. Ancak günümüzde bunlar yapılmamaktadır. Yaklaşık 40 yıl öncesine kadar Pınar Pazarının son haftası yalnızca kadınlara ayrılırdı. Kadınlar Pazarı olarak adlandırılan bu hafta içerisinde kadınlar kendi üretimlerini satarlardı. Ayrıca kendi aralarında çeşitli eğlenceler düzenler ve bekar oğullarına kız bakarlardı. Geçmiş dönemlerde yapılan bu ritüel günümüzde ise sürdürülmemektedir.
 
Bugün Pınar Pazarında yoğunlukla yiyecek, tekstil ürünleri, boynuz saplı bıçak; tel kasnak, örgü çanta gibi el yapımı ürünler, bakliyat, şarküteri, Isparta’ya özgü ekmekler, kurutulmuş yiyecek, bitkisel yağlar gibi ürünlerin yanı sıra kebap satışı yapılmaktadır. Eğirdir Belediye Başkanı Veli GÖK ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali GÖÇER bundan bir buçuk yıl önce Eğirdir Tarihi Pınar Pazarı’mızın turizme kazandırılması için çalışmalar başlatmıştı. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Isparta’nın Somut Olmayan Kültürel Mirasını Araştırmaya devam ediyor. 26 unsurun daha SOKUM Ulusal ve İl Envanteri'ne kaydedilmesiyle toplam sayı 50’ye yükseldi. Isparta İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden konu ile ilgili olarak bir açıklama yapıldı.
 
İlimize ait somut olmayan kültürel miras unsurlarının tespiti, korunması ve gelecek nesillere aktarılmasına yönelik çalışmalarımız, Müdürlüğümüz tarafından yapılan alan araştırmaları, projeler ve kurslar ile devam etmektedir. Müdürlüğümüz bünyesinde çalışmalara ilk olarak 13 Ekim 2008 tarihli Valilik Makamı Olur’u ile Isparta Somut Olmayan Kültürel Miras Tespit Komisyonu kurularak başlanmıştır. Komisyon, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, ilgili kamu kurumları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve unsur taşıyıcılarından oluşmaktadır. Yılda iki kez Mayıs ve Kasım aylarında toplanan komisyonda Müdürlüğümüzce hazırlanan unsurların dosyaları değerlendirilir. Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü’ne gönderilen dosyalar, uzmanlar kurulu tarafından değerlendirilerek SOKÜM Ulusal ve İl envanterine kaydedilir. Bu kapsamda; Isparta Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinasyonun da oluşturulan Somut Olmayan Kültürel Miras Tespit Komisyonu tarafından yapılan çalışmalar ile unutulmaya yüz tutmuş gelenek-göreneklerimizden, mutfak kültüründen geleneksel el sanatlarına kadar oldukça geniş bir yelpazede 26 kültürel ve sanatsal değer ulusal envantere eklendi.
 
2008-2020 yılları arasında 24 adet kayıtlı unsur bulunurken, Kasım 2020 yılında Bakanlığımız uzman kurulu tarafından yapılan toplantıda 26 adet unsurumuz daha kabul edilmiş ve SOKUM Ulusal ve İl Envanterine kaydı yapılmıştır. Son kararlar ile İlimizin SOKUM Ulusal ve İl Envanteri'ne kayıtlı unsur sayısı 50’ye yükselmiştir. İl ve Ulusal Envantere Kayıtlı Olan Unsurlar Arap Oyunu, Âşıklık Geleneği, Aşure Günü, Bakırcılık, Boğaz Havaları, Deve Oyunu, Diş Hediği, Halıcılık, Hıdırellez, Keçecilik, Kına Gecesi, Kilimcilik, Mani Söylemek, Nevruz Törenleri, Semah, Uluborlu Güreşleri, Uluborlu Oyaları, Yağmur Duası Geleneği, Eğirdir İşlemeciliği, Minyatür At Arabacılığı, Çarpana Dokumalar, Kütük Atma, Keloğlan’ın Evlenme Oyunu, Semercilik Kabul edilen unsurlar; Isparta ekşi maya ev ekmeği, Isparta gül suyu, Isparta gül yağı, Eğirdir Pınar Pazarı, Senirkent yöresel kadın kıyafeti ve üç etek geleneği, Şarkikaraağaç Helvası, Şarkikaraağaç Kızıldağ Helva Bayramı, Minyatür halı dokumacılığı, Kozluca testisi (Ahşap senek) yapımcılığı, Pazar duası geleneği, Asker uğurlama, Aydeş pişirmesi, Değirmenci oyunu, Düğün, Düğün Yemeği, Iscak dağıtma, Kırklama, Köstek kesme, Kurtağzı bağlama, Mendil alma/söz kesme, Dericilik, Doğal boya-kök boya, Kıl çorabı örücülüğü, Pastırma-Et Kurutma-Kakaç, Tuz çatlatma, Yufka ekmeği. Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcıları: Isparta’da, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sanatçı Tanıtım Kartını almaya hak kazanmış somut olmayan kültürel miras taşıyıcıları ise; Halk Ozanları Hilmi ÖZDEMİR, Hüseyin KARATÜRK, Halk Şairi Dursun YEŞİL, Keçe Sanatı Ustası Gencer KONDAL, Deri İşlemeciliği Ustaları İbrahim ATALAR, Cihat BENZER, Hüseyin Serdar BİLGİNER, Ahşap oyma ustası Havva ÇETİN ve Kalem Şairi Gülser HÜNÜK.
 
Eğirdir Belediye Başkanı Veli GÖK; ‘Önümüzdeki süreçte Tarihi Pınar Pazarı’na kapalı hayvan pazarı ve mezbahane yapmayı planlıyoruz, bu tarihi pazarımızı daha hijyenik ortamlarda hizmet verecek cazibe merkezi haline getirerek özellikle yabancı turistlerin ziyaretine de açmayı planlıyoruz.’ dedi. Tarihi Pınar Pazarı’nın SOKUM Ulusal ve İl Envanteri'ne kaydedilmesinden dolayı mutluluklarını ifade eden Başkan Veli GÖK, başta AK Parti Isparta Milletvekillerimiz Süreyya Sadi BİLGİÇ, Recep ÖZEL, Mehmet Uğur GÖZGÖZ’e, Isparta Valisi Ömer SEYMENOĞLU’na, Eğirdir Kaymakamımız Adem Çelik’e, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali GÖÇER’e ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyoruz, dedi.
 
 
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER HABERLER

Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök’ten; 
İlçe Emniyet 
Müdürüne
Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök’ten; İlçe Emniyet Müdürüne

Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök’ten; İlçe Emniyet Müdürüne

Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök Darbe İmalı Bildiriye Karşı; 
Türk Milleti 
Canını Ortaya 
Koymaya Hazırdır
Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök Darbe İmalı Bildiriye Karşı; Türk Milleti Canını Ortaya Koymaya Hazırdır

Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök Darbe İmalı Bildiriye Karşı; Türk Milleti Canını Ortaya Koymaya Hazırdır

Eğirdir Gölü 
Çevresinde Dronla 
Larva Mücadelesi
Eğirdir Gölü Çevresinde Dronla Larva Mücadelesi

Eğirdir Gölü Çevresinde Dronla Larva Mücadelesi

Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök’den; 
Misafirperverlik
Örneği
Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök’den; Misafirperverlik Örneği

Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök’den; Misafirperverlik Örneği

Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök’ten; 
Berat 
Kandili 
Kutlaması
Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök’ten; Berat Kandili Kutlaması

Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök’ten; Berat Kandili Kutlaması

Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök; 
Başkan
Fatma Şahin'e 
Dosya Sundu
Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök; Başkan Fatma Şahin'e Dosya Sundu

Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök; Başkan Fatma Şahin'e Dosya Sundu

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP
1Beşiktaş3422663772
2Fenerbahçe3421762769
3Galatasaray3320853365
4Trabzonspor3416711959
5Atakaş Hatayspor34151181453
6Aytemiz Alanyaspor34151271552
7Gaziantep FK33138121051
8Demir Grup Sivasspor3412715751
9Fatih Karagümrük34131011950
10Göztepe35121211347
11Çaykur Rizespor34101212-1042
12Fraport TAV Antalyaspor3591115-1142
13İttifak Holding Konyaspor34101311-341
14Helenex Yeni Malatyaspor3381213-537
15MKE Ankaragücü3310167-1237
16Kasımpaşa3491510-1337
17Hes Kablo Kayserispor3481511-1735
18Medipol Başakşehir338169-1733
19Gençlerbirliği348188-2632
20BB Erzurumspor3471710-2331
21Yukatel Denizlispor336198-2726
2018

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığınca doğal gaz çıkartma faaliyetlerinde kullanılmak üzere ABD'den ithal edilen glikol ünitesi, Çorum'daki bir firma tarafından yerli imkanlarla üretildi.

2017

Afganistan'ın kuzeyindeki Belh vilayetinde bulunan 209. Şahin Kolordu Komutanlığına 10 askeri üniformalı kişi tarafından düzenlenen silahlı saldırıda 140 güvenlik görevlisi hayatını kaybetti

2016

Amerikalı pop yıldızı Prince, Minneapolis'teki evinde yaşamını yitirdi

2015

Kahramanmaraş'ta "Dünya Çocuk Rekorları" kapsamında 2 bin 500 çocuk aynı anda dişlerini fırçalayarak toplu diş fırçalama rekoru kırdı

2013

Paraguay'da, sivrisineklerden bulaşan virüsün neden olduğu dang humması salgınında 45 kişi öldü

2012

BM Güvenlik Konseyi, Suriye'de 300 kişilik gözlemci misyonu (UNSMIS) kurulmasını öngören karar tasarısını oy birliğiyle kabul etti. Türkiye, kararın süratle uygulamaya konulmasına büyük önem verdiğini bildirdi

2011

İstanbul'da düzenlenen Avrupa Büyükler Bireysel ve Takımlar Judo Şampiyonası'nda Türkiye, bayan takımıyla üçüncülük kupasını aldı, erkeklerde ise 73 kiloda mücadele eden Hasan Vanlıoğlu ile bronz madalya kazandı

2010

Başbakan Angela Merkel, Kristina Schröder ile genç kızları teknik mesleklere özendirmek amacıyla her yıl geleneksel olarak düzenlenen "Girls Day" günü kapsamında, aralarında 6 Türk kızının da bulunduğu 24 kız öğrenciyi başbakanlıkta ağırladı

2008

Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri, Gece Şahini olarak da anılan radara yakalanmayan uçak F-117 Nighthawk'ları hizmetten çıkardı.

2005

TBMM Başkanlık Divanı, "TBMM 85. Yıl Milli Egemenlik Onur Ödülü"nün Prof. Dr. Gazi Yaşargil'e verilmesini kararlaştırdı

2003

Irak'taki Saddam Hüseyin iktidarı'nın yıkılmasından sonra Geçici Koalisyon Yönetimi 28 Haziran 2004'e kadar idareyi ele aldı.

1996

Çeçenistan Devlet Başkanı Cahar Dudayev, Rus füze saldırısında öldü

1994

İlk Güneş dışı gezegenler Polonyalı gökbilimci Alexander Wolszczan tarafından keşfedildi.

1975

Vietnam Savaşı: Güney Vietnam devlet başkanı Nguyen Van Thieu, Saygon'u terketti.

1973

Devlet Ana, Yorgun Savaşçı gibi yapıtlara imza atan yazar Kemal Tahir 63 yaşında öldü

1967

Yunanistan'da darbe yapıldı. "Albaylar Cuntası" yönetime el koydu

1964

Rum Patriği Vekili Emilyanos ile Metropolit Canavaris, Türkiye aleyhine faaliyet gösterdikleri gerekçesiyle sınır dışı edildi

1964

Yunanistan, Kıbrıs'taki askeri birliğini, Birleşmiş Milletler Barış Gücü emrine vermeyi kabul etti

1960

Şehir planlamacısı Lúcio Costa ile baş mimar Oscar Niemeyer'in öncülüğünde tasarlanan Brasília, Brezilya'nın başkenti oldu.

1957

Muhsin Ertuğrul, İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrolarının başına getirildi

1952

Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan anlaşmayla vize formaliteleri kaldırıldı

1944

Fransa'da kadınlar oy kullanma hakkını elde etti.

1939

Hatay, Türk gümrük tarifesine dahil oldu

1938

Pakistan'ın ünlü şairi Muhammed İkbal öldü

1920

Mustafa Kemal Paşa, vilayetlere Meclis'in 23 Nisan 1920'de açılacağını bildiren genelge yayımladı

1900

Tom Sawyer, Huckleberry Finn adlı öyküleriyle tanınan Amerikalı mizah yazarı Mark Twain öldü. Twain'in asıl adı Samuel Langhorne Clemens'ti

1864

Toplum bilimci Max Weber doğdu

1821

Sadrazam Benderli Ali Paşa görevinden ayrıldı ve 30 Nisan'da idam edildi. Benderli Ali Paşa padişah emri ile idam edildiği bilinen son sadrazamdır.

MÖ 753

Romulus ve Remus, Roma'yı kurdular.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri