omuhgn.jpg

Liselere Tercihler ve Ortaokullara kayıtlar devam ediyor; Haydi İmam – Hatip Okullarına

Liselere Tercihler ve Ortaokullara kayıtlar devam ediyor; Haydi İmam – Hatip Okullarına

Liselere Tercihler ve Ortaokullara kayıtlar devam ediyor; 
Haydi 
İmam – Hatip
Okullarına
EĞİTİM 0
omuhgn.jpg

~~Eğitime Destek Platformu Isparta Temsilcisi Salih Arslan, vatanına ve milletine bağlı nesiller yetiştirmek için tüm öğrencileri İmam – Hatiplere kayıt olmaya davet ederek; “İmam Hatip Liselerine tercihler 29 Temmuz’a kadar devam ediyor. İmam – Hatip Ortaokullarına ise kayıtlar açılana kadar devam etmektedir” dedi.

Genel Müdürlüğümüzce hazırlanan Anadolu İmam Hatip liseleri ve imam hatip ortaokulları tanıtım kitapçığını Isparta İl Milli Eğitim Müdürlügü tüm imam hatip  lise ve ortaokulları ile kurumlara dağıtım yaptı.
ARSLAN; “ÖĞRENCİLERİN İMAM – HATİP OKULLARINA YÖNLENDİRİLMESİNDE DESTEKÇİYİZ”
Ayrıca Eğitime Destek Platformu Isparta Şube Başkanı Salih ARSLAN da
Isparta da bulunan Sivil Toplum Kuruluşlarına Milli Eğitim Müdürlüğü adına imam hatipleri tanıtım kitapçığını dağıtarak "sivil toplum kuruluşları olarak imam hatip liselerine ve imam hatip ortaokullarına öğrencilerimizi yönlendirmede her türlü desteklerini vereceklerini belirtti.

STK başkanlarıyla imam hatip okulları kayıt sürecinde STK desteği  gündemli bir toplantı yaptıklarını  bu toplantıda bu kararı aldıklarını belirterek imanlı ve şuurlu bir nesil yetiştirmenin yolu şüphesiz Kur’an eğitiminden ve  sünnet eğitiminden onları yaşamaktan geçmektedir. Rabbim tüm evlatlarımızın maddi ve manevi eğitimini hakkıyla almalarını dünya ve ahiret yolculuklarında  saadet dolu günler yaşamalarını nasip eylesin. İmam hatipleri de bu saadete vesile eylesin inşallah” dedi.
KİTAPÇIKTA NELER VAR?
Milli Eğitim Müdürlüğü Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından basılan kitapçıkta ise şu ifadelere yer verildi; Milli Eğitim Bakanlığınca Anadolu imam hatip liselerinde uygulanan temel İslam bilimlerinin yanı sıra farklı alanlarda eğitimlerin zenginleştirilmesini sağlayan program çeşitliliği ile öğrenciler, başarıdan başarıya koşuyor.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Anadolu imam hatip liselerinde uygulanan temel İslam bilimlerinin yanı sıra fen bilimleri, sosyal bilimler, yabancı dil, sanat ve spor gibi farklı alanlarda eğitimlerin zenginleştirilmesini sağlayan program çeşitliliği ile öğrenciler, TÜBİTAK ve TEKNOFEST başta olmak üzere sanat, spor ve akademik alanlarda da başarılarıyla yeni zirvelerin kapısını aralıyor.

Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bakanlıkça 2016'dan itibaren imam hatip okullarında öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine uygun şekilde program çeşitliliğine gidildiğini, Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonu ile sürdürülmesi yönünde hedeflenen çeşitlilik ile devam eden süreci "21. yüzyıl becerileri bağlamında yeni dönem" olarak tanımladıklarını söyledi.

Bakanlık olarak bu kapsamda Anadolu imam hatip liselerinde 21. yüzyıl becerileri bağlamında öğrencilerin ilgi, kabiliyet ve kariyer hedeflerine göre farklı program türlerini içeren özel proje ve program uygulayan okullar belirlediklerini bildiren Yılmaz, bu programlara velilerin ve öğrencilerin oldukça rağbet gösterdiğini belirtti.

Yılmaz, "İmam hatip liselerimizde, temel İslam bilimleri ile birlikte fen ve sosyal bilimler, uluslararası, yabancı diller, musiki, spor, geleneksel ve çağdaş görsel sanatlar, hafızlık, teknoloji olmak üzere 8 farklı program uyguluyoruz." dedi.

Anadolu imam hatip liselerinin yıllardır ülkenin köklü kurumları olarak eğitim sisteminde yer aldığını anlatan Yılmaz, bu okulların akademik müfredatının ve haftalık ders saatlerinin Anadolu liseleri ile aynı olduğunu bunun yanında temel İslam bilimleri derslerinin İHL meslek dersleri olarak verildiğini ve mezunlarının üniversitelerin bütün bölümlerine yerleştiğini dile getirdi.

Kitabın ayetleri ile kainatın ayetleri aynı ortamda
İmam hatip modelinin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un 2023 Eğitim Vizyonu'nda da İslam dünyasına örnek bir model olduğunu önemle vurguladığını aktaran Yılmaz, şöyle devam etti:

"Öğrenciler fıkıh dersinden çıkıp fizik dersine, kimya dersinden çıkıp Kur'an dersine, hadis dersinden çıkıp matematik dersine giriyor. Çünkü bu modelin içinde kitabın ayetleri ile kainatın ayetleri aynı ortamda modern bir eğitim sistemiyle veriliyor. Böylece çocuklarımız, Kur'an'ın insanlığa evrensel mesajlarını çağdaş bilgiler ışığında yorumlama becerisine sahip oluyorlar."

Fen ve sosyal bilimler programı uygulayan imam hatipler
Yılmaz, ikinci olarak da fen bilimleri ve sosyal bilimler programı uygulayan Anadolu imam hatip liseleri olduğuna işaret ederek şu bilgileri verdi:

"Bu programda okuyan öğrencilerimiz, fen lisesi ve sosyal bilimler liseleriyle aynı öğretim programını ve ders saatlerini alma imkanına sahip olmakla birlikte belirli oranda temel İslam bilimlerine ait dersleri de eş zamanlı alabiliyor. Öğrencilerimiz, bilim ve medeniyet tarihimizde öne çıkan bilim insanları ve düşünürlerin hayatları, eserleri ve etkilerini içeren özgün çalışmalarla birlikte matematik, fizik, kimya, biyoloji, tarih, felsefe, edebiyat, dijital teknoloji ve robotik kodlama gibi alanlarda düzenlenen atölye çalışmaları ile inovasyon becerilerini geliştiriyor.

Öğrencilerimiz, temel İslam bilimleri, fen ve sosyal bilimler alanında da eğitim alırken bir taraftan da üniversitede gideceği alana hazırlanıyor. 500'den fazla okulumuzda, bu içerikte eğitimler veriliyor. Bu okullarımız başta olmak üzere Anadolu imam hatip liselerinden 2020 yılı YKS sonuçlarında çok iyi dereceler bekliyoruz. 2020 yılı üniversitelere giriş sınavlarında yükselişin başlangıcı olacak inşallah."
9 FARKLI DİLDE
YABANCI DİL ÖĞRENME İMKANI
Yılmaz, Anadolu imam hatip liselerindeki üçüncü program türünün yabancı dil programı (hazırlık sınıfı) uygulayan liseler okullar olduğuna işaret etti.

Bu liselerde Arapçanın yanı sıra ikinci yabancı dil olarak İngilizce, Almanca, İspanyolca, Rusça, Çince'den birinin en iyi şekilde öğretildiğine dikkati çeken Yılmaz, bu yıl ise Fransızca, Farsça ve Japonca dillerinde de eğitim veren programların açılacağının bilgisini verdi.

Yılmaz, uluslararası Anadolu imam hatip lisesi öğrencilerine verilen Türkçe eğitimleriyle Anadolu imam hatip liselerinde 10 farklı dilde eğitim imkanı bulunduğunu söyledi.

Bu öğrencilerin Yabancı Dil Sınavı'nda (YDS) çok başarılı olduğunu ve sınavlarda derece beklediğini ifade eden Yılmaz, bu öğrencilerin üniversitelerde dil ya da istediği başka alanları tercih ettiğini vurguladı.
SANAT PROGRAMI İÇİN 14
FARKLI OKUL TERCİHİ YAPILABİLİYOR
Yılmaz, dördüncü bir program türü olarak sanat programı uygulayan Anadolu imam hatip liselerinde ise öğrencilerin kültür ve medeniyetin vazgeçilmezi olan musiki ile hüsnühat, ebru, tezhip, kaligrafi, resim gibi geleneksel ve çağdaş görsel sanatlarda kendini geliştirme imkanı bulduğuna dikkati çekti.

Öğrencilerin ney, kanun, ud, tambur, bendir, keman ve bağlama gibi enstrümanları tanıma ve kullanma becerisi kazandığını, Kur'an-ı Kerim'i güzel okuma ve cami musikisi formlarının icrası, ses terbiyesi ve musiki eğitimi alarak geleneksel güfte ve besteleri seslendirdiğinin altını çizen Yılmaz, bunun yanında, tasavvuf musikisi başta olmak üzere Türk halk müziği ve sanat müziği formlarında eğitim almak isteyenlerin de 14 okul için tercih yapabildiğinin bilgisini verdi.

"Bu okullarımızda hüsnühat, ebru, kat'ı, tezhip ve musikide geleceğe hazırlanan çok yetenekli sanatçı gençlerimizi görüyoruz." diyen Yılmaz, sanat programı uygulayan okulların ilk mezunlarını bu yıl verdiğini, öğrencilerin bir bölümünün güzel sanatlar fakülteleri ile konservatuvarları, diğerlerinin ise diğer meslek alanlarını ya da ilahiyat alanını seçip bu sanat dallarına hobi olarak devam ettiğini aktardı.

ULUSLARARASI ANADOLU İMAM HATİP LİSELERİNDE
88 ÜLKEDEN 1424 ÖĞRENCİ EĞİTİM ALIYOR
Anadolu imam hatip liselerinde önemli gördükleri beşinci programın ise uluslararası Anadolu imam hatip liseleri olduğunu ifade eden Yılmaz, bu liselerin Milli Eğitim Bakanlığı adına Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğinde iş birliğinde yürütülen özgün ve örnek bir proje olduğunu söyledi.

Bu liselerde 88 ülkeden 1424 öğrencinin eğitim aldığını kaydeden Yılmaz, Türk ve yabancı uyruklu öğrencilerin, bir arada eğitim aldığı bu okullardaki eğitim ile İslam coğrafyasını tanıma imkanına kavuşarak iletişim kurabildiklerini vurguladı.

Belki 5-10 yıl sonra bu gençlerimiz her biri kendi ülkesinde farklı alanlarda ülkelerine hizmet ederken bir bakıma da Türkiye'nin de kültür elçileri olacak. Çünkü uluslararası Anadolu imam hatip liseleri, Türkiye ile Müslüman ülkeler arasında başta eğitim ve kültür olmak üzere geleceğin iş birliği alanlarında sağlam temellerin atıldığı devlet vizyonunun oluşturduğu bir eğitim modelidir. Müslüman ülkeler ve Müslüman toplumların din eğitimi, din hizmetleri ve ihtiyaç duyulan farklı meslek alanlarında nitelikli insan kaynağının yetişmesine destek olmak amacıyla tasarlanmıştır. Bu okullarda 7 kıtadan gelen öğrenciler en kısa zamanda ve en etkili şekilde Türkçeyi öğrenmekte ve zengin sosyokültürel ortamlarda uluslararası düzeyde kazanımlar edinerek eğitim almaktadır.

Öte yandan bu proje, farklı kültür, dil, ırk ve renklerin bir arada uzlaşı içerisinde İslam kardeşliğini tattığı medeniyet projesidir. Bu okulları tercih eden Türk öğrenciler gönül coğrafyamızı ve farklı kültürleri tanıyarak uluslararası vizyona sahip olarak yetişmektedir. Bakanımız Ziya Selçuk'un talimatlarıyla bu okulların programlarının evrensel içeriğinin zenginleştirilmesi için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
SPOR PROGRAMI UYGULAYAN İMAM HATİP LİSELERİ
Yılmaz, Anadolu imam hatip liselerinde altıncı program türünün ise spor programı uygulayan imam hatip liseleri olduğunu ve çok az sayıdaki bu okullarda ise bireysel ya da takım sporlarında eğitim alarak kariyer hedeflerine yürüyen genç sporcu gençleri de yetiştirdiklerini anlattı.

Türkiye genelinde 7 okulda bu program türünde okul açtıklarını bildiren Yılmaz, bu okullara velilerden ve öğrencilerden yoğun talep aldıklarını, sportif beceri ve yetenekleri keşfedilen öğrencilerin bu program sayesinde aldıkları spor eğitimi ve okulun sunduğu spor tesisleri ile kendilerini geliştirme imkanı bulduklarını, ilave olarak da belirli oranda temel İslam bilimleri alanında eğitim aldıklarına işaret etti.

Hafız öğrencilerin eğitim gördüğü Anadolu imam hatip liseleri
Nazif Yılmaz, imam hatip liselerinde yedinci program türünün ise hafız öğrencilerin eğitim gördüğü imam hatip liseleri olduğunu belirterek bu okullarda hafızların lise öğrenimiyle birlikte hafızlığını tekrar ederek pekiştirme ve koruma imkanı bulduğunu, takviye programlar ile Kur'an'ın anlaşılmasına ve yorumlanmasına dair Arapça başta olmak üzere insan ve toplum bilimleri ile temel İslam bilimleri alanında eğitim aldıklarını, öğrencilerin bilimsel ve sosyal-kültürel gelişimlerine yönelik çalışmalar yapıldığını anlattı.

Bu okullardaki öğrencilerin hafızlık eğitimi alırken kazandıkları öğrenme disiplininin zihni kapasiteyi de artırdığına değinen Yılmaz, bu öğrencilerin bu becerileriyle ulusal ve uluslararası pek çok bilimsel yarışmada iyi derecelere imza attığını vurguladı.

Nazif Yılmaz, sekizinci olarak da yabancı dil hazırlık ve fen programı uygulayan teknoloji Anadolu imam hatip liselerinde ise bilim, teknoloji ve akademik alana ilgi duyan, kabiliyetli, araştırmacı ve girişimci öğrencilerin kariyer hedeflerine daha donanımlı hazırlanmalarına imkan verildiğine dikkati çekti. Yılmaz, imam hatip okullarında çok programlı eğitimle Kalite Takip Sistemi (KTS) de kurulduğunu ve okulların tüm yönleriyle değerlendirmeye alındığını bildirdi.

Türkiye'deki 924 ilçedeki okulların her birinin belirlenen alanlardaki eylem planlarını hazırladıklarına işaret eden Yılmaz, "Bu planlar doğrultusunda, kalite takip sistemi ile Türkiye'deki tüm imam hatip okullarının, il ve ilçe karneleri mevcuttur. Bütün okullarımızda 'düşün, planla, uygula, neticelendir, izle ve değerlendir' prensibinden hareketle 4 yılda 462 bin eylem gerçekleştirilerek Bakan Selçuk'un önemle üzerinde durduğu okullar arasındaki nitelik farklılığını en aza indirmede büyük mesafe aldık." dedi.
İmam hatip okullarındaki çok programlı yetkinlik ve beceri odaklı eğitim ile öğrencilerin bilimsel, mesleki, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinlikler ve yarışmalar gibi pek çok özgün çalışmaya ve başarılara imza attıklarını vurgulayan Yılmaz, bu kapsamda öğrencilerin YKS, LGS, ABİDE, PISA başarılarının arttığını, TÜBİTAK ve TEKNOFEST başta olmak üzere bilim, teknoloji, yabancı dil alanlarında ulusal-uluslararası başarılarla proje-patent çalışmalarının yapıldığı bilgisini verdi.
Yılmaz, "Bu yıl açıklanan verilerle, imam hatip okullarımızın pek çok bilimsel ve kültürel yarışma ve sınavlarda zirvelerde olduğunu görüyoruz." dedi.

 

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER HABERLER

Kısıtlamaların Ardından Merak Konusu Olmuştu; 
İşte Bakanlığın 
Yüz Yüze Eğitim
Kararı
Kısıtlamaların Ardından Merak Konusu Olmuştu; İşte Bakanlığın Yüz Yüze Eğitim Kararı

Kısıtlamaların Ardından Merak Konusu Olmuştu; İşte Bakanlığın Yüz Yüze Eğitim Kararı

2020 – 2021 Eğitim Yılı; 
O Tarihte 
Sona Erecek!
2020 – 2021 Eğitim Yılı; O Tarihte Sona Erecek!

2020 – 2021 Eğitim Yılı; O Tarihte Sona Erecek!

Eğitime Destek Platformu Isparta Temsilcisi Abdurrahman Akçil’den; 
İstanbul 
Sözleşmesi’nin
Feshine Destek
Eğitime Destek Platformu Isparta Temsilcisi Abdurrahman Akçil’den; İstanbul Sözleşmesi’nin Feshine Destek

Eğitime Destek Platformu Isparta Temsilcisi Abdurrahman Akçil’den; İstanbul Sözleşmesi’nin Feshine Destek

SON DAKİKA
HABER
Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Flaş Açıklama; 
4. ve 8’inci
Sınıf Öğrencileri 
Sınavlarını…
SON DAKİKA HABER Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Flaş Açıklama; 4. ve 8’inci Sınıf Öğrencileri Sınavlarını…

SON DAKİKA HABER Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Flaş Açıklama; 4. ve 8’inci Sınıf Öğrencileri Sınavlarını…

2021 YKS Başvuruları; 
Bugün 
Sona 
Erecek
2021 YKS Başvuruları; Bugün Sona Erecek

2021 YKS Başvuruları; Bugün Sona Erecek

…Ve Beklenen Açıklama Geldi; 
Yüz Yüze 
EĞİTİM 
Başlıyor
…Ve Beklenen Açıklama Geldi; Yüz Yüze EĞİTİM Başlıyor

…Ve Beklenen Açıklama Geldi; Yüz Yüze EĞİTİM Başlıyor

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Sizce Isparta'da madde bağımlılığıyla yeteri kadar mücadele ediliyor mu?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP
1Beşiktaş3422663772
2Fenerbahçe3421762769
3Galatasaray3320853365
4Trabzonspor3416711959
5Atakaş Hatayspor34151181453
6Aytemiz Alanyaspor34151271552
7Gaziantep FK33138121051
8Demir Grup Sivasspor3412715751
9Fatih Karagümrük34131011950
10Göztepe35121211347
11Çaykur Rizespor34101212-1042
12Fraport TAV Antalyaspor3591115-1142
13İttifak Holding Konyaspor34101311-341
14Helenex Yeni Malatyaspor3381213-537
15MKE Ankaragücü3310167-1237
16Kasımpaşa3491510-1337
17Hes Kablo Kayserispor3481511-1735
18Medipol Başakşehir338169-1733
19Gençlerbirliği348188-2632
20BB Erzurumspor3471710-2331
21Yukatel Denizlispor336198-2726
2018

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığınca doğal gaz çıkartma faaliyetlerinde kullanılmak üzere ABD'den ithal edilen glikol ünitesi, Çorum'daki bir firma tarafından yerli imkanlarla üretildi.

2017

Afganistan'ın kuzeyindeki Belh vilayetinde bulunan 209. Şahin Kolordu Komutanlığına 10 askeri üniformalı kişi tarafından düzenlenen silahlı saldırıda 140 güvenlik görevlisi hayatını kaybetti

2016

Amerikalı pop yıldızı Prince, Minneapolis'teki evinde yaşamını yitirdi

2015

Kahramanmaraş'ta "Dünya Çocuk Rekorları" kapsamında 2 bin 500 çocuk aynı anda dişlerini fırçalayarak toplu diş fırçalama rekoru kırdı

2013

Paraguay'da, sivrisineklerden bulaşan virüsün neden olduğu dang humması salgınında 45 kişi öldü

2012

BM Güvenlik Konseyi, Suriye'de 300 kişilik gözlemci misyonu (UNSMIS) kurulmasını öngören karar tasarısını oy birliğiyle kabul etti. Türkiye, kararın süratle uygulamaya konulmasına büyük önem verdiğini bildirdi

2011

İstanbul'da düzenlenen Avrupa Büyükler Bireysel ve Takımlar Judo Şampiyonası'nda Türkiye, bayan takımıyla üçüncülük kupasını aldı, erkeklerde ise 73 kiloda mücadele eden Hasan Vanlıoğlu ile bronz madalya kazandı

2010

Başbakan Angela Merkel, Kristina Schröder ile genç kızları teknik mesleklere özendirmek amacıyla her yıl geleneksel olarak düzenlenen "Girls Day" günü kapsamında, aralarında 6 Türk kızının da bulunduğu 24 kız öğrenciyi başbakanlıkta ağırladı

2008

Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri, Gece Şahini olarak da anılan radara yakalanmayan uçak F-117 Nighthawk'ları hizmetten çıkardı.

2005

TBMM Başkanlık Divanı, "TBMM 85. Yıl Milli Egemenlik Onur Ödülü"nün Prof. Dr. Gazi Yaşargil'e verilmesini kararlaştırdı

2003

Irak'taki Saddam Hüseyin iktidarı'nın yıkılmasından sonra Geçici Koalisyon Yönetimi 28 Haziran 2004'e kadar idareyi ele aldı.

1996

Çeçenistan Devlet Başkanı Cahar Dudayev, Rus füze saldırısında öldü

1994

İlk Güneş dışı gezegenler Polonyalı gökbilimci Alexander Wolszczan tarafından keşfedildi.

1975

Vietnam Savaşı: Güney Vietnam devlet başkanı Nguyen Van Thieu, Saygon'u terketti.

1973

Devlet Ana, Yorgun Savaşçı gibi yapıtlara imza atan yazar Kemal Tahir 63 yaşında öldü

1967

Yunanistan'da darbe yapıldı. "Albaylar Cuntası" yönetime el koydu

1964

Rum Patriği Vekili Emilyanos ile Metropolit Canavaris, Türkiye aleyhine faaliyet gösterdikleri gerekçesiyle sınır dışı edildi

1964

Yunanistan, Kıbrıs'taki askeri birliğini, Birleşmiş Milletler Barış Gücü emrine vermeyi kabul etti

1960

Şehir planlamacısı Lúcio Costa ile baş mimar Oscar Niemeyer'in öncülüğünde tasarlanan Brasília, Brezilya'nın başkenti oldu.

1957

Muhsin Ertuğrul, İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrolarının başına getirildi

1952

Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan anlaşmayla vize formaliteleri kaldırıldı

1944

Fransa'da kadınlar oy kullanma hakkını elde etti.

1939

Hatay, Türk gümrük tarifesine dahil oldu

1938

Pakistan'ın ünlü şairi Muhammed İkbal öldü

1920

Mustafa Kemal Paşa, vilayetlere Meclis'in 23 Nisan 1920'de açılacağını bildiren genelge yayımladı

1900

Tom Sawyer, Huckleberry Finn adlı öyküleriyle tanınan Amerikalı mizah yazarı Mark Twain öldü. Twain'in asıl adı Samuel Langhorne Clemens'ti

1864

Toplum bilimci Max Weber doğdu

1821

Sadrazam Benderli Ali Paşa görevinden ayrıldı ve 30 Nisan'da idam edildi. Benderli Ali Paşa padişah emri ile idam edildiği bilinen son sadrazamdır.

MÖ 753

Romulus ve Remus, Roma'yı kurdular.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri