omuhgn.jpgomuhgn.jpgomuhgn.jpg

Isparta’ya fayda sağlamayan Teşvik Sistemi değişiyor

VE ISPARTA REEL EKONOMİSİ İÇİN BÜYÜK UMUT: Hükümet, Teşvik Sistemi’ni değiştiriyor. Isparta’ya fayda sağlamayan; şu anki yürürlükte olan model kaldırılıyor. Yerine ''Proje Bazında 'Süper' Teşvik Modeli'' getiriliyor.

Isparta’ya fayda sağlamayan Teşvik Sistemi değişiyor
EKONOMİ 0
omuhgn.jpg
MELEK YATIRIMCI
            Devlet, ''Melek Yatırımcı'' oluyor. Yatırıma sermaye koyabilecek. Dışa bağımlılığı azaltacak, yenilikçi, AR- GE odaklı ve katma değeri yüksek olarak projeler özel şekilde desteklenecek.
 
ORTA GELİR TUZAĞI
            Zira Isparta, Orta Gelir Tuzağı tehdidi altında… Bunu aşmanın tek yolu ''hacimde hafif; pahada ağır'' şekilde imalât yapmak, ihracat yöntemi ile döviz girişi sağlamak. Proje Bazında Süper Teşvik Modeli, Isparta açısından umut vaat ediyor.
 
             TBMM’ye sunulan torba yasa ile teşvik sisteminde köklü bir değişiklik yapıldı. Ekonomi Koordinasyon Kurulu tarafından teşvik edilmesine karar verilen bir yatırım, özel koşullarda, yer ve sektör kısıtlaması olmaksızın normal teşvik sistemi dışında teşvik unsurlarıyla desteklenebilecek. Teşvikleri verme yetkisi Bakanlar Kurulu’nun olacak.
            Bu kapsama girebilecek teşvikler için genel ifadelerle bir tanım yapıldı. Maddede bu tanım, “kalkınma planları ve yıllık programlarda öngörülen hedefl er doğrultusunda, ülkemizin mevcut veya gelecekte ortaya çıkabilecek ihtiyaçlarını karşılama, arz güvenliğini sağlama, dışa bağımlılığı azaltma, teknoloji dönüşüm sağlama, yenilikçi, Ar- Ge yoğun ve katma değeri yüksek olma niteliklerine ayrı ayrı ya da birlikte sahip olabilecek” şeklinde. Bu kapsamdaki yatırımlarda üretilen ürünlere süre ve miktarı Bakanlar Kurulu tarafından belirlenerek alım garantisi verilebilecek. Bir diğer olağanüstü avantaj ise izin, ruhsat, tahsis, lisans, tescillere yönelik oldu. Bu yönde diğer kanunlarda bulunan kısıtlayıcı hükümler Bakanlar Kurulu kararıyla bu kapsamdaki yatırımlar için istisna tutulabilecek veya bunların edinme süreçlerinde düzenleme yapılabilecek. Proje için devlet özel altyapı yapabilecek.
Hibe şeklinde faiz desteği
            Köklü değişikliklerden biri, devletin bu tür yatırımlara “hibe verebilmesi” şeklinde düzenlendi. Yatırımcı projesi karşılığı sabit yatırım tutarları için kullandığı kredinin faizi veya kar payına denk gelen tutarda hibe ya da destek alabilecek.
            Yatırım için belirlenen sayıda nitelikli personele, 5 yıl süreyle sınırlı olmak üzere brüt asgari ücretin 20 katına kadar ücret desteği devlet tarafından verilecek. Ağustos itibariyle bu tutar çalışan başına aylık 32 bin 940 TL’ye denk geliyor. Devlet yatırımın yüzde 49’u ile sınırlı olmak üzere ve 10 yıl içinde edindiği payı halka arz etmek veya yatırımcıya satmak koşuluyla, yatırıma ortak olabilecek. Yani yatırıma sermaye koyabilecek.
            Bu yatırımlar yüzde 100’e kadar kurumlar vergisi indirimi alabilecek. Yatırım katkı oranı yüzde 200’e kadar çıkarılabilecek. Yatırımcı eğer isterse 10 hesap dönemine kadar yatırımdan elde edilen kazançla sınırlı olmak üzere kurumlar vergisi istisnasını tercih edebilecek.
İşçinin sigortası 10 yıl devletten
            Şirket, Gelir Vergisi Kanunu’nun Geçici 80. maddesinde sıralanan ve çalışanların ücretlerinden alınan gelir vergisi stopajının asgari ücrete tekabül edilen kısmının indirilmesine imkan sağlayan gelir vergisi stopajı indirimi teşvikinden yararlanabilecek. Bu şirketlere 49 yıl boyunca ücretsiz arsa-arazi verilebilecek. Gümrük vergisi muafiyeti tanınabilecek. Yatırım süresi içinde bitirilir ve 5 yıl da istihdam garantisi sağlanırsa arsa- arazi ücretsiz olarak mülkiyet olarak devredilecek.
            10 yıl süreyle yeni istihdamın sigorta primi işveren hissesinin tamamının devlet tarafından ödenmesi sağlanabilecek. Yatırıma ilişkin enerji harcamasının yarısının 10 yıl süreyle teşvik edilmesine imkan tanındı.
Yatırıma katkı yüzde 80’den
yüzde 100’e çıkarıldı
            Yatırıma başlama tarihinden itibaren kurumun diğer faaliyetlerinden elde edilen kazançlara indirimli kurumlar vergisi uygulanmak suretiyle belirlenen yatırıma katkı tutarı, yüzde 80’den yüzde 100’e çıkarıldı. Mevzuata yeni giren proje bazlı yatırımlar da bu yatırıma katkı oranından yararlanabilecek.
KDV iadesinde ‘stratejik
yatırım’ şartı kaldırıldı
            Tasarının 30’uncu maddesi ile teşvikli yatırımlara inşaat işleriyle ilgili uygulanan katma değer vergisi indiriminde, ‘stratejik yatırım’ şartı kaldırıldı. Böylece yatırım teşvik belgesi kapsamında bulunan yatırımlara ilişkin inşaat işleri nedeniyle yüklenilen ve indirim yoluyla telafi edilmeyen KDV, stratejik olarak kabul edilmeyen yatırımlar için de iade konusu olabilecek. Bu hükümden yararlanmak için geçerli olan 500 milyon liralık asgari yatırım şartı da 50 milyon liraya indirildi.
TÜRKİYE VARLIK FONU KURULDU
            Söz konusu torba yasa ile Başbakanlığa bağlı 50 milyon lira sermayeli bir Türkiye Varlık Fonu da kuruluyor. Başlangıç sermayesi Özelleştirme Fonu’ndan karşılanacak varlık fonunun büyüklüğünü ilerleyen dönemde 200 milyar liraya ulaştırılması hedefleniyor. ÖYK tarafından devredilecek kuruluş ve varlıkların yanı sıra Bakanlar Kurulu’nun karar vereceği kamu kurumlarının ihtiyaç fazlası gelir, kaynak ve varlıkları, fonun kaynaklarını oluşturacak. Fonun, Türkiye’nin ekonomik büyümesine gelecek 10 yılda yıllık yüzde 1.5 ilave katkı sağlaması öngörülüyor.
30 Haziran 2017’ye kadar
alınan ticari araçlara
ÖTV muafiyeti
            Tasarının 46’ncı maddesiyle ticari yolcu ve yük taşımacılığı yapan kişilere sahip oldukları araçla aynı cinsten olmak üzere, 30 Haziran 2017’ye kadar yeni araç almaları halinde ÖTV muafiyeti sağlandı. Bu kapsamda taksi, dolmuş otobüs yanı sıra kamyon, kamyonet ve TIR’lar bulunuyor. 43’üncü madde ile ise şehit eş ve çocuklarının, eş ve çocuğu bulunmaması halinde anne ve babasının bir defaya mahsus olmak üzere ÖTV’siz araç almasına imkan sağlandı. Cep telefonlarından alınan asgari maktu vergi tutarı 40 liradan 160 liraya çıkarıldı.
Yalıtım harcamaları
matrahtan indirilebilecek
            Bina sahiplerinin gayrimenkulün iktisadi değerini arttırıcı nitelikte yapılacak ısı yalıtımı ve enerji tasarruf sağlanmasına yönelik harcamalarının, VUK’da belirlenen sınırı aşan kısmı vergiden indirilebilecek. Tasarının 16’ncı maddesi ile Bakanlar Kurulu’na vergiye tabi işlemlere taraf veya aracı olanlara vergi kesintisi yaptırmaya ve belirli şartlar altında farklı kesinti oranları tespit etmesine ilişkin yetki verildi. İlgili madde gerekçesinde, internet üzerinden gerçekleştirilen ticari işlemler olmak üzere bilgi işlem teknolojilerinin yaygın olarak kullanıldığı alanlarda kayıtlı ekonomiye geçişi hızlandırmanın amaçlandığı kaydedildi.
Ödemelerine ek kolaylık
            2B kapsamında hak sahiplerine yapılan satışlarda ödeme güçlüğüne düşenlere yeni bir hak tanındı. Torba yasa tasarısında, yeni bir başvuru hakkı tanındı. Ayrıca, ödeme yapamayanlara altı ay ek ödeme süresi, taksitli satışlarda ödemesi bozulanlara altı ay içinde ödeme imkanı sağlandı.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER HABERLER

Isparta’nın ihracatı: 
9 ayda 
1,3 milyon 
Dolara ulaştı
Isparta’nın ihracatı: 9 ayda 1,3 milyon Dolara ulaştı

Isparta’nın ihracatı: 9 ayda 1,3 milyon Dolara ulaştı

Elektriğe % 14,9 zam geldi: 
Vatandaşı 
Elektrik 
Çarptı!...
Elektriğe % 14,9 zam geldi: Vatandaşı Elektrik Çarptı!...

Elektriğe % 14,9 zam geldi: Vatandaşı Elektrik Çarptı!...

Kıdem Tazminatında önemli gelişme: 
Çalışanlar 
Dikkat!...
Kıdem Tazminatında önemli gelişme: Çalışanlar Dikkat!...

Kıdem Tazminatında önemli gelişme: Çalışanlar Dikkat!...

Borçlular dikkat: 
Tek 
Çatı 
Altında 
Birleşiyor
Borçlular dikkat: Tek Çatı Altında Birleşiyor

Borçlular dikkat: Tek Çatı Altında Birleşiyor

Merkez Bankası faizleri indirdi: 
Doların 
Ateşi 
Düştü!
Merkez Bankası faizleri indirdi: Doların Ateşi Düştü!

Merkez Bankası faizleri indirdi: Doların Ateşi Düştü!

Dolar ve enflasyon 
tahminini değiştirdi
Dolar ve enflasyon tahminini değiştirdi

Dolar ve enflasyon tahminini değiştirdi

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP
1Trabzonspor8413715
2Aytemiz Alanyaspor7412514
3Medipol Başakşehir8422414
4Galatasaray8314113
5DG Sivasspor8323412
6İttifak Holding Konyaspor7313412
7Fenerbahçe7322411
8Gaziantep FK8332-411
9Antalyaspor8332-611
10BTC Türk Yeni Malatyaspor7331610
11Göztepe823309
12Beşiktaş8233-29
13MKE Ankaragücü8233-59
14Yukatel Denizlispor7232-28
15Çaykur Rizespor7232-58
16Kasımpaşa7241-47
17Gençlerbirliği814306
18İstikbal Mobilya Kayserispor7043-73
2016

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Hava Kuvvetlerine ait uçaklarla PKK/PYD'nın yeni kontrol altına aldığı bölgedeki 18 hedefe 26 bomba atıldı. Harekat sonucunda 160-200 teröristin etkisiz hale getirildiği belirlendi

2013

FIM Dünya Supersport Şampiyonası'nın İspanya'daki son yarışını, İngiliz Sam Lowes kazanıp dünya şampiyonu olurken, milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu ise sezonu ikinci bitirdi

2011

Libya Lideri Muammer Kaddafi, bugün öldü.

2008

Ergenekon davası'nın ilk duruşması Silivri Cezaevi içindeki Adliye'de görülmeye başlandı.

2004

Türk tiyatrosunun ''Arap Bacı''sı (Bacı Kalfa) usta sanatçı Tevfik Gelenbe 73 yaşında öldü

1992

Bingöl’ün Solhan ilçesi Hazarşah köyü yakınlarında, bir otobüsü durduran PKK militanları 19 yolcuyu kurşuna dizerek öldürdü, 6 kişiyi yaraladı.

1989

Türk tiyatro sanatçısı, Alpay İzer, bugün öldü.

1985

12. Nüfus sayımı. Türkiye'nin nüfusu: 50.664.458. İstanbul'un nüfusu: 5.475.982

1984

Bilkent Üniversitesi kuruldu.

1982

Bir gün önce Anayasa metnini açıklayan MGK, Devlet Başkanı Kenan Evren'in Anayasayla ilgili konuşmalarını eleştirmeyi yasakladı.

1980

Yunanistan, NATO askeri kanadına yeniden girdi.

1978

İTÜ Elektrik Fakültesi dekanı Ord.Prof. Bedri Karafakioğlu İstanbul'da uğradığı silahlı saldırı sonucunda yaşamını yitirdi.

1975

Türk aktris Sevinç Erbulak, bugün doğdu.

1948

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, bugün doğdu.

1945

Mısır, Suriye, Irak ve Lübnan, Filistin topraklarında devlet kurmak isteyen Yahudilere karşı Arap Cemiyeti'ni kurdu.

1942

Ekmek karneleri dağıtılmaya başladı.

1941

II. Dünya Savaşı: Alman işgalindeki Sırbistan'da binlerce sivil öldürüldü: Kragujevac katliamı.

1940

Nüfus sayımı. Türkiye'nin nüfusu: 17.820.950.

1921

Fransızlar'ın Anadolu'dan çekilmesi. TBMM ile Fransa hükümeti arasında Ankara Anlaşması imzalandı. Fransa işgal ettiği Anadolu topraklarından çekildi.

1827

Navarin Baskını. İngiliz, Fransız, Rus birleşik filosu, Yunanistan açıklarında Navarin'de Osmanlı donanmasını tahrip etti.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri