50 yılda 36 göl kurudu,14 göl kuraklık tehlikesi altında

50 yılda 36 göl kurudu,14 göl kuraklık tehlikesi altında

50 yılda 36 göl kurudu,14 göl kuraklık tehlikesi altında
İLÇE HABERLERİ 2
Su, yerine başka bir şeyin konulamadığı, tek üretim yeri doğa olan ; yeryüzündeki en yaygın ve en hayati maddelerden biridir.. Dünya Su Günü; ülkelerinin giderek büyüyen temiz suyun önemini- sorununa dikkat çekmek-soruna çözüm, içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması konusunda somut adımlar atılmasının sağlanması için 26 yıl önce ilan edildi.  
 Sağlığın, gıda güvencesinin, ekonomik gelişmenin ana kaynağını sağlayan bu inanılmaz bileşiğe dikkat çekmek, anlamak ve farkındalık uyandırmak adına suyla ilgili bazı gerçekleri hatırlatırsak; dünyadaki suyun sadece yüzde biri kadarı insanların kullanımı için uygundur.
SU KORUNMAZSA; EKONOMİ DE; “VATAN DA”  KORUNMAZ! “Kimin kimi yiyeceğine su karar verir” der Afrika atasözü. Ulusların yoksullaşmasına neden olduğuna, salgın hastalıklardan kırılmasına, toplumsal huzursuzluk ve şiddetin yayılmasına, göçlere neden olduğundan söz etmekten ısrarla topraklarından ediyor Su; uluslararası ilişkilerde bir silah ya da baskı unsuru haline gelecek” AUİM raporunda 2020'den sonra su savaşları yaşanabilir. “Ortadoğu, su savaşlarının da beşiği olmaya namzet”. suyun “silah olarak görülmesi”, “su savaşlarında”  vatanımızın iç ve dış tehditlere karşı koruması, suyun yönetimi  “suyu kullanma, suyun kalıcılığı ve koruması da  zekamızla da” ilgilidir.
Ülkemizde; suyun, yanlış yönetimi, çevrimine engel olan HES, kuyu, gölet, baraj yapımındaki  aşırılıkla, kaynaklarımızın su bütçelerinin korunamamıştır.  Sulakalanlarımız koruma altında olmasına rağmen giderek dolgu ve yapıyla “işgal altında!  İnsanın –canlının; kullanabileceği göl, ırmak, dere vb. gibi tatlı su kaynaklarının yüzdesi ise sadece %0,3 tür. Son 50 yılda 6 kentte 36 göl tamamen kurumasına (Akşehir, Avlan, Eber...)14 göl kuraklık tehlikesi altında( Eğirdir, Burdur, Kovada) olması su yönetimindeki başarısızlığın göstergesidir.
Eğirdir Gölü’müz  devletimizin koruması altındadır. Geçtiğimiz  göl koruma alanlarına yapılan inşaatlar gölün korunmasından uzak Eğirdir Gölü Özel Hükümlerine de aykırıdır. İçme suyu kaynağımızın korunması için yetkilerden çıkarılan yasalara uyulmasını ve  aşağıdaki sorulara yanıt beklemekteyiz;
1-Apart İnşaatı  ile ilgili Bakanlıkça başlatılan “inceleme” devam etmesine rağmen Plajda 18 Mart 2019 itibariyle inşaatın tekrar başlatılması yasal mı?
 2- Burası daha düne kadar Plaja gelen insanların piknik alanı, gölü kullanma alanı olarak kullandıkları; Kıyı Kenar Çizgisi ve EGÖH mutlak koruma alanındadır ve karayla hiçbir bağlantısı da yoktur(altı gölün kumudur). Gölün alanı kumluk olan bu alan; yıllardır yine Eğirdir Belediyesince kumun üzeri , inşaatlardan çıkan hafriyatlarla doldurulmuştur. Bunun ispatı da oldukça kolaydır.
3-. İçme suyu kaynağı olan Eğirdir Gölü’nü korumak için E.G:Ö.H 2013 yılında çıkarılmış olup gölün korunmasıyla ilgili belediyelere de vatandaşlara da görev düşmektedir. Eğirdir Belediyesi göl kıyısından bu inşaata göre çok daha uzakta arsaları olan vatandaşlara buralara EGÖH göre inşaat yapamazsınız diye yapı ruhsatı vermezken, kumluk olup da doldurulan alana nasıl izin vermektedir?
4- Yine vatandaşın gündeminde , Şubat ayına kadar tekrar Eğirdir Belediye Başkanı  olup olmayacağı kesinleşmeyen başkanın acaba  tekrar aday olsaydı bu EGÖH göre yapılması gereken yere  yapı izin verecek miydi? Neden önce vermedi?. Kışta kıyamette!
5- 250 yataklı  olacağı söylenen bu inşaatın yapıldığı Altınkum Plajı Koyu ;çok sayıdaki konutların kanalizasyon sularının baskısı altındadır ve alt yapısı atık yönün den de uygun değildir. Altyapı ile ilgili ne gibi düzenlemeler vardır. Yakın zamana kadar atıkların göle deşarj edildiği unutulmamalıdır.
6- Plaja Apart yapımının bir gerekçesi de EGÖH nin Göl Koruma Alanı Başlıklı 6-3 bendine atıfta yapılmıştır. Sormak ve bilmek isteriz , ne yapalım 31 yıl önce verilmiş  burası turistik tesis olarak denilen yerde yapılacak Apart İnşaatı ile ilgili  madde belirtildiği gibi  “Bu alanda Belediye Sınırı ve Belediye Mücavir Alan sınırları içinde, içme ve kullanma suyu ilan tarihinden önce yürürlükteki imar planlarına göre imar uygulaması yapılan alanlarda imar planı hükümleri geçerlidir. Onaylı imar planları kapsamında yoğunluk arttırıcı veya kirlilik artırıcı yönde imar planı değişikliği yapılamaz”. Demektedir. Bu anlamda  KİRLİLİK ARTICI imar değişikliği yapılmış mıdır?
7-Menderes Mahallesindeki  göl kıyısına yapılan Cami inşaatı da göl koruma yasalarına aykırıdır. Burası rekreasyon alanı değildir. Gölün kuruyan alanıdır. Teknik  terimler doğrultusunda  Kıyıdan 50 m. mesafede de değildir. Kaldı ki rekreasyon alanlarına Cami yapılabilir diye bir madde yer almamakla birlikte bu alandaki  yapılacak sosyal tesisler içinde  kurallar vardır? Burası ne zaman ilan edildi? Yasalar; su kaynakları  hükümlere rağmen yapıyla işgal edilirse  suyu koruyamayız demekte.
ULUSAL SU POLİTİKANIZ YOKSA; SUYU İYİ YÖNETEMEZSİN
Su politikası, zihniyeti- iradesi olmayan ülkeler; suyu hep kötü yöneterek su-ürün kıtlığına neden olmuşlardır. Örneğin tarımın; teknolojisi-araçları geliştikçe, çiftçi bölgenin tabiatına uygun kuru tarımı bırakıp,  toprağa uymayan, bol su isteyen, yöresel olmayan yeni ürünlere geçmekteyse... Türkiye’de son 20 yılda kişi başına düşen su miktarı 4 bin metreküpten 1330 metreküpe inmesi bizim ülkemizin de SU KITLIĞI çeken ülke olduğunun göstergesidir. Politika; para değil  suyun korunması olmalı.
  Ekosistemlerin korunmasında karar verme yetkisine sahip olanların ve planlamacıların ekosistem temelli yönetim biçimini benimsenmesinin uzun vadeli sürdürülebilirliğin sağlanması için kilit rolde olduğu bir gerçek. Bütün kentlerde, göller-su kaynakları için su bütçemizi yapmalı, az veya yetersiz su durumuna göre alınacak önlemleri mutlaka uyulmalı. Bilinçsiz su kullanımı, su kıtlığı küresel ısınmanın temel nedeni olduğu unutulmamalıdır. Yaşanan kuraklık, suya ulaşamama, kirlilik, seller- taşkınlar çevre felaketi, doğadaki çeşitli unsurlar ile onlarla dolaylı ya da dolaysız olarak ilgili başka unsurlara insan eliyle verilen zarara bağlı gelişen felakettir ve doğal felaket değildir.
Yrd. Doç. Dr. Erol KESİCİ  T.T.K.D. Eğirdir-Isparta Temsilcisi
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Göllerimize suyumuza sahip çıkalım...3 ay önce
su, yerine başka bir şeyin konulamadığı, tek üretim yeri doğa olan ; yeryüzündeki en yaygın ve en hayati maddelerden biridir.. dünya su günü; ülkelerinin giderek büyüyen temiz suyun önemini- sorununa dikkat çekmek-soruna çözüm, içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması konusunda somut adımlar atılmasının sağlanması için 26 yıl önce ilan edildi.
Göller yöreni Koru!3 ay önce
su korunmazsa; ekonomi de; “vatan da” korunmaz! “kimin kimi yiyeceğine su karar verir” der afrika atasözü. ulusların yoksullaşmasına neden olduğuna, salgın hastalıklardan kırılmasına, toplumsal huzursuzluk ve şiddetin yayılmasına, göçlere neden olduğundan söz etmekten ısrarla topraklarından ediyor su; uluslararası ilişkilerde bir silah ya da baskı unsuru haline gelecek”

BENZER HABERLER

74 kişi hayatını kaybetmişti;
Felakette hayatını kaybedenler unutulmadı
74 kişi hayatını kaybetmişti; Felakette hayatını kaybedenler unutulmadı

74 kişi hayatını kaybetmişti; Felakette hayatını kaybedenler unutulmadı

Eğirdir Gölünde kaçak avlanan; 
Kerevit’e sıkı denetim
Eğirdir Gölünde kaçak avlanan; Kerevit’e sıkı denetim

Eğirdir Gölünde kaçak avlanan; Kerevit’e sıkı denetim

Başkan Veli Gök’ün hassasiyeti; 
Liman kıyıları güzelleşiyor
Başkan Veli Gök’ün hassasiyeti; Liman kıyıları güzelleşiyor

Başkan Veli Gök’ün hassasiyeti; Liman kıyıları güzelleşiyor

Altınkum 
Plajı’na 
hücum
Altınkum Plajı’na hücum

Altınkum Plajı’na hücum

EĞİRDİR'DE YANGIN
EĞİRDİR'DE YANGIN

EĞİRDİR'DE YANGIN

Veli Gök’ten Tarihi Eğirdir Garı için ziyaret
Veli Gök’ten Tarihi Eğirdir Garı için ziyaret

Veli Gök’ten Tarihi Eğirdir Garı için ziyaret

YAZARLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP
1Galatasaray3420593669
2Medipol Başakşehir34195102767
3Beşiktaş3419782665
4Trabzonspor3418791863
5Evkur Yeni Malatyaspor3413138147
6Fenerbahçe34111013046
7Antalyaspor3413156-1645
8Atiker Konyaspor349817244
9Aytemiz Alanyaspor3412148-644
10İstikbal Mobilya Kayserispor34101311-1541
11Çaykur Rizespor3491114-241
12Demir Grup Sivasspor34101311-541
13MKE Ankaragücü3411167-1540
14Kasımpaşa3411176-939
15Göztepe3411185-538
16Bursaspor3471116-937
17BŞB Erzurumspor3481511-735
18Akhisarspor346199-2127
2017

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Töreni'ne katılmak üzere İstanbul'da toplanan vatandaşlar, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne doğru "Milli Birlik Yürüyüşü"nü başlattı.Cumhurbaşkanı Erdoğan, törenin ardından Şehitler Makamının açılışını yaptı

2017

Bilim adamları her gün domates yedirilen erkek farelerde cilt kanseri hücrelerinin gelişiminin yarı yarıya azaldığını keşfetti

2017

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde PKK'lı teröristlerce kaçırılan Ömer Mazlum ile oğlu Musa'nın cesetleri Hazro ilçesi kırsalında bulundu.

2016

Türk Silahlı Kuvvetleri içinde gizlice örgütlenmiş Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensupları,seçilmiş cumhurbaşkanını ortadan kaldırmak, hükümeti devirmek, parlamentoyu, anayasayı ve demokrasiyi ilga etmek amacıyla kanlı darbe girişiminde bulundu

2010

Osmanlı padişahlarından 2. Abdülhamit'in torunu Osman Nami Osmanoğlu, 93 yaşında yaşamını yitirdi.

2005

Eski Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlerinden gazeteci-yazar Ömer Tarkan vefat etti.

1999

Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan, bir açıklama yaparak, terör örgütünden bir grubun silahlarıyla birlikte Türkiye'ye gelip teslim olmasını istedi.

1997

Modacı Gianni Versace evinde ölü bulundu.

1997

Slobodan Milosevic, Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti başkanı seçildi.

1985

Türk futbolcu Burak Yılmaz, bugün doğdu.

1983

Paris'in Orly Havalimanı'nda bulunan THY bürosuna, ASALA militanlarınca bomba atıldı. 7 kişi öldü, 56 kişi yaralandı.

1975

Junko Tabei, Everest'in zirvesine çıkan ilk kadın dağcı oldu.

1974

Kıbrıs'ta Yunan subayların yönetimindeki ulusal muhafız alayı, Cumhurbaşkanı Makarios'u devirdi ve Eoka-B lideri Nikos Sampson'u cumhurbaşkanı ilan etti.

1969

Türk havacılığının kurucularından Vecihi Hürkuş 80 yaşında İstanbul'da öldü.

1956

Kurtuluş Savaşı komutanlarından Orgeneral Cemil Cahit Toydemir öldü.

1955

Türk pop şarkıcısı Harun Kolçak,bugün doğdu.

1954

Boeing 707 ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

1953

Uşak il oldu.

1928

İskoç Dr. Alexander Fleming penisilini buldu.

1926

Viyana'da göstericilere ateş açan polis 89 kişinin ölümüne yol açtı.

1910

1865 tarihinde Sultan Abdülaziz tarafından inşa ettirilmiş İstanbul'daki Çırağan Sarayı yandı.

1908

Fransız biyolog Dr. Alexis Carrel, hayvandan hayvana ilk organ naklini yaptı.

1840

Osmanlı Devleti, İngiltere, Prusya, Avusturya ve Rusya arasında Londra Antlaşması imzalandı.

1799

Hiyeroglif yazısının çözümünü sağlayacak olan üç dilde yazılmış Rosetta Taşı, Napolyon'un Mısır Seferi sırasında bir Fransız askeri tarafından bir kale yapımındaki sırasında rastlantı eseri bulundu.

1683

Osmanlı Ordusunun Viyana taarruzu başladı.

1099

I. Haçlı Seferi'nde Haçlı ordusu Kudüs'ü ele geçirdi.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri