İş yeri değişikliği iyi niyetli olmalı

İş yeri değişikliği iyi niyetli olmalı

İş yeri değişikliği 
iyi niyetli olmalı
EKONOMİ 0
İş yeri değişikliği bazen işin niteliği ve işverenin ihtiyacından, bazen de işçiden kaynaklanıyor. Bu durumda nelere dikkat edilmeli, inceleyelim...
 
Milliyet gazetesinden Cem Kılıç bugünkü köşesinde işyeri değiştirirken nelere dikkat edilmesi gerektiğini yazdı. İşte o yazı…
Çalışanların işyeri değişikliklerinin hız kazandığı bir dönemde bulunuyoruz. İşyeri değişikliği kimi zaman işin niteliği ve işverenin ihtiyaçlarından kaynaklanırken, kimi zaman da işçinin ihtiyaçlarından kaynaklanıyor. İşverenin faaliyet gösterdiği coğrafi alanın genişliğine göre değişiklik imkanı da farklılaşıyor.
TALEP İŞÇİDEN GELİRSE NE OLUR?
Kural olarak işverenin çalışanın işyeri değişikliği talebini yerine getirme zorunluluğu bulunmuyor.
İşveren işinin gerekleri doğrultusunda çalışanın işyeri değişikliği talebini kabul edebileceği gibi gerekçe göstermeksizin reddetme imkanı da bulunuyor. İşverenin işyeri değişiklikleri ise bu değişikliğin esaslı değişiklik oluşturup oluşturmamasına göre farklılaşıyor.
İş Kanunu çalışma koşullarında yapılacak değişiklikleri ikiye ayırmış durumda, esaslı değişiklik olarak ifade ettiği, işçinin aleyhine ağır sonuçlar doğuran değişiklikleri ancak işçinin yazılı onayına bağlamış, esaslı değişiklik oluşturmayan değişiklikleri de işverenin tek taraflı olarak değiştirebileceğini ifade etmiştir. İşyeri değişikliği işçinin aleyhine ağır şartlar oluşturmuyorsa işçinin onayına tabi değildir.
Bununla birlikte işyeri değişikliği çalışma şartlarını zorlaştırıyorsa işçiden yazılı onay alınması gerekmektedir.
İşverenin yönetim hakkı genişler mi?
Değişiklik yapma hakkının saklı tutulması Yargıtay tarafından geçerli kabul edilmekte, işçinin verdiği onaya rağmen yeni çalışma koşullarında çalışmak istememesi haksız bulunmaktadır.
Yargıtay işyeri değişikliğine ön onay alınmasını işverenin yönetim hakkının genişletilmesi olarak değerlendiriyor. İşverenin yönetim hakkının yasadan, sözleşmeden ve işyeri uygulamasından kaynaklanabileceğini ifade ettikten sonra, en yaygın yöntemin, işçinin imzaladığı sözleşme veya sözleşmenin eki niteliğindeki yönetmelik hükümleri ile değişiklik yapılmasını kabul etmesi olduğunu vurguluyor.
KÖTÜNİ YETLİ DEĞİŞİKLİKTE
ISRAR İŞVERENİN FESHİDİR
İşverenin işyeri değişikliğini kötü niyetli olarak yapması, işçiyi eski işyerine kabul etmemesi, işverenin feshi olarak kabul edilecek, işveren geçersiz veya haksız fesih yapmış olacaktır. İşçi işe iade davası açabilecektir.
Uzak bir yere taşınma olursa…
İş sözleşmesinin temel unsurlarını değiştiren değişiklikler esaslı değişiklik kabul edilir. Yapılmak istenen her işyeri değişikliği, işçinin durumunu esaslı yönde ağırlaştırıp ağırlaştırmadığı noktasında ayrı ayrı etraflıca değerlendirilmelidir.
Örneğin işyerinin uzak bir yere taşınmasına rağmen, işverenin daha önce sağlamadığı servis imkanını sağlaması ve yolda geçecek sürenin aşırı artmaması halinde, bu değişiklik esaslı değişiklik sayılmayacaktır.
İŞÇİ BU İŞVERENİN YAPTIĞI BU
İŞYERİ DEĞİŞİKLİĞİNE UYMAK ZORUNDA
İşyeri değişikliğinin esaslı değişiklik oluşturduğu durumlarda, bu değişikliği işçiye bildirme ve 6 işgününde yazılı onayını alma zorunluluğu var. Eğer işveren yazılı onayı alamadıysa, bu değişikliği yapmamalı. Ancak çalışma koşullarının eskisi gibi sürdürülemeyeceğine ilişkin objektif geçerli bir nedeni varsa işçiye yasal haklarını vererek fesih uygulayabilecektir.
Böyle bir nedenin olmaması yine de fesih uygulanması halinde fesih geçersiz sayılacaktır.
OBJEKTİF KOŞUL
NE ANLAMA GELİR?
Yargıtay her ne kadar iş sözleşmeleri ile işverenin tek taraflı değişiklik yapma hakkını kendine saklayabileceğini kabul etse de bu değişikliği ancak işletmesel gereklerle yapabileceğini, işçiyi yıldırmak için veya keyfi olarak değişiklik yapamayacağını açıkça belirtiyor. Yargıtay yakın tarihli bir kararında, bu hususu açıkça vurgulamış, işçinin istifa etmesini sağlamak için yapılacak işyeri değişikliğinin geçerli kabul edilemeyeceğini söylemiştir.
Diğer bir kararında ise, nakil yetkisinin sözleşme ve yönetmelikten kaynaklanmasında dahi, bu nakil yetkisinin kötüye kullanılıp kullanılmadığının keyfilik ve nesnellik açısından denetime tabi tutulması gerektiğini ifade etmiş, nakli zorunlu kılan objektif nedenlerin varlığının ortaya konulmasını aramıştır.
İşyeri değişikliğinde çalışanın verdiği ön onayla birlikte, esaslı değişiklik yapılmak istendiğinde, bu değişikliği zorunlu kılan objektif nedenler bulunmalıdır.
Objektif nedenler işletme ve işin gereklerinden kaynaklanan sebeplere dayalı olmalı. Örneğin yeni işyeri açılması ve o işyerinde ilgili çalışanın yetkinliklerine ihtiyaç duyulması objektif bir neden oluşturabilir.
ÖN ONAY ALMAK MÜMKÜN MÜ?
İşyerinde değişiklik yapma ihtiyacının ilerde doğabileceğini öngören kimi işverenler, bu değişiklik onayını daha ilk baştan iş sözleşmesi imzalanırken alma yoluna gidebilmekte, değişiklik yapma hakkını kendilerine saklı tutabilmektedir.
Burada özellikle yapılan işin niteliği ön plana çıkmaktadır. Örneğin birçok şantiyesi olan bir inşaat firması, mühendislerini bu farklı şantiyelerde zaman zaman görevlendirmek istemekte ve işyeri değişikliğine ilişkin onayı baştan iş sözleşmesine koydukları bir madde ile alabilmektedir.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER HABERLER

Kıdem Tazminatında önemli gelişme: 
Çalışanlar 
Dikkat!...
Kıdem Tazminatında önemli gelişme: Çalışanlar Dikkat!...

Kıdem Tazminatında önemli gelişme: Çalışanlar Dikkat!...

Borçlular dikkat: 
Tek 
Çatı 
Altında 
Birleşiyor
Borçlular dikkat: Tek Çatı Altında Birleşiyor

Borçlular dikkat: Tek Çatı Altında Birleşiyor

Merkez Bankası faizleri indirdi: 
Doların 
Ateşi 
Düştü!
Merkez Bankası faizleri indirdi: Doların Ateşi Düştü!

Merkez Bankası faizleri indirdi: Doların Ateşi Düştü!

Dolar ve enflasyon 
tahminini değiştirdi
Dolar ve enflasyon tahminini değiştirdi

Dolar ve enflasyon tahminini değiştirdi

Isparta Ticaret Borsası Genel Sekreteri: 
Ali Koyak’a 
önemli görev
Isparta Ticaret Borsası Genel Sekreteri: Ali Koyak’a önemli görev

Isparta Ticaret Borsası Genel Sekreteri: Ali Koyak’a önemli görev

Umutlarını 
Öğrenciye 
Bağladılar!
Umutlarını Öğrenciye Bağladılar!

Umutlarını Öğrenciye Bağladılar!

YAZARLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP
1Alanyaspor330059
2Fenerbahçe320167
3Yukatel Denizlispor320147
4Çaykur Rizespor320127
5Galatasaray421107
6Gazişehir Gaziantep FK4211-17
7Demir Grup Sivasspor411225
8Trabzonspor310215
9MKE Ankaragücü310215
10Antalyaspor4112-15
11Beşiktaş4121-14
12Medipol Başakşehir4121-34
13BTC Türk Yeni Malatyaspor312013
14Konyaspor300303
15İstikbal Mobilya Kayserispor4022-22
16Göztepe3021-41
17Kasımpaşa4031-51
18Gençlerbirliği3030-50

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri