omuhgn.jpg

50 yılda 36 göl kurudu,14 göl kuraklık tehlikesi altında

50 yılda 36 göl kurudu,14 göl kuraklık tehlikesi altında

50 yılda 36 göl kurudu,14 göl kuraklık tehlikesi altında
İLÇE HABERLERİ 2
omuhgn.jpg
Su, yerine başka bir şeyin konulamadığı, tek üretim yeri doğa olan ; yeryüzündeki en yaygın ve en hayati maddelerden biridir.. Dünya Su Günü; ülkelerinin giderek büyüyen temiz suyun önemini- sorununa dikkat çekmek-soruna çözüm, içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması konusunda somut adımlar atılmasının sağlanması için 26 yıl önce ilan edildi.  
 Sağlığın, gıda güvencesinin, ekonomik gelişmenin ana kaynağını sağlayan bu inanılmaz bileşiğe dikkat çekmek, anlamak ve farkındalık uyandırmak adına suyla ilgili bazı gerçekleri hatırlatırsak; dünyadaki suyun sadece yüzde biri kadarı insanların kullanımı için uygundur.
SU KORUNMAZSA; EKONOMİ DE; “VATAN DA”  KORUNMAZ! “Kimin kimi yiyeceğine su karar verir” der Afrika atasözü. Ulusların yoksullaşmasına neden olduğuna, salgın hastalıklardan kırılmasına, toplumsal huzursuzluk ve şiddetin yayılmasına, göçlere neden olduğundan söz etmekten ısrarla topraklarından ediyor Su; uluslararası ilişkilerde bir silah ya da baskı unsuru haline gelecek” AUİM raporunda 2020'den sonra su savaşları yaşanabilir. “Ortadoğu, su savaşlarının da beşiği olmaya namzet”. suyun “silah olarak görülmesi”, “su savaşlarında”  vatanımızın iç ve dış tehditlere karşı koruması, suyun yönetimi  “suyu kullanma, suyun kalıcılığı ve koruması da  zekamızla da” ilgilidir.
Ülkemizde; suyun, yanlış yönetimi, çevrimine engel olan HES, kuyu, gölet, baraj yapımındaki  aşırılıkla, kaynaklarımızın su bütçelerinin korunamamıştır.  Sulakalanlarımız koruma altında olmasına rağmen giderek dolgu ve yapıyla “işgal altında!  İnsanın –canlının; kullanabileceği göl, ırmak, dere vb. gibi tatlı su kaynaklarının yüzdesi ise sadece %0,3 tür. Son 50 yılda 6 kentte 36 göl tamamen kurumasına (Akşehir, Avlan, Eber...)14 göl kuraklık tehlikesi altında( Eğirdir, Burdur, Kovada) olması su yönetimindeki başarısızlığın göstergesidir.
Eğirdir Gölü’müz  devletimizin koruması altındadır. Geçtiğimiz  göl koruma alanlarına yapılan inşaatlar gölün korunmasından uzak Eğirdir Gölü Özel Hükümlerine de aykırıdır. İçme suyu kaynağımızın korunması için yetkilerden çıkarılan yasalara uyulmasını ve  aşağıdaki sorulara yanıt beklemekteyiz;
1-Apart İnşaatı  ile ilgili Bakanlıkça başlatılan “inceleme” devam etmesine rağmen Plajda 18 Mart 2019 itibariyle inşaatın tekrar başlatılması yasal mı?
 2- Burası daha düne kadar Plaja gelen insanların piknik alanı, gölü kullanma alanı olarak kullandıkları; Kıyı Kenar Çizgisi ve EGÖH mutlak koruma alanındadır ve karayla hiçbir bağlantısı da yoktur(altı gölün kumudur). Gölün alanı kumluk olan bu alan; yıllardır yine Eğirdir Belediyesince kumun üzeri , inşaatlardan çıkan hafriyatlarla doldurulmuştur. Bunun ispatı da oldukça kolaydır.
3-. İçme suyu kaynağı olan Eğirdir Gölü’nü korumak için E.G:Ö.H 2013 yılında çıkarılmış olup gölün korunmasıyla ilgili belediyelere de vatandaşlara da görev düşmektedir. Eğirdir Belediyesi göl kıyısından bu inşaata göre çok daha uzakta arsaları olan vatandaşlara buralara EGÖH göre inşaat yapamazsınız diye yapı ruhsatı vermezken, kumluk olup da doldurulan alana nasıl izin vermektedir?
4- Yine vatandaşın gündeminde , Şubat ayına kadar tekrar Eğirdir Belediye Başkanı  olup olmayacağı kesinleşmeyen başkanın acaba  tekrar aday olsaydı bu EGÖH göre yapılması gereken yere  yapı izin verecek miydi? Neden önce vermedi?. Kışta kıyamette!
5- 250 yataklı  olacağı söylenen bu inşaatın yapıldığı Altınkum Plajı Koyu ;çok sayıdaki konutların kanalizasyon sularının baskısı altındadır ve alt yapısı atık yönün den de uygun değildir. Altyapı ile ilgili ne gibi düzenlemeler vardır. Yakın zamana kadar atıkların göle deşarj edildiği unutulmamalıdır.
6- Plaja Apart yapımının bir gerekçesi de EGÖH nin Göl Koruma Alanı Başlıklı 6-3 bendine atıfta yapılmıştır. Sormak ve bilmek isteriz , ne yapalım 31 yıl önce verilmiş  burası turistik tesis olarak denilen yerde yapılacak Apart İnşaatı ile ilgili  madde belirtildiği gibi  “Bu alanda Belediye Sınırı ve Belediye Mücavir Alan sınırları içinde, içme ve kullanma suyu ilan tarihinden önce yürürlükteki imar planlarına göre imar uygulaması yapılan alanlarda imar planı hükümleri geçerlidir. Onaylı imar planları kapsamında yoğunluk arttırıcı veya kirlilik artırıcı yönde imar planı değişikliği yapılamaz”. Demektedir. Bu anlamda  KİRLİLİK ARTICI imar değişikliği yapılmış mıdır?
7-Menderes Mahallesindeki  göl kıyısına yapılan Cami inşaatı da göl koruma yasalarına aykırıdır. Burası rekreasyon alanı değildir. Gölün kuruyan alanıdır. Teknik  terimler doğrultusunda  Kıyıdan 50 m. mesafede de değildir. Kaldı ki rekreasyon alanlarına Cami yapılabilir diye bir madde yer almamakla birlikte bu alandaki  yapılacak sosyal tesisler içinde  kurallar vardır? Burası ne zaman ilan edildi? Yasalar; su kaynakları  hükümlere rağmen yapıyla işgal edilirse  suyu koruyamayız demekte.
ULUSAL SU POLİTİKANIZ YOKSA; SUYU İYİ YÖNETEMEZSİN
Su politikası, zihniyeti- iradesi olmayan ülkeler; suyu hep kötü yöneterek su-ürün kıtlığına neden olmuşlardır. Örneğin tarımın; teknolojisi-araçları geliştikçe, çiftçi bölgenin tabiatına uygun kuru tarımı bırakıp,  toprağa uymayan, bol su isteyen, yöresel olmayan yeni ürünlere geçmekteyse... Türkiye’de son 20 yılda kişi başına düşen su miktarı 4 bin metreküpten 1330 metreküpe inmesi bizim ülkemizin de SU KITLIĞI çeken ülke olduğunun göstergesidir. Politika; para değil  suyun korunması olmalı.
  Ekosistemlerin korunmasında karar verme yetkisine sahip olanların ve planlamacıların ekosistem temelli yönetim biçimini benimsenmesinin uzun vadeli sürdürülebilirliğin sağlanması için kilit rolde olduğu bir gerçek. Bütün kentlerde, göller-su kaynakları için su bütçemizi yapmalı, az veya yetersiz su durumuna göre alınacak önlemleri mutlaka uyulmalı. Bilinçsiz su kullanımı, su kıtlığı küresel ısınmanın temel nedeni olduğu unutulmamalıdır. Yaşanan kuraklık, suya ulaşamama, kirlilik, seller- taşkınlar çevre felaketi, doğadaki çeşitli unsurlar ile onlarla dolaylı ya da dolaysız olarak ilgili başka unsurlara insan eliyle verilen zarara bağlı gelişen felakettir ve doğal felaket değildir.
Yrd. Doç. Dr. Erol KESİCİ  T.T.K.D. Eğirdir-Isparta Temsilcisi
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Göllerimize suyumuza sahip çıkalım...11 ay önce
su, yerine başka bir şeyin konulamadığı, tek üretim yeri doğa olan ; yeryüzündeki en yaygın ve en hayati maddelerden biridir.. dünya su günü; ülkelerinin giderek büyüyen temiz suyun önemini- sorununa dikkat çekmek-soruna çözüm, içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması konusunda somut adımlar atılmasının sağlanması için 26 yıl önce ilan edildi.
Göller yöreni Koru!11 ay önce
su korunmazsa; ekonomi de; “vatan da” korunmaz! “kimin kimi yiyeceğine su karar verir” der afrika atasözü. ulusların yoksullaşmasına neden olduğuna, salgın hastalıklardan kırılmasına, toplumsal huzursuzluk ve şiddetin yayılmasına, göçlere neden olduğundan söz etmekten ısrarla topraklarından ediyor su; uluslararası ilişkilerde bir silah ya da baskı unsuru haline gelecek”

BENZER HABERLER

Ak Parti’de ilçe kongreleri başladı: 
Uluborlu’da Böncü
Atabey’de Günkaya
Ak Parti’de ilçe kongreleri başladı: Uluborlu’da Böncü Atabey’de Günkaya

Ak Parti’de ilçe kongreleri başladı: Uluborlu’da Böncü Atabey’de Günkaya

Eski yönetim kasada sadece 39 lira 50 kuruş bırakmış!
Y. Bademli’de 
KASA 
Tam takır!...
Eski yönetim kasada sadece 39 lira 50 kuruş bırakmış! Y. Bademli’de KASA Tam takır!...

Eski yönetim kasada sadece 39 lira 50 kuruş bırakmış! Y. Bademli’de KASA Tam takır!...

İYİ Parti 
Yalvaç’ta
Çalışkan ile
Devam…
İYİ Parti Yalvaç’ta Çalışkan ile Devam…

İYİ Parti Yalvaç’ta Çalışkan ile Devam…

Yalvaç Belediye Başkanı Tütüncü’den 
İddialara 
Sert 
Cevap!
Yalvaç Belediye Başkanı Tütüncü’den İddialara Sert Cevap!

Yalvaç Belediye Başkanı Tütüncü’den İddialara Sert Cevap!

HBEC’20 
Eğirdir Belediyesi’nin
Destekleri ile gerçekleşiyor
HBEC’20 Eğirdir Belediyesi’nin Destekleri ile gerçekleşiyor

HBEC’20 Eğirdir Belediyesi’nin Destekleri ile gerçekleşiyor

Uluborlu
Belediyesi’nden
Depremzedelere
Yardım
Uluborlu Belediyesi’nden Depremzedelere Yardım

Uluborlu Belediyesi’nden Depremzedelere Yardım

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP
1Medipol Başakşehir2313372046
2Trabzonspor2213362645
3Galatasaray2313462145
4Demir Grup Sivasspor2313461645
5Aytemiz Alanyaspor2311661939
6Fenerbahçe2311751338
7Beşiktaş231184637
8Göztepe22967534
9Gaziantep FK23887-231
10Gençlerbirliği237106-727
11Fraport TAV Antalyaspor236107-1525
12BTC Türk Yeni Malatyaspor226106324
13Yukatel Denizlispor236116-1124
14Çaykur Rizespor227123-1224
15İttifak Holding Konyaspor234109-1321
16MKE Ankaragücü234118-1920
17Kasımpaşa235144-1819
18Hes Kablo Kayserispor233137-3216
2016

Anayasa Mahkemesi, Can Dündar ile Erdem Gül'ün, "kişi hürriyeti ve güvenliği", "düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti" ve "basın hürriyeti" haklarının ihlal edildiğine karar vererek, ihlalin ortadan kaldırılması için dosyayı ilgili mahkemeye gönderdi

2016

Rusya'nın Komi Cumhuriyeti'nde meydana gelen maden kazasında 31 madenci, 5 kurtarma görevlisi hayatını kaybetti.

2015

ABD, Somali'deki iç savaş yüzünden 1991 yılında kapatılan ABD Büyükelçiliğine 24 yıl sonra büyükelçi atadı.

2013

Güney Kore'nin ilk kadın Devlet Başkanı Park Geun-Hye, yemin ederek görevi Lee Myung-Bak'tan devraldı.

2013

Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nin 85.Oscar ödülleri töreninde en iyi film ödülünü "Argo" aldı.

2010

Gazeteci Ahmet Vardar 73 yaşında hayata gözlerini yumdu.

2010

YÖK'ün kurucu başkanı ve Bilkent Üniversitesi Kurucusu Prof. Dr. İhsan Doğramacı vefat etti.

2009

Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Hareket Daire Başkanı Behçet Oktay intihar etti.

2009

Türk Hava Yolları 1951 sefer sayılı uçuşu: İstanbul'dan 8:22 de havalanan uçak Schipol havaalanına inemeden düşerek 3 parçaya ayrıldı.

2003

Irak krizi konusunda Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yabancı ülkelere gönderilmesi ve yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'de bulunması için hükümete yetki verilmesine ilişkin Başbakanlık Tezkeresi TBMM'ne sunuldu

2000

Carlos Santana 8 Grammy Ödülü birden kazandı. Daha önce Michael Jackson'ın "Thriller" albümüyle kırdığı bir seferde en çok Grammy alan sanatç rekorunu egale etti.

1996

İş adamı Vehbi Koç Antalya'da öldü.

1994

Almanya, RP'nin ''Bosna'ya yardım'' adı altında Almanya'ya gönderdiği paralar hakkında soruşturma başlattı.

1994

Demokrasi Partisi (DEP) yerel seçimlere katılmama kararı aldı.

1994

İbrahim Camii Katliamı: Bir Batı Şeria kenti olan Hebron'da, Baruch Goldstein adlı bir yahudinin açtığı ateş sonucu 29 Filistinli öldü 125'i yaralandı. Kendisi de öfkeli kalabalık tarafından linç edildi. Daha sonra çıkan ayaklanmalarda da 26 F

1992

Hocalı katliamı: Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde yaklaşık 613 sivil, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri tarafından öldürüldü.

1991

Irak, Kuveyt'ten çekilme kararını açıkladı.

1991

Varşova Paktı feshedildi.

1990

Nikaragua'da yapılan seçimleri Başkan Daniel Ortega kaybetti.

1986

Filipinler'de seçimler yapıldı. Muhalefet lideri Corazon Aquino başkan seçildi. Ferdinand Marcos ülkeyi terk etti.

1980

Bedelli askerlik kabul edildi.

1964

Muhammed Ali (Cassius Clay), Miami Beach-Florida'daki maçta Sonny Liston'ı yenerek ağır siklet boks şampiyonu oldu.

1954

''Çoruh'' ilinin adı ''Artvin'' olarak değiştirildi.

1954

Cemal Abdül Nasır, Mısır devlet başkanı oldu.

1945

Türkiye, Almanya'ya savaş ilan etti.

1943

Talat Paşa'nın Almanya'da tahnit edilen naaşı İstanbul'a getirildi. Aynı gün Hürriyeti Ebediye Tepesi'nde toprağa verildi.

1933

Fransız Vagon-Li (Yataklı Vagonlar) şirketinin Belçikalı müdürünün koyduğu Türkçe yasağına tepki gösterildi.

1932

Adolf Hitler Alman vatandaşlığına kabul edildi, böylelikle 1932 yılında yapılacak Weimar Cumhuriyeti'nin başkanlık seçimlerine katılması mümkün oldu.

1925

Hıyanet-i Vataniye Kanunu'nda değişiklik yapıldı; Din politikaya aletedilemeyecek ve bu suç vatan hıyaneti sayılacak.

1921

Gürcistan'ın başkenti Tiflis, Bolşevik Rusya tarafından işgal edildi.

1918

Erzurum'un İspir ilçesinin Rus ve Ermeni işgalinden kurtuluşu

1918

Trabzon'un Sürmene ilçesinin Rus ve Ermeni işgalinden kurtuluşu

1907

Yazar Sabahattin Ali doğdu.

1899

Reuters Ajansının (1851) kurucusu Baron Paul Julius Reuter 83 yaşında öldü.

1836

Samuel Colt, ürettiği silahın patentini aldı.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri